Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s (προσφορά από germanos.gr)


ChrisN.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην το συζητάτε παραπάνω. Το laptop για τα χρήματα που δώσατε είναι super! 

μου θυμίζει τη γνωστή παροιμία:

 

 

donkey-ha.png

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 583
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, babis13 είπε

Είναι η προεγκατεστημένη έκδοση η καινούργια;και εμένα στην αρχή μου φαινόταν πολύ αργό έκανα νέα εγκατάσταση των windows και καμιά σχέση δεν έχει...το λάπτοπ για 265 είναι αστέρι για σερφαρισμα καμία ταινία και κάνα ελαφρύ παιχνιδάκι με άλλα 4gb ram και έναν ssd φαντάζομαι εκτοξεύεται 

Και τα δύο είναι με καθαρή εγκατάσταση Windows. Εκεί το παρατήρησα αυτό, στις εγκαταστάσεις ενημερώσεων μετά την καθαρή εγκατάσταση και εγκατάσταση κάποιων βασικών προγραμμάτων. Καλά εννοείται ειδικά για τα λεφτά του είναι απίστευτο, ειδικά οθόνη και κατασκευή για τα γούστα μου τουλάχιστον είναι τοπ ακόμα και για πολύ περισσότερα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MrPanozzz είπε

Και τα δύο είναι με καθαρή εγκατάσταση Windows. Εκεί το παρατήρησα αυτό, στις εγκαταστάσεις ενημερώσεων μετά την καθαρή εγκατάσταση και εγκατάσταση κάποιων βασικών προγραμμάτων. Καλά εννοείται ειδικά για τα λεφτά του είναι απίστευτο, ειδικά οθόνη και κατασκευή για τα γούστα μου τουλάχιστον είναι τοπ ακόμα και για πολύ περισσότερα λεφτά. 

Για να πάρετε μία ιδέα το ίδιο ακριβώς laptop με διαφορετικό βέβαια configuration ( IPS οθόνη, Ryzen 5 2500U + vega 8, 4 gb ram, 128nvme+1tb hdd ) το πλήρωσα 480  ευρώ και θεωρήθηκε ευκαιρία. Βέβαια τα σπάει, δεν το συζητάω και όποιος το έχει δει έχει γυαλίσει το μάτι του.

Καλορίζικο και καλοδούλευτο σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Για να πάρετε μία ιδέα το ίδιο ακριβώς laptop με διαφορετικό βέβαια configuration ( IPS οθόνη, Ryzen 5 2500U + vega 8, 4 gb ram, 128nvme+1tb hdd ) το πλήρωσα 480  ευρώ και θεωρήθηκε ευκαιρία. Βέβαια τα σπάει, δεν το συζητάω και όποιος το έχει δει έχει γυαλίσει το μάτι του.

Καλορίζικο και καλοδούλευτο σε όλους!

Επειδη και εγω το ζαχαρωνω, εχω διαβασει για βαρύ throtling και το σκεφτομαι 2 φορές. Ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PillShovel είπε

Επειδη και εγω το ζαχαρωνω, εχω διαβασει για βαρύ throtling και το σκεφτομαι 2 φορές. Ισχύει?

Για την καθημερινή all around χρήση που το έχω δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό πρόβλημα. Το λαπτοπ είναι πολύ γρήγορο και πολύ κρύο. Ακόμη και σε stress test που το κάνω κατά διαστήματα με το cinebench 15 μου δίνει 620, χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από 50-55 βαθμούς Κελσίου. Ο ανεμιστήρας σπάνια μπήκε σε λειτουργία τους τρεις μήνες που το έχω και ήταν αθόρυβος για μένα. 

Τον τελευταίο μήνα η Lenovo έδωσε δύο bios updates και επίσης αναβάθμισε τους drivers των γραφικών και το power management με αποτέλεσμα να μη βλέπω στο forum της lenovo πλέον παράπονα, όπως στην αρχή. 

Τώρα αν κάποιος το θέλει για πολύ βαριά χρήση με συνεχές video rendering η βαριά παιχνίδια δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται. Αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

Μπαινει η ανεξαρτητη καρτα γραγικων.  Τα βιδακια ειναι για το συστημα ψυξης.

Παίρνει και κάρτα γραφικών;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, το i3 330s παίρνει και SATA ssd και M.2 PCI , απλά με τον 2ο βλέπει τον HDD ταυτόχρονα ?

Ή μονο το ένα από τα δύο είναι συμβατά (SATA ή M.2 PCI, ανεξαρτήτως HDD).

 

Αν βγάλω τον HDD που έχει και βάλω μόνο τον M.2 PCI θα είναι ΟΚ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, qwerty99 είπε

Αν κατάλαβα καλά, το i3 330s παίρνει και SATA ssd και M.2 PCI , απλά με τον 2ο βλέπει τον HDD ταυτόχρονα ?

Ή μονο το ένα από τα δύο είναι συμβατά (SATA ή M.2 PCI, ανεξαρτήτως HDD).

Αν βγάλω τον HDD που έχει και βάλω μόνο τον M.2 PCI θα είναι ΟΚ ?

Από όσα έχω διαβάσει στο νήμα και ότι άλλο γνωρίζω, επιβεβαιωμενα 2 σκληροί m2 nvme δουλεύουν παράλληλα με τον υπάρχον δίσκο. Corsair mp300 120gb και samsung 970 evo 250gb. 

Για να βάλεις 2.5" sata 3 ssd πρέπει να αφαιρέσεις τον υπάρχον. Οι ταχύτητες είναι στα 500mb/s για sata 3,και μέχρι 3400mb/s για nvme χοντρικά. Η δίαφορα στη ταχύτητα και μόνο νομίζω δείχνει τον δρόμο προς nvme, χώρια ότι μπορείς να έχεις και 2ο δίσκο για data. 

Λογικά αν μπει μόνος του, δλδ αφαιρεθεί ο υπάρχον δίσκος, θα δουλεύει ο οποιοσδηποτε m2 nvme δίσκος. 

Επεξ/σία από summit1_1
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...