Προς το περιεχόμενο

Πατινια lime Εργασια


anastasiaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, His Dudeness είπε

Καλησπέρα σε όλους. Δηλαδή εγώ που ενδιαφέρομαι πρέπει να κάνω σύσταση επιχείρησης πρώτα; Και τι είδους επιχείρηση; ΟΕ, ΕΕ, κλπ; 

Θα χάσεις λεφτά. Μην το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2019 στις 4:26 ΜΜ, anastasiaio είπε

μου απαντησαν οτι αν δεν εχω εταιρικο ΑΦΜ δηλαδη δικη μου επιχειρηση δεν γινεται εδω στην Ελλαδα. Τι φαση?? Δηλαδη για να φορτιζεις ενα πατινι πρεπει να εχεις και επιχειρηση? Αλλιως δεν γινεται? Γιατι? 

Για να μπορείς να κόβεις τιμολόγια

Δε ψάχνουν για υπάλληλο.

Στις 18/3/2019 στις 5:11 ΜΜ, anastasiaio είπε

Καταρχας στιες αγγελιες σχετικα με αυτο δεν αναφερει κατι για εταιρκο ΑΦΜ ισα ισα λεει απο 18 ετων .. η πληρωμη ειναι 5-10 $  γενικα ανα πατινι αλλα αυτο προυποθετει να πας να τα μαζεψεις στις 9 το βραδυ και μετα να τα φορτισεις δεν σου δινουν και πολλους φορτιστες ωστε να μπορεις να φορτισεις πολλα μαζι (το καθε πατινι κανει 6-7 ωρες να φορτισει, και το ρευμα προφανως δικο σου) ..και μεχρι το πολυ 7:00 το πρωι να τα εχεις επιστρεψει..ουτε λεπτο παραπανω γιατι αν αργησεις εστω 1 λεπτο εχω διαβασει οτι εχεις προβλημα...και συν οτι θα πρεπει οταν τα αφησεις να μην εχει πεσει κατω απο 95% η μπαταρια.. η οποια οσο καθεται το πατινι πεφτει δεν μπορεις να την ελεγξεις.. και δηλαδη ολη αυτη η διαδικασια και θελουν να εχεις και δικη σου εταιρια .. Λες και αν εχεις δικη σου εταιρια θα εχεις χρονο και ορεξη νυχτιατικα να τρεχεις να φορτισεις πατινια . Το πιο σπαστικο ειναι ομως οτι δεν το αναφερουν πουθενα και οταν στελνεις αιτηση στο λενε . Τζαμπα να χανεις το χρονο σου

 

Μην χαλιέσε.

Δεν έχασες καμιά ευακιριάρα

Πρακτικά ζητάνε όλο το Operations της εταιρείας τους να το κάνει άλλος.

Ψιλοαεριτζήδες.

23 λεπτά πριν, His Dudeness είπε

Καλησπέρα σε όλους. Δηλαδή εγώ που ενδιαφέρομαι πρέπει να κάνω σύσταση επιχείρησης πρώτα; Και τι είδους επιχείρηση; ΟΕ, ΕΕ, κλπ; 

Για προσωπική "εταιρεία" μιλάμε.

Να έχεις "μπλοκάκι" που λένε

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Για να μπορείς να κόβεις τιμολόγια

Δε ψάχνουν για υπάλληλο.

Μην χαλιέσε.

Δεν έχασες καμιά ευακιριάρα

Πρακτικά ζητάνε όλο το Operations της εταιρείας τους να το κάνει άλλος.

Ψιλοαεριτζήδες.

απο καπου πρεπει να κερδισουν και λεφτα οι εταιριες τυπου lime. αλλιως ο επενδυτης τα μαζευει και φευγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, lefonarol είπε

απο καπου πρεπει να κερδισουν και λεφτα οι εταιριες τυπου lime. αλλιως ο επενδυτης τα μαζευει και φευγει.

Ναι δε λέω αλλά έτσι ουσιαστικά κάνει outsource σχεδόν όλο το operation.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ναι δε λέω αλλά έτσι ουσιαστικά κάνει outsource σχεδόν όλο το operation.

ετσι ειναι φιλε μου. και στην αμερικη οι ουμπεραδες ετσι δουλευουν, δεν ειναι υπάλληλοι αλλα κοβουν τιμολογια παροχης υπηρεσιων. Οι εταιριες αυτες δεν μπορουν να πληρωνουν εσενα σαν κανονικο υπαλληλο απο τη μια, και απο την αλλη να πωλούν φθηνα το προιον τους.

