Προς το περιεχόμενο

Πατινια lime Εργασια


anastasiaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Sapouni21 είπε

Μαλλον με παρεξηγησατε..
Εχω ηδη που δουλευω περιστασιακα στην εταιρια απο το Δεκεμβρη του 2018 , με το που ηρθε δηλαδη στη Θεσσαλονικη.

Οποτε τις λεπτομεριες τις δουλειας τις γνωριζω μεσα και εξω!
Αυτο που δεν εχω ιδεα ειναι τι γινεται με το φορολογικο καθεστως, θα φανει βεβαια συντομα με την φορολογικη (εχει σημασια να γνωριζω απο τωρα) , αλλα πληροφοριες παραπανω δεν εχω βρει πουθενα.

Αυτο για την Α.Α.Δ.Ε. πρωτη φορα το ακουω και στην ενημερωση η εταιρια δεν ανεφερε τιποτα για αυτο.Βεβαια ο υπευθυνος της εταιριας στην Ελλαδα, που μας εκανε και την ενημερωση ειναι παντελως μα παντελως ασχετος με τις διαδικασιες και αυτο εσκεμμενα γιατι προσωπικα η εταιρια δεν ενδιαφερεται αν εσυ θα αντιμετωπισεις οποιοδηποτε εργασιακο προβλημα γι αυτο αλλωστε δεν υπαρχει και καποιο help desk , oλα γινονται μεσω email με τα κεντρικα και επειδη γνωριζω καλα τι γινεται και εξω(Αμερικη) ακομα και να μην πληρωθεις για κατι απλα σε αφηνουν στο ελεος, οτι εγινε εγινε δηλαδη.Αυτη ειναι απλα η πολιτικη της εταιριας, το νεο αυτο στυλ "ψηφιακης" εργασιας freelancing (δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα).
Τελος επαναλαμβανω αν δεν εγινε σαφες, ΕΧΕΙΣ τη δυνατοτητα να ξεκινησεις δουλεια με ενα ΑΠΛΟ Α.Φ.Μ. και οχι εταιρικο , βεβαια το συμβολαιο αναφερει κατι σχετικα με το οτι θα πρεπει να ειναι εταιρικο, εσυ μπορεις ομως να προχωρησεις κανονικα τη διαδικασια με ενα απλο Α.Φ.Μ..Το θεμα ειναι τι γινεται με την φορολογια...Παρανομω?Δεν παρανομω?Θα την φαω?Δεν θα την φαω?Who knows :P

Όταν έκανα αίτηση εγώ μου ήρθε email οτι δε μπορώ να ξεκινήσω. Το email λίγο πολυ αναφερόταν στη διαδικασία αυτή, του να κάνω έναρξη επιχείρησης και έδινε τον σύνδεσμο της ΑΑΔΕ.

Αυτό έγινε σε εμένα με το ΑΦΜ μου ως ιδιώτης.

Αυτό έχει αναφερθεί ξανά και από άλλους και από εμένα.

Όσο για τα έσοδα, πλεον αυτά "περνώνται" αυτόματα στη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Ablaoublas_542 είπε

Δεν μπορεις πλεον, η απαντηση που θα λαβεις μετα απο μια βδομαδα ειναι οτι δεν ειναι επαγγελματικο το ΑΦΜ και να τσεκαρεις αμα το εβαλες σωστα

Eισαι σιγουρος γι αυτο?Δηλαδη απο πρωτο χερι ή κατι που απλα ακουσες?
Εχω να δουλεψω πανω απο μηνα διοτι χαλασε το κινητο μου , αλλα μου φαινετε περιεργο..

Αυτο ισχυει μηπως για νεους χρηστες?Γιατι εχω ηδη πολλες φορτισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αφού λέτε οτι έχετε ξεκινήσει ήδη συνεργασία.

Έχω μπερδευτεί. Είπατε οτι ξεκινήσατε τον Δεκέμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, -^fallen είπε

Αφού λέτε οτι έχετε ξεκινήσει ήδη συνεργασία.

 Έχω μπερδευτεί. Είπατε οτι ξεκινήσατε τον Δεκέμβρη

Ξεκινησα τον Δεκεμβρη και εχω 1 μηνα + που σταματησα.Αυτο λεω.
Το καιριο ζητημα ειναι τι γινεται με την φορολογια και αυτο που ρωτησα πιο πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, Sapouni21 είπε

Ξεκινησα τον Δεκεμβρη και εχω 1 μηνα + που σταματησα.Αυτο λεω.
Το καιριο ζητημα ειναι τι γινεται με την φορολογια και αυτο που ρωτησα πιο πανω..

Απάντησα σε αυτό.

Ό,τι ποσο πληρωθείτε από τον Ιανουάριο 2019 μέχρι Δεκέμβριο 2019, συμπληρώνεται αυτόματα στη δήλωση που θα γίνει του χρόνου.

