Προς το περιεχόμενο

Καινούρια σε εταιρεία πληροφορικής


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα σας είμαι πολύ καινούρια στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ενα γεγονός που βιώνω στην εργασία μου. Είναι η πρώτη φορά που εργάζομαι σε εταιρεία πληροφορικής. Ειχα κάνει στο παρελθόν καποια δικά μου πρότζεκτ αλλα τωρα ειμαι σε επαγγελματικό επίπεδο. Στην αρχη είχα πολλές απορίες και ρωτούσα τα παιδιά αλλα δεν έβλεπα καποια θετική ανταπόκριση απο την πλευρά τους. Κάποιες φορές έκαναν παραπονα ότι τους κούραζα με τις ερωτήσεις μου. Εγώ βλέπω και μία σχέση συμφέροντος εκει ενα αγορι που εργαζεται ενα χρόνο σχεδόν εκει γνωρίζει αρκετά πράγματα και προσφέρει βοήθεια στις άλλες δύο που είναι καιρό εκει η μία πάνω από πέντε χρόνια. Αν ζητήσω κάτι εγώ κατευθείαν θα πάνε να το πούνε στο διευθηντη πράγμα που δε μου αρέσει καθόλου. ότι και να κάνω και να μην αρέσει υπάρχει σπιουνιά κατευθείαν. Αυτα υπάρχουν σε όλες τις δουλειές αλλά περιμένω σε μένα να το πούνε όπως γίνεται και με τα υπόλοιπα παιδιά. δίνεται η εντίπωση οτι ειμαι μόνη μου και δε συνεργαζομαι με τους άλλους αφού υπάρχει αρνητικότητα. Οχι από ολους. Έχουν πολλές απαιτήσεις και η ζήτηση μεγάλη. Τι μπορώ να κάνω για να με κρατησουν στη δουλειά μου? Τα deadline είναι λίγο ασφηκτικά και πρεπει να παίρνω και στο σπίτι δουλειά. Μια απλη συζητηση να κάνουμε και όχι τίποτα κριτική.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,  ήμουν και εγώ έτσι σε μια δουλειά ήτανε μια κοπέλα και το αφεντικό ενώ το αφεντικό ήτανε καλό, αυτή δεν βοηθούσε και πολύ, εγώ έφυγα τελείωσε η σύμβαση και παρόλο που με ειπε να με κρατήσει αρνήθηκα,  αν ειναι να σου βγει η ψυχή και να αρρωστήσεις καλύτερα να φύγεις απο την δουλειά αν δεν αισθανεσε καλα, οσο και αναγκη να εχεις η υγεια ειναι πανω απο ολα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δύστυχος όσο ωραίος κλάδος και αν είναι η πληροφορική τα άτομα που συμμετέχουν στο χώρο το 60% περίπου είναι για μπουνιές και το λέω κυριολεκτικά όχι μεταφορικά. Αυτη η πλειοψηφία είναι  εξυπνάκηδες ,άτομα που ξεχάσαν από που ξεκινούν και ότι αυτοί έμαθαν πράγματα από άλλους που τους έδειξαν . Είναι πολύ άσχημο να ρωτάς κάτι και να δείχνουν ασέβεια. Για εμένα άπλα ψαξτην όσο πιο πολύ μπορείς μονή σου ,και λάθος να κάνεις από τα λάθη θα μάθεις. εκεί αναγκαστικά θα σε διορθώσουν και θα έχεις πάτημα να πεις ότι δεν σε βοήθησε κάνεις. Επίσης κανε υπομονή να μαζέψεις προϋπηρεσία και βρες άλλου. Αν θέλουν deadlines να πάρουν και άλλους developers οι κατσαπλιαδες.. 

Επεξ/σία από MitsarasAth
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δυστυχώς οι ποιοτικοί επαγγελματίες έχουν φύγει από Ελλάδα και έχει μείνει μόνο ο αμόρφωτος κατιμάς.

Η πληροφορική πλέον έχει ανθρώπους για κλοτσομπουνιδια. Μάζεψε προϋπηρεσία και βρες αλλού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά εάν έχω απορία πριν ρωτήσω τον συνάδελφο ρωτώ το νούμερο 1 αξιόπιστο σύμμαχο μου: http://stackoverflow.com (Προϋποθέτω ότι μιλάμε για θέση προγραμματισμού, εάν όχι στο stackexchange έχει ΚΑΘΕ λογής site μέχρι και μαγειρική.)

