Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Αντί να πηγαίνουμε μπροστά φίλε ,πάμε πίσω.Και όλα αυτά προς όφελος των επιχειρήσεων.Τόσο πολύ τους πείραξε το dvd ,που πάμε σε κατάργηση.Και δυστυχώς αυτές οι αλλαγές δεν αφορούν μόνο τον κόσμο του gaming.Εγώ το μεταφράζω σε απόλυτο έλεγχο.

Μάλλον το έχεις πάρει στραβά. Δεν μας το επιβάλλουν, τους το επιβάλλουμε. Ποιος χρησιμοποιεί πια δίσκους; Μια μικρή μειοψηφία. Οπότε μπορείς να πεις ότι μας επέβαλλαν τόσο καιρό τον οπτικό δίσκο, αφού η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών δεν τον ήθελε. Γιατί λοιπόν να τον πληρώνει όποιος δεν θέλει; Τώρα επιτέλους θα υπάρχει η επιλογή του diskless. Το αν πραγματικά χρειαζόμαστε τον οπτικό δίσκο θα φανεί στις πωλήσεις των 2 αντίστοιχων κονσολών. Αν δηλαδή το diskless πουλάει σαν τρελό και αυτό με το drive δεν πουλάει, τότε γιατί να το κρατήσει, αφού εμείς οι ΙΔΙΟΙ επιλέγουμε το diskless.... Πάντως για μένα η πορεία είναι προδιαγραμμένη. Όχι γιατί μας την επιβάλουν, αλλά γιατί μόνοι μας προτιμούμε την ευκολία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Αντί να πηγαίνουμε μπροστά φίλε ,πάμε πίσω.Και όλα αυτά προς όφελος των επιχειρήσεων.Τόσο πολύ τους πείραξε το dvd ,που πάμε σε κατάργηση.Και δυστυχώς αυτές οι αλλαγές δεν αφορούν μόνο τον κόσμο του gaming.Εγώ το μεταφράζω σε απόλυτο έλεγχο.

Σε κάθε περίπτωση θεωρούν ότι αφού βρισκόμαστε σε μια "σύγχρονη εποχή", τα dvd είναι ποια old school,και συμφέρουν περισσότερο τα digital ειδικά στην Microsoft με το Game pass κτλ.Και στην τελική τα cd είχαν μόνο να πούμε το "key" του παιχνιδιού τίποτα παραπάνω.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου διότι σε κάθε περίπτωση κάτι φυσικό που το έχεις στα χέρια και σου γεμίζει την βιβλιοθήκη είναι ποιο ωραίο από το digital!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα πρέπει να πέσουν και οι τιμές των παιχνιδιών μιας και δεν θα υπάρχουν τα έξοδα συσκευασίας,διανομής,ποσοστό κέρδους των μεσαζόντων κ.α.Ας ελπίσουμε ότι θα πέσουν αρκετά οι τιμές εκτός και αν καρπωθεί το έξτρα κέρδος η Microsoft

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Επιτέλους....

EDIT:

Μερικοί το βλέπουν λίγο στραβά, ότι μας το επιβάλλουν. Δεν μας το επιβάλλουν, τους το επιβάλλουμε. Ποιος χρησιμοποιεί πια δίσκους; Μια μικρή μειοψηφία. Οπότε μπορείς να πεις ότι μας επέβαλλαν τόσο καιρό τον οπτικό δίσκο, αφού η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών δεν τον ήθελε. Γιατί λοιπόν να τον πληρώνει όποιος δεν θέλει; Τώρα επιτέλους θα υπάρχει η επιλογή του diskless. Το αν πραγματικά χρειαζόμαστε τον οπτικό δίσκο θα φανεί στις πωλήσεις των 2 αντίστοιχων κονσολών. Αν δηλαδή το diskless πουλάει σαν τρελό και αυτό με το drive δεν πουλάει, τότε γιατί να το κρατήσει, αφού εμείς οι ΙΔΙΟΙ επιλέγουμε το diskless.... Πάντως για μένα η πορεία είναι προδιαγραμμένη. Όχι γιατί μας την επιβάλουν, αλλά γιατί μόνοι μας προτιμούμε την ευκολία.

