Προς το περιεχόμενο

Η Samsung παρουσίασε το εκπληκτικό αναδιπλούμενο Galaxy Fold


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, elorant είπε

Οι επαγγελματίες παίρνουν tablets ή φορητούς. Έχω ένα Surface Pro 12" και δεν θα το άλλαζα επ' ουδενί με μια σαχλαμάρα των 7" και με περίεργο form factor. Που στοιχίζει και περισσότερα. Κι έχει και χειρότερο επεξεργαστή, μνήμη, δίσκο. Και πολύ χειρότερη οθόνη. Και λιγότερες usb θύρες.

Σκέψου ένα surface η ένα laptop στο μισό μέγεθος για να καταλάβεις το μεγαλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Pleo είπε

Η κατηγορία ήρθε και ακόμα κι αν αποδειχτεί trend, παραμένει μια καλή λύση για τους υπόλοιπους. Όποιος μπορεί να διαβάσει το προϊόν, αυτό βλέπει. Πάρα πολλές χρήσεις που δεν υπήρχαν ως option μέχρι σήμερα.
Το χειρότερο σενάριο είναι να πάρει μερίδιο αγοράς έστω και πρόσκαιρα και κατόπιν να είναι λύση για επαγγελματίες. Όπως και να το δει κάποιος πρόκειται για win-win κατάσταση.

Δεν ξέρετε τι λέτε. Αυτές οι συσκευές δεν προορίζονται για κανένα επαγγελματία όσο και αν χτυπιέσαι κάτω να αποδείξεις το αντίθετο. Απευθύνονται σε απλούς χρήστες, αυτοί θα τις αγοράσουν. Δεν έχει κανένα feature για επαγγελματία και ούτε το software που κουβαλάει έχει features για επαγγελματίες, generic Android είναι. Μην παραμυθιάζεσαι επειδή έχεις ακόμη 1 ίντσα οθόνη ότι ο πωλήτής θα πηδήξει από τη χαρά του. Άλλωστε στο Ελλάντα καμία εταιρεία δεν δίνει στιυς πωλήτές της τέτοιες συσκευές κόστους κοντά στα 2000, δεν υπάρχουν λεφτά για τέτοια. Που ζεις και σε τι κλάδο δουλεύεις θέλω να μάθω.

Από εκεί και πέρα εμένα μ' αρέσει το concept αλλά θα το προτιμούσα με μεγαλύτερες οθόνες. 2x6 ίντσες ή κάτι ανάλογο. Να κάνεις τη διαφορά από ένα μεγάλο κινητό. Πιστεύω θα δούμε τέτοιες υλοποιήσεις στο μέλλον. Τ.ώρα για το πάχος, κλπ δεν με ενδιαφέρει καθόλου, όποιος το αγοράζει το κάνει για συγκεκριμένους σκοπούς, όχι για να καλύψει το αισθητικό του κόμπλεξ με τα bezels, πάχος, κλπ. Όποιος έχει τέτοια σύνδρομα δεν θα πάει σε ένα τέτοιο τηλέφωνο, υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές που θα τον καλύψουν.

Επεξ/σία από possiz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν πρώτο στον τομέα του φυσικά θα ήταν η τιμή στα ύψη 

θα περιμένουμε τον ανταγωνισμό 

με τα ιδια λεφτά περνεις κορυφαίο tablet μην πω και υπολογιστή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο ανακρίβειες και αερολογίες γράφονται εδώ μέσα. Δεν προορίζεται για καμία ειδική ομάδα ανθρώπων το κινητό. Είναι η πρώτη γενιά μίας καινούργιας κατηγορίας Smartphone, όταν θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές και εξελιχθεί η παραπάνω τεχνολογία, θα έχουμε πιο λεπτά foldables με μεγαλύτερες μπροστινές οθόνες και προσιτές τιμές. Ξεχάσατε μου φαίνεται όταν πρωτοκυκλοφόρησε το iPhone τι τιμή είχε και τι Feature είχε σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό. Όταν ακολούθησε ο ανταγωνισμός και εξελίχθηκαν τα Smartphone έγιναν πιο προσιτά και έχουμε πλέον όμορφες προσιτές επιλογές. Όταν το iPhone κυκλοφόρησε ήταν μια 2G συσκευή "A phone, an iPod and an internet communication device" αυτά τα τρία στοιχεία σε μία εντυπωσιακή νέα οθόνη αφής αντί για φυσικά κουμπιά και κόστιζε μια περιουσία. Τα επόμενα λοιπόν χρόνια θα δούμε περισσότερα Foldables στην αγορά, με νέες προσεγγίσεις και χαμηλότερες τιμές. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vasvas100 είπε

