Προς το περιεχόμενο

Καινούρια σε εταιρεία πληροφορικής


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Δεν ξέρω τι γίνεται, δεν ξέρω τι έχει ειπωθεί και σίγουρα είναι μη αντικειμενικό να κρίνει κανείς βασιζόμενος στο τι θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ να έχει ειπωθεί ή στο ΕΙΚΑΖΕΙ ότι έχει ειπωθεί. Γιατί (σε ένα ακραίο παράδειγμα) μπορεί να της το έχουν πει 1000+1 φορές και εκείνη να μην το καταλαβαίνει. 

Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι: Η ΟΡ δηλώνει νέα σε εταιρεία πληροφορικής και ισχυρίζεται ότι όλοι η συντριπτική πλειοψηφία των υπόλοιπων συναδέλφων της κάνει κάτι λάθος. Αυτό είναι εξαιρετικά απίθανο. Άρα, το πιο πιθανό είναι η ΟΡ να κάνει κάτι λάθος. 

απο εμπειριες φιλων και δικια μου απλα βαριουνται να ασχοληθουν αν εισια νεος... και να σου πω και το εξτρα? ασε τον κωδικα στην ακρη... σου λεω για απλα διαδικαστικα θεματα που δεν τα γνωριζεις ως νεος κατεβαζουν τα μουτρα για να στα πουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Οπότε, πώς μπορείς να βγάλεις την κρίση που έβγαλες, μη γνωρίζοντας το περιεχόμενο των ερωτήσεων; Γιατί έβγαλες μία τέτοια κρίση, και όχι μόνο, αλλά προχώρησες στο να προσβάλεις όσους (ενδεχομένως) έχουν διαφορετική άποψη από εσένα; 

Πόσο συνάδει μία τέτοια μη αντικειμενική αντιμετώπιση με το αντικείμενο της πληροφορικής; 

Η απάντηση μου στην θεματοθέτρια είναι σαφής και ξεκινά έτσι «..Σύμφωνα με την περιγραφή σου..».

Εσύ τι κάνεις τώρα, μήπως δεν προσπαθείς να προσβάλεις «εμένα» που έχω αντίθετη άποψη από εσένα.; Πόσο συνάδουν αλήθεια αυτά τα ωραιοφανή λόγια με τις πράξεις σου.; Κι εν κατακλείδι το αρχικό μήνυμα μου απαντά στην θεματοθέτρια, και όχι σε όλο το καφενείο.


 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Παντως ρε παιδες δε μπορω να καταλαβω το σκεπτικο αυτων που θα πανε να πουνε στον διευθυντη/manager οτι ο ταδε ή η ταδε κανει αυτο και κανει εκεινο αντι να προσπαθησουν να βοηθησουν. 

Είναι το σκεπτικό του ανασφαλούς ατόμου που θεωρεί ότι όλοι κι όλα τον απειλούν. Σε κάθε δουλειά ένα 10%-20% των εργαζομένων είναι έτσι. Και υπάρχει παντού, από επιχειρήσεις των 5 ατόμων μέχρι αυτές των 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως έτσι είναι ο ανταγωνισμός ...και να ξέρεις ότι ειδικά στον συγκεκριμένο χώρο ισχύει :

"Καμμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη"...αυτός που βοηθάει είναι αυτός που τον τρώει η μαρμάγκα.

Eιδικά με την κρίση αλλά και πιο πριν ο χώρος βρίθει απο "φελλούς" οι οποίοι έχουν άλλα "προσόντα" που στα κοντόφθαλμα μάτια της δίοικησης μετράνε τελικά περισσότερα, οπότε μην το ψάχνεις ,απλώς αν έχεις ενδιαφέρον για το χώρο εργάζεσαι περισσότερο σκληρά, διαβάζεις περισσότερα και αποφεύγεις να δείχνεις "αδύναμη".

Ο αντίλογος είναι και ελπίζω να μη συγχωρέσεις γιαυτό αλλά επειδή το έχω "δει" το συγκεκριμένο έργο...μήπως "φούσκωσες" λίγο το βιογραφικό σου ...παρουσίασες τα πράγματα λες και είσαι μπαρουτοκαπνισμένη senior και αναλόγως ο περίγυρος περιμένει αυτά που δήλωσες, δηλαδη το λέω και στεναχωριέμαι που το αναφέρω άλλα έχω πετύχει άτομο που η περιγραφή του βιογραφικού του σε έκανε να λες "αν δεν το προσλάβω να πέσω απο το μπαλκόνι" και στο τέλος ανακαλύπτεις ότι απλώς δεν σταματούσαν οι "παιδικές" ερωτήσεις...αλλά το τουπέ -τουπέ.

