Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματίες και παράλογες απαιτήσεις


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εργατοώρες χρεώνουν τα συνεργεία της προκοπής παιδιά και έτσι πρέπει να είναι. Το να αλλάξει έναν ιμάντα μπορεί να είναι πολύ απλή διαδικασία σε ένα αμάξι, εξαιρετικά πολύ πιο περίπλοκη σε ένα άλλο, ενώ ακόμα και σε ίδια μοντέλα ακριβώς , μια σκουριασμένη ασφάλεια, ένα κολλημένο καπάκι, μια βίδα που έχει γίνει σώμα απο την αλμύρα, μπορεί να φάνε στον τεχνικό κανα τρίωρο για μια διαδικασία του μισάωρου. Αν δε θέλετε να σας πιάνουν κότσους να πηγαίνετε το αμάξι μια μέρα που έχετε ένα διωράκι για σερβις, για να δείτε πόσο χρόνο ξοδεύει στο αυτοκίνητο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Nauths είπε

Που κολλάει το πάρκινγκ το φυλασσόμενο με το ότι το είχε στο μαγαζί του ένα παπί που ούτε στα 1000€ δεν είναι η εμπορική του αξία; προφανώς και άμα τον έκαιγε ο κωλος τους και είχε δουλειά θα πίεζε για να το έχει στείλει ήδη. Δεν είπαμε να μην πάρει τίποτα, αλλά και τα 50 για 0 εργατοώρες είναι υπερβολικά. 

ακομη να μας πεις ποσα θεωρεις φυσιολογικα για ενα μηνα που παρατησες το μηχανακι σου εκει. και οχι το να σου βγαλει μια προσφορα δεν ειναι υποθεση 5-10 λεπτων, εκτος και αν παειστην αντιπροσωπια και σου πει οσο κανει να το παρεις καινουργιο. δεν πρεπει να ψαξει να βρει φτηνα ανταλακτικα για το μοντελο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ειχα κανα εξαμηνο παντως στο συνεργειο τελικα ακομα δεν το εχω φτιαξει, και με πηρανε τηλεφωνο οτι εχουμε θεματακι με τον χωρο (οχι μονο εμενα και αλλους που ειχανε παρατησει μοτορια εκει) και πηγα και το πηρα, χωρις να μου ζητησουν λεφτα. βεβαια το ειχα παει εκει για σερβις αλλη μια φορα, ητανε γνωστος, ο ξαδερφος μου του εκανε δουλειες στο μαγαζι και στο σπιτι. Αλλα ενταξει, αν ζητουσε και λεφτα ελεος. 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2019 στις 4:49 ΜΜ, Nauths είπε

Έχω πάει μηχανάκι μετά από τροχαίο σε συνεργείο και το έχω αφήσει για να δούμε πως θα πάει με την επισκευή. Με τα πολλά βγάζει μια προσφορά το συνεργείο ως συνήθως φουσκωμένη. Για την κατάσταση του η ασφαλιστική θέλει να το αποσύρει σε πολύ καλή τιμή. Οπότε το συνεργειο μου ζητάει 50€ επειδή το είχε εκεί ένα μήνα. Τελοσπαντων δεν ξέρω τι θέλει να δικαιολογησει με τα 50€, αλλά δεν είναι υπερβολικά; Δηλαδή 50 ευρώ για ποια υπηρεσία; 

10€/ημερα να υπολογιζεις στην ξεφτιλα για φυλαξη αμαξιου/μηχανης σε νομιμο γκαραζ.

αραγε, αν στο αφηνε εξω απ'το μαγαζι του & στο εκλεβαν οι γυφτοι - θα ειχες απαιτησεις αποζημιωσης ;

αλλα φιλε μου ΕΛΛΗΝΑΡΑ, βολευτηκες.

σκεφτεσαι εσυ ο εξυπνοτερος ολων, "ας το παω στο μαστορι (που επειδη ειμαι διπλα απ'την τσεπη του ξερω κ ποσα βγαζει) να το τσεκαρει & ταυτοχρονα περιμενω την ασφαλιστικη".

βγαινει η ασφαλιστικη σε συμφερουσα προταση & θελεις να τον κρεμασεις και για τον ελεγχο που εκανε (τη δουλεια του) και για τη φυλαξη (σεκιουριτας).

