Προς το περιεχόμενο

Καινούρια σε εταιρεία πληροφορικής


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, elorant είπε

Είναι το σκεπτικό του ανασφαλούς ατόμου που θεωρεί ότι όλοι κι όλα τον απειλούν. Σε κάθε δουλειά ένα 10%-20% των εργαζομένων είναι έτσι. Και υπάρχει παντού, από επιχειρήσεις των 5 ατόμων μέχρι αυτές των 500.

Ευγενικός όρος για να περιγραφεί η παρανοϊκή συμπεριφορά... «ανασφάλεια».

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το συμφέρον του αφεντικού / διευθυντή / από πάνω, κλπ είναι να μάθεις γρήγορα και να αποδίδεις στη δουλειά σου. Στα πλαίσια αυτά προφανώς θα έπρεπε να θεωρεί αυτονόητο, μιας και είσαι καινούργια, ότι θα ρωτάς τους πιο παλιούς για να προχωρήσεις πιο γρήγορα.

Επομένως μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες. Μπορείς να μας βοηθήσεις λίγο? Π.χ με τι ασχολείσαι στο περίπου και τι είδους ερωτήσεις κάνεις. Για να καταλάβουμε σε τι αρνούνται να σου απαντήσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι ο κόσμος της πληροφορικής στην Ελλάδα. Υπάρχουν κάποιες διάνοιες που νομίζουν πως ανακάλυψαν την Αμερική, βέβαια ξεχνούν ότι και αυτοί πάτησαν σε δουλειές άλλων για να φτιάξουν ότι έφτιαξαν. Από τη μία υποστηρίζουν το open source αλλά από την άλλη κρατάνε τα πάντα σαν μυστικά.

Η λογική του .. δεν σου λέω αυτά που γνωρίζω για να μη μου κλέψεις τη θέση έιναι τουλάχιστον παιδική και δεν αρμόζει σε επαγγελματίες έλα όμως που συμβαίνει. Άμα είσαι μάγκας ο άλλος θα σε κρατήσει γι αυτό που είσαι και μπορείς να κάνεις, ότι και αν έχεις μάθει στους άλλους και όσο καλοί και αν έχουν γίνει με τη βοήθειά σου. 

Αν επικρατεί τέτοια φάση σπιουνιάς εκεί μέσα και δεν έχεις καμία στήριξη από τον υπεύθυνό σου ξανασκέψου το... άλλαξε εταιρία ή φύγε εξωτερικό. Ειδικά σε αυτόν τον κλάδο δεν ταιριάζουν η σπιουνιά, η μιζέρια και η κατινιά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ dimimall ρωτας,σκεφτεσαι ομως αν ο αλλος εχει το χρονο να σου απαντησει;

Αν ειναι η καταλληλη στιγμη; Αν ειναι σε διαθεση;

Ολα παιζουν ρολο,μπορει επισης καποιοι-δικαιως ή αδικως- να θεωρουν οτι αυτα θα επρεπε να τα ξερεις ηδη για να εισαι σε αυτη τη θεση

Καλα κανεις και ρωτας,αλλα μην θεωρεις δεδομενο οτι θα παιρνεις απαντησεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Alexandros7474 είπε

 

Στον αδελφό μου στην Αγγλία σε περίπτωση σαν της κοπέλας του ζήταγαν χρήματα για να τον βοηθήσουν ......

Ποιό το περίεργο;

Εσύ αν μπορούσες να χτίζεις καλά τοίχους, θα ερχόσουν να με βοηθήσεις κανένα 8ωράκι στο χτίσιμο, μόνο και μόνο επειδή ξέρεις καλά τη δουλειά και είμαστε συνάδελφοι;

Ή επειδή δεν είναι σωματική εργασία, είναι κάτι διαφορετικό;

Αυτό που λες το συνάντησα και εγώ στο εξωτερικό και δε μου κάνει εντύπωση. Θέλουν να πληρωθούν για αυτό που σπούδασαν και κάνουν καλά. Δεν είναι θέμα, ότι έχουν ανάγκη τα χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Ποιό το περίεργο;

Εσύ αν μπορούσες να χτίζεις καλά τοίχους, θα ερχόσουν να με βοηθήσεις κανένα 8ωράκι στο χτίσιμο, μόνο και μόνο επειδή ξέρεις καλά τη δουλειά και είμαστε συνάδελφοι;

Ή επειδή δεν είναι σωματική εργασία, είναι κάτι διαφορετικό;

Αυτό που λες το συνάντησα και εγώ στο εξωτερικό και δε μου κάνει εντύπωση. Θέλουν να πληρωθούν για αυτό που σπούδασαν και κάνουν καλά. Δεν είναι θέμα, ότι έχουν ανάγκη τα χρήματα.

