Προς το περιεχόμενο

Με τιμή από €449, το Xiaomi Mi 9 προσγειώνεται στην Ευρώπη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Η απορία μου όμως είναι καθαρά τεχνική! Ένας 855 φαντάζομαι πως για μαζική χρήση θα έχει ένα κοστολόγιο ας πούμε 5-10$? (τυχαία τιμή έβαλα)

Αν ένας κατασκευαστής αποφασίσει να χρησιμοποιήσει αυτόν τον επεξεργαστή σε μια μια low cost συσκευή με "χύμα" board, "δέσιμο", συστήματα ψύξης, πλαστικό σασί, κλπ κλπ, θα πάμε και θα το συγκρίνουμε άμεσα με μια άλλη συσκευή άλλου κατασκευαστή που κοστίζει πολλαπλάσια??? Το ότι έχουν δηλαδή την ίδια CPU αυτόματα τα κάνει άμεσα συγκρίσιμα? 

Εσύ πρέπει να ξεκινήσεις ένα δικό σου Brand... Πραγματικά αδικείσαι αδερφέ με τόσα που ξέρεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
4 minutes ago, nero62 said:

Εσύ πρέπει να ξεκινήσεις ένα δικό σου Brand... Πραγματικά αδικείσαι αδερφέ με τόσα που ξέρεις !!!

Συγγνώμη! Νόμιζα πως ήθελες να συζητήσουμε κάπως πιο σοβαρά! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, georgetsl είπε

λαθος συγκρισεις τα λενε αυτοι που στεναχωριουνται που εσκασαν 1000+ ευρω για S10 και ο αλλος με ενα 450αρι ευρω τον ξεφτυλιζει εν ριπη οφθαλμου με ενα Mi 9 διοτι καταβαθος ολοι αισθανονται κοροιδα οταν πληρωνουν πολυ παραπανω για κατι που ο αλλος διπλα τους το εχει με τα μισα φραγκα ....τα πολλα λογια ειναι πραγματικα φτωχεια !!!

Mπα... δεν σκάνε και πολύ να ξέρεις, περιμένουν κανά 4μηνο και το παίρνουν στην ίδια τιμή με το κινέζικο από σκρουτζομάγαζο και το χαίρονται μια χαρά αδερφέ

Χεστήκανε βασικά

 

2 ώρες πριν, georgetsl είπε

μπλα μπλα μπλα.....ειχα και σαμσουνγκ S8 ,ειχα και sony  κινητα zx ....οποτε τον οπαδισμο κρατα τον για εσενα !!! απο εκει και περα η συγκριση με αμαξια που κανεις ειναι αστοχη....δεν μιλαμε για μερσεντες vs λεξους.....μιλαμε για σαμσουνγκ απο κορεα που καποτε την ειχες για σαξοραλο ,οπως ειπες ,και τωρα ξαφνικα εφτιαξε primium "αμαξι" ....καποτε οταν οταν ο ανταγωνισμος ηταν μικρος η σαμσουνγκ μετρουσε γιατι στους τυφλους βασιλευε ο μονοφθαλμος ....τωρα που ανοιξαν τα ματια τους και αλλοι στο παιγχνιδι και μπηκαν κυριαρχοι στην αγορα....δεν σου αρεσει να γινεται αυτο γιατι το premium κινητο σου χανει αξια ξαφνικα......ετσι ειναι το εμποριο φιλτατε ,εαν δεν μπορεις να το αποδεχτεις και σε χαλαει ,ειναι προβλημα σου !!! Τα νουμερα αλλα λενε για την xiaomi που ειναι νεα εταιρια στον χωρο απεναντι στην σαμσουνγκ που ειναι κανα δυο δεκαετιες και παραταυτα βλεπει πλεον οτι δεν μπορει να ανταγωνιστει τον κινεζο σε τιμη /χαρακτηριστικα/και πλεον και ποιοτητα.....ολα τα υπολοιπα που γραφεις ειναι λογια γραμμενα στο χιονι !!!

ΝΑΙ...αποψη σου ομως με συναισθηματικα χαρακτηριστικα παρα πραγματικοτητα !!!! ειμαστε και εμεις που εχουμε την Αλλην αποψη οτι το S9 δεν φτανει το Mi9 με βασικο χαρακτηριστικο τον 855 !!!

