Προς το περιεχόμενο

Monese & Google Pay Ελλάδα


vagstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vagstef είπε

όχι με καμία. με εξωτερικού ναι

Οκ ευχαριστω. Το iban είναι Αγγλικό; Μπορεί να στείλει οποιοσδήποτε ή μόνο ο κατοχος;

Ποιο το πλεονέκτημα να έχει κανείς 2 κάρτες μια Uk Και μια eu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Οκ ευχαριστω. Το iban είναι Αγγλικό; Μπορεί να στείλει οποιοσδήποτε ή μόνο ο κατοχος;

Ποιο το πλεονέκτημα να έχει κανείς 2 κάρτες μια Uk Και μια eu;

Απ ότι είδα, για τον GB λογαριασμό έχει IBAN Εσθονίας και για τον EU λογαριασμό έχει βρετανικό IBAN. Ναι στένει όποιος θέλει. Η φόρτιση είναι αυτή που θέλει να είναι από το ίδιο τον κάτοχο. 

Μπορείς να έχεις στην καθεμιά διαφορετικό νόμισα, euro & gbp. Βασικά οι κάρτες είναι δωρεάν οπότε it's not a big deal.

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vagstef είπε

Απ ότι είδα, για τον GB λογαριασμό έχει IBAN Εσθονίας και για τον EU λογαριασμό έχει βρετανικό IBAN. Ναι στένει όποιος θέλει. Η φόρτιση είναι αυτή που θέλει να είναι από το ίδιο τον κάτοχο.  

Μπορείς να έχεις στην καθεμιά διαφορετικό νόμισα, euro & gbp. Βασικά οι κάρτες είναι δωρεάν οπότε it's not a big deal. 

Αν έχω καταλάβει σωστά δε σου δίνει εικονική κάρτα όπως η revolut. Αυτο σημαίνει περιμένεις να λάβεις τη φυσική κάρτα για να ξεκινήσεις; Εμβάσματα δε συμφέρουν απο ότι βλέπω. Μιλώ για το δωρεάν πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spartak1 είπε

Αν έχω καταλάβει σωστά δε σου δίνει εικονική κάρτα όπως η revolut. Αυτο σημαίνει περιμένεις να λάβεις τη φυσική κάρτα για να ξεκινήσεις; Εμβάσματα δε συμφέρουν απο ότι βλέπω. Μιλώ για το δωρεάν πακέτο.

Mπορείς να βάλεις ένα ποσό να έχεις μέσα με 1 ευρώ από ελληνική τράπεζα οκ μέχρι να καταργηθούν τα cc, είναι μια πολύ φθηνή λύση. Όχι πρέπει να έρθει η κάρτα, επίση δε μπορείς να δεις τον αριθμό στο app. Μόνο το PIN και αυτό αν γνωρίζεις το CVC. Επίσης μπορείς να βάλεις την GB στο Google Pay γιατί έχει βρετανικό BIN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagstef είπε

Mπορείς να βάλεις ένα ποσό να έχεις μέσα με 1 ευρώ από ελληνική τράπεζα οκ μέχρι να καταργηθούν τα cc, είναι μια πολύ φθηνή λύση. Όχι πρέπει να έρθει η κάρτα, επίση δε μπορείς να δεις τον αριθμό στο app. Μόνο το PIN και αυτό αν γνωρίζεις το CVC. Επίσης μπορείς να βάλεις την GB στο Google Pay γιατί έχει βρετανικό BIN. 

Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Η κάρτα να φανταστώ έρχεται απλό ταχυδρομείο;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι ισοτιμία χρησιμοποιεί η monese για να τις συναλλαγες σε άλλο νόμισμα από ευρω; ΑΠό ότι είδα δε βάζει κάποια επιπλέον προμήθεια στις συναλλαγες μέχρι ένα όριο το μήνα. Σωστα έχω καταλάβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Νομίζω μετά τις πρόσφατες αλλαγές που έκαναν, μέχρι 2000€ (το μήνα ?) χρησιμοποιούν interbank rate, μετά +2%.

Να ρωτήσω και γω κάτι, sepa transfers είναι δωρεάν;
Εκτελούνται γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, grinder_ είπε

^Νομίζω μετά τις πρόσφατες αλλαγές που έκαναν, μέχρι 2000€ (το μήνα ?) χρησιμοποιούν interbank rate, μετά +2%.

Να ρωτήσω και γω κάτι, sepa transfers είναι δωρεάν;
Εκτελούνται γρήγορα;

Οχι δεν είναι δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κομπλέ τότε, άρα για εισερχόμενες και εξερχόμενες μεταφορές δεν χρεώνει κάτι η monese.

