Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο diesel καύσιμο v2019


pogchamp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πλέον βάζω EKO Avio και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πριν από αυτό έβαζα Shell (λόγω yellows) και αρκετές φορές μου άναβε το λαμπάκι check engine (έβαζα από διάφορα shell πρατήρια οπότε δεν παίζει το πρόβλημα να ήταν μόνο σε ένα). Δεν νομίζω να δοκιμάσω να βάλω αλλού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω σταθερά BP  από 2 πρατήρια που εμπιστεύομαι,  Ενα γέμισμα κανονικό, ένα Ultimate. (εναλλάξ)

Κάθε 5000 χλμ ρίχνω και ένα μπουκαλάκι REDEX για καθαρισμό.

Μηδέν προβλήματα μέχρι στιγμής. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EKO και BP είναι απο  ΕΛ.ΠΕ
AVIN, SHELL, CORAL είναι Motor Oil 
ELIN, AEGEAN  απο ΕΛ.ΠΕ, αλλα  και απο Motor Oil αναλογα τον καιρο της αγορας .
Θεμα Βιοντιζελ δεν υπαρχει , ολες βαζουν 7% εκτος απο την Shell και μονο στο Vpower που απο οτι λεει η ιδια η Shell εχει 6,5% .

Εγω βαζω Avio , εβαζα και vpower αλλα δεν μου παει καλα το αμαξι :( ποιο οικονομικό σε σχεση με το avio ( πεμπτες) αλλα χανει σε δύναμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βαζω απο το απλο πετρελαιο και καθε φορα πριν γεμισω βαζω και το προσθετο στην φωτογραφια!!και μονο που ανεβαζει 6 μοναδες τα κετανια(οπως ισχυριζεται) βλεπω διαφορα στο αρπαγμα και ειμαι ενταξει ως τωρα με φιλτρα κτλ

3016_16oz_DK_Cummins.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Δεν νομίζω να χρειάζεται σε κάθε γέμισμα, μπορεί να μην κάνει και καλό. Εγώ βάζω της wurth το καθαριστικό για τα μπεκ κάθε 10.000km. 

Βαζω απο λιγο κάθε φορά..την εχω δοκιμασει και την wurth(οπως κ αλλες εταιρειες) γι αυτο κατέληξα σ αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, di maria kun είπε

Σε δυτική Θεσσαλονίκη καμία πρόταση?? 

Έχει ένα σελ προ γέφυρα μοναστηριού που γίνεται χαμός. 

Έχει και ένα στην Διαβατα,λίγο μετά την Πειραιως στο κεντρικό δρόμο στο δεξί σου χέρι.Και είναι φτηνότερο από άλλα πρατήρια. Εχει καλό καύσιμο ομως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε ένα fiat strada  που έχω απλό πετρέλαιο του βάζω από ένα Silk που βάζω υγραέριο και βενζίνη στο άλλο,απλά αλλάζω συχνά φίλτρο καυσίμου .Μία φορά του έβαλα ένα καθαριστικό στο πετρέλαιο αλλά δεν είδα καμιά διαφορά.

Γενικά δεν έχω προβλήματα με εκκίνηση ή στο δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εγώ πάντως σε ένα fiat strada  που έχω απλό πετρέλαιο του βάζω από ένα Silk που βάζω υγραέριο και βενζίνη στο άλλο,απλά αλλάζω συχνά φίλτρο καυσίμου .Μία φορά του έβαλα ένα καθαριστικό στο πετρέλαιο αλλά δεν είδα καμιά διαφορά.

Γενικά δεν έχω προβλήματα με εκκίνηση ή στο δρόμο.

