Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό χωρίς πιστωτική


panoutsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου έστειλα Pm με το site και τιμές. Όπως έχω γράψει έχω νοικιάσει 6-7 φορές και έχω ρωτήσει και για ακριβότερα μοντέλα τα οποία δε νοίκιασα.

Πληρωμή μετρητά σε €.

Για ό,τι πληροφορία θέλεις μου λες.

Κοινώς, βρίσκεις αλλά δύσκολα. Και σε άλλη χώρα που ήθελα να πάω βρήκα αλλά τελικά ακυρώθηκε το ταξίδι.

Ιταλία τώρα συγκεκριμένα δε ξέρω τι παίζει, Φαντάζομαι κάτι θα βρεθεί.

Επεξ/σία από kleo1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί αυτό με την πιστωτική.

Σου δεσμεύουν το ποσό και αν συμβεί κάτι στο παίρνουν;

Έστω ότι συμβαίνει όμως, μπορούν με το έτσι θέλω να σου χρεώσουν την όποια ζημιά; Δε πρέπει να πάει δικαστικά η υπόθεση; Μπορεί να μη φταις εσύ.

Θα πρέπει μετά να τρέξεις να αποδείξεις ότι δε φταις για να πάρεις πίσω τα λεφτά σου;

κανένας που δουλεύει σε γραφείο ενοικιάσεων να μας πει τι γίνεται....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, santac είπε

εγώ δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί αυτό με την πιστωτική.

Σου δεσμεύουν το ποσό και αν συμβεί κάτι στο παίρνουν;

Έστω ότι συμβαίνει όμως, μπορούν με το έτσι θέλω να σου χρεώσουν την όποια ζημιά; Δε πρέπει να πάει δικαστικά η υπόθεση; Μπορεί να μη φταις εσύ.

Θα πρέπει μετά να τρέξεις να αποδείξεις ότι δε φταις για να πάρεις πίσω τα λεφτά σου;

κανένας που δουλεύει σε γραφείο ενοικιάσεων να μας πει τι γίνεται....;

Πριν νοικιασεις το αυτοκινητο, γινεται ελεγχος μαζι με εσενα και τον υπευθυνο και συμπληρωνει ενα ειδικο εντυπο με ολα τα χτυπηματα του αυτοκινητου. Κραταει ενα αντιγραφο αυτος και ενα αντιγραφο εσυ. Μολις το επιστρεψεις ξαναγινεται ελεγχος κι αν υπαρξει κατι τοτε υποθετω σου κρατανε καποιο ποσο ή ολοκληρη την εγγυηση, δεν ξερω. Τουλαχιστον αυτη η διαδικασια εγινε οταν νοικιασε ενα φιλος μου ενα βανακι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την χρεωστική μπορεί κάποιες εταιρίες να την δεχθουν κατ εξαίρεση, αρκεί να ειναι Debit κι οχι Maestro, Electron, virtual use only.... Πιθανότατα ζητώντας μεγαλύτερο απαλλασόμενο ποσό ή με αλμυρή χρέωση εξτρα ασφάλειας. Το τρικ ειναι ότι οι χρεωστικές έχουν μικρό όριο και οι περισσότεροι δεν ξέρουν οτι μπορούν να το αυξήσουν, οπότε κάποιες εταιρίες το εκμεταλλεύονται για να υπερχρεώνουν. ασφάλειες, κλπ.

Επίσης σε περίπτωση preauthorisation τα χρηματα στην πιστωτική γυρνανε το πολύ σε 3-4 βδομαδες από την μερα ενοικίασης. Στις χρεωστικές όμως παίρνει 3 με 8 βδομαδες ( δηλ. σε περίπτωση που τα μπλοκάρουν) και 2 με 7 εργάσιμες σε περίπτωση που χρεώσουν κι επιστρέψουν όλο το ποσό!  Αν ωστόσο η εταιρία κρατήσει χρήματα από την εγγύηση για βενζίνη ή ζημία, θα υπάρξει επιπλεον καθυστέρηση στην αποδέσμευση του υπόλοιπου ποσού.