Μονο να μην σε banαρουν φιλε μου.... Τα εχασες ολα τα ευρωπαϊκά νομισματα που πληρωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μάλλον το έχεις πάρει στραβά. Δεν μας το επιβάλλουν, τους το επιβάλλουμε. Ποιος χρησιμοποιεί πια δίσκους; Μια μικρή μειοψηφία. Οπότε μπορείς να πεις ότι μας επέβαλλαν τόσο καιρό τον οπτικό δίσκο, αφού η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών δεν τον ήθελε. Γιατί λοιπόν να τον πληρώνει όποιος δεν θέλει; Τώρα επιτέλους θα υπάρχει η επιλογή του diskless. Το αν πραγματικά χρειαζόμαστε τον οπτικό δίσκο θα φανεί στις πωλήσεις των 2 αντίστοιχων κονσολών. Αν δηλαδή το diskless πουλάει σαν τρελό και αυτό με το drive δεν πουλάει, τότε γιατί να το κρατήσει, αφού εμείς οι ΙΔΙΟΙ επιλέγουμε το diskless.... Πάντως για μένα η πορεία είναι προδιαγραμμένη. Όχι γιατί μας την επιβάλουν, αλλά γιατί μόνοι μας προτιμούμε την ευκολία.

Δεν το εχω πάρει στραβά σε καμία περίπτωση.Είναι εύκολο για όλους με ένα κλικ να εισέλθεις στο ηλεκτρονικό μαγαζί του xbox και να πραγματοποιήσεις την αγορά σου.Κανένας δεν λεεί όχι στην εξέλιξη που στην τελική σου λύνει τα χέρια.Αλλά ...

Ένα παιχνίδι που το στο store το βρίσκεις στα 40e βλέπε witcher3 complete edition ,εγώ το βρήκα τις προάλλες στα 25e στο σκρουτζομάγαζο(δεν ισχύει πάντα).Άρα γιατί να μου καταργήσει αυτή την επιλογή;Η microsoft και η καθε microsoft θελει να έχει τον απόλυτο έλεγχο το οποιό προχωρά σταδιακά για προφανείς λόγους.Τόση φαγούρα με ένα dvd;Χαλαέι την αισθητική της κονσόλας;

Κλείνοντας ,είμαι της άποψης ότι νομίζουμε ότι έχουμε τον έλεγχο σαν καταναλωτικό κοινό με τις επιλογές μας αλλά στην τελική δεν τον έχουμε.Τα μεγάλα συμφέροντα κάνουν αυτό που θέλουν και το παρουσιάζουν σαν φυσική εξέλιξη των πραγμάτων.Πατάνε σε μια μερίδα κόσμου που δεν νοιάζεται ,σε κόσμο που το παίζει ανοιχτός κτλ κτλ.Πληρώνουμε ένα κάρο @@@@@ που έχουμε φτάσει σε σημείο να το θεωρούμε λογικό.Xbox gold αν θες να παίζεις online,game pass,60e το νέο game με deluxe εκδοση στα 90βαλε.

Εγώ αυτό το μεταφράζω στο ότι ακόμη μια φορά πρέπει να βάλω το χέρι στην τσέπη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Δεν το εχω πάρει στραβά σε καμία περίπτωση.Είναι εύκολο για όλους με ένα κλικ να εισέλθεις στο ηλεκτρονικό μαγαζί του xbox και να πραγματοποιήσεις την αγορά σου.Κανένας δεν λεεί όχι στην εξέλιξη που στην τελική σου λύνει τα χέρια.Αλλά ...

Ένα παιχνίδι που το στο store το βρίσκεις στα 40e βλέπε witcher3 complete edition ,εγώ το βρήκα τις προάλλες στα 25e στο σκρουτζομάγαζο(δεν ισχύει πάντα).Άρα γιατί να μου καταργήσει αυτή την επιλογή;Η microsoft και η καθε microsoft θελει να έχει τον απόλυτο έλεγχο το οποιό προχωρά σταδιακά για προφανείς λόγους.Τόση φαγούρα με ένα dvd;Χαλαέι την αισθητική της κονσόλας;