Επεξ/σία από lefonarol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2019 στις 4:26 ΜΜ, anastasiaio είπε

Καλησπερα! Εκανα προσφατα αιτηση για juicer για τα πατινια lime  που υπραχουν σε Αθηνα και Θεσσαλονικη..συγκεκριμενα εκανα για τη θεσσαλονικη.. Ο juicer στην ουσια σε ελευθερο ωραριο και οποτε θελει γενικα απο οσο καταλαβα, φορτιζει καποια πατινια στο σπιτι του και τα επιστρεφει και τα ταξινομει παλι σε ενα μερος στην πολη. Εκανα λοιπον αιτηση οπου μου ζητησανε το ΑΦΜ μου και το ονοματεπωνυμο και εδω και 2 εβδομαδες μου στελνουν συνχως εμαιλ του τυπου γινεται ακομα ελεγχος των στοιχειων σου..λιγη υπομονη και σε λιγο θα εισαι στην ομαδας μας κλπ, ωσπου εστειλα ενα mail στην εταιρια να ρωτησω γιατι καθυστερουν τοσο και μου απαντησαν οτι αν δεν εχω εταιρικο ΑΦΜ δηλαδη δικη μου επιχειρηση δεν γινεται εδω στην Ελλαδα. Τι φαση?? Δηλαδη για να φορτιζεις ενα πατινι πρεπει να εχεις και επιχειρηση? Αλλιως δεν γινεται? Γιατι? Και μου επισημανανε οτι εδω στην Ελλαδα ισχυει αυτο οποτε καθολου παραξενο εξω ν μην ειναι καν ετσι... Δηλαδη γενικως για να βρεις δουλεια χωρις προυπηρεσια η πρεπει να ανοιξεις δικο σου μαγαζι να την αποκτησεις γιατι κανεις δε δινει ευκαιριες πλεον.. Η να εχεις ακομα και εταιρικο ΑΦΜ για να κανεις μια δουλεια που αντικειμενικα δεν χρειαζεται καμια γνωση σε καποιο αντικειμενο.. ΤΙ να πω δε ξερω..!!

Ίσως θα μπορούσε κάποιος να πε οτι είναι σαν να είσαι youtuber στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Καμία σχέση απλά θέλω να δώσω το έναυσμα για σκέψη.

Είχα κάνει και γω αίτηση. Για να μην αρχίσω να γράφω κατεβατό, όπως ειπώθηκε και από άλλους, χρειάζεται να κάνουμε ένανρξη επιχείρισης.

Δεν είμαστε υπάλληλοι αλλά εξωτερικοί συνεργάτες, όπως είπε και άλλο μέλος. Δεν πρόκεται για "Να δώσουν μια ευκαιρία να κάνεις κάτι"

Ένας άλλος χρήστης έγραψε να ψάξουμε στο youtube. Έτυχε να δω ένα βίντεο που ένας κάνει ένα δρομολόγιο σε κάποια περιοχή κάποιας πολιτείας των Η.Π.Α, έχει στιβάξει 4 lime στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου του και στο τέλος κάνει τον υπολογισμό.

Τι ώρα ξεκίνησε, πόσα χιλιόμετρα έκανε, το κόστος φυσικού αερίου (αν θυμάμαι καλά) για το αυτοκίνητο. 

Για τα 4 scooter έβγαλε 3 και κάτι δολλάρια.

Στο μπάχαλο της Αθήνας, (συγγνώμη Αθηναίοι δεν έχω τίποτα μαζί σας, και εγώ σε αυτό το μπάχαλο κατοικώ) νομίζω οτι θα δυσκολευτούμε πολύ περισσότερο.

Στο λιγότερο μπάχαλο της Θεσσαλονίκης, (αν και μπορεί να υπάρχουν Θεσσαλονικείς που να πουν "εμείς είμαστε περισσότερο μπάχαλο") πάλι θα δυσκολευτούμε

Νομίζω οτι δεν αξίζει πόσο μάλλον όταν θα κάνετε "νταβατζή" σας το Υπουργείο Οικονομικών, την αγαπητή σας Δ.Ο.Υ, μιας και από τα ψίχουλα που θα πάρετε τα μισά θα σας τα τρώει εκείνο.