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Άμα θες σβήσε την εικόνα προφίλ που έχεις μην τυχόν υπάρχει κάποιος από τους συναδέλφους σου εδώ και σε δώσουν στεγνά... 

γιατι , ενηλικες ανθρωποι σε εταιρια πληροφορικης συμπεριφερονται σαν angry ego 15χρονα ?

και στο κατω κατω δε λεει κατι για την εταιρια η για καποιον συγκεκριμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Bloodskin είπε

γιατι , ενηλικες ανθρωποι σε εταιρια πληροφορικης συμπεριφερονται σαν angry ego 15χρονα ?

και στο κατω κατω δε λεει κατι για την εταιρια η για καποιον συγκεκριμενα

Καμιά φορά ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα δει το προφίλ σου. Είχα θέματα για μα ερώτηση στο εν λόγο site ;) σε δικιά μου περίπτωση.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Καμιά φορά ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα δει το προφίλ σου. Είχα θέματα για μα ερώτηση στο εν λόγο site ;) σε δικιά μου περίπτωση.

σε φαση....

ξυπναει Σαββατο πρωι ο 45χρονος project manager , βγαινει στο μπαλκονι για μια κουπα καφε με τη γυναικα του , και ακουει μια ειδοποιηση απ το ημιαφορτιστο smartphone του  , να σου μυνημα απο συνεργατη....

" - ελα ...(Κωστα , Βαγγελη , Δημητρη) , τσακωσα αυτο το κωλοπαιδο τον PC MAGAS στο isomnia να λεει κατι μαλακιες για τον product owner , μα καλα ποσο αερα του εχεις δωσει ηθελα να ξερα ...

- δεν ξερω ...(Κωστα , Βαγγελη , Δημητρη) , κατσε να παω μια απο εκει να πω δυο φωνηεντα με το αρχιδι να κραταει κλειστο το στοματακι του μη του σφηνωσω κανα μπουτσο...

-νταξει ...(Κωστα , Βαγγελη , Δημητρη) , θα τα πουμε στο γραφειο , χαιρετισματα στην....(Ελενα , Μαρια , Ποπη) να δωσεις..

-εγινε , bye "

....και οι δυο μεσηλικες εργαζομενοι συνεχισαν τη μερα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bloodskin είπε

γιατι , ενηλικες ανθρωποι σε εταιρια πληροφορικης συμπεριφερονται σαν angry ego 15χρονα ?

και στο κατω κατω δε λεει κατι για την εταιρια η για καποιον συγκεκριμενα

Δυστυχώς αυτή είναι η Ελλάδα και ο χώρος της  κάθε δουλειάς πολλοί ψάχνουν αφορμές για φωτιές, μάλλον επειδή μπορεί να μην είσαι εσύ και εγώ τέτοιος δεν πάει να πει ο άλλος που θέλει να γλείφει το αφεντικό και να τα έχει καλά μαζί του καρφώνονται τους άλλους για προσωπικό συμφέρον,να το έχεις στο νου σου αυτό... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, fg9000 είπε

Δυστυχώς οι ποιοτικοί επαγγελματίες έχουν φύγει από Ελλάδα και έχει μείνει μόνο ο αμόρφωτος κατιμάς.

Η πληροφορική πλέον έχει ανθρώπους για κλοτσομπουνιδια. Μάζεψε προϋπηρεσία και βρες αλλού.

Είναι μια άποψη .

Υπαρχει και μια άλλη που λέει ότι αν είσαι καλός την παλεύει εδώ και δεν φεύγεις από την χώρα σου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Είναι μια άποψη .

Υπαρχει και μια άλλη που λέει ότι αν είσαι καλός την παλεύει εδώ και δεν φεύγεις από την χώρα σου .

