Προς το περιεχόμενο

Πλαστικό χρήμα και ανεπιθύμητες, ανέπαφες συναλλαγές!


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, bromiaris είπε

Και γιατί να κάνεις χειρουργικές επεμβάσεις  όταν μόνο με 7,5 λεπτά του ευρώ καθάρισες?

Γιατί υπάρχει και η περίπτωση να την χάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Γενικά τι νόημα έχουν οι ανέπαφες κάρτες δεν μπορώ να καταλάβω. Αφού πάλι στο pos θα τη βάλεις, για να γλιτώσεις λίγα δευτερόλεπτα;

Για μικροπράγματα να μπορείς να κάνεις γρήγορες αγορές. Σκέψου για παράδειγμα να πηγαίνεις στο περίπτερο να πάρεις μια τσίχλα και να πρέπει να κάνεις όλη τη διαδικασία με pin κλπ κλπ.

3 ώρες πριν, bilya είπε

είναι πιο εύκολο κ ασφαλές απο την μεριά του κλέφτη να σου παρει το πορτοφόλι παρά να κάτσει να εντοπίσει που έχεις το πορτοφόλι για να ακουμπήσει το pos πανω

 

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Δεν θα κάτσει να ψάξει που έχεις την κάρτα, απλά θα περάσει όσο πιο κοντά γίνεται από όσους περισσότερους μπορεί και όσα πάρει.

Με κάλυψε απόλυτα ο zio10 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Jts είπε

Αν δεν θέλετε ανέπαφες γενικά μπορείτε πολύ απλά να τις απενεργοποιήσει η τράπεζα, τι κοψίματα και μαλακίες ακούω...

Αν δεν σου αρέσει να διαβάζεις ....γιατί για να ακούς από το forum μαλλον ακούς φωνές .....μην διαβάζεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zoranb είπε

Για μικροπράγματα να μπορείς να κάνεις γρήγορες αγορές. Σκέψου για παράδειγμα να πηγαίνεις στο περίπτερο να πάρεις μια τσίχλα και να πρέπει να κάνεις όλη τη διαδικασία με pin κλπ κλπ.

Με κάλυψε απόλυτα ο zio10 !

O οποίος μετά συμφώνησε ότι κάνει λάθος κ οτι έχω δίκιο. Αν δεν θες να καταλάβεις τι να σου πω δικό σου θέμα. 

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Έχεις δίκιο για τα pos, ενώ έχω χρεώσει κι εγώ ο ίδιος πολλές φορές κόλλησε το μυαλό μου και δεν το σκέφτηκα ότι πρέπει να πληκτρολογεί πάλι το ποσό :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zoranb τα συνηθισμένα pos θέλουν πρώτα πληκτρολόγηση του ποσού και μετά πέρασμα της κάρτας, ανέπαφα ή κανονικά. Οπότε δεν μπορεί απλά κάποιος να περπατάει και να χρεώνει κάρτες. Τώρα αν χρησιμοποιούν κάτι άλλο δεν ξέρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To POS που θα εχει ο επιτηδειος, θα πρεπει να εχει και μια διαταξη ενισχυτη σε διαστασεις μπαουλου για να μπορεσει να σε αποσπασει λεφτα. Οι ανεπαφες πληρωμες γινονται με αποσταση το πολυ  ενα εκατοστο απο την καρτα και το μηχανημα, Αν μεσολαβει οτιδηποτε ... παπαλα.

Συμληρωνω οτι το αλουμινοχαρτο και οι θηκες δουλευουν γιατι ειναι βασισμενα στο κλουβι του Φαραντευ -Faraday Cage

Επεξ/σία από Loinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, titan1 είπε

Από το αλουμινόχαρτο δεν περνάνε τα μικροκύματα, οπότε λειτουργεί.

Μου άρεσε όμως και η πρόταση για το κόψιμο της κεραίας. Έχει το πλεονέκτημα ότι αν σου κλέψουν το πορτοφόλι δεν θα μπορέσουν να κάνουν ανέπαφες συναλλαγές χωρίς να γνωρίζουν το pin.

Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις ανέπαφες όχι μόνο αν στο κλέψουν αλλά και αν το χάσεις ή σου πέσει και το βρει κάποιος.

Ουσιαστικά μπορεί να κάνει όσες συναλλαγές θέλει ,παίρνει σβαρνα  μαγαζιά και χτυπάει 25αρια μέχρι να το πάρεις πρέφα και να την ακυρώσεις.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής σε τέτοια περίπτωση.

Εγώ ακύρωσα την ανέπαφη στην κάρτα μου και κράτησα μόνο αυτή που χρειάζεται πιν.

Μόνο που κάθε φορά πρέπει να θυμίζω στους ταμίες να μην την περνάνε ανεπαφα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο normal χρήστης το 2019, αν τουν κλέψουν την κάρτα μπαίνει αμέσως στο web banking (web ή mobile app) και την απενεργοποιεί. οπότε αφήστε τις τομές για τους χειρουργούς.