Όμως θέλει μαεστρία το σπορ αυτό πχ. να μην βάλεις τον κώδικα του site τσακ μπαμ, πρέπει να ετοιμάσεις ένα demo αφαιρώντας κάθε ίχνος ότι είναι εταιρικό / μεγάλο project. Ακόμη πρέπει να αφήσεις ένα bare minimum working demo/code snippet*, εξηγώντας τι θες να κάνεις και που σκαλώνεις. Εάν κολλήσεις δεν μπορείς να ρωτήσεις τότε άλλαξε άρδην την προσέγγισή σου. Με αυτό θα δεις ότι πολλά προβλήματα πριν λάβεις απάντηση θα λυθούν. Ακόμη εάν βρεις απάντηση μόνη σου απάντα στην ερώτησή σου.

* Τεχνικές να κάνεις αυτό είναι πάρε τον κώδικα κάντον copy σε ένα καθαρό tab του editor σβήσε αχρείαστα κομμάτια κώδικα και μετα-ονόμασε κάποιες μεταβλητές ώστε να μην καρφωθεί το project. Μετά δες εάν πρέπει να σβήσεις και κάποιες λεπτομέρειες αντικαθιστώντας το logic με εκτυπώσεις μηνυμάτων ή και σχόλια πχ. 'Έστω ο javascrit κώδικας:

var employeesValues=[1,2,44,6000,2000,1821]
var presidentSum=0;

$.each(employeesValues, (index,value)=>{ 
if(value>100){
  presidentSum=presidentSum+1000
} else {
  stripEntireEmployeesWage(value);
}
});

Και έχεις ένα πρόβλημα στο $.each αλλά δεν θες να αποκαλύψεις ότι το αφεντικό σου κάνει παράνομες περικοπές (παράδειγμα λέμε) μπορείς να τον αλλάξεις σε:

var employeesValues=[1,2,44,6000,2000,1821]
var chuckNorrisAwesomeness=0;

$.each(employeesValues, (index,value)=>{ 
 // Beat men to pulp
});

Με αυτό καλύψαμε το  ότι το logic είναι να γδύνει το αφεντικό τους υπαλλήλους αλλά κρατήσαμε την υφή του προβλήματος. Δηλαδή  το ότι κάνουμε iterate ένα array. Η ιδέα είναι να εξάγεις ποιο είναι το πρόβλημα και την τεχνική φύση αυτού αντί να δίνεις όλο το logic. Έχε το να ρωτάς συνάδελφο σαν τελευταία λύση as possible.

Παράλληλα ξεσκόνιζε το CV σου και πήγαινε και σε 2-3 hackathons (όχι ντε και καλά να κερδίσεις απλά να δείξεις πάθος ;) ) και εάν δεν θες μεταπήδα σε άλλη εταιρεία εφόσον κλείσεις ένα χρόνο σε αυτήν απλά να δείξεις ότι έχεις προϋπηρεσία. Κάνε και κάνα έξτρα προτζεκτάκι και φρόντισε να έχεις αρκετούς πόντους στο stackoverflow πχ. το να είσαι 10% σε μια τεχνολογία μερικές φορές δείχνει κάτι αλλά μην το έχεις σαν μοναδική μετρική.

Ακόμη δε κατά την μεταπήδηση ενημέρωσε 1 μήνα πριν. Θα βόλευε εάν γνωρίζαμε τον ρόλο στην εταιρεία που εργάζεσαι, λόγο ότι είναι υπο-φόρουμ περί προγραμματισμού υποθέτω πως είναι θέση ανάπτυξης λογισμικού η οποία εργάζετε. Ακόμη για καλού κακού μην υπάρχει κάνα παράπονο ίσως να άλλαζες την εικόνα του προφίλ σου με κάτι άσχετο πέρα από την φάτσα σου λόγο ότι μπορεί να υπάρξει παράπονο εάν μαθευτεί.

Τέλος δεν είναι ανάγκη να την κρατήσεις εάν στην τελική δεν αμείβεσαι και με εσωτερική ικανοποίηση.

Από την άλλη εάν η εταιρεία που μπαίνεις είναι γεμάτη χιμπατζίδες τότε ίσως να μπορείς να το εκμεταλλευτείς αρκεί να το παίξεις έξυπνα πχ. στην εταιρεία που εργαζόμουν αξιοποιούσα κατά κόρων το stackoverflow λόγο έλλειψης πολιτικής περί αυτού.

 

Τέλος εάν δεν σε ικανοποιεί καμία εργασία τότε πάντα μπορείς να ξεκινήσεις μια εξάλλου τι έχουμε το ΕΣΠΑ ή την Κύπρο, ειδικά η τελευταία για λεφτά είναι μανούλι εάν ξαναπάω Κύπρο θα ξαναπάω για λεφτά. Τέλος δεν σε χαλά να πας και κατά Κύπρο μεριά έχει καλές εργασίες (αν και μερικές θα είναι κάπως στο αντικείμενο που διαπραγματεύονται).