Κλείνοντας ,είμαι της άποψης ότι νομίζουμε ότι έχουμε τον έλεγχο σαν καταναλωτικό κοινό με τις επιλογές μας αλλά στην τελική δεν τον έχουμε.Τα μεγάλα συμφέροντα κάνουν αυτό που θέλουν και το παρουσιάζουν σαν φυσική εξέλιξη των πραγμάτων.Πατάνε σε μια μερίδα κόσμου που δεν νοιάζεται ,σε κόσμο που το παίζει ανοιχτός κτλ κτλ.Πληρώνουμε ένα κάρο @@@@@ που έχουμε φτάσει σε σημείο να το θεωρούμε λογικό.Xbox gold αν θες να παίζεις online,game pass,60e το νέο game με deluxe εκδοση στα 90βαλε.

Εγώ αυτό το μεταφράζω στο ότι ακόμη μια φορά πρέπει να βάλω το χέρι στην τσέπη μου.

Μα εμείς προτιμάμε το ψηφιακό (αν και δεν μου αρέσει ο ορισμός, και το dvd ψηφιακό είναι). Αν πραγματικά θέλαμε το optical και πιστεύαμε ότι μας συμφέρει τότε θα το προτιμούσαμε και οι εταιρείες δεν θα το παρατούσαν. Και όχι δεν χαλάει την αισθητική. Αλλά κοστίζει λεφτά και πρέπει και εγώ καθώς και η υπόλοιπη πλειοψηφία που δεν το θέλουμε, να έχουμε το δικαίωμα να επιλέξουμε συσκευή χωρίς αυτό. Γιατί να μας επιβάλλετε; Αν δει ότι πουλάει και αυτό με το dvd, θα το κρατήσει. Αλλά δεν νομίζω ότι το θέλει ο κόσμος πια (μιλάω για την συντριπτική πλειοψηφία). Οπότε γιατί οι ολίγοι που το θέλουν να μας το επιβάλλουν;

Όσο για την έκπτωση που λες, μάλλον δεν παρακολουθείς τι γίνεται με τις εκπτώσεις στα ψηφιακά σε διάφορες περιόδους. Άσε που με το κόστος 2 φυσικών παιχνιδιών έχεις το game pass για όλο το χρόνο με ένα σκασμό παιχνίδια, ακόμη και ΑΑΑ καινούργια.

Θα σου πω και το τετριμμένο, αλλά πως να το κάνουμε ισχύει. Το φυσικό περιβαντολλογικά  ΚΟΣΤΙΖΕΙ.

10 λεπτά πριν, tsilitheo1 είπε

Μονο να μην σε banαρουν φιλε μου.... Τα εχασες ολα τα ευρωπαϊκά νομισματα που πληρωσες

Γιατί να με μπανάρουν; Αν γίνει αυτό σημαίνει ότι έχω κάνει κάποιο αδίκημα. Μπορείς να μου πεις ένα άδικο λόγο που θα μπορούσε να γίνει αυτό;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από τους λόγους που πουλάει το xbox one S είναι ότι σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις 4κ blu ray player με HDR. 

Και πιστεύω πολλοί το πήραν και με αυτό το γνώμονα, σαν all around συσκευή για το σαλόνι τους. 

Καλό είναι που υπάρχει σαν επιλογή, αλλά πλέον για τις multemedia δυνατότητες του θα συγκρίνεται με ένα media player των 50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_dinos είπε

Ένας από τους λόγους που πουλάει το xbox one S είναι ότι σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις 4κ blu ray player με HDR. 

Και πιστεύω πολλοί το πήραν και με αυτό το γνώμονα, σαν all around συσκευή για το σαλόνι τους. 

Καλό είναι που υπάρχει σαν επιλογή, αλλά πλέον για τις multemedia δυνατότητες του θα συγκρίνεται με ένα media player των 50€

Για αυτό κλείνει το ένα video club πίσω από το άλλο; Δεν νομίζω φίλε μου ότι ο κόσμος ενδιαφέρεται για την αναπαραγωγή δίσκων. Πούλησε κάμποσα για αυτό το λόγο γιατί μας είχε μείνει σαν σκέψη από παλιά. Αλλά πια αυτή η σκέψη έχει φύγει τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stryder είπε

Εν αντιθέσει με πολλούς φίλους εδώ, προσωπικά δεν χαίρομαι ιδιαίτερα με αυτό.