Σωστός, αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε ανταγωνισμός κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωτέων πως στον κλάδο τυχαίνει συχνά να προσλαμβάνουν άτομα χωρίς πείρα σε τομείς όπου προαπαιτείται. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορεί ο νεο-προσληφθείς ν' απαιτήσει από τον παλιότερο να του μάθει τη δουλειά. Συχνά δεν υπάρχει χρόνος για κάτι τέτοιο, και πολλές φορές ούτε διάθεση αλλά και υποχρέωση για κάτι τέτοιο.

Άλλο πράγμα το να φέρεσαι 100% επαγγελματικά και άλλο το να δείχνεις εμπάθεια σε όποιον πετάξουν δίπλα σου (που πολλές φορές δεν έχει ιδέα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2019 στις 11:20 ΠΜ, tony_dim_2018 είπε

Εσύ τι κάνεις τώρα, μήπως δεν προσπαθείς να προσβάλεις «εμένα» που έχω αντίθετη άποψη από εσένα.;

Όχι, δεν προσπαθώ να το κάνω αυτό, σε αντίθεση με εσένα που ξεκάθαρα προσέβαλες, γράφοντας αυτο: 

Στις 17/3/2019 στις 10:25 ΠΜ, tony_dim_2018 είπε

όχι ένας ημίθεος παρλαπίπας.

Εάν έγραψα κάτι τέτοιο όπως εσύ, κάνε το μου παράθεση, ή εάν έγραψα κάποιον χαρακτηρισμό προς την προσωπικότητά σου. Σε διαφορετική περίπτωση, αυτό που έγραψες για εμένα ( "μήπως δεν προσπαθείς να προσβάλεις εμένα" ) είναι λάθος και θα μπορούσε να θεωρηθεί και επίθεση επί προσωπικού (ήτοι, η γνωστή λογική πλάνη: ad hominem https://el.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem) , μιας και εσύ αναφέρεσαι σε εμένα ("εσύ τι κάνεις τώρα, μήπως δεν προσπαθείς" ) ενώ εγώ αναφέρθηκα σε πράξεις: 

Στις 17/3/2019 στις 10:34 ΠΜ, Fortistis είπε

Πόσο συνάδει μία τέτοια μη αντικειμενική αντιμετώπιση με το αντικείμενο της πληροφορικής; 

Και είναι κρίμα αυτό, γιατί οι λογικές πλάνες και δη οι επιθέσεις επί προσωπικού δεν συνάδουν με καλές πρακτικές συζήτησης, με χρήση ορθολογισμού και με χρήση επιχειρημάτων.

Τέλος και επειδή φοβάμαι ότι θα υπάρξει παραποίηση των γραπτών μου, στο σημείο που αναφέρθηκα σε εσένα: 

Στις 17/3/2019 στις 10:34 ΠΜ, Fortistis είπε

Οπότε, πώς μπορείς να βγάλεις την κρίση που έβγαλες, μη γνωρίζοντας το περιεχόμενο των ερωτήσεων; Γιατί έβγαλες μία τέτοια κρίση, και όχι μόνο, αλλά προχώρησες στο να προσβάλεις όσους (ενδεχομένως) έχουν διαφορετική άποψη από εσένα; 

δεν υπήρχε κανένας χαρακτηρισμός παραμόνο διευκρινηστικές ερωτήσεις. 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο συνηθισμένο πάντως είναι να κουράζεσαι από ερωτήσεις που θεωρείς ότι αν δεν μπορεί να τις απαντήσει ο άλλος πάει να πει ότι δεν έχει νόημα να τις δώσεις, είναι πάρα πολύ πίσω.