Η αμηχανη στιγμή που η xiaomi βάζει 4100mah στις 5.5 ίντσες και η Samsung 4360mah  στις 7.3. 

Καταλαβαίνω την -λίγο απλουστευτική- λογική σου, αλλά λόγω του ότι είναι και τηλέφωνο, με 4360mah σε 4.6" οθόνη θα σαι την περισσότερη ώρα, εκτός αν κάποιος είναι ψώνιο και κυκλοφορεί με την παντόφλα στο αυτί! Θα συμβιβαστώ με μια ισοπαλία με xiaomάρα.😀 Εμένα πάντως μου αρέσει, αν τα είχα, θα περίμενα λίγο να μην είμαι μπέτα τέστερ και θα το παιρνα σε κανα εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
49 minutes ago, kirileman said:

Προφανώς και ήρθε να δώσει λύση σε εκείνους μέχρι σήμερα χρειάζονταν 2 συσκευές, κινητό και τάμπλετ. Το κινητό για προσωπική χρήση και το τάμπλετ για παρουσιάσεις (και όχι μόνο για αυτό το σενάριο). Στα ίδια χρήματα περίπου και λίγο πιο κάτω, μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά κινητό και τάμπλετ. Με ακόμα λιγότερα χρήματα, μπορείς να αγοράσεις κινητό, φωτογραφική και τάμπλετ, αλλά υποθέτω ότι το ζητούμενο είναι να τα έχεις όλα σε ένα, όσο αυτό είναι εφικτό, και φαίνεται ότι αυτή τη στιγμή μπορούμε, η τεχνολογία το επιτρέπει. Όποιος, λοιπόν, δεν βλέπει ότι τα foldables είναι το παρόν και το μέλλον, εθελοτυφλεί.

Εγώ πάντως για την ώρα αυτή την πρώτη έκδοση δεν τη βλέπω με την καμία σαν κινητό! Περισσότερο tablet που διπλώνει είναι με δυνατότητα τηλεφωνικών κλήσεων. Όταν είναι κλειστό είναι άσχημο με την εξωτερική οθόνη και δεν μπορείς να το χειριστείς απλά και βολικά όπως ένα τηλέφωνο στην παλάμη σου. Έχουμε αρκετό δρόμο ακόμη για εξελιχθεί περισσότερο ο σχεδιασμός αυτών των συσκευών. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, billdanos είπε

Έχουμε αρκετό δρόμο ακόμη για εξελιχθεί περισσότερο ο σχεδιασμός αυτών των συσκευών. :)

Καταλαβαίνουμε όλοι που το πας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο σαν σκέψη. Οταν μετα απο χρονια τα κινητα θα ειναι σα χαρτι και θα διπλωνουν λυγιζουν κλπ θα λέμε οτι αυτό ηταν το πρώτο. Αλλα εκει που το κλεινει και ειναι σα τουβλο, ειναι σα να γυρισαμε χρονια πισω. Ισως στην πραξη δεν ειναι τοσο χοντρο, θα δουμε οταν το πιασουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά και μακάρι στο μέλλον να γίνει λεπτότερο και με μεγαλύτερη μπαταρία.

Όμως υπάρχει το θέμα της αντοχής της οθόνης στην περιοχή που διπλώνει που μόνο ο χρόνος θα δείξει π.χ. αν αρχίσει να έχει καμένα πίξελ ή αλλοιώσεις χρωμάτων στην περιοχή αυτή.