Εάν φάω ban για την άσεμνη λέξη που χρησιμοποίησα θα το σεβαστώ και ζητάω συγγνώμη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aξιζει μονο για καποιους που

1.Εχουν οχημα επαγγελματικο(βανακι) και μπορουν να μεταφερουν πολλα ταυτοχρονα

2.Εχουν χωρο οχι μακρια απο το κεντρο της πολης και οπου κυκλοφορουν τα πατινια, πχ γκαραζ υπογειο κτλ

3. Εχουν ηδη μπλοκακι(πχ δουλευουν σαν ανεξαρτητοι συνεργατες ή εχουν μαγαζι κτλ)

Πρεπει να συντρεχουν ΚΑΙ ΟΙ 3 λογοι για να πεις οτι αξιζει

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν μπορεί κάποιος να κόβει τιμολόγια σε άλλο όνομα;

Αν μπορεί ή αν επιτρέπεται;

Ε ... ξέρω εγώ . θα έρθουν να μας ελέγξουν ποιοι είμαστε την ώρα που τα φορτίζουμε για να δουν αν είμαστε οι ίδιοι;

Εάν ο γνώστός σας που έχει επαγγελματιό ΑΦΜ δεν έχει θέμα να το κάνετε, η επιλογή δική σας.

Αν πάλι θέλετε νομική απάντηση, πείτε μου

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, -^fallen είπε

Αν μπορεί ή αν επιτρέπεται;

Ε ... ξέρω εγώ . θα έρθουν να μας ελέγξουν ποιοι είμαστε την ώρα που τα φορτίζουμε για να δουν αν είμαστε οι ίδιοι;

Εάν ο γνώστός σας που έχει επαγγελματιό ΑΦΜ δεν έχει θέμα να το κάνετε, η επιλογή δική σας.

Αν πάλι θέλετε νομική απάντηση, πείτε μου

Το γράφω για κάποιον που μπορεί να τον βόλευε, ότι υπάρχει κι αυτή η λύση πρακτικά. 

Τώρα νομικά που λες δεν ξέρω τι ισχύει και πόσο θα το ψάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, zio10 είπε

Το γράφω για κάποιον που μπορεί να τον βόλευε, ότι υπάρχει κι αυτή η λύση πρακτικά. 

Τώρα νομικά που λες δεν ξέρω τι ισχύει και πόσο θα το ψάξουν.

Αχ .... σεβαστέ αναγνώστη... μεγάλη κουβέντα.

Στην Ελλάδα είμαστε.

Ο επαγγελματίας παράνομος είναι νόμιμος.

Ο απλός παράνομος είναι λείαν παράνομος.

Σαν λύση ναι, υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια για να ρωτησω κατι γιατι με εχετε μπερδεψει..
Εγω δηλαδη που εχω δουλεψει ΚΑΝΟΝΙΚΑ καποιες μερες , εχωντας υπογραψει με την εταιρια , αλλα με το κανονικο μου ΑΦΜ και ΟΧΙ με εταιρικο, θεωρουμε παρανομος?
Γιατι οτι ειναι εφικτο να κανεις κατι τετοιο, ειναι , εφοσον το εχω ηδη κανει!
Θα εχω καποιο προβλημα ας πουμε στην φορολογικη δηλωση?

Ευχαριστω πολυ!

Επεξ/σία από Sapouni21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έχει αναφερθεί, για να το κάνουμε, πρέπει να κάνουμε έναρξη στην εφορία. Το "lime" δίνει ένα link στην Α.Α.Δ.Ε. Έχει όμως τρέξιμο και κόστος.

Για να το κάνουμε με το ΑΦΜ ενός φίλου, θα πρέπει μετά αυτός να δικαιολογεί τα έσοδα. Επηρεάζουν την δική του φορολογική κατάσταση.

Είναι εφικτό να γίνει, αν όμως δείτε βίντεο που το κάνουν άλλοι στο εξωτερικό, το κέρδος είναι πολύ λίγο.

Πόσα lime έχει η Αθήνα, η Θεσαλλονίκη;

Αρχικά δίνουν 4 φορτιστές. Θα τα μαζεύουμε πως; Θα τα οδηγούμε ένα ένα σπίτι μας;  Αν τα μαζεύουμε με αυτοκίνητο, έχει κόστος,.

Για να έχουμε κέρδος, νομίζω οτι θα πρέπει να το κάνουμε για καιρό, να μας στείλουν άλλους 8 φορτιστές (να έχουμε 12) και η κύρια δουλειά μας να είναι να μαζεύουμε τα πατίνια, το οποίο θα πρέπει να γίνεται νυχτερινές ώρες. Για δοκιμή μπορείτε να πείτε στον φίλο σας να κάνει αίτηση με τα δικά του στοιχεία

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον με παρεξηγησατε..
Εχω ηδη που δουλευω περιστασιακα στην εταιρια απο το Δεκεμβρη του 2018 , με το που ηρθε δηλαδη στη Θεσσαλονικη.