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το πλεονεκτημα στο stackoverflow ειναι οτι οι απαντησεις ειναι διασταυρωμενες ειδικα αυτες που εχουν μεγαλη αναγνωσιμοτητα και απαντησεις, γιατι την εχω παθει να ρωτησω καποιον εξυπνακια και να απανατησει λαθος ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να εξαντλεις τις δικες σου γνωσεις και προσεγγισεις για να λυσεις το προβλημα που αντιμετωπιζεις και μετα να στραφεις στους συναδελφους για ερωτησεις. Αν για τον παραμικρο τοιχο που συναντας αμεσως στρεφεσαι σε αυτους σιγουρα καποια στιγμη θα στη πουνε ή θα απαντησουν σα χιμπατζιδες. 

Μην ξεχνας οτι ο προγραμματισμος εχει πολλες momentum στιγμες και ισως τους το χαλας και αποσυντονιζονται με αποτελεσμα να εκνευριζονται.

Προσωπικα οταν με ρωτανε στη δουλεια κατι το οποιο απαιτει χρονο για να απαντηθει και δεν μπορω εκεινη τη στιγμη γιατι εχω «χαθει» στον κωδικα τους λεω τι να γκουγκλαρουν, αν δεν μπορουν να βρουν τη λυση τοτε τους απανταω, πολλες φορες οχι πληρως, ναι μεν για να καταλαβουν πως πρεπει να ξεκινησουν τη λυση αλλα και για ψαχτουν μονοι τους. Με αλλα λογια, μην τα περιμενεις ολα στο πιατο.

Επισης, οσον αφορα το stackoverflow, θα διαπιστωσεις πολλες φορες οτι ενω διατυπωνεις την ερωτηση θα βρισκεις και τη λυση. 

^^ συπληρωμα σε αυτα που ανεφερε ο @PC_MAGAS

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται όλοι οι άλλοι να είναι στραβοί, κακοί, μη συνεργάσιμοι και εσύ να είσαι η σωστή. Προφανέστατα κάνεις κάτι λάθος και από τον τρόπο που τα παρουσιάζεις, μπορώ να φανταστώ πως νιώθουν οι συνάδελφοί σου. 

Ψάξε μόνη σου. Υπάρχουν όλα τα εργαλεία εκεί έξω. Εάν κάτι δεν το ξέρεις, διάβασε το βράδυ στο σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, dimimall είπε

Καλησπέρα σας είμαι πολύ καινούρια στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ενα γεγονός που βιώνω στην εργασία μου. Είναι η πρώτη φορά που εργάζομαι σε εταιρεία πληροφορικής. Ειχα κάνει στο παρελθόν καποια δικά μου πρότζεκτ αλλα τωρα ειμαι σε επαγγελματικό επίπεδο. Στην αρχη είχα πολλές απορίες και ρωτούσα τα παιδιά αλλα δεν έβλεπα καποια θετική ανταπόκριση απο την πλευρά τους. Κάποιες φορές έκαναν παραπονα ότι τους κούραζα με τις ερωτήσεις μου. Εγώ βλέπω και μία σχέση συμφέροντος εκει ενα αγορι που εργαζεται ενα χρόνο σχεδόν εκει γνωρίζει αρκετά πράγματα και προσφέρει βοήθεια στις άλλες δύο που είναι καιρό εκει η μία πάνω από πέντε χρόνια. Αν ζητήσω κάτι εγώ κατευθείαν θα πάνε να το πούνε στο διευθηντη πράγμα που δε μου αρέσει καθόλου. ότι και να κάνω και να μην αρέσει υπάρχει σπιουνιά κατευθείαν. Αυτα υπάρχουν σε όλες τις δουλειές αλλά περιμένω σε μένα να το πούνε όπως γίνεται και με τα υπόλοιπα παιδιά. δίνεται η εντίπωση οτι ειμαι μόνη μου και δε συνεργαζομαι με τους άλλους αφού υπάρχει αρνητικότητα. Οχι από ολους. Έχουν πολλές απαιτήσεις και η ζήτηση μεγάλη. Τι μπορώ να κάνω για να με κρατησουν στη δουλειά μου? Τα deadline είναι λίγο ασφηκτικά και πρεπει να παίρνω και στο σπίτι δουλειά. Μια απλη συζητηση να κάνουμε και όχι τίποτα κριτική.  