Καλά μη νομίζεις και εγώ που έχω βάλει από 5-6 πρατήρια(απλά και premium πετρέλαια)η διαφορά είναι δύσκολα αντιληπτή,δεν μου έβγαλε ποτέ ντουμάνια ή να σβήνει κλπ.Μια μικρή διαφορά στο σκορτσαρισμα στις χαμηλές στροφές(έχω 3κύλιδρο-1100cc)έχω δει.Και στο ελιν που μου φάνηκε καλύτερο έκανε χημική ανάλυση ένας ξάδερφος μου και ήταν καλό(στο συγκεκριμένο βενζινάδικο).Με βενζίνη δεν έχω καταλάβει ποτέ διαφορά (εκτός από μια φορά που μου έβαλαν νοθευμένη και ρεταρε η μηχανή)ούτε σε αυτοκίνητο ούτε σε μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Τά διυλιστηρια στην Ελλάδα ειναι συγκεκριμένα.Βγάζουν ακριβώς την ιδια ποιότητα.Αν ομως εισε σχολαστικός ,προτίμησε ενα πρατήριο που νά το διευθύνει η ιδια η ΕΚΟ ( εταιρία ΚΑΛΥΨΩ),

και βάλε AVIO γιατί σύμφωνα με την διαφήμιση ειναι διπλογιλτραρισμένη.Αυτό ειναι που θέλεις φαντάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2019 στις 10:08 ΜΜ, pogchamp είπε

Ούτε μία χρήσιμη απάντηση ή έστω σχετική με την ερώτηση. Κλασσικό ιντερνετ.

     Αν ζητούσατε πραγματικά μια χρήσιμη απάντηση σε ένα κλασσικό ίντερνετ ίσως έπρεπε να συμπεριλάβετε στο ερώτημα σας κάποιες λεπτομέρειες όπως , για ποιον κινητήρα μιλάτε , τα χλμ που διανύετε σε ετήσια βάση , τις οδηγικές σας συνήθειες , τις διαδρομές που ακολουθείτε συνήθως αν δλδ αυτές είναι σε εναν τυπικό αστικό κύκλο η άλλον , αν το αυτοκίνητο είναι καινούργιο η μεταχειρισμένο , αν η συντήρηση του έχει ακολουθήσει μέχρι σήμερα την προβλεπόμενη σειρά .......... αν λοιπόν μέσα στο αρχικό σας ερώτημα είχατε συμπεριλάβει και αρκετές λεπτομέρειες ίσως οι απαντήσεις που παίρνατε να ήταν ανάλογες , διότι εσείς προσδιδετε την απαιτούμενη σοβαρότητα στο ερώτημα που θέσατε .

   Καλά Χριστούγεννα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά. 

Ολα μα ολα τα Πετρέλαια κίνησης της αγοράς εχουν biodiesel μεσα, αυτο καταστρέφει τον κινητηρα diesel. Τον τελευταίο καιρο μαθαίνω οτι η Jetoil φέρνει δικα της πετρελαια απο το εξωτερικό, μιας και δε θυμίζει τιποτα στην παλιά Jetoil του Μαμιδακη. Ειναι ξενων συμφερόντων Ρωσική εταιρία με εδρα την Αυστρία. Εχω "ακουσει" οτι της Β.Ρ. το σούπερ πετρελαιο ειναι καλο. Της αντίστοιχης ΕΚΟ απλα το σούπερ πετρελαιο εχω ακουσει οτι δεν είναι σούπερ. Δεν υιοθετώ τις φήμες. Το ιδιο και μεβτην Shell. 

Γενικότερα να ψάχνεται σουπερ πετρελαιο αλλα και να βάζετε ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ αντιμυκητιακο πρόσθετο μεσα στο ρεζερβουάρ σε καθε γεμισμα. 

 

Γενικότερα να ψάχνετε πρατήριο υγρών καυσίμων που δεν ανήκουν στις εταιρίες αλλά σε απλους ιδιοκτήτες. Οι εταιρίες κάνουν, αποδεδειγμένα, διαφορες μαμουνιες στα δικα τους πρατήρια (τα γραφουν οι εφημεριδες) ενω οι απλοι ιδιοκτήτες απλα φοβούνται να κανουν νοθεία γιατι απλα σου κλεινουν το μαγαζι. Τα πρόστιμα γιαβτις μεγαλες εταιριες ειτε παραγραφονται ειτε δε βγαινουν στον "αερα". Οι φήμες λένε (πάντα). Δεν υιοθετώ τις φημες

Καλες γιορτές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...