Απλά πολλοί φεύγουν για μεγαλύτερες εμπειρίες και σαφώς καλύτερο μέλλον δεν μιλάω για άτομα 30+ που έχουν ήδη μια σχετική Α εμπειρία, γνωριμίες και μια σταθερή δουλειά πόσο μάλλον αν ξεκίνησαν και οικογένεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Δυστυχώς αυτή είναι η Ελλάδα και ο χώρος της  κάθε δουλειάς πολλοί ψάχνουν αφορμές για φωτιές, μάλλον επειδή μπορεί να μην είσαι εσύ και εγώ τέτοιος δεν πάει να πει ο άλλος που θέλει να γλείφει το αφεντικό και να τα έχει καλά μαζί του καρφώνονται τους άλλους για προσωπικό συμφέρον,να το έχεις στο νου σου αυτό... 

Αυτό με την καραμέλα της Ελλάδας που είναι στραβά πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει .

Για όσους έχουν κάτι να πουν επι της ουσίας δηλαδή έχουν δουλέψει σε εταιρίες και της Ελλάδας και του εξωτερικού , 

γνωριζουν ότι εδώ υπάρχει μεγαλύτερη συναδελφικότητα και αλληλεγγύη .

Στον αδελφό μου στην Αγγλία σε περίπτωση σαν της κοπέλας του ζήταγαν χρήματα για να τον βοηθήσουν ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Αυτό με την καραμέλα της Ελλάδας που είναι στραβά πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει .

Για όσους έχουν κάτι να πουν επι της ουσίας δηλαδή έχουν δουλέψει σε εταιρίες και της Ελλάδας και του εξωτερικού , 

γνωριζουν ότι εδώ υπάρχει μεγαλύτερη συναδελφικότητα και αλληλεγγύη .

Στον αδελφό μου στην Αγγλία σε περίπτωση σαν της κοπέλας του ζήταγαν χρήματα για να τον βοηθήσουν ......

Καλησπέρα σας είμαι πολύ καινούρια στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ενα γεγονός που βιώνω στην εργασία μου. Είναι η πρώτη φορά που εργάζομαι σε εταιρεία πληροφορικής. Ειχα κάνει στο παρελθόν καποια δικά μου πρότζεκτ αλλα τωρα ειμαι σε επαγγελματικό επίπεδο. Στην αρχη είχα πολλές απορίες και ρωτούσα τα παιδιά αλλα δεν έβλεπα καποια θετική ανταπόκριση απο την πλευρά τους. Κάποιες φορές έκαναν παραπονα ότι τους κούραζα με τις ερωτήσεις μου. Εγώ βλέπω και μία σχέση συμφέροντος εκει ενα αγορι που εργαζεται ενα χρόνο σχεδόν εκει γνωρίζει αρκετά πράγματα και προσφέρει βοήθεια στις άλλες δύο που είναι καιρό εκει η μία πάνω από πέντε χρόνια. Αν ζητήσω κάτι εγώ κατευθείαν θα πάνε να το πούνε στο διευθηντη πράγμα που δε μου αρέσει καθόλου. ότι και να κάνω και να μην αρέσει υπάρχει σπιουνιά κατευθείαν. Αυτα υπάρχουν σε όλες τις δουλειές αλλά περιμένω σε μένα να το πούνε όπως γίνεται και με τα υπόλοιπα παιδιά. δίνεται η εντίπωση οτι ειμαι μόνη μου και δε συνεργαζομαι με τους άλλους αφού υπάρχει αρνητικότητα. Οχι από ολους. Έχουν πολλές απαιτήσεις και η ζήτηση μεγάλη. Τι μπορώ να κάνω για να με κρατησουν στη δουλειά μου? Τα deadline είναι λίγο ασφηκτικά και πρεπει να παίρνω και στο σπίτι δουλειά. Μια απλη συζητηση να κάνουμε και όχι τίποτα κριτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bloodskin είπε

γιατι , ενηλικες ανθρωποι σε εταιρια πληροφορικης συμπεριφερονται σαν angry ego 15χρονα ?

και στο κατω κατω δε λεει κατι για την εταιρια η για καποιον συγκεκριμενα

πραγματικα και ομως βλεπεις τυπακια 40 χρονων να κανουν σαν 12 χρονα και ακομα χειροτερα ,παιζουν πολλα προαγωγες ,να εχεις την ευνοια του αλλουνου ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...