Επίσης θέλω να δω πως θα τη βολέψουν όλοι αυτοί που βάζουν στα κινητά τους αυτές τις χοντροκομμένες θήκες και το γυαλί/μεμβράνη που αλλοιώνει την οθόνη και το touch στα flagship κινητά τους, που τα περισσότερα λεφτα μετά την κάμερα φεύγουν σε εμφάνιση και οθόνη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Pleo είπε

Μεγάλη μαγκιά να έρχεται ο πωλητής στο γραφείο μου και να μπορεί να μου παρουσιάσει σε μέγεθος tablet αυτό που έχει κατά νου, χρησιμοποιόντας το smartphone που μπορεί να το έχει στην τσέπη.

Αυτά για όσους μπορούν να διαβάσουν ένα προϊόν. Για τα fanboyz δεν θα κάτσω να σχολιάσω που έχουν άλλες ασχολίες.... .

Δλδ εσένα θα σε χαλάσει αν στο παρουσιάσει με ένα laptop έτσι? θα του φύγει η μεγάλη μαγκιά... 

10 ώρες πριν, fg9000 είπε

Οδηγοί, δεν θα χρειάζεται να κουβαλάνε και tablet για το gps μαζί με το κινητό.

Managers, δεν θα χρειάζεται να κουβαλάνε και tablet στα meetings

Πωλητές, δεν θα χρειάζεται να κουβαλάνε laptops και tablets στους πελάτες

Φτάνουν η να σκεφτούμε και άλλους? ηδη τα παραπάνω επαγγέλματα είναι ένα τεράστιο μερίδιο στην αγορά.

 

Μια χαρά δουλεύουν μέχρι τώρα οι οδηγοί με το gps της 5μισαρας οθόνης μια φθηνής συσκευής... άσε που δεν θα εμπιστεύομουν με τίποτε μια foldable οθόνη στις λακούβες πάνω κάτω στηριγμένη σε βάση!!

 

Οι σοβαροί mangers στα meetings πάνε με το laptop τους 

 

Οι πωλητές το ίδιο, δεν χρειάζεται να στραβώνουν τους πελάτες τους σε 7αρα οθόνη!

 

 

8 ώρες πριν, Pleo είπε

Πολύ καλύτερη από οτιδήποτε θα μπορούσε να βγάλει από την τσέπη. Απέναντί μου αν κάθεται θα μπορώ να διακρίνω το διάγραμμα των πωλήσεων και έναν τιμοκατάλογο ή έστω ένα βιντεάκι παρουσίασης.

Πες μου λίγο πως δεν είναι επαγγελματικές ομάδες οι managers/πωλητές να δω κάτι που θέλω μισό λεπτό... .

Πλάκα κάνεις έτσι???

7 ώρες πριν, elorant είπε

Οι επαγγελματίες παίρνουν tablets ή φορητούς. Έχω ένα Surface Pro 12" και δεν θα το άλλαζα επ' ουδενί με μια σαχλαμάρα των 7" και με περίεργο form factor. Που στοιχίζει και περισσότερα. Κι έχει και χειρότερο επεξεργαστή, μνήμη, δίσκο. Και πολύ χειρότερη οθόνη. Και λιγότερες usb θύρες.

 

Αυτό ακριβώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατό τι να λέμε τώρα...

Και η τιμή λογική μου φαίνεται. Ουσιαστικά είναι δυο κινητά σε ένα (με μια foldable και μία κανονική οθόνη) και προσφέρει κάτι καινοτόμο. Δε νομίζω βέβαια το 95% το χρηστών να χρειάζονται κάτι τέτοιο... Αλλά θα παίξουν πολύ στη γλυφάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Soulson είπε