Οποτε τις λεπτομεριες τις δουλειας τις γνωριζω μεσα και εξω!
Αυτο που δεν εχω ιδεα ειναι τι γινεται με το φορολογικο καθεστως, θα φανει βεβαια συντομα με την φορολογικη (εχει σημασια να γνωριζω απο τωρα) , αλλα πληροφοριες παραπανω δεν εχω βρει πουθενα.

Αυτο για την Α.Α.Δ.Ε. πρωτη φορα το ακουω και στην ενημερωση η εταιρια δεν ανεφερε τιποτα για αυτο.Βεβαια ο υπευθυνος της εταιριας στην Ελλαδα, που μας εκανε και την ενημερωση ειναι παντελως μα παντελως ασχετος με τις διαδικασιες και αυτο εσκεμμενα γιατι προσωπικα η εταιρια δεν ενδιαφερεται αν εσυ θα αντιμετωπισεις οποιοδηποτε εργασιακο προβλημα γι αυτο αλλωστε δεν υπαρχει και καποιο help desk , oλα γινονται μεσω email με τα κεντρικα και επειδη γνωριζω καλα τι γινεται και εξω(Αμερικη) ακομα και να μην πληρωθεις για κατι απλα σε αφηνουν στο ελεος, οτι εγινε εγινε δηλαδη.Αυτη ειναι απλα η πολιτικη της εταιριας, το νεο αυτο στυλ "ψηφιακης" εργασιας freelancing (δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα).
Τελος επαναλαμβανω αν δεν εγινε σαφες, ΕΧΕΙΣ τη δυνατοτητα να ξεκινησεις δουλεια με ενα ΑΠΛΟ Α.Φ.Μ. και οχι εταιρικο , βεβαια το συμβολαιο αναφερει κατι σχετικα με το οτι θα πρεπει να ειναι εταιρικο, εσυ μπορεις ομως να προχωρησεις κανονικα τη διαδικασια με ενα απλο Α.Φ.Μ..Το θεμα ειναι τι γινεται με την φορολογια...Παρανομω?Δεν παρανομω?Θα την φαω?Δεν θα την φαω?Who knows :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sapouni21 είπε

Μαλλον με παρεξηγησατε..
Εχω ηδη που δουλευω περιστασιακα στην εταιρια απο το Δεκεμβρη του 2018 , με το που ηρθε δηλαδη στη Θεσσαλονικη.

Οποτε τις λεπτομεριες τις δουλειας τις γνωριζω μεσα και εξω!
Αυτο που δεν εχω ιδεα ειναι τι γινεται με το φορολογικο καθεστως, θα φανει βεβαια συντομα με την φορολογικη (εχει σημασια να γνωριζω απο τωρα) , αλλα πληροφοριες παραπανω δεν εχω βρει πουθενα.

Αυτο για την Α.Α.Δ.Ε. πρωτη φορα το ακουω και στην ενημερωση η εταιρια δεν ανεφερε τιποτα για αυτο.Βεβαια ο υπευθυνος της εταιριας στην Ελλαδα, που μας εκανε και την ενημερωση ειναι παντελως μα παντελως ασχετος με τις διαδικασιες και αυτο εσκεμμενα γιατι προσωπικα η εταιρια δεν ενδιαφερεται αν εσυ θα αντιμετωπισεις οποιοδηποτε εργασιακο προβλημα γι αυτο αλλωστε δεν υπαρχει και καποιο help desk , oλα γινονται μεσω email με τα κεντρικα και επειδη γνωριζω καλα τι γινεται και εξω(Αμερικη) ακομα και να μην πληρωθεις για κατι απλα σε αφηνουν στο ελεος, οτι εγινε εγινε δηλαδη.Αυτη ειναι απλα η πολιτικη της εταιριας, το νεο αυτο στυλ "ψηφιακης" εργασιας freelancing (δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα).
Τελος επαναλαμβανω αν δεν εγινε σαφες, ΕΧΕΙΣ τη δυνατοτητα να ξεκινησεις δουλεια με ενα ΑΠΛΟ Α.Φ.Μ. και οχι εταιρικο , βεβαια το συμβολαιο αναφερει κατι σχετικα με το οτι θα πρεπει να ειναι εταιρικο, εσυ μπορεις ομως να προχωρησεις κανονικα τη διαδικασια με ενα απλο Α.Φ.Μ..Το θεμα ειναι τι γινεται με την φορολογια...Παρανομω?Δεν παρανομω?Θα την φαω?Δεν θα την φαω?Who knows :P

Δεν μπορεις πλεον, η απαντηση που θα λαβεις μετα απο μια βδομαδα ειναι οτι δεν ειναι επαγγελματικο το ΑΦΜ και να τσεκαρεις αμα το εβαλες σωστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...