Eσύ τώρα γιατί τσαντίστηκες και απαντάς με τέτοιο τόνο? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, crossmo είπε

Mπα... δεν σκάνε και πολύ να ξέρεις, περιμένουν κανά 4μηνο και το παίρνουν στην ίδια τιμή με το κινέζικο από σκρουτζομάγαζο και το χαίρονται μια χαρά αδερφέ

Χεστήκανε βασικά

Βλέπεις, που συμφωνείς οτι η αξία του είναι υπερεκτιμημένη ;

Γιατί στο τέλος τέλος,κάπου εκεί θα έπρεπε να`ναι. Γι`αυτό πάνω κάτω γίνεται τόοοση κουβέντα.

Άρα,χεστήκανε.

Το ίδιο βέβαια μπορεί να κάνει ένας υποψήφιος αγοραστής Mi9. Να περιμένει κανά 4μηνο και να το αγοράσει ακόμα φτηνότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω μην λέτε το pocophone το τέλειο κινητό έλεος για να μην πάρει κάποιος το Α5 κλπ ναι οκ αλλά δεν είναι τρομερό σε θέμα θερμοκρασίας, κάμερας, οθόνης κλπ και απλά ένα vfm είναι το μι8 έχει ποιο πολλά + από το ποκο και αξίζει τα 50 ευρώ + όσο για το firmware της Samsung για μένα είναι χάλια όπως και της xiaomi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, georgetsl είπε

το mi mix 3 ουδεμία σύγκριση έχει με s9+ ....με το s10 και αν και πάλι.....

Να μην συγκρινουμε το mi mix3 που κυκλοφορησε περυσι με snap845 με το S9+ που επισης κυκλοφορησε περυσι,αλλα να το συγκρινουμε με το S10 και αν.

Οκ καλη συνεχεια απο μενα,ειναι ανουσιο να καθομαι να γραφω απεναντι σε τρολλ.

Οχι τιποτα αλλο αλλα υποτιθεται οτι σχολιαζουμε και σε τεχνολογικο forum και γραφονται τετοια πραγματα οπως τα παραπανω.

Σχολια οπως το παραπανω ειναι ο λογος που φτασαμε τις 26 σελιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, billdanos είπε

Συγγνώμη! Νόμιζα πως ήθελες να συζητήσουμε κάπως πιο σοβαρά! :) 

Μιλάς αόριστα σε όλο το φόρουμ η αποκλειστικά σε εμένα? Γιατί μπορεί να έκανες αναφορά του δικού μου κειμένου αλλά δεν είχαμε συζητήσει καθόλου μαζί στο συγκεκριμένο θέμα.

Η ειρωνεία μου πάει καθαρά στο ότι πραγματικά εμείς δεν κατέχουμε τι κόστος κατασκευής έχει μια συσκευή και πόσο σημασία ρόλο παίζει το ποια χέρια θα το συναρμολογήσουν καθώς και από ποιες δοκιμές αντοχής και ποιότητας θα περάσουν προτού βγουν στην μαζική παραγωγή και πώληση.

Η άνεση σου μου προκάλεσε γέλιο και για αυτό σε ειρωνεύτηκα. Δεν φταίω εγώ λοιπόν!

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Να μην συγκρινουμε το mi mix3 που κυκλοφορησε περυσι με snap845 με το S9+ που επισης κυκλοφορησε περυσι,αλλα να το συγκρινουμε με το S10 και αν.

Οκ καλη συνεχεια απο μενα,ειναι ανουσιο να καθομαι να γραφω απεναντι σε τρολλ.

Οχι τιποτα αλλο αλλα υποτιθεται οτι σχολιαζουμε και σε τεχνολογικο forum και γραφονται τετοια πραγματα οπως τα παραπανω.

Σχολια οπως το παραπανω ειναι ο λογος που φτασαμε τις 26 σελιδες.

Φιλε έχεις 200.000 μηνύματα μέσα στο φόρουμ και μιλάς για τρολάρισμα...? Κάνεις άραγε τίποτε άλλο στην ζωή σου εκτός από το να γράφει στο ινσόμνια?  Έχεις ιδέα τι πραγματικά σημαίνει αυτός ο όρος?

