Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο diesel καύσιμο v2019


pogchamp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 hours ago, turbakiasss said:

Και εγώ το redex χρησιμοποιώ κάθε 3-4 μήνες πριν από φουλαρισμα. Πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους παρά το ότι βλέπω κάποια διαφορά. Τώρα που κάθονται τα αμάξια λόγω καραντίνας, τι μπορούμε να βάλουμε μέσα για την αποφυγή ανάπτυξης μυκήτων?

Να το μετακινεις οσο μπορείς,  έστω για σούπερ μάρκετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!Σε λίγο καιρό θα εχω και εγω Diesel και συγκεκριμένα ενα sx4 s-cross 1.6 120 ps! Η αντιπροσωπεία που θα το πάρω και γενικά όσοι γνωστοί μου έχουν Diesel μου λένε να βάζω 3 ρεζερβουάρ απλό μια ενισχυμένο και καθαριστικό στα 2 γεμίσματα!Απ όσο διάβασα εδω γενικά το eko avio και bp ειναι τα προτεινόμενα! Εσείς κάποια άλλη πρόταση; 

Επεξ/σία από shinig2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο καλό πετρέλαιο είναι το ελιν Crystal
εκτος ότι ρίχνει την κατανάλωση το καταλαβαίνεις και στο γκάζι. Πάντως τα καινούρια πετρέλαια καίνε και βιοντίζελ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2020 στις 2:29 ΜΜ, magnam είπε

Εν τέλει τα καθαριστικά κάνουν δουλειά; Εάν ναι, ποιο προτείνετε;

Προσωπικά σε κινητήρα turbodiesel 1.3 Multijet II των 95HP (Lancia Ypsilon) βάζω μόνο Shell V-Power, όχι λόγω επιδόσεων και τα συναφή, απλώς λόγω της προκατάληψής μου πως είναι πιο "προσεγμένο" και "καθαρό" από τις διάφορες λοιπές απλές υλοποιήσεις καυσίμων. Από κατανάλωση, βέβαια δεν καίει και τίποτα το τρελό ο κινητήρας, είμαι σε πολύ καλά επίπεδα. Με προσοχή και οικονομική οδήγηση μπορώ να το φτάσω σε 3.6-3.7, αλλιώς χωρίς να προσέχω ο μέσος όρος μου στο trip computer κυμαίνεται περίπου στα 4.4. Δεν ξέρω αν συμβάλει το καύσιμο σε αυτό, απλά το αναφέρω.

Το αυτοκίνητο και δη ο κινητήρας είναι σε υπεράριστη κατάσταση, θυμίζουν σχεδόν καινούριο, απλώς θα ήθελα και να το διατηρήσω έτσι, ειδικά τώρα που επρόκειτο να μετακομίσω σε μέρος με ιδιαίτερες καιρικές και μη συνθήκες (υγρασία, αλάτι από την θάλασσα που βρίσκεται ακριβώς δίπλα κτλ.).

Θα είχε νόημα να πάρω κάποιο καθαριστικό, ή τα πρόσθετα της V-Power κάνουν πάνω-κάτω την ίδια δουλειά;

Mετά από σύσταση  του εξειδικευμένου συνεργείου που πηγαίνω (Tο οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα) χρησιμοποιώ το παρακάτω

https://www.oilparts.gr/xhmika/340-protec-diesel-system-super-clean-375ml.html

(Μπορείτε να το βρείτε και αλλου, η παραπομπή ειναι τυχαια)

Χρήση δύο φορές το χρόνο ή κάθε 6-7000 χλμ. ΟΧΙ συχνότερα..  

Από καύσιμα βάζω BP απλό και δεν εχω κανένα θέμα. Ενιοτε και AVIN

Δυστυχώς το μεγάλο θέμα με τα νεας τεχνολογίας diesel ειναι οτι.. θέλουν δρόμο!!!  Δεν ειναι τα ιδανικά αυτοκίνητο για πηγαινε-έλα στην δουλεια και στο σουπερ μάρκετ. Φροντίζετε οταν μπορείτε να τα βγάζετε έξω να ξεμπουκώνουν και να κάνει σωστή αναγέννηση το DPF.

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xphobus είπε

Το πιο καλό πετρέλαιο είναι το ελιν Crystal
εκτος ότι ρίχνει την κατανάλωση το καταλαβαίνεις και στο γκάζι. Πάντως τα καινούρια πετρέλαια καίνε και βιοντίζελ 

Το ΠΚ έχει βιοντίζελ μέσα εδώ και αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Το ΠΚ έχει βιοντίζελ μέσα εδώ και αρκετά χρόνια.

