Προς το περιεχόμενο

Monese & Google Pay Ελλάδα


vagstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, giankar είπε

Καλησπέρα,

Οι πληροφορίες βρίσκονται εδώ: https://support.monese.com/hc/en-gb/articles/115003628205-Are-there-any-payments-that-are-not-available-with-Monese-cards-

Γιάννης

Άρα στοιχηματικές εταιρίες περνάνε κανονικά, αλλά ανταλλακτήρια κρυπτο όχι προς το παρόν.
Απ όσο κατάλαβα οι συναλλαγές μπλοκάρονται εκ των προτέρων πριν εκτελεστούν.
Μιας και στην σελίδα υπάρχει η υποσημείωση *Monese is actively pursuing ways to enable this in a secure way έχετε κάποιο χρονοδιάγραμμα για το πότε σκοπεύετε να υποστηρίξετε μεγάλα ανταλλακτήρια πχ. coinbase, kraken κ.α.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 hours ago, giankar said:

Καλησπέρα,

Οι πληροφορίες βρίσκονται εδώ: https://support.monese.com/hc/en-gb/articles/115003628205-Are-there-any-payments-that-are-not-available-with-Monese-cards-

Γιάννης

Αυτά ισχύουν σε συναλλαγές με κάρτες? Δηλαδή με έμβασμα μπορεί κάποιος να καταθέσει χρήματα σε ανταλλακτήριο cryptocurrency?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giankar Μπορείς να μας ενημερώσεις για το αν η Monese έχει σκοπό να βάλει την επιλογή επισύναψης αποδείξεων ανά συναλλαγή αλλά και εμφάνιση τοποθεσίας πληρωμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τοποθεσία έχει ήδη ,στις πιο πολλές συναλλαγές δηλαδη.Πχ σε Lidl μου το βγάζει

Δηλαδή δεν είναι έτσι; 

Monese screenshot

 

Ανέβασε ενα screenshot να το δω γιατί νόμιζα δεν έχει καθόλου τις τοποθεσίες στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ίσως παίζει ρόλο αν έχει οριστικοποιηθεί η συναλλαγή.

Screenshot_20190716-194213.png

Η συναλλαγή αυτή όπως και ακόμη μια ήταν δοκιμαστικές και είχαν γίνει τον Μάιο. Μόλις είδα ότι δεν παρέχει ούτε τοποθεσία έφαγε κατευθείαν abort η εφαρμογή - τράπεζα. 

Στην revolut μπορεί να μην είναι με ακρίβεια η τοποθεσία αλλά τουλάχιστον γνωρίζει την περιοχή. Επίσης με είχε ξινίσει το ότι δεν είχε έρθει η ειδοποίηση πληρωμής ενώ ήταν ενεργοποιημένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οι ειδοποιήσεις έρχονται άμεσα.Δηλαδή με το που γίνονται,οπως και όταν κάνω κίνηση με google pay (με την £ καρτα) βλέπεις την χρέωση αμέσως καθώς είναι ξεκλείδωτο το κινητό  .Εχω την εντύπωση όμως οτι το διόρθωσαν απο τον Ιούνιο και μετά καθώς πρέπει να καθυστερούσε και εμένα,αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Πολύ καλά νέα τότε. Ίσως πρέπει να ξανακάνω μερικά τέστ μιας και τώρα έχω την καινούρια κάρτα και Google Pay ενεργοποιημένο. Βέβαια σε λίρες θα πληρώσω αλλά αν περνάει χωρίς έξοδα καλά θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2019 στις 3:42 ΜΜ, Delas.46 είπε

@giankar Μπορείς να μας ενημερώσεις για το αν η Monese έχει σκοπό να βάλει την επιλογή επισύναψης αποδείξεων ανά συναλλαγή αλλά και εμφάνιση τοποθεσίας πληρωμής;

Δεν υπάρχει κάποιο πλάνο αυτή τη στιγμή, καθώς δεν έχει ζητηθεί από πολλούς χρήστες, αν όμως υπάρχει ζήτηση το συζητάμε! Σε τι ακριβώς θα σου ήταν χρήσιμο;

Στις 16/7/2019 στις 6:04 ΜΜ, Delas.46 είπε

Πολύ καλά νέα τότε. Ίσως πρέπει να ξανακάνω μερικά τέστ μιας και τώρα έχω την καινούρια κάρτα και Google Pay ενεργοποιημένο. Βέβαια σε λίρες θα πληρώσω αλλά αν περνάει χωρίς έξοδα καλά θα είναι.