Δηλαδή θέλεις να πεις αν το πάμε τεχνολογικά ότι το s9 έχει καλύτερα και ποιο σύγχρονα τεχνικά χαρακτηριστικά από το Mix3? Σοβαρά τώρα? Και σε ενοχλεί πόσες σελίδες έχει φτάσει το θέμα? 

Καλά μιλάμε για απίθανες καταστάσεις. Όσο ζούμε μαθαίνουμε σε αυτή τη ζωή. 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, nero62 said:

Μιλάς αόριστα σε όλο το φόρουμ η αποκλειστικά σε εμένα? Γιατί μπορεί να έκανες αναφορά του δικού μου κειμένου αλλά δεν είχαμε συζητήσει καθόλου μαζί στο συγκεκριμένο θέμα.

Η ειρωνεία μου πάει καθαρά στο ότι πραγματικά εμείς δεν κατέχουμε τι κόστος κατασκευής έχει μια συσκευή και πόσο σημασία ρόλο παίζει το ποια χέρια θα το συναρμολογήσουν καθώς και από ποιες δοκιμές αντοχής και ποιότητας θα περάσουν προτού βγουν στην μαζική παραγωγή και πώληση.

Η άνεση σου μου προκάλεσε γέλιο και για αυτό σε ειρωνεύτηκα. Δεν φταίω εγώ λοιπόν!

συζητάμε όλοι μαζί και αυτό που λέω πολύ απλά είναι πως ΔΕΝ γίνεται να είναι ίδιες 2 συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών. Ειδικά όταν η μία έχει δημιουργηθεί ώστε να έχει το λιγότερο δυνατό κόστος σε σχέση με τα spec της. 

Έχει καλή cpu, έχει καλή συναρμολόγηση, αλλά ΔΕΝ έχει όλα τα χαρακτηριστικά της άλλης συσκευής που κοστίζει πολύ περισσότερο. Το αν αρέσει σε κάποιον περισσότερο, είναι μια άλλη ιστορία και εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Αν ήθελα να διαθέσω 400-500 ευρώ για ένα smartphone, προφανώς και το xiaomi θα ήταν μια απο τις πρώτες επιλογές. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα νόμιζα στη συνέχεια πως πήρα κάτι ισάξιο με κάτι που κοστίζει τα διπλάσια.

Δεν μπορώ να το περιγράψω με πιο απλά λόγια... :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι μπερδεύουν το mi mix 3 2018 με το mi mix 3 5G μου φαίνεται.... 

Το μόνο φάουλ της Samsung είναι ότι δίνει σε Ευρώπη τα exynos και όχι τα snapdragon ή να δίνει δυνατότητα επιλογής σε ένα απτά 2. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

συζητάμε όλοι μαζί και αυτό που λέω πολύ απλά είναι πως ΔΕΝ γίνεται να είναι ίδιες 2 συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών. Ειδικά όταν η μία έχει δημιουργηθεί ώστε να έχει το λιγότερο δυνατό κόστος σε σχέση με τα spec της. 

Έχει καλή cpu, έχει καλή συναρμολόγηση, αλλά ΔΕΝ έχει όλα τα χαρακτηριστικά της άλλης συσκευής που κοστίζει πολύ περισσότερο. Το αν αρέσει σε κάποιον περισσότερο, είναι μια άλλη ιστορία και εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Αν ήθελα να διαθέσω 400-500 ευρώ για ένα smartphone, προφανώς και το xiaomi θα ήταν μια απο τις πρώτες επιλογές. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα νόμιζα στη συνέχεια πως πήρα κάτι ισάξιο με κάτι που κοστίζει τα διπλάσια.

Δεν μπορώ να το περιγράψω με πιο απλά λόγια... :) 

Πάλι δεν σε πιάνω. Δεν εξηγείς ποια είναι αυτά τα χαρακτηριστικά. Δεν μας τα λες να μάθουμε και εμείς? 

Τα απλά λόγια που προσπαθείς να περάσεις αδερφέ είναι εντελώς του αέρα... 

Είσαι χαμένος μέσα στην διαφήμιση και στην παγίδα του ακριβού και της Apple. Δεν σε παρεξηγώ καθόλου. Έχω δει πολύ χειρότερες καταστάσεις. Δεν υπάρχει σωτηρία για εσάς δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, nero62 said:

Πάλι δεν σε πιάνω. Δεν εξηγείς ποια είναι αυτά τα χαρακτηριστικά. Δεν μας τα λες να μάθουμε και εμείς? 