Σύμφωνα με την περιγραφή σου, το περιβάλλον είναι επιλεκτικά αρνητικό, αφού οι ερωτήσεις επιτρέπονται για άλλες κοπέλες, και μάλιστα παλαιότερες αλλά είναι απαγορευτικές για σένα. Αυτό θυμίζει ημίθεους κάγκουρες, ενταγμένους σε φασιστική ομάδα, στην οποία εσύ, απλώς δεν ανήκεις. Αν επιλέξεις να μείνεις σ' ένα τέτοιο περιβάλλον, θα σου δημιουργήσει ψυχολογική πίεση, πράγμα που δεν σε συμφέρει.  Για αρχή, άλλαξε τακτική. Αντί να ρωτάς, ξεκίνα να ψάχνεις μόνη σου για τις λύσεις. Στο μεταξύ, μην επαναπαύεσαι σ' αυτούς εκεί, αφού βλέπεις ότι δεν σε γουστάρουν και στο δείχνουν με κάθε τρόπο... «κάθε εμπόδιο για καλό» λέει μια παλιά παροιμία, και μια άλλη «υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές».

Όσο για την εικόνα του προφίλ, είναι πολύ καλύτερη από μια απρόσωπη σαχλαμάρα πίσω από την οποία καλύπτουν αρκετοί την επωνυμία τους, για να μπορούν με την άνεση της ανωνυμίας να χλευάζουν τους υπόλοιπους. Εάν μάλιστα και οι εγγραφές στα κοινωνικά δίκτυα ακολουθούσαν μια τακτική ταυτοποίησης, θα είχαμε λιγότερα κρούσματα ανάρμοστης συμπεριφοράς. Το bulling δεν είναι καρπός του σχολικού περιβάλλοντος, είναι δένδρο της κοινωνίας. Το φιλτράρισμα αυτό των χρηστών, εφαρμόζεται ήδη σε μερικές ομάδες του facebook σε πρώτη φάση μέσω ερωτηματολόγιου, και σε δεύτερη φάση μέσω εμπειρικής διερεύνησης που αξιολογεί κατά πόσο ο χρήστης είναι ένας αληθινός άνθρωπος κι όχι ένας ημίθεος παρλαπίπας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, tony_dim_2018 είπε

Σύμφωνα με την περιγραφή σου, το περιβάλλον είναι επιλεκτικά αρνητικό, αφού οι ερωτήσεις επιτρέπονται για άλλες κοπέλες, και μάλιστα παλαιότερες αλλά είναι απαγορευτικές για σένα

Πώς μπορείς να το κρίνεις αυτό, μη γνωρίζοντας το περιεχόμενο των ερωτήσεων; Είναι το ίδιο να σε ρωτάει κάποιος που δουλεύετε στο ίδιο πρόβλημα, ή που γνωρίζεις/καταλαβαίνεις ότι έχει κάνει προσπάθεια αλλά αυτό που σε ρωτάει γιατί είναι advanced, με έναν που σε ρωτάει κάτι που μπορεί να το βρει με ένα απλό google search; 

Πόσο μάλλον δε, όταν οι ερωτήσεις γίνονται συνέχεια. Φαντάσου το άκρο, όπου έχεις έναν/μία συνάδελφο που συνέχεια σε ρωτάει κάτι που θα μπορούσε άνετα να βρει μόνος/μόνη του/της. Ενώ, από την άλλη, έχεις κάποιους άλλους συναδέλφους που αυτά που σε ρωτάνε είναι όντως advanced και δεν βρίσκονται εύκολα. Και μέσα σε όλα αυτά, εσύ θα πρέπει να συγκεντρώνεσαι στη δική σου δουλειά. 

Οπότε, πώς μπορείς να βγάλεις την κρίση που έβγαλες, μη γνωρίζοντας το περιεχόμενο των ερωτήσεων; Γιατί έβγαλες μία τέτοια κρίση, και όχι μόνο, αλλά προχώρησες στο να προσβάλεις όσους (ενδεχομένως) έχουν διαφορετική άποψη από εσένα; 

Πόσο συνάδει μία τέτοια μη αντικειμενική αντιμετώπιση με το αντικείμενο της πληροφορικής; 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Πώς μπορείς να το κρίνεις αυτό, μη γνωρίζοντας το περιεχόμενο των ερωτήσεων; Είναι το ίδιο να σε ρωτάει κάποιος που δουλεύετε στο ίδιο πρόβλημα, ή που γνωρίζεις/καταλαβαίνεις ότι έχει κάνει προσπάθεια αλλά αυτό που σε ρωτάει γιατί είναι advanced, με έναν που σε ρωτάει κάτι που μπορεί να το βρει με ένα απλό google search; 

ωραία και να γίνετε αυτό όπως είπε πιο ο predatorkill ,μπορείς απλά να πεις ψαξτο λίγο,να  δώσεις μια κατεύθυνση η να την ενθάρρυνες να το ψάξει μόνη της . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MitsarasAth είπε

ωραία και να γίνετε αυτό όπως είπε πιο ο predatorkill ,μπορείς απλά να πεις ψαξτο λίγο,να  δώσεις μια κατεύθυνση η να την ενθάρρυνες να το ψάξει μόνη της . 