Εννοώ για τα αυτοκίνητα εμένα το αμάξι λέει ξεκάθαρα όταν ανοιγεις το ντεπόζιτο ότι καίει και b20 b30 και xtl εκτός από b7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/4/2020 στις 1:57 ΜΜ, arxontas2323 είπε

Οπως εγραψα παραπανω τα χρησιμοποιω πριν απο καθε γεμισμα...καλο ειναι να βαζετε λιγο καθαριστικο πριν απο καθε γεμισμα και ειδικα αμα το αμαξι καθεται παντα με καθαριστικο μεσα

Βασικα ηθελα να σε ρωτησω τι ειναι το σωστο με αδειο η με γεματο. Επειδη βαζω και εγω με γεματο το ρεζερβουαρ γιατι λεει αναλογα τα λιτρα καυσιμου που εχεις.Δηλαδη εγω που εχω π.χ ρεζερβουαρ 40 λιτρα οταν εχει λιγο καυσιμο μεσα και θελω να ξαναφουλαρω θα βαλω καθαριστικο σε ml για 40 λιτρα η για λιγοτερα επειδη εκεινη την στιγμη δεν ειναι γεματο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bjj-p είπε

Με το φιλτρο τι γινεται; Βοηθαει στο να μην βουλωνει οσοι χρησιμοποιειτε προσθετα;

ως τωρα ναι...το αλλαζω καθε 30.000χλμ και ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση με παλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

ως τωρα ναι...το αλλαζω καθε 30.000χλμ και ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση με παλια...

 

12 ώρες πριν, bjj-p είπε

Με το φιλτρο τι γινεται; Βοηθαει στο να μην βουλωνει οσοι χρησιμοποιειτε προσθετα;

το φιλτρο dpf που εχουν τα diesel, εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 9/6/2020 στις 1:20 ΜΜ, bjj-p είπε

το φιλτρο dpf που εχουν τα diesel, εννοω.

Και εκει βοηθάει οπως λεει η εταιρεία.. οπότε ότι κάνει,καλο είναι!!

Στις 4/6/2020 στις 3:56 ΜΜ, sifario1 είπε

Βασικα ηθελα να σε ρωτησω τι ειναι το σωστο με αδειο η με γεματο. Επειδη βαζω και εγω με γεματο το ρεζερβουαρ γιατι λεει αναλογα τα λιτρα καυσιμου που εχεις.Δηλαδη εγω που εχω π.χ ρεζερβουαρ 40 λιτρα οταν εχει λιγο καυσιμο μεσα και θελω να ξαναφουλαρω θα βαλω καθαριστικο σε ml για 40 λιτρα η για λιγοτερα επειδη εκεινη την στιγμη δεν ειναι γεματο?

Το σωστό είναι να το βαζεις με άδειο ρεζερβουάρ... τώρα αμα το βάλεις και μετα δεν υπάρχει πρόβλημα, όσο να μην το βάλεις καθόλου....και παραπάνω καθαριστικό να βάλεις δεν ειναι κακό...ισα ισα που οταν ενα καθαριστικό εχει και ενισχυτικό κετανιων μεσα, βοηθάει και το αμάξι γιατί το καλο πετρέλαιο φαίνεται στα κετανια που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται,τα καθαριστικά πετρελαίου που χρησιμοποιώ έχουν βγάλει έκπτωση!! Εγω τσίμπησα 4λιτρο(4 αμάξια εχουν απαιτήσεις)

 

https://shop.power-service.gr/προιον/καθαριστικό-πετρελαίου-ενισχυτικό-κ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 10:53 ΠΜ, arxontas2323 είπε

Και εκει βοηθάει οπως λεει η εταιρεία.. οπότε ότι κάνει,καλο είναι!!

Το σωστό είναι να το βαζεις με άδειο ρεζερβουάρ... τώρα αμα το βάλεις και μετα δεν υπάρχει πρόβλημα, όσο να μην το βάλεις καθόλου....και παραπάνω καθαριστικό να βάλεις δεν ειναι κακό...ισα ισα που οταν ενα καθαριστικό εχει και ενισχυτικό κετανιων μεσα, βοηθάει και το αμάξι γιατί το καλο πετρέλαιο φαίνεται στα κετανια που έχει.

Λαθος το χρησιμοποιεις. Με γεματο ρεζερβουάρ ενοειται πρεπει να το βαλεις. Ανάλογα τα λιτρα που εχεις στο ρεζερβουάρ βαζεις και την ποσοτητα του καθαριστικού. Το γραφει και στις οδηγιες χρησης του λινκ που εβαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

Λαθος το χρησιμοποιεις. Με γεματο ρεζερβουάρ ενοειται πρεπει να το βαλεις. Ανάλογα τα λιτρα που εχεις στο ρεζερβουάρ βαζεις και την ποσοτητα του καθαριστικού. Το γραφει και στις οδηγιες χρησης του λινκ που εβαλες

Με γεμάτο γιατί;; είναι άδειο το ρεζερβουάρ και ότι επικαθίσεις έχει βαζεις το καθαριστικό πρώτα για να κάνει δουλειά... εννοείται οτι ανάλογα τα λίτρα που παίρνει το ρεζερβουάρ βαζω και την ανάλογη ποσότητα...χωρις να σημαίνει οτι αν πέσει παραπάνω θα έχει κάποιο πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...