Προς το περιεχόμενο

Το νέο Office app για τα Windows 10, διαθέσιμο για όλους


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λέει απολύτως τίποτε το εργαλειάκι, ένα απλό launcher είναι. Αν έχεις εγκατεστημένο office σου ανοίγει αρχεία σ'αυτό, αλλίως σου ανοίγει τα online word/excel κτλ. πράγμα που μπορεί να γίνει κι από δω: https://www.office.com/?auth=1

Κοροιδεύουν, αντί να δώσουν εντελώς δωρεάν τα word mobile και excel mobile... 😕

Word Mobile: https://www.microsoft.com/en-us/p/word-mobile/9wzdncrfjb9s
Excel Mobile: https://www.microsoft.com/en-us/p/excel-mobile/9wzdncrfjbh3
 

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, Federer είπε

Ούτε 365, ουτε Open, ούτε Cuba Libre, ούτε τίποτα. 17 χρόνια τώρα χρήστης Office XP και δεν μου έχει λείψει τίποτα. Κανένας λόγος για αναβάθμιση προς το παρόν.

office_xp.gif.87329d4724163426dcb9f36ed2953a2e.gif

Εγώ 17 χρόνια Cuba libre 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ii_die_4 είπε

Σε πιο πανεπιστήμιο πηγες που δεν δίνουν δωρεάν το Office365 Pro Plus με 1TB Onedrive και Skype Business?

Ίσος δεν είσαι πληροφορημένος για την "τάση" του αύριο.

αχαχαχαχα...

Πολύ γέλασα (νεαρέ) φίλε μου.. Στο δικό μου πανεπιστήμιο αυτό το office είχαμε και συνήθως το είχαμε σε άλλου χρώματος δισκέτες (αντιγραμμένες) ..

DSC_8253-1024x561.jpg

Και στα τωρινά σιγά μη δίνουν σε μη "θετικές" σχολές που σίγουρα επιτρέπουν να έχεις αλλά σιγά μη το ξέρουν οι φοιτητές ή μπλεκουν σε τέτοια (πχ Ροδόπη κανένας φοιτητής δεν ξέρεις τίποτα στο ΔΠΘ της Κομοτηνής). Κανά τμήμα πληροφορικής και μηχανικών και τέτοια μπορεί.. 

 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2019 στις 11:05 ΠΜ, ultraxmode είπε

Σε πληροφορώ φίλε μου ότι πολλοί είναι οι άνθρωποι που θέλουν μια τέτοια free εφαρμογή. Δεν έχουν όλοι 100-500 ευρώ για να αγοράσουν το Office όπως και δεν κατεβάζουν όλοι το Office σπασμένο...

φιλικά.

Με 5€ αγοραζεις κλειδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι δε χρειάζονται καν το office μιας και το μόνο που θέλουν είναι να ανοίγουν τα αρχεία και γίνεται online .

Το να το έχουν τζάμπα , ή και σπασμένο είναι άκυρο εντελώς (πάρε έξτρα ενημερώσεις μιας και δε φτάνουν !) ,  πόσο μάλλον να γκρινιάζουν για την τιμή του ....

Πάντως το Libre οντως έχει βαρύνει τα τελευταία χρόνια , είναι χάλια σε υψηλές αναλύσεις και θέλει ριζικό lifting στην εμφάνιση τουλάχιστον ....

Το WPS office είναι σούπερ ,αλλά μέχρι να αποκτήσει Ελληνικό περιβάλλον δεν .....

Σε Linux-άκια ,έχω το abiword και gnumeric που ανοίγει όλα τα απλά-για-κοινούς-θνητούς αρχεία της ms (πιο ελαφρά από browser)

Για PowerPoint δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gdimitris είπε

Με 5€ αγοραζεις κλειδι

ξες.. τώρα τι κλειδί.. Κλειδάρα.. απλά δεν ξέρουμε πότε θα κλειδώσουν.