 

Τέλος χρειάζεται μεγάλη προσοχή με την διαδικασία charge-refund σε χώρες εκτός ευρωζώνης γιατί υπάρχουν χρεώσεις μετατροπής του νομίσματος όπου για 1000κατι ευρώ δεν ειναι διόλου ευκαταφρόνητες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χθες επέστρεψα από Μιλάνο. Η Αλαμο δεχτηκε μαστερκαρντ χρεωστική, με φουλ ασφάλιση και 250€ εγγύηση για αυτοκίνητο Όπελ Άστρα. Δεν ανέφερα τπτ για πιστωτική/χρεωστική κλπ, απλά τράβηξε τα λεφτά από μέσα και τέλος. Αν θεωρείται κάτι διαφήμιση ας γίνει εντιτ, απλά επειδή διαβάζω διαφορα, τα είπα όλα ακριβώς όπως έγιναν αυτή τη βδομάδα. Επίσης τσεκαρα πόσο είχαν κάνει την προηγούμενη φορά από την ίδια εταιρία να μου επιστρέψουν τα χρήματα που είχαν πάρει από τη χρεωστική για εγγυηση, 3 εργασιμες. Σε κάθε περίπτωση πάρε και συνεννοησου από πριν για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως. Και αν τελικά νοικιάσεις στο Μιλανο, να πας σε μια ταμπακερια και να πάρεις κάρτες κυκλοφορίας για το κέντρο, είναι ημερήσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, polaki είπε

Εσύ λοιπόν που υποστηρίζεις το αντίθετο, βρες στον φίλο την εταιρία να κλείσει το αμαξάκι του να πάει το ταξιδάκι να περάσει καλά και να σε κεράσει και καφεδάκι στην επιστροφή. 

Όχι φίλε να γράψεις απο που! Τί πάει να πει μη θεωρηθεί διαφήμιση? Γράψε εσύ λοιπόν από που, να πάρουμε εμείς τα τηλέφωνά μας να κλείσουμε με 500€ εγγύηση ένα Cayenne ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ.. Με χρεωστική.... δηλαδή οκ...

Εγώ λοιπόν που είμαι ο άσχετος όπως λέτε οι 2 σας απο πάνω αποχωρώ απ'τη συζήτηση αφού δε φάνηκα χρήσιμος στον φίλο που αναζητάει, εσείς λοιπόν που υποστηρίζετε το αντίθετο βρείτε του από που να νοικιάσει να γουστάρει στο ταξιδάκι του.

Α) Δεν είναι ανάγκη να του προτείνω. Εάν πάει σε κάποια από αυτές που δεν είναι στο αεροδρόμιο, θα βρει μόνος του. Είναι τόσο απλό. 

Β) Ορθά σκέφτηκες και αποχωρείς. 

Γ) Τόσοι άνθρωποι λένε ότι αυτό που λες δεν ισχύει, μέχρι και παράδειγμα έφερε κάποιος από εταιρία και περιστατικό πριν λίγες μέρες. Εσύ συνέχισε να λες ό,τι άκουσες από κάποιον άλλο, πιστεύοντας ότι είναι και αλήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αεροδρομίου, υπάρχουν αρκετά Babis Rent a car ή για Ιταλία τα αντίστοιχα Francesco rent a car.

Cayenne ή εστω C Class χωρίς πιστωτική δεν νοικιάζει καμία εταιρία, μικρή ή μεγάλη.  Και με την κοινή λογική να το δει κανείς, θα εμπιστεύοσασταν αν είσασταν εσεις για μολις 500 ευρώ εγγύηση, αμάξι των 80.000€ ή έστω των 30.000?

Επίσης οι τοπικές εταιρίες κάπως πρέπει "να βγούνε". Αυτό γίνεται καταρχας γλιτωνοντας φορους αεροδρομίο κι έχοντας παλαιότερα οχήματα από εκείνες που εχουν γραφεία στα αεροδρόμια. Και συντήρηση σέρβις από δικους τους μηχανικούς ή "μηχανικούς".