Απλώς δεν ήταν ξεκάθαρο με αυτό που αναφέρουν στο site " Foreign currency transfers
FREE & instant to other Monese accounts 2% fee when sending to non-Monese accounts "
Αφού μόνο EUR και GBP μπορείς να στείλεις και όχι πχ. USD.
Μάλλον εννοούν το currency του παραλήπτη.

Edit: Βρήκα εδώ
Outgoing domestic transfers Free
Incoming bank transfer Free
Ελπίζω με το "domestic" να εννοούν sepa...😀

Επεξ/σία από grinder_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Ukforthemoment said:

Πρακτικά:στέλνω € απο την €kαρτα της monese (Μετατρέπω τις λίρες σε ευρώ)στην Eurobank. Τα στέλνω 00:30 ώρα Αγγλίας και 16:00 ώρα Ελλάδας είναι στον λογαριασμό.Εξοδα τα 3,50€ που χρεώνει η Eurobank.

Μπορείς και εντός monese να στείλεις απο τα ευρώ στον uk gbp λογαριασμό, με καλύτερη ισοτιμία απο οτι οι ελληνικές τράπεζες και εντελώς δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Ukforthemoment said:

Eτσι περίπου κάνω, εγώ πληρώνομαι σε £ οπότε στέλνω στην οικογένεια € που τα μετατρέπω εντός monese.Τώρα που είμαι Ελλάδα θα αφήσω την €καρτα monese στην συζυγο και θα πηγαίνει σε όποιο ΑΤΜ θέλει να βγάζει λεφτά.Δεν θα χρειάζεται να περιμένω ούτε αυτές τις 16 ώρες πλέον αφου την ίδια στιγμή θα είναι στην €κάρτα .Έξοδα δεν τα γλυτώνω όμως καθώς το όριο είναι 300€? και χρεώνουν τα ΑΤΜ 2,5 με 3€ την κάθε ανάληψη.

Για ανέξοδες αναλήψεις μόνο στα ατμ των μη συστημικών τραπεζών. Το όριο δεν ξέρω πιο είναι αλλά αν έχεις και άλλες κάρτες, πχ revolut, n26 μπορείς να μεγαλώσεις το όριο αναλήψεων μοιράζοντας τα χρήματα. Επίσης εφόσον είσαι Αγγλία βγάλε και 2 κάρτες curve (2 διαφορετικοί λογαριασμοί), πάλι μεγαλώνεις το όριο ανάληψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2019 στις 5:43 ΜΜ, Delas.46 είπε

Πολύ ωραία. Πότε τις είχες παραγγείλει;

EDIT: Μόλις παρατήρησα ότι έβαλαν το μεγάλο και άσχημο τσιπ αντί για αυτό στις φωτογραφίες. Και έλεγα κάτι δεν μου κολλάει... 

Γιατί να το κάνουν αυτό; 

Σε μερικούς μήνες θα έχουμε καινούριο, μικρότερο τσιπ με περισσοτερες δυνατότητες :)

Στις 13/7/2019 στις 12:02 ΜΜ, spartak1 είπε

Ξέρει κανείς τι ισοτιμία χρησιμοποιεί η monese για να τις συναλλαγες σε άλλο νόμισμα από ευρω; ΑΠό ότι είδα δε βάζει κάποια επιπλέον προμήθεια στις συναλλαγες μέχρι ένα όριο το μήνα. Σωστα έχω καταλάβει;

Ολόσωστα!

12 ώρες πριν, spartak1 είπε

Οχι δεν είναι δωρεάν.

 

13 ώρες πριν, grinder_ είπε

^Νομίζω μετά τις πρόσφατες αλλαγές που έκαναν, μέχρι 2000€ (το μήνα ?) χρησιμοποιούν interbank rate, μετά +2%.

Να ρωτήσω και γω κάτι, sepa transfers είναι δωρεάν;
Εκτελούνται γρήγορα;

Είναι δωρεάν

9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

300€ την ημέρα είναι αν δεν κάνω λάθος.Eχω προνοήσει βγάζοντας και transferwise kai Monzo εκτός απο monese. 

Σωστά, αυτό είναι το ημερήσιο όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giankar

Μπορείτε να μας ενημερώσετε για το ποια είναι η πολιτική της εταιρίας σχετικά με συναλλαγές από και προς cryptocurrency exchanges καθώς και betting/gambling sites ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, grinder_ είπε

@giankar

Μπορείτε να μας ενημερώσετε για το ποια είναι η πολιτική της εταιρίας σχετικά με συναλλαγές από και προς cryptocurrency exchanges καθώς και betting/gambling sites ?

Καλησπέρα,

Οι πληροφορίες βρίσκονται εδώ: https://support.monese.com/hc/en-gb/articles/115003628205-Are-there-any-payments-that-are-not-available-with-Monese-cards-

Γιάννης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...