Οι ειδοποιήσεις πρέπει να φτάνουν και εκτός Google Pay / Apple Pay wallet notifications - αρκεί να έχεις δώσει δικαιώματα στην εφαρμογή να στέλνει notifications :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giankar είπε

Δεν υπάρχει κάποιο πλάνο αυτή τη στιγμή, καθώς δεν έχει ζητηθεί από πολλούς χρήστες, αν όμως υπάρχει ζήτηση το συζητάμε! Σε τι ακριβώς θα σου ήταν χρήσιμο;

Κάθε φορά που πηγαίνω στο super market κάνω επισύναψη την απόδειξη. Δεν υπάρχει ακριβής λόγος, απλά είναι καλό να υπάρχει εκεί μέσα.

4 λεπτά πριν, giankar είπε

Οι ειδοποιήσεις πρέπει να φτάνουν και εκτός Google Pay / Apple Pay wallet notifications - αρκεί να έχεις δώσει δικαιώματα στην εφαρμογή να στέλνει notifications :)

Με το μήνυμα δεν εννοούσα ότι θα χρησιμοποιώ τις ειδοποιήσεις του Google Pay. Τα δικαιώματα ειδοποιήσεων τα έχω δώσει όπως επίσης έχω απενεργοποιήσει κάθε μορφής battery saving mode για την εφαρμογή. Για να σου δώσω να καταλάβεις είχα ενεργοποιήσει ακόμα και το "Show balance when logged out" και ενώ λειτουργούσε κανονικά, δεν είχε ενημερωθεί για κάμποσα λεπτά. Πιστεύω ότι ήταν θέμα που λύθηκε αν και μένει να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Συνδεσε την στο paypal και κάνε απο εκεί,ετσι κάνω εγώ,

Τώρα που ειπες PayPal, όταν συνδέουμε τον τραπεζικό λογαριασμό, ποια χώρα επιλέγουμε; Έχω δοκιμάσει μια φορά με UK και μια GR αλλά δε μου έρχονται τα μικροποσά από το PayPal προκειμένου να επιβεβαιωθεί ο λογαριασμός 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, DaRkWeAvEr said:

Τώρα που ειπες PayPal, όταν συνδέουμε τον τραπεζικό λογαριασμό, ποια χώρα επιλέγουμε; Έχω δοκιμάσει μια φορά με UK και μια GR αλλά δε μου έρχονται τα μικροποσά από το PayPal προκειμένου να επιβεβαιωθεί ο λογαριασμός 🤔

Το billing address βάζεις, δηλαδή την διεύθυνση σου στην Ελλάδα. Τα μικροποσά δεν έρχονται αυτόματα με το που προσθέσεις την κάρτα, θέλει να πατήσεις αποστολή των κωδικών μέσα απο το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα , Ξερει κανεις καποιο  τροπο για να κατεβάσω το google pay στο κινητο μου; εχω iphone...  ψαχνω τωρα 2 μερες δεν μπορω να βρω τροπο. Το θελω για την δωρεαν και  άμεση φόρτιση της revolut μεσω  dipocket. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά κάποιοι παραπονούνται πως κάνουμε spam με τους πρωωθητικούς κωδικούς, δημιούργησα το θέμα μου "Κωδικοί Monese" και καποιος το έσβησε και χωρίς καν ειδοποίηση. 

Όλοι εσείς αποδέχεστε αυτή την λογοκρισία και απαράδεκτη συμπεριφορά?

Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που ενοχλούνται από τέτοιου είδους κινήσεις διότι προφανώς δεν θέλουν κάποιοι άλλοι να αποκτούν χρήματα. Δεν γνωρίζω τι ζόρι τραβάνε και τι έχουν στο μυαλό τους.

Θα περιμένω να δω ποιος έκανε την ..... και έσβησε το θέμα. Σας δίνω τροφή για σκέψη έτσι ώστε να καταλάβετε με τι άτομα έχετε να κάνετε εδώ μέσα.

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...