Προς το περιεχόμενο

Με τιμή από €449, το Xiaomi Mi 9 προσγειώνεται στην Ευρώπη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το επισημο mi store εχει σταματησει να πουλαει mi mix2s αρα μαλλον για αυτο

https://www.mistore-greece.gr/

Εγώ ξέρω ότι το you.gr είναι το κατάστημα λιανικής της Infoquest.  Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, georgetsl είπε

λαθος συγκρισεις τα λενε αυτοι που στεναχωριουνται που εσκασαν 1000+ ευρω για S10 και ο αλλος με ενα 450αρι ευρω τον ξεφτυλιζει εν ριπη οφθαλμου με ενα Mi 9 διοτι καταβαθος ολοι αισθανονται κοροιδα οταν πληρωνουν πολυ παραπανω για κατι που ο αλλος διπλα τους το εχει με τα μισα φραγκα ....τα πολλα λογια ειναι πραγματικα φτωχεια !!!

Η λέξη ξεφτίλα και γενικότερα αυτο το οπαδικό κλίμα υπάρχει στους κατόχους των «vfm» κινεζικών κινητών. Κανένας άλλος δεν ασχολείται με συγκρίσεις.

Το επιχείρημα σου μου θυμίζει αυτούς με τα φτιαγμένα σαξόραλα που θα πάνε να κάτσουν δίπλα σε sport premium αυτοκίνητα, κι αν ξεκινήσουν γρηγορότερα στο φανάρι θα νομίζουν οτι κατι έκαναν, οτι «υπερτερούν». 

Αγορασε ο,τι θες είτε κοστίζει 100 είτε 300 είτε 800 ευρώ, ειναι δικαίωμα σου. Το να προσπαθήσεις να πείσεις τον άλλον που χει αλλη γνωμη/ανάγκες/μπατζετ οτι εσυ είσαι ο έξυπνος κι αυτος ο βλάκας, ειναι γελοίο. 

Εχω ξαναγράψει πως το καλο ειναι οτι υπάρχουν συσκευες για ΟΛΟΥΣ. Αν κυκλοφορούσαν μονο κινητα των 100 και των 1000€ θα καταλάβαινα την γκρίνια. 

 

  • Like 4
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτομα που αγοράζουν από ελληνικά μαγαζιά με τα και καλά 2 χρόνια εγγύηση κλπ και πληρώνουν 100αρια+ είναι κάτι λίγο κορόιδα... 

Αγορασμένο mi max 3 όταν βγήκε στα 230 και τώρα το πουλάνε στα 350 εδώ στην Ελλάδα και σε gearbest, bangood βαράνε προσφορές από 205 τώρα καλή σας τύχη. 

Ένα τιπ: όταν αγοράζετε κινέζικα κινητά προτιμήστε gearbest bangood κλπ γιατί σας κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια σας τα σκρουτζομαγαζα σε αυτό το κομμάτι γιατί τα παίρνουν από έξω και σας κοπανάνε το 100αρι+ για να χαλάσει ένα κινητό λόγο τεχνικού θέματος πχ να καεί μητρική, οθόνη κλπ είναι κάπως δύσκολο στα 2 χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, margaritagr είπε

Η λέξη ξεφτίλα και γενικότερα αυτο το οπαδικό κλίμα υπάρχει στους κατόχους των «vfm» κινεζικών κινητών. Κανένας άλλος δεν ασχολείται με συγκρίσεις.

Το επιχείρημα σου μου θυμίζει αυτούς με τα φτιαγμένα σαξόραλα που θα πάνε να κάτσουν δίπλα σε sport premium αυτοκίνητα, κι αν ξεκινήσουν γρηγορότερα στο φανάρι θα νομίζουν οτι κατι έκαναν, οτι «υπερτερούν». 

Αγορασε ο,τι θες είτε κοστίζει 100 είτε 300 είτε 800 ευρώ, ειναι δικαίωμα σου. Το να προσπαθήσεις να πείσεις τον άλλον που χει αλλη γνωμη/ανάγκες/μπατζετ οτι εσυ είσαι ο έξυπνος κι αυτος ο βλάκας, ειναι γελοίο. 

Εχω ξαναγράψει πως το καλο ειναι οτι υπάρχουν συσκευες για ΟΛΟΥΣ. Αν κυκλοφορούσαν μονο κινητα των 100 και των 1000€ θα καταλάβαινα την γκρίνια. 

Είναι λάθος η σύγκριση αυτοκινήτων με smartphones σαν παράδειγμα. Εντελώς λάθος. Οι παράμετροι για σύγκριση αυτοκινήτων είναι 100πλάσιοι αυτών σε σχέση με σύγκριση smartphones. Οπότε άτοπο το παράδειγμα.