παραλογες απαιτησεις δεν εχει ο μαστορις. παραλογες απαιτησεις εχουν οι πελατες/καταναλωτες συνηθως. το απο που πηγαζουν (φτωχεια, γυφτια, κουτοπονηρια κλπ) ειναι αλλη ιστορια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω να σχολιασω οτι βλεπω πολλα θεματα τωρα τελευταια του τυπου : ο μαστορας,πλακας,υδραυλικος κτλπ μου ζητησε πολλα για κατι (στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν ειναι πολλα αλλα τεσπα) και απο κατω ο οχλος με τις δαδες να καταδικαζει τον ΄΄μαστορα΄΄ , ενω η τοπ συμβουλη ειναι συνηθως ενα ηρωικο ΄΄πεστου 20  Ε και αμα θελει΄΄, ενω αν δουμε καποιον να ζηταει 30-50 για φορματ σφυριζουμε αδιαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θεωρώ τοπ βλακειες γιατί αμα δεν το ήθελε μπορούσε να πει φιλαράκι ένα παρ το και όταν στο εγκρίνει η ασφαλιστική το φέρνεις να το φτιάξουμε. Τι 10 ευρώ για φύλαξη; Τι μαλακιες είναι αυτές; Λες και του αφήσαμε καμία McLaren. Απλά είναι η κουτοπονηρια όλων, πρώτα παρέχουν την οποία υπηρεσία παρέχουν και μετά σου λένε μια τιμή άκυρη. Άμα είσαι τίμιος λες εξ αρχής φίλε θα σε χρεωνω εκτίμηση και φύλαξη κάθε ημέρα που θα περνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nauths είπε

Τα θεωρώ τοπ βλακειες γιατί αμα δεν το ήθελε μπορούσε να πει φιλαράκι ένα παρ το και όταν στο εγκρίνει η ασφαλιστική το φέρνεις να το φτιάξουμε. Τι 10 ευρώ για φύλαξη; Τι μαλακιες είναι αυτές; Λες και του αφήσαμε καμία McLaren. Απλά είναι η κουτοπονηρια όλων, πρώτα παρέχουν την οποία υπηρεσία παρέχουν και μετά σου λένε μια τιμή άκυρη. Άμα είσαι τίμιος λες εξ αρχής φίλε θα σε χρεωνω εκτίμηση και φύλαξη κάθε ημέρα που θα περνά. 

με λιγα λογια ηθελες τσαμπε διαγνωση και φυλαξη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billiboo είπε

με λιγα λογια ηθελες τσαμπε διαγνωση και φυλαξη.

Ξεκάθαρες χρεώσεις τις λέω εγώ προσωπικά. Όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω με το ποσό που ζήτησε για την μετάφραση. Το ότι πας ένα μηχανάκι σε συνεργείο συνεπάγεται φύλαξη. Δηλαδή ένας που εμπορεύεται πράγματα τι θα πει στον πελάτη Έλα να τα πάρεις από την αποθήκη; Συνεπάγεται ότι θα του τα πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nauths είπε

Ξεκάθαρες χρεώσεις τις λέω εγώ προσωπικά. Όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω με το ποσό που ζήτησε για την μετάφραση. Το ότι πας ένα μηχανάκι σε συνεργείο συνεπάγεται φύλαξη. Δηλαδή ένας που εμπορεύεται πράγματα τι θα πει στον πελάτη Έλα να τα πάρεις από την αποθήκη; Συνεπάγεται ότι θα του τα πάει. 

ναι αλλα δεν μας λες ποσο. και οχι δεν συνεπαγεται φυλαξη επαοριστον. φυλαξη συνεπαγετε μονο οταν χρησιμοποιεις τις υπηρεσιες του συνεργιου.. και ξαναλεω πες μας ενα ποσο που θεωρεις λογικο για ενα μηχανακι που ειναι παρατημενο 40 μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billiboo είπε

ναι αλλα δεν μας λες ποσο. και οχι δεν συνεπαγεται φυλαξη επαοριστον. φυλαξη συνεπαγετε μονο οταν χρησιμοποιεις τις υπηρεσιες του συνεργιου.. και ξαναλεω πες μας ενα ποσο που θεωρεις λογικο για ενα μηχανακι που ειναι παρατημενο 40 μερες.

Αν κατάλαβες αυτό φίλε, 40 μέρες λυπάμαι. Είναι σαν τα 5 ψηφία που παίρνεις και σε χρεώνουν εν άγνοια σου. Εκεί γιατί γκρινιάζεις; Υπηρεσία δεν σου πουλάνε κι εκεί; Ένα τυπικό 20-30 ευρώ. Δεν μπορείς να ζητάς 2 μεροκάματα βάσει βασικού μισθού και χωρίς να κόβεις κι απόδειξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν λοιπον αυτες τις 40 μερες, το συνεργειο του μάστορι έπιανε φωτιά και καιγόταν το μηχανάκι σου, δεν θα διεκδηκούσες αποζημίωση; Αν του την ψείριζαν ;;; Αν  ο μάστορης έκανε λάθος εκτίμηση το μηχανάκι (διότι μπορεί να μην είδε οτι έχει πάρει πλαίσιο) και η ασφαλιστική έβγαζε 400 ευρώ αποζημίωση  και στην μπορεία την έτρωγε στον κώλο ο μάστορας? Δεν αναλαμβάνει μια ευθύνη κάνοντας έστω και μόνο την διάγνωση;  Ο γιατρός δηλαδή πληρώνεται μόνο οταν θεραπεύει; Οταν διαγνώνει; 

Επίσης δεν έχεις υπάρξει μπροστά στην επίσκεψη του αντιπροσώπου της ασφαλιστικής (εγω σε δικό μου ατύχημα εχω υπάρξει) για να δείς πόσο ρόλο παίζει ο μάστορας στο να βγεί προς το συμφέρον σου το πόρισμα.  