Πραγματικά τα αρνητικά σχόλια από τους κλασικούς ελληναράδες που δεν έχουν μισθό κατάλληλο για να μπορούσαν να το πάρουν λες και οι εταιρείες σκέφτονται το Ελληνικό καταναλωτικό κοινό με κάνουν και γελάω εδώ μέσα κάθε φορά! Ξυπνήστε και καταλάβετε ότι ακυρώνετε κάτι που έχει ληφθεί υπόψιν Χρόνια τώρα από μια εταιρεία κολοσσό που την ιδέα ουσιαστικά την έδωσε πρώτη γνωρίζοντας ότι αυτή θα είναι η νέα γενιά γενικά μελλοντικά. Αλλά όχι ξέρει καλύτερα ο Έλληνας μέλος του Insomnia γιατί επειδή απαντάει σε αυτό το τεχνολογικό site είναι έτοιμος να γίνει και  CEO σε τέτοιες εταιρείες.... 😂 Σταματήστε να ακυρώνετε κάθε τι που βλέπετε λόγω τιμής και άλλων αστείων θεμάτων και δείτε την ουσία! Αν είχαν τα δικά σας μυαλά οι άνθρωποι που εργάζονται στις εταιρείες ακόμα θα μιλάγαμε με ποτήρια πλαστικά και σπάγκο! Κουράσατε... Καλά είδα και σχόλιο ότι ήταν καλύτερη η υλοποίηση της royal... 😂 Ούτε ξέρετε τι βλέπετε.... Αλλά Ναι θα βγάλουν κινέζικο καλύτερο ξεχάστηκα όπως στα 90s  μετά το playstation είχε κυκλοφορήσει και το poly station....... 😂😂😂😂🤮🤮🤮🤮

Ευφυέστατο σχόλιο, με τρελές δόσεις χιούμορ!!! από άλλον έναν κλασσικό Ελληναρά που σπεύδει να πει και αυτός την δικιά του θετικότατη άποψη ακυρώνοντας φυσικά τις απόψεις των άλλων αφού θεωρεί φυσικά ότι η δική του είναι η σωστή!

 

4 ώρες πριν, newton91 είπε

Οι επαγγελματίες παίρνουν ταμπλέτς ή φορητούς επειδή δεν υπήρχαν μέχρι τώρα τα foldable. Γενικότερα θα πρέπει να καταλάβεις ότι οι ανάγκες μας δημιουργούν και τα απαραίτητα προϊόντα για την ικανοποίηση αυτών. Το foldable είναι 2 σε 1 και έχει παρα πολύ καλή χρήση όπως σου προείπανε αλλά εσυ δεν θες να το καταλάβεις. Σκέψου τι είναι καλύτερο ; Να κουβαλάς μαζί σου 2 και 3 συσκευές ; Η 1 που θα είναι για όλες τις χρήσεις. Ας μη πάμε στη τιμή ,είναι άλλο καπέλο. Ναι είναι ακριβό. Ναι είναι αρχή. Ας του δώσουμε κάποιο καιρό. Άραξε το. Τώρα αρχίζει το πανηγύρι. Απόλαυσε το. 

Αδερφέ γενικότερα θα πρέπει να καταλάβεις πως δεν δημιουργούν οι ανάγκες μας τα  κατάλληλα προϊόντα... τα κατάλληλα πλασαρισμένα προϊόντα μας δημιουργούν ανάγκες που μέχρι τώρα δεν τις είχαμε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Και μολις αρχισε η σοβαρη μαχη για την καλυτερη υλοποιηση...θα παρει αρκετο χρονο μεχρι να βρουν την χρυση τομη οι εταιρειες.

Μέχρι να γίνουν σαν τις συσκευές του Westworld, δεν αγοράζω. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθαρά concept προιόν του οποίου την επίδραση θα δούμε μελλοντικά και σε άλλες συσκευές. Πρέπει να δούμε ποιο θα είναι το form factor που θα επικρατήσει, καθώς το foldable στην μέση με τόσο μεγάλο footprint δεν το βλέπω να πηγαίνει πολύ μακριά

Στο εξής θα δούμε πολλές υλοποιήσεις με διαφορετικό form factor, μέχρι να βγάλει την πρόταση της η Apple που σαν master του interface/usability θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι :D

Τώρα αναφορικά με το ότι προορίζεται για επαγγελματία κτλπ. γελάνε και οι πέτρες.

Ο επαγγελματίας θέλει να κάνει την δουλειά του, με κάτι που κάνει σωστά και αξιόπιστα την δουλειά του.

Το συγκεκριμένο προϊόν απευθύνεται μόνο στους λάτρεις της τεχνολογίας aka early adοpter's.

Πάντως ένα Ultra portable laptop-ακι το οποίο θα διπλώνει στα 2 με φυσικό πληκτρολόγιο και το μισό footprint απο το Surface μου, θα το γούσταρα πολύ ;) 

 

 

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...