Δεν ξέρω τι γίνεται, δεν ξέρω τι έχει ειπωθεί και σίγουρα είναι μη αντικειμενικό να κρίνει κανείς βασιζόμενος στο τι θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ να έχει ειπωθεί ή στο ΕΙΚΑΖΕΙ ότι έχει ειπωθεί. Γιατί (σε ένα ακραίο παράδειγμα) μπορεί να της το έχουν πει 1000+1 φορές και εκείνη να μην το καταλαβαίνει. 

Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι: Η ΟΡ δηλώνει νέα σε εταιρεία πληροφορικής και ισχυρίζεται ότι όλοι η συντριπτική πλειοψηφία των υπόλοιπων συναδέλφων της κάνει κάτι λάθος. Αυτό είναι εξαιρετικά απίθανο. Άρα, το πιο πιθανό είναι η ΟΡ να κάνει κάτι λάθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ρε παιδες δε μπορω να καταλαβω το σκεπτικο αυτων που θα πανε να πουνε στον διευθυντη/manager οτι ο ταδε ή η ταδε κανει αυτο και κανει εκεινο αντι να προσπαθησουν να βοηθησουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Παντως ρε παιδες δε μπορω να καταλαβω το σκεπτικο αυτων που θα πανε να πουνε στον διευθυντη/manager οτι ο ταδε ή η ταδε κανει αυτο και κανει εκεινο αντι να προσπαθησουν να βοηθησουν. 

Βάλε τα κάτω: Νέος εργαζόμενος σε εταιρεία πληροφορικής, ισχυρίζεται ότι οι περισσότεροι συνάδελφοί του έχουν πρόβλημα με τις ερωτήσεις του, λέει ότι κάποιοι το λένε ακόμα και στον manager τους, και (στο τέλος) ισχυρίζεται πως ο νέος αυτός εργαζόμενος δεν κάνει κάτι λάθος. 

Όσο για το ερώτημά σου, εάν (σύμφωνα με το ΟΡ) υπάρχει τόσο πολλή δουλειά και πίεση: 

13 ώρες πριν, dimimall είπε

Τα deadline είναι λίγο ασφηκτικά και πρεπει να παίρνω και στο σπίτι δουλειά.

τι θα πρέπει να συμβαίνει για να σε κάνει να πας στον manager και να λες ότι "Ο τάδε με ρωτάει"; 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Πώς μπορείς να το κρίνεις αυτό, μη γνωρίζοντας το περιεχόμενο των ερωτήσεων; Είναι το ίδιο να σε ρωτάει κάποιος που δουλεύετε στο ίδιο πρόβλημα, ή που γνωρίζεις/καταλαβαίνεις ότι έχει κάνει προσπάθεια αλλά αυτό που σε ρωτάει γιατί είναι advanced, με έναν που σε ρωτάει κάτι που μπορεί να το βρει με ένα απλό google search; 

Σαφώς θα δημιουργηθεί πρόβλημα εάν κάποιος ρωτάει συνέχεια, και σε ώρες που πιθανών ο αποδέκτης του ερωτήματος, μπορεί να σκέπτεται βαθιά, να βρίσκεται και ο ίδιος σ' ένα χάος από κώδικα, και τελικά με αφορμή την ερώτηση να χάσει τη μπάλα.

Αυτό όμως είναι κάτι που οφείλει να οριοθετηθεί, όπως γίνεται και σ' επαγγέλματα με λιγότερη πνευματική ένταση. Αν λοιπόν γίνεται εκεί, αν οι ερωτήσεις επιτρέπονται και σε άλλα τα εργασιακά περιβάλλοντα, γιατί ν' αποτελέσει εξαίρεση ο προγραμματισμός.;

Η περιγραφή της θεματοθέτριας, πράγματι δεν ξεκάθαρη σ' αυτό το σημείο.

Ποιες ώρες ρωτάς παιδάκι μου?? ... χαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...