Ο καλός προγραμματιστής ρωτάει πράγματα για τη νέα δουλειά. Που είναι αυτό, που το άλλο, για να ενταχθεί στο κλίμα. Δική μου άποψη: όποιος κάνει τεχνικής φύσεως ερωτήσεις (πως γίνεται αυτό, πχ τι είναι Web Service λέμε τώρα) στην εποχή μας που μια απλή αναζήτηση στο Google θα του δείξει τον τρόπο, καλύτερα να κάνει άλλη δουλειά.

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις δουλειές όταν υπάρχει πρόβλημα που κάνει την δουλειά να σταματάει, απευθυνόμαστε στον προϊστάμενο. Αυτός έχει την υποχρέωση να τρέξει η δουλειά περισσότερο από τον υφιστάμενό του. Το να απασχολεί κάποιος εργαζόμενος άλλον εκτός από τον προϊστάμενο είναι λάθος. Αν θέλουμε κάποια ιδέα, ή υπόδειξη, θα μας την παρέχει ο προϊστάμενος.  Αντίθετα αν ζητήσουμε κάτι από τον "διπλανό" μας, τότε ποιος τον διαβεβαιώνει ότι στην πρώτη αστοχία, ο "ευεργετημένος", εμείς,  δεν θα "καρφώσουμε" τον συνάδελφο, ότι αυτός μας το είπε, και μας "παραπλάνησε". Οπότε όπως είναι σε όλους γνωστό, αν θες μια κουβέντα με τους συναδέλφους σου, μίλα για ποδόσφαιρο ή για ψώνια. Θα χαρούν να σου απαντήσουν! Για δουλειά μιλάμε μόνο όπου προβλέπεται. Όποιος δεν το καταλάβει αυτό σύντομα, θα χάσει.

Όσο για το θέμα των deadlines, αυτό είναι σχετικό. Ο προϊστάμενος οφείλει να βλέπει την πρόοδο και να εκτιμά τον χρόνο περάτωσης, και να επεμβαίνει θετικά προς όφελος της επιχείρησης. Η όποια αδυναμία του εργαζόμενου πρέπει να καλυφθεί από ενέργειες του προϊστάμενου.  Αν ο  εργαζόμενος έχει Χ άγχος ο προϊστάμενος έχει 10*Χ, και ο εργοδότης 100*Χ. Το να πάρει κανείς δουλειά στο σπίτι, δήθεν προς όφελος της επιχείρησης, είναι αντίθετο με την σωστή πρακτική.  Δηλαδή η υπερβολική κούραση μειώνει την απόδοση, και εμφανίζει τον εργαζόμενο κατώτερο των δυνατοτήτων του. Αυτό δεν το θέλει κανείς, αλλά δεν θα πουν ποτέ σε κάποιον τι να κάνει στο σπίτι του, ούτε που θα  πάρουν τοις μετρητοίς αν δηλώσει ο εργαζόμενος ότι "δούλευα όλο το ΣΚ". Η ιδέα εδώ είναι "κάνε ότι νομίζεις, εγώ θέλω το αποτέλεσμα στην ώρα του". Αυτό παίζει από πάνω προς τα κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

5 ώρες πριν, Fortistis είπε

όχι ένας ημίθεος παρλαπίπας

Με ποιο τρόπο συνδέεται το ημίθεος και το παρλαπίπας με την προσωπικότητα σου, αφού ούτε ημίθεος ονομάζεσαι ούτε παρλαπίπας.;

Όνομα χρήστη fortistis, δεν υπάρχει στο αρχικό μου σχόλιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tony_dim_2018 είπε

Με ποιο τρόπο συνδέεται το ημίθεος και το παρλαπίπας με την προσωπικότητα σου, αφού ούτε ημίθεος ονομάζεσαι ούτε παρλαπίπας.;

Όνομα χρήστη fortistis, δεν υπάρχει στο αρχικό μου σχόλιο.

Δεν έγραψα ότι αυτό συνδέεται με την ΔΙΚΗ μου προσωπικότητα. Σε παρακαλώ να διαβάζεις καλύτερα αυτά που γράφω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...