Φυσικά καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις αλλά δυστυχώς τα πράγματα εδώ είναι ΠΟΛΥ απλά. Από ένα σημείο και μετά με την ποιότητα που προσφέρει η Xiaomi έχει φέρει τα πάνω κάτω στην αγορά θες να το παραδεχτείς η όχι. 

Εννοείται ότι το galaxy S10+ είναι ανώτερο κινητό (ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ... ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ) αλλά η διαφορά είναι πρώτον ΕΝΤΕΛΩΣ αμελητέα, σε ΠΟΛΛΑ σημεία είναι υπέρ του Mi9 (ειδικά στην ταχύτητα θέλω να πιστεύω) και σε κάποια άλλα (ΙΣΩΣ) είναι το S10+.

Σαν σύνολο λοιπόν (και όταν λέω σύνολο ΕΝΝΟΩ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ) το S10+ είναι εμφανές ότι είναι ανώτερο ΑΛΛΑ.. εδώ υπάρχει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ αλλά που πολλοί απλά το προσπερνούν και βαπτίζουν τα premium Κινητά της XIaomi σαν VFM.  Το αλλά λοιπόν είναι ότι δεν είναι απλώς και μόνο καλύτερο σαν VFM αλλά ΚΑΙ σαν κινητό σε πολλά σημεία που έχει εστιάσει να είναι καλύτερη η Xiaomi (ξέρει καλά τι κάνει) που είναι τα κύρια για εμάς. Εξηγούμε... επεξεργαστής, μνήμη, αισθητήρας κλπ κλπ. 

Επανέρχομαι λοιπόν στο ΑΛΛΑ. Αφού το Xiaomi Κοστίζει 500 ευρώ για παράδειγμα δεν θα έπρεπε να το Samsung να κοστίζει 1000 ευρώ αλλά 600-700 ευρώ. Αλλά επειδή δεν κοστίζει έχει αποκτήσει οπαδούς το κινέζικο τηλέφωνο όπως κακώς το βάπτισες εφόσον ΟΛΑ στην Κίνα κατασκευάζονται στα ΙΔΙΑ εργαστάσια στους ίδιους ορόφους και από τα ίδια εργατικά χέρια.

Οπότε μην είσαι τόσο εριστικός γιατί τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Ένα παλιό βίντεο που βρήκα και με κάτι άρθρα το συμπέρασμα είναι αν δεν έχει καλό software optimization ότι features και να βάλεις δεν. 

φίλε μου από την προσωπική μου εμπειρία σε action κάμερες και κινητά, ο οπτικός σταθεροποιητής είναι απαραίτητος αν θέλεις να πάρεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα σε βίντεο και μία φωτογράφηση "στο χέρι". Πολύ καλό το software stabilization άλλα χάνεις σε ποιότητα εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgetsl είπε

λαθος συγκρισεις τα λενε αυτοι που στεναχωριουνται που εσκασαν 1000+ ευρω για S10 και ο αλλος με ενα 450αρι ευρω τον ξεφτυλιζει εν ριπη οφθαλμου με ενα Mi 9 διοτι καταβαθος ολοι αισθανονται κοροιδα οταν πληρωνουν πολυ παραπανω για κατι που ο αλλος διπλα τους το εχει με τα μισα φραγκα ....τα πολλα λογια ειναι πραγματικα φτωχεια !!!

Βασικά τα λένε και αυτοί που δεν το πήραν το s10 και η άποψη τους είναι ότι με τα 450 + 50 παίρνεις καλύτερη συνολικά συσκευή που είναι το s9+. Τι να κάνουμε τώρα, έχουμε κι εμείς την άποψη μας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2019 στις 4:53 ΜΜ, ploumouris είπε

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλύτερο Service από την Smartec; 

Όχι τίποτα άλλο, γιατί προσπερνώ 5-6 Services γιά να φτάσω σε αυτήν.

Ναι, αυτό της Oneplus. Παραλαμβάνει με courier το κινητό από το χώρο σου και αν δεν επισκευάζεται σε 5 μέρες, αντικαθίσταται με καινούριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Η λέξη ξεφτίλα και γενικότερα αυτο το οπαδικό κλίμα υπάρχει στους κατόχους των «vfm» κινεζικών κινητών. Κανένας άλλος δεν ασχολείται με συγκρίσεις.