Μάλλον VL κλειδιά που αγοράστηκαν για 1000 pc προς.. ξέρω γω 10€ το ένα και τα πουλάνε για 15€ σε 1000 ξεχωριστούς (αν δεν τα ξαναπουλάει αυτός που τα αγοράζει για 5€ μέχρι να κλειδώσουν και εξού τα 5€/άδεια). Που αυτό το ελέγχει η MS και άμα (όταν) θελήσει θα τα κλειδώσει. Ουσιαστικά αυτά είναι η "απόφαση" της MS να μην τα κλειδώσει και ουσιαστικά να "προμοτάρει" το οφις της όπως έκανε παλιά δλδ  να δώσει "δωρεάν" office σε όποιον δε θέλει να πληρώσει γιατί αλλιώς απλά θα τον χάσει.

Σε όποιον με ρωτάει πως να σπάσω το office (ή windows) του λέω δεν αξίζει, αγόρασε από το ebay κλειδί άμα είναι να σπάσεις. Άλλοι λένε πάρτε δύο φίλοι το ίδιο με 5€ να σας βγει από 2,5€.. αλλά μην αρχίσετε να το μοιράζεστε παραπέρα (το έχουν κάνει άλλοι για σας :P ). 

Παλιά πολιτική (και) της MS  να κάνει τα "στραβά μάτια" όταν έτσι ακριβώς κατάφερε στα 90s να μπει στο χώρο του office εξαφανίζοντας μεγαθήρια (πχ Star office, AMI pro τα ξέχασα κιόλας). Δλδ απλά με κυκλοφορία ξεκλείδωτων δισκετών του MS-office και ο άλλος χαίρονταν που είχε "δωρεάν" τέτοιο λογισμικό. 

Το είπε και ο πρόεδρος της IBM (τότε είχε το Star Office).

Αναφορά σε κείμενο

Δεν ήμαστε υπέρ να έχεις πειρατικό office, αλλά αν είναι να έχει πειρατικό office ας έχεις το δικό μας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, keysmith είπε

ξες.. τώρα τι κλειδί.. Κλειδάρα.. απλά δεν ξέρουμε πότε θα κλειδώσουν.

Μάλλον VL κλειδιά που αγοράστηκαν για 1000 pc προς.. ξέρω γω 10€ το ένα και τα πουλάνε για 15€ σε 1000 ξεχωριστούς (αν δεν τα ξαναπουλάει αυτός που τα αγοράζει για 5€ μέχρι να κλειδώσουν και εξού τα 5€/άδεια). Που αυτό το ελέγχει η MS και άμα (όταν) θελήσει θα τα κλειδώσει. Ουσιαστικά αυτά είναι η "απόφαση" της MS να μην τα κλειδώσει και ουσιαστικά να "προμοτάρει" το οφις της όπως έκανε παλιά δλδ  να δώσει "δωρεάν" office σε όποιον δε θέλει να πληρώσει γιατί αλλιώς απλά θα τον χάσει.

Σε όποιον με ρωτάει πως να σπάσω το office (ή windows) του λέω δεν αξίζει, αγόρασε από το ebay κλειδί άμα είναι να σπάσεις. Άλλοι λένε πάρτε δύο φίλοι το ίδιο με 5€ να σας βγει από 2,5€.. αλλά μην αρχίσετε να το μοιράζεστε παραπέρα (το έχουν κάνει άλλοι για σας :P ). 

Παλιά πολιτική (και) της MS  να κάνει τα "στραβά μάτια" όταν έτσι ακριβώς κατάφερε στα 90s να μπει στο χώρο του office εξαφανίζοντας μεγαθήρια (πχ Star office, AMI pro τα ξέχασα κιόλας). Δλδ απλά με κυκλοφορία ξεκλείδωτων δισκετών του MS-office και ο άλλος χαίρονταν που είχε "δωρεάν" τέτοιο λογισμικό. 

Το είπε και ο πρόεδρος της IBM (τότε είχε το Star Office).