επίσης αν πιστεύετε πως θα πέσετε πάνω σε άτομο που

1. "πολύ έυκολα" έχει αποκτήσει POS

2. θα βρει το σημείο που έχετε την κάρτα

3. θα σας βρει την κατάλληλη στιγμή εκεί

4. θα καταφέρει να κάνει την συναλλαγή

μάλλον πρέπει να παίξετε κανένα Τζόκερ με τέτοια τύχη 

1 ώρα πριν, Seldon68 είπε

Μόνο που κάθε φορά πρέπει να θυμίζω στους ταμίες να μην την περνάνε ανεπαφα :(

τις ανέπαφες τις κάνει ο πελάτης, γι αυτό δημιουργήθηκαν. Η τράπεζα λέει.. δεν αφήνετε την κάρτα από τα χέρια σας και σε ανεπτυγμένες χώρες που ο καθένας γνωρίζει τι ακριβώς κάνει στη ζωή του και δεν το παίζει επιστήμονας, ο πελάτης εισάγει την κάρτα το POS και κάνει την συναλλαγή μόνος του

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στα lidl σε αφήνουν να το κάνεις με ασφάλεια μόνος σου έτσι . Ένας λόγος παραπάνω να ψωνίζω από εκεί ... Δε χρειάζεται να πέσεις σε κλέφτη έχω πιάσει περίπτωση στο χαλκιαδακη αλυσιδα ΣΜ κιόλας μια χαρά να χρεώνει παραπάνω την κάρτα . Και άλλη φορά τη διπλοχρεωσε με 25 ρια . Γενικά υπάρχει πρόβλημα γιατί πχ ο πατέρας μου συνταξιούχος σιγά μη το έβλεπε στο ebanking ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagstef είπε

ο normal χρήστης το 2019, αν τουν κλέψουν την κάρτα μπαίνει αμέσως στο web banking (web ή mobile app) και την απενεργοποιεί. οπότε αφήστε τις τομές για τους χειρουργούς.

Ο "normal" χρήστης μπαίνει αμέσως και κάνει όλα αυτά που είπες αν το καταλάβει εγκαίρως.

Δεν υπάρχει όμως νορμαλ και μη νορμαλ. Κάρτες έχουν ΟΛΟΙ. Απο τον "normal", τον παππού, τη γιαγιά, μέχρι και άνθρωποι περιορισμένης ευθύνης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Μονο στα lidl σε αφήνουν να το κάνεις με ασφάλεια μόνος σου έτσι . Ένας λόγος παραπάνω να ψωνίζω από εκεί ... Δε χρειάζεται να πέσεις σε κλέφτη έχω πιάσει περίπτωση στο χαλκιαδακη αλυσιδα ΣΜ κιόλας μια χαρά να χρεώνει παραπάνω την κάρτα . Και άλλη φορά τη διπλοχρεωσε με 25 ρια . Γενικά υπάρχει πρόβλημα γιατί πχ ο πατέρας μου συνταξιούχος σιγά μη το έβλεπε στο ebanking ...

Το θέμα είναι να το κάνεις από μονος σου και να το επιβάλεις. Πρόκειται για συναλλαγή χρημάτων και έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις μόνος σου. Και γενικότερα τον αλλον δεν τον ξέρεις και από χθες ...

Είναι και αυτό της νοοτροπίας μας. Κάτι πάει να γίνει αλλά κάτσε να έρθει το google pay...

25 λεπτά πριν, thant είπε

Ο "normal" χρήστης μπαίνει αμέσως και κάνει όλα αυτά που είπες αν το καταλάβει εγκαίρως.

Δεν υπάρχει όμως νορμαλ και μη νορμαλ. Κάρτες έχουν ΟΛΟΙ. Απο τον "normal", τον παππού, τη γιαγιά, μέχρι και άνθρωποι περιορισμένης ευθύνης. 

Κατανοητό απλά όταν έχεις να κάνεις με τεχνολογιες δεν θα βασιστείς στους μεγάλους ανθρώπους. Δεν θα προχωρησεις έτσι σκεπτόμενος πόσο δύσκολο θα ναι για τους άνω των 60.

Βλέπε δυσκολίες προσαρμογής στην εποχή τους ηλ. Εισιτηρίου athena ticket. Πολλοί ασχολήθηκαν με το πώς θα φορτίζει η γιαγιά το εισιτήριο ... μα είναι δυνατόν;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zio10 είπε

@zoranb τα συνηθισμένα pos θέλουν πρώτα πληκτρολόγηση του ποσού και μετά πέρασμα της κάρτας, ανέπαφα ή κανονικά. Οπότε δεν μπορεί απλά κάποιος να περπατάει και να χρεώνει κάρτες. Τώρα αν χρησιμοποιούν κάτι άλλο δεν ξέρω. 

#billya & #zio!... ποιός είπε πως περπατάνε δίπλα από το κόσμο κ θα χρεώνουν σα να σαρώνουν? Έναν θα πιάνει κάθε φορά, θα σταματάει θα ελέγχει το POS και ούτω κάθεξής! Ακόμα και ανά στάση να πιάνει έναν κ να κατεβαίνει από το λεωφορείο να σετάρει/ελέγξει το POS δεν αξίζει λέτε;

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...