Τα απλά λόγια που προσπαθείς να περάσεις αδερφέ είναι εντελώς του αέρα... 

Είσαι χαμένος μέσα στην διαφήμιση και στην παγίδα του ακριβού και της Apple. Δεν σε παρεξηγώ καθόλου. Έχω δει πολύ χειρότερες καταστάσεις. Δεν υπάρχει σωτηρία για εσάς δυστυχώς.

Εντάξει αδερφέ καταλάβαμε... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

συζητάμε όλοι μαζί και αυτό που λέω πολύ απλά είναι πως ΔΕΝ γίνεται να είναι ίδιες 2 συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών. Ειδικά όταν η μία έχει δημιουργηθεί ώστε να έχει το λιγότερο δυνατό κόστος σε σχέση με τα spec της. 

Έχει καλή cpu, έχει καλή συναρμολόγηση, αλλά ΔΕΝ έχει όλα τα χαρακτηριστικά της άλλης συσκευής που κοστίζει πολύ περισσότερο. Το αν αρέσει σε κάποιον περισσότερο, είναι μια άλλη ιστορία και εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Αν ήθελα να διαθέσω 400-500 ευρώ για ένα smartphone, προφανώς και το xiaomi θα ήταν μια απο τις πρώτες επιλογές. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα νόμιζα στη συνέχεια πως πήρα κάτι ισάξιο με κάτι που κοστίζει τα διπλάσια.

Δεν μπορώ να το περιγράψω με πιο απλά λόγια... :) 

Εγώ συμφωνώ μαζί σου σε θέμα performance είναι ίσα λόγο επεξεργαστή αλλά στα υπόλοιπα υστερεί λόγο χαμηλής τιμής 

Θα ήταν ισάξιο αν σου έδιναν τα ίδια χαρακτηριστικά στην χαμηλή τιμή αλλά δεν το κάνουν γιατί δεν γίνεται, δεν γίνεται το ντατσουν να έχει την ίδια δύναμη με ένα hilux 2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Εντάξει αδερφέ καταλάβαμε... :) 

Δυστυχώς... ΔΕΝ κατάλαβες τίποτε.

Από τον τρόπο γραφής σου (και αυτός είναι που με κάνει να μην σε αγνοώ και να συνεχίζω να σου απαντώ) θέλω και ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα καταλάβεις. Δεν ξέρω και την εμπειρία σου και ηλικία σου αλλιώς θα είχα ποιο συγκεκριμένα πράγματα να σου πω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nero62 είπε

Πάλι δεν σε πιάνω. Δεν εξηγείς ποια είναι αυτά τα χαρακτηριστικά. Δεν μας τα λες να μάθουμε και εμείς? 

Τα απλά λόγια που προσπαθείς να περάσεις αδερφέ είναι εντελώς του αέρα... 

Είσαι χαμένος μέσα στην διαφήμιση και στην παγίδα του ακριβού και της Apple. Δεν σε παρεξηγώ καθόλου. Έχω δει πολύ χειρότερες καταστάσεις. Δεν υπάρχει σωτηρία για εσάς δυστυχώς.

Χρονισμός Ραμ, κάμερες, ασύρματη φόρτιση, δυνατότητα να γίνει powerbank, κάποια έξτρα σε cloud που ανέφεραν κάποιοι ποιο πριν που αδιάβροχο (αν κάποιος δουλεύει σε ψαράδικο πχ) ποιότητα υλικών, εγγύηση (δεν παίζει τεράστιο λόγο αλλά είναι καλύτερο σε σχέση με xiaomi) ήχος, κουράστηκα..... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, nero62 said:

Δυστυχώς... ΔΕΝ κατάλαβες τίποτε.

Από τον τρόπο γραφής σου (και αυτός είναι που με κάνει να μην σε αγνοώ και να συνεχίζω να σου απαντώ) θέλω και ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα καταλάβεις. Δεν ξέρω και την εμπειρία σου και ηλικία σου αλλιώς θα είχα ποιο συγκεκριμένα πράγματα να σου πω.

Σκέψου όμως και την πιθανότητα να είσαι σε χειρότερη κατάσταση από εμένα! :) 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...