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα λοιπον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nauths είπε

Ξεκάθαρες χρεώσεις τις λέω εγώ προσωπικά. Όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω με το ποσό που ζήτησε για την μετάφραση. Το ότι πας ένα μηχανάκι σε συνεργείο συνεπάγεται φύλαξη. Δηλαδή ένας που εμπορεύεται πράγματα τι θα πει στον πελάτη Έλα να τα πάρεις από την αποθήκη; Συνεπάγεται ότι θα του τα πάει. 

Εσύ ρώτησες το μάστορα πόσο θα πάει το μαλλί;Γιατί και το να θεωρείς ότι η διάγνωση και φύλαξη είναι δωρεάν παράλογο είναι.Τα 5ψηφια που σε χρεώνουν δεν έχουν καμία σχέση με την περίπτωσή σου.Το 50ρικο που σου ζήτησε αν έκατσε και ασχολήθηκε με τη μηχανή σου δεν είναι πολλα.Φαντάσου όταν τράκαρε ένας φίλος με τη μηχανή μου και την έβγαλε ολική πήρε η τροχαία γερανό και την πήγε σε πάρκινγκ της τροχαίας χωρίς να με ρωτήσει.Οταν πήγα να την πάρω πλήρωσα τη μεταφορά και τη φύλαξη πάνω από 100 ευρω(+άλλη μια μεταφορά να την πάω σπίτι).Μου φάνηκαν πολλά αλλά έτσι είναι αφού δεν κανόνισα εγώ πιο φτηνά την ώρα που έπρεπε πλήρωσα και έμαθα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Nauths είπε

Τα θεωρώ τοπ βλακειες γιατί αμα δεν το ήθελε μπορούσε να πει φιλαράκι ένα παρ το και όταν στο εγκρίνει η ασφαλιστική το φέρνεις να το φτιάξουμε. Τι 10 ευρώ για φύλαξη; Τι μαλακιες είναι αυτές; Λες και του αφήσαμε καμία McLaren. Απλά είναι η κουτοπονηρια όλων, πρώτα παρέχουν την οποία υπηρεσία παρέχουν και μετά σου λένε μια τιμή άκυρη. Άμα είσαι τίμιος λες εξ αρχής φίλε θα σε χρεωνω εκτίμηση και φύλαξη κάθε ημέρα που θα περνά. 

φανταζομαι ηταν οσο τιμιος ησουν κι εσυ εξ'αρχης.

(αν κανω λαθος, με ενημερωνεις & αναιρω) :

δεν πιστευω να ρωτησες/ενημερωθηκες για :

κοστος διαγνωσης + κοστος παραμονης στο συνεργειο + αν βγαλει η ασφαλιστικη καλυτερο πακετο θα τον γειωσεις

Επεξ/σία από JMc7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JMc7 είπε

φανταζομαι ηταν οσο τιμιος ησουν κι εσυ εξ'αρχης.

(αν κανω λαθος, με ενημερωνεις & αναιρω) :

δεν πιστευω να ρωτησες/ενημερωθηκες για :

κοστος διαγνωσης + κοστος παραμονης στο συνεργειο + αν βγαλει η ασφαλιστικη καλυτερο πακετο θα τον γειωσεις

Όχι, αλλά όταν μπαίνω για πώληση στο μαγαζί ενημερώνω για τιμή, ποσότητα, συμπεριφορά προϊόντος. Στην περίπτωση μας ο πωλητής ήταν ο καταστηματάρχης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Nauths είπε

Όχι, αλλά όταν μπαίνω για πώληση στο μαγαζί ενημερώνω για τιμή, ποσότητα, συμπεριφορά προϊόντος. Στην περίπτωση μας ο πωλητής ήταν ο καταστηματάρχης. 

παροχη υπηρεσιων λεγεται κι οχι πωληση αγαθων. 

εφοσον δεν ειδες αναρτημενο τον πινακα των χρεωσεων, ειτε ζητας να τον δεις (οπως στα κυριλλε συνεργεια) - ειτε αποχωρεις γιατι δε σου κανει.

Επεξ/σία από JMc7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...