Δεν αποτελεί έκπληξη ότι αρκετές εταιρίες car rental έχουν από πισω αντιπροσωπείες αυτοκινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό που κρατάνε ως εγγύηση είναι στην ουσία η απαλλαγή που έχει η μεικτή ασφάλεια του οχήματος.Αν εσύ πας και τρακάρεις ένα αμάξι 30000 ευρώ και κάνεις ζημιά 6000,θα πληρωθούν τα 5000(παράδειγμα)από την ασφάλεια και τα 1000 θα είναι αυτά που σου κράτησαν..Σε κάποιες χώρες που έχω πάει(και Ελλάδα εννοείται) υπάρχουν τοπικά μαγαζάκια που νοικιάζουν πιο παλιά αυτοκίνητα χωρίς εγγύηση..Στην Κρήτη είχαμε νοικιάσει ένα kia rio με 20 ευρώ μετρητά χωρίς εγγύηση και μάλιστα επειδή θα το γυρίζαμε αργά το βράδυ μας είπαν απλά να το παρκάρουμε σε ένα χωράφι με τα κλειδιά μέσα..(χειμώνα έγινε αυτό,καλοκαίρι αλλάζουν τα πράγματα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Κρήτη και τα νησιά γενικά, οι τοπικες εταιρίες ειναι πιο χυμα κι ευέλικτες, του τυπου σε κοβουν από την φωνή και την φάτσα γιατί θεωρούν οτι εχουν την σχετική ασφάλεια της θάλασσας. Δεν θα νοικιάσει κανείς κλεφτης αμάξι από Κρήτη ή Αιγαίο για να το πουλησει ανταλλακτικά. Από την την αλλη άμα σε βρουν μποσικο, πιο ευκολα θα στην φορεσουν.

Και προφανώς ολοι οι φανεροί όροι και ψιλά γράμματα του μισθωτηριου συμβολαίου ισχύουν βάση ΚΟΚ.

Σε μεθυσμένο ενοικιαστή, σε όποιον περάσει στοπ ή την ζημιά την προκαλέσει οδηγώντας φίλος του που ήθελε να δοκιμάσει το αμάξι χωρίς όμως να δηλωθεί στο μισθωτήριο, η εταιρία μπορεί να διεκδικήσει όλη την ζημιά γιατί πολύ απλά η ασφαλιστική θα νίψει τας χείρας της! 

Με άλλα λογια με παραβίαση ΚΟΚ ή όρων του μισθωτηρίου, οι ζημιές επιβαρύνουν κατ αποκλειστικότητα τον ενοικιαστή κι ας εχει πληρώσει κι επιπλέον ασφάλεια. 

Οπότε προσοχή με τον ΚΟΚ και τα οινοπνεύματα!

Επεξ/σία από EmpYristis
Ενοικιασεις στα greek islands
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δικιά μου εμπειρία για ενοικίαση αυτοκινήτου Fiat 500X στο Μιλάνο (αεροδρόμιο Malpensa) από Alamo με online κράτηση χωρίς προπληρωμή.

Εξυπηρετήθηκα από την ιταλική Locauto που συνεργάζονται και μου μπλόκαραν 500€ εγγύηση από χρεωστική κάρτα (100€ για καύσιμο και 400€ για ζημιές)

τα οποία μου επέστρεψαν 2 εργάσιμες μετά την επιστροφή του αυτοκινήτου. Γενικά καλή εξυπηρέτηση χωρίς παρατράγουδα.

Το αμάξι είχε κανα δυο εμφανείς αλλοιώσεις στο χρώμα όταν το παρέλαβα (τράβηξα φώτο)  αλλά δεν μου δημιούργησαν θέμα μετά.

'Εξτρα ασφάλειες δεν αγόρασα πέρα από οδική βοήθεια που ήταν φθηνή και αγορά καυσίμου 90€ για να το επιστρέψω με άδειο ρεζερβουάρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...