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις ειλικρινά. έστω οτι σου κλειδώνει, που δεν θα κλειδωσει. Υπάρχουν επίσης κλειδια που τα αγοράζεις και ειναι μονο για 1 pc παλι με 5€. Αλλά έστω οτι κλειδώνει μετά απο κανένα χρόνο, αγοράζεις άλλο. Ποιο το πρόβλημα? το δικό μου πάντως δεν ειναι VL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gdimitris είπε

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις ειλικρινά. έστω οτι σου κλειδώνει, που δεν θα κλειδωσει. Υπάρχουν επίσης κλειδια που τα αγοράζεις και ειναι μονο για 1 pc παλι με 5€. Αλλά έστω οτι κλειδώνει μετά απο κανένα χρόνο, αγοράζεις άλλο. Ποιο το πρόβλημα? το δικό μου πάντως δεν ειναι VL

Τα φτηνά κλειδιά είναι αμφιβόλου "ποιότητας" ή καλύτερα "νομιμότητας" αλλά συμφωνώ ότι λειτουργούν... προς το παρόν

Για να μην τα εξηγώ εγώ αν θες δες εδώ

Προσωπικά θα αγόραζα για το σπίτι. Για την επιχείρηση μάλλον όχι. 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, keysmith είπε

Τα φτηνά κλειδιά είναι αμφιβόλου "ποιότητας" ή καλύτερα "νομιμότητας" αλλά συμφωνώ ότι λειτουργούν... προς το παρόν

Για να μην τα εξηγώ εγώ αν θες δες εδώ

Προσωπικά θα αγόραζα για το σπίτι. Για την επιχείρηση μάλλον όχι. 

Ε καλα εντάξει δεν το συζηταμε για επειχηρηση. εκτος αν εχεις dual boot και αν σου ζητησουν να τους δείξεις τι office εχεις τους δείχνεις το libre, αλλά αυτά είναι αλλης ζήτησης λαμογιές

6 λεπτά πριν, keysmith είπε

Τα φτηνά κλειδιά είναι αμφιβόλου "ποιότητας" ή καλύτερα "νομιμότητας" αλλά συμφωνώ ότι λειτουργούν... προς το παρόν

Για να μην τα εξηγώ εγώ αν θες δες εδώ

Προσωπικά θα αγόραζα για το σπίτι. Για την επιχείρηση μάλλον όχι. 

Επίσης και εγω αυτό το βίντεο είχα υπόψιν μ οταν σου απαντησα αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ποιον να μην αγοράσεις μια άδεια από e-bay, περίπου 10-15 €; Έχεις γνήσια MS OFFICE, έστω και πιο παλιά έκδοση, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν χρειάζεται ούτε "σπασμένα" office ούτε "υποκατάστατα" π.χ. Libre... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτό είναι μία λύση για όσους έχουν τέτοια άδεια..

Επίσης το libre είναι αρκετά πιο όμορφο σήμερα και κάπως πιο παραγωγικό θα έλεγα από παλιά. Μπορείς να το δεις αν θέλεις.. Υπολείπεται σίγουρα του MS αλλά είναι επαρκές για τις περισσότερες ανάγκες και αφού νόμιμο.. δεν βρίσκω τον λόγο γιατί όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τελευταία έκδοση 6.2 του Libreoffice έχει πλέον μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης των μενού: κλασσικές μπάρες ή θεματικές καρτέλες "αλά MS Office" σε 2 διαφορετικές μορφές. Επίσης έχουν ενεργοποιηθεί πάλι τα θέματα και υπάρχουν πολλά σετ εικονιδίων που μπορείς να κατεβάσεις - εγκαταστήσεις για την περίπτωση που δεν αρέσουν τα default. Σε 24άρα 1980 Χ 1200 οθόνη μια χαρά δείχνει και όχι ιδιαίτερα βαρύ.

Εναλλακτικά υπάρχει και το freeoffice https://www.freeoffice.com/en/  χωρίς διαφημίσεις, πλήρως Ελληνοποιημένο (υπάρχει και λεξικό), επίσης με δυνατότητες παραμετροποίησης της εμφάνισης και με default μορφή αρχείου MS. Το catch είναι ότι υπάρχουν και επι πληρωμή εκδόσεις που βγαίνουν συχνά σε προσφορά γύρω στα 20€.

 

Επεξ/σία από cacau
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...