Το επιχείρημα σου μου θυμίζει αυτούς με τα φτιαγμένα σαξόραλα που θα πάνε να κάτσουν δίπλα σε sport premium αυτοκίνητα, κι αν ξεκινήσουν γρηγορότερα στο φανάρι θα νομίζουν οτι κατι έκαναν, οτι «υπερτερούν». 

Αγορασε ο,τι θες είτε κοστίζει 100 είτε 300 είτε 800 ευρώ, ειναι δικαίωμα σου. Το να προσπαθήσεις να πείσεις τον άλλον που χει αλλη γνωμη/ανάγκες/μπατζετ οτι εσυ είσαι ο έξυπνος κι αυτος ο βλάκας, ειναι γελοίο. 

Εχω ξαναγράψει πως το καλο ειναι οτι υπάρχουν συσκευες για ΟΛΟΥΣ. Αν κυκλοφορούσαν μονο κινητα των 100 και των 1000€ θα καταλάβαινα την γκρίνια. 

μπλα μπλα μπλα.....ειχα και σαμσουνγκ S8 ,ειχα και sony  κινητα zx ....οποτε τον οπαδισμο κρατα τον για εσενα !!! απο εκει και περα η συγκριση με αμαξια που κανεις ειναι αστοχη....δεν μιλαμε για μερσεντες vs λεξους.....μιλαμε για σαμσουνγκ απο κορεα που καποτε την ειχες για σαξοραλο ,οπως ειπες ,και τωρα ξαφνικα εφτιαξε primium "αμαξι" ....καποτε οταν οταν ο ανταγωνισμος ηταν μικρος η σαμσουνγκ μετρουσε γιατι στους τυφλους βασιλευε ο μονοφθαλμος ....τωρα που ανοιξαν τα ματια τους και αλλοι στο παιγχνιδι και μπηκαν κυριαρχοι στην αγορα....δεν σου αρεσει να γινεται αυτο γιατι το premium κινητο σου χανει αξια ξαφνικα......ετσι ειναι το εμποριο φιλτατε ,εαν δεν μπορεις να το αποδεχτεις και σε χαλαει ,ειναι προβλημα σου !!! Τα νουμερα αλλα λενε για την xiaomi που ειναι νεα εταιρια στον χωρο απεναντι στην σαμσουνγκ που ειναι κανα δυο δεκαετιες και παραταυτα βλεπει πλεον οτι δεν μπορει να ανταγωνιστει τον κινεζο σε τιμη /χαρακτηριστικα/και πλεον και ποιοτητα.....ολα τα υπολοιπα που γραφεις ειναι λογια γραμμενα στο χιονι !!!

32 λεπτά πριν, JcD είπε

Βασικά τα λένε και αυτοί που δεν το πήραν το s10 και η άποψη τους είναι ότι με τα 450 + 50 παίρνεις καλύτερη συνολικά συσκευή που είναι το s9+. Τι να κάνουμε τώρα, έχουμε κι εμείς την άποψη μας!

ΝΑΙ...αποψη σου ομως με συναισθηματικα χαρακτηριστικα παρα πραγματικοτητα !!!! ειμαστε και εμεις που εχουμε την Αλλην αποψη οτι το S9 δεν φτανει το Mi9 με βασικο χαρακτηριστικο τον 855 !!!

Επεξ/σία από georgetsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, georgetsl said:

ΝΑΙ...αποψη σου ομως με συναισθηματικα χαρακτηριστικα παρα πραγματικοτητα !!!! ειμαστε και εμεις που εχουμε την Αλλην αποψη οτι το S9 δεν φτανει το Mi9 με βασικο χαρακτηριστικο τον 855 !!!

Προσπαθώ να καταλάβω πώς ο επεξεργαστής από μόνος του είναι ικανός ώστε να κάνει μια συσκευή πραγματικά καλή... 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Προσπαθώ να καταλάβω πως ο επεξεργαστής από μόνος του είναι ικανός ώστε να κάνει μια συσκευή πραγματικά καλή... 

με την ιδια λογικη που παραθετει καποιος την αδιαβροχοποιηση ως χαρακτηριστικο για το καλυτερο κινητο ,οταν θεωρει τον επεξεργαστη που ειναι το ΑΩ σε ενα κινητο δευτεραντζα για επιλογη νεου κινητου, και ξαφνικα ο φαν της σαμσουνγκ σνομπαρει τον 855 ....σε αντιθετη περιπτωση ο φαν της σαμσουνγκ εαν στο S9+ ειχει 855 και οχι 845 ...θα ελεγε αλλα ποιηματα με πρωτο ως κορωνα τον επεξεργαστη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2019 στις 4:18 ΜΜ, nero62 είπε

ακόμη χειρότερα.. αυτό λέω΄... με του τότε το flagship το ευρωπαικό είσαι.. και επειδή δεν μπορείς να αγγίξεις τα χιλιάρικα που πουλάει η xiaomi (η τελικά δεν είσαι τόσο μεγάλο κορόιδο) μένεις με εκείνο...καλό τηλέφωνο πάντως bytheway.. από εκεί άρχισε την κατηφόρα η σαμι

έμπα στο κανάλι του jerry και θα δεις ποιες είναι οι πραγματικές σαβούρες φιλαράκι.. 