Κατανοώ και σέβομαι απόλυτα τις νέες τεχνολογίες όπως και όλες τις απόψεις για το πόσο καλό θα είναι για τα games

που δεν θα ''χαλάνε'' η που δεν θα φθείρεται ο disc drive με αποτέλεσμα να τα ''πετάει '' έξω, αλλά ρε παιδιά σαν old school gamer

λατρεύω να βλέπω την συλλογή μου με physical copies και να κάνω unboxing ένα καινούργιο steelbook.

Αυτό το digital library είναι μαχαίρι στην καρδιά 😛

Ακριβώς, αυτοί απλά μας το πετάνε και μας λένε take it and  move on

Ρε μαζί σου.οπως έχω γράψει παλιότερα θέλω να τα βλέπω στο ράφι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το x δεν μπορούν να βγάλουν diskless? Πιο φτηνό θα είναι διότι δεν θα πληρώνεις πατέντες και δικαιώματα blue Ray ή δεν ξέρω εγώ τι εφηύραν το 2006 κάποιοι nameless & faceless εργαζόμενοι μιας εταιρίας...

Επεξ/σία από aris1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα εμείς προτιμάμε το ψηφιακό (αν και δεν μου αρέσει ο ορισμός, και το dvd ψηφιακό είναι). Αν πραγματικά θέλαμε το optical και πιστεύαμε ότι μας συμφέρει τότε θα το προτιμούσαμε και οι εταιρείες δεν θα το παρατούσαν. Και όχι δεν χαλάει την αισθητική. Αλλά κοστίζει λεφτά και πρέπει και εγώ καθώς και η υπόλοιπη πλειοψηφία που δεν το θέλουμε, να έχουμε το δικαίωμα να επιλέξουμε συσκευή χωρίς αυτό. Γιατί να μας επιβάλλετε; Αν δει ότι πουλάει και αυτό με το dvd, θα το κρατήσει. Αλλά δεν νομίζω ότι το θέλει ο κόσμος πια (μιλάω για την συντριπτική πλειοψηφία). Οπότε γιατί οι ολίγοι που το θέλουν να μας το επιβάλλουν;

Όσο για την έκπτωση που λες, μάλλον δεν παρακολουθείς τι γίνεται με τις εκπτώσεις στα ψηφιακά σε διάφορες περιόδους. Άσε που με το κόστος 2 φυσικών παιχνιδιών έχεις το game pass για όλο το χρόνο με ένα σκασμό παιχνίδια, ακόμη και ΑΑΑ καινούργια.

Θα σου πω και το τετριμμένο, αλλά πως να το κάνουμε ισχύει. Το φυσικό περιβαντολλογικά  ΚΟΣΤΙΖΕΙ.

Γιατί να με μπανάρουν; Αν γίνει αυτό σημαίνει ότι έχω κάνει κάποιο αδίκημα. Μπορείς να μου πεις ένα άδικο λόγο που θα μπορούσε να γίνει αυτό;

Ψαξε να βρεις για refund στο psn ποσοι εχουν μπαναριστει.... Μην πας μακρια... Εδω μεσα... Βρες εσυ το αδικημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος του παιχνιδιού θα ανέβει. Τουλάχιστον για μένα που βολεύομαι με used παιχνίδια αφού δεν με νοιάζει να τα παίξω day one. Δεν μου αρέσει αυτή η εξέλιξη.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsilitheo1 είπε

Ψαξε να βρεις για refund στο psn ποσοι εχουν μπαναριστει.... Μην πας μακρια... Εδω μεσα... Βρες εσυ το αδικημα

Καταρχήν το PSN δεν με αφορά. Αλλά anyway. Το τι λέει ο καθένας και το τι έχει πραγματικά γίνει, είναι λίγο δύσκολο να το ξέρεις. Αν έχεις κάποια σίγουρη περίπτωση αδικίας, ευχαρίστως να την ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι κακός εφιάλτης η κατάργηση των οπτικών δίσκων ελπίζω να είναι άλλο ένα αποτυχημένο project της microsoft άλλωστε μας έχει συνηθίσει σε τέτοια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...