ΞΥΠΝΑΤΕΕΕΕΕ

Ααααα πες μας ότι  πραγματική εμπειρία χρήσης να καταλάβουμε ντεεεε!!!

Ότι π@@@ρια δείτε στα γιουτιουμπ και στα ιντερνετ εκεί να την ασπαστείτε και να την κάνετε και άποψη!

 

Στις 24/2/2019 στις 4:27 ΜΜ, Istros είπε

Έχεις ένα s7 3 χρονια, αμφιβάλλω αν είχες ποτέ Xiaomi και ήρθες να μας πεις την άποψη σου για τα Xiaomi και το s9

Εγώ που είχα θες να σου πω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, georgetsl said:

με την ιδια λογικη που παραθετει καποιος την αδιαβροχοποιηση ως χαρακτηριστικο για το καλυτερο κινητο ,οταν θεωρει τον επεξεργαστη που ειναι το ΑΩ σε ενα κινητο δευτεραντζα για επιλογη νεου κινητου, και ξαφνικα ο φαν της σαμσουνγκ σνομπαρει τον 855 ....σε αντιθετη περιπτωση ο φαν της σαμσουνγκ εαν στο S9+ ειχει 855 και οχι 845 ...θα ελεγε αλλα ποιηματα με πρωτο ως κορωνα τον επεξεργαστη !!!

Η απορία μου όμως είναι καθαρά τεχνική! Ένας 855 φαντάζομαι πως για μαζική χρήση θα έχει ένα κοστολόγιο ας πούμε 5-10$? (τυχαία τιμή έβαλα)

Αν ένας κατασκευαστής αποφασίσει να χρησιμοποιήσει αυτόν τον επεξεργαστή σε μια μια low cost συσκευή με "χύμα" board, "δέσιμο", συστήματα ψύξης, πλαστικό σασί, κλπ κλπ, θα πάμε και θα το συγκρίνουμε άμεσα με μια άλλη συσκευή άλλου κατασκευαστή που κοστίζει πολλαπλάσια??? Το ότι έχουν δηλαδή την ίδια CPU αυτόματα τα κάνει άμεσα συγκρίσιμα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2019 στις 4:33 ΜΜ, Istros είπε

Τα πιστεύεις αυτά που λες η τα λες για να νοιώσεις καλύτερα με την αγορά του αιώνα που εκανες?

Εσύ πάλι που έχεις αγοράσει 50 κινητά και μας τα μόστραρες σε άλλο thread από τι είσαι ευχαριστημένος? 

Να σου πω εγώ??? από τα νούμερα επιδόσεων που διαβάζεις και χάβεις από όποιο site και κανάλι δεις! γιατί από πραγματική τεχνογνωσία και εμπειρία  χρήσης είσαι ότι νάναι, αποδεδειγμένα

 

Στις 24/2/2019 στις 4:40 ΜΜ, archer100 είπε

Απο αποψη ακτινοβολιας ειναι καλα τα Xiaomi?

Αν την χρειάζεσαι...ναι!!! Τα σπάνε

 

 

Στις 24/2/2019 στις 4:42 ΜΜ, Istros είπε

Είχα την ατυχία να αγορασω.Πεταμενα λεφτα

Να ήταν τα μόνα που πέταξες για τηλέφωνο!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, crossmo είπε

Εσύ πάλι που έχεις αγοράσει 50 κινητά και μας τα μόστραρες σε άλλο thread από τι είσαι ευχαριστημένος? 

Να σου πω εγώ??? από τα νούμερα επιδόσεων που διαβάζεις και χάβεις από όποιο site και κανάλι δεις! γιατί από πραγματική τεχνογνωσία και εμπειρία  χρήσης είσαι ότι νάναι, αποδεδειγμένα

Αν την χρειάζεσαι...ναι!!! Τα σπάνε

Να ήταν τα μόνα που πέταξες για τηλέφωνο!!

Εγώ τα αγορασα εσύ ζοριζεσαι?

Πάρε καμία συσκευη εκτός από το iPhone 5se να μας πεις τη γνώμη σου

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...