Αυτά που πληρωθήκατε τον Δεκέμβριο του 2018, θα φανούν αυτόματα στη φετινή δήλωση

Αυτό ξεκίνησε πέρυσι; πρόπερσι; δε θυμάμαι.

Παλιά έπρεπε να βάλουμε τα ποσά μόνοι μας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sapouni21 είπε

Eισαι σιγουρος γι αυτο?Δηλαδη απο πρωτο χερι ή κατι που απλα ακουσες?
Εχω να δουλεψω πανω απο μηνα διοτι χαλασε το κινητο μου , αλλα μου φαινετε περιεργο..

Αυτο ισχυει μηπως για νεους χρηστες?Γιατι εχω ηδη πολλες φορτισεις

πρωτο. τι εννοεις περιεργο σου φαινεται... περιεργο θα πρεπε να σου φαινεται που καπως εσυ περασες στο ντουκου με απλο αφμ. Εχεις πληρωθει η οχι ακομα? Γιατι αν οχι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα πληρωθεις ποτε αφου δεν εισαι σε θεση να κοψεις αποδειξη παροχης υπηρεσιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, -^fallen είπε

Απάντησα σε αυτό.

Ό,τι ποσο πληρωθείτε από τον Ιανουάριο 2019 μέχρι Δεκέμβριο 20119, συμπληρώνεται αυτόματα στη δήλωση που θα γίνει του χρόνου

Εχεις δικιο..Ευχαριστω!

Θα με ενδιεφερε και αυτο με τα ΑΦΜ γιατι θελω να συνεχισω τωρα για καλοκαιρι, αλλιως θα χασω μια καλη θεση για εργασια σεζον, μην κατσω εδω και φαω τη π***α απο το πουθενα..

Μόλις τώρα, Ablaoublas_542 είπε

πρωτο. τι εννοεις περιεργο σου φαινεται... περιεργο θα πρεπε να σου φαινεται που καπως εσυ περασες στο ντουκου με απλο αφμ. Εχεις πληρωθει η οχι ακομα? Γιατι αν οχι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα πληρωθεις ποτε αφου δεν εισαι σε θεση να κοψεις αποδειξη παροχης υπηρεσιων

Μην λετε οτι να ναι ρε παιδια..Κολοσσος start up επιχειρηση ειναι η lime..Νομιμοτητες κλπ δεν υπολογιζουν αυτοι αδελφε..Οτι γουσταρουν κανουν..Οι νομοι ειναι για εμας τους αδυνάτους.Βεβαιως και πληρωθηκα κανονικα τα οσα δουλεψα.Τελοσπαντων αν καποιος γνωριζει εγκυρα ας πει.Σας ευχαριστω ολους παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

πρωτο. τι εννοεις περιεργο σου φαινεται... περιεργο θα πρεπε να σου φαινεται που καπως εσυ περασες στο ντουκου με απλο αφμ. Εχεις πληρωθει η οχι ακομα? Γιατι αν οχι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα πληρωθεις ποτε αφου δεν εισαι σε θεση να κοψεις αποδειξη παροχης υπηρεσιων

Θα συμφωνήσω με @Ablaoublas_542

Υπάρχει περίπτωση να γινόταν με απλό ΑΦΜ και τώρα όχι; Απίθανο μου φαίνεται.

Εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά και μιλάμε για επαγγελματικό ΑΦΜ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, -^fallen είπε

Θα συμφωνήσω με @Ablaoublas_542

Υπάρχει περίπτωση να γινόταν με απλό ΑΦΜ και τώρα όχι; Απίθανο μου φαίνεται.

Βεβαιως και υπαρχει διοτι η εταιρια αν την ψαξετε λιγο ξαναλεω ειναι απλα μια start up με τεραστιες χρηματοδοτησεις.Κοινως ξεκινησε τη λειτουργια της ουτε 2 χρονια πριν και εξαπλωθηκε με οποιον παρανομο και τραμπουκικο τροπο μπορειτε να φανταστειτε σε ολη την υφηλιο.Και αυτο συνεπαγεται προχειροτητα στην λειτουργια του συστηματος της.Ακομα εχει χιλιες δυο τρυπες τις οποιες μπορειτε να γκοοκλαρετε και να βρειτε , οι αμερικανοι εχουν εκτενεις συζητησεις πανω σε αυτο.Συνεχως αναβαθμιζει το συστημα της για να καλυψει τις τρυπες, σιγα σιγα ομως.Το θεμα ειναι με το συγκεκριμενο τι γινεται..
Εισαι και 542 τσακαλε..Ξες πως παει το ποιημα :p

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Sapouni21 είπε

Βεβαιως και υπαρχει διοτι η εταιρια αν την ψαξετε λιγο ξαναλεω ειναι απλα μια start up με τεραστιες χρηματοδοτησεις.Κοινως ξεκινησε τη λειτουργια της ουτε 2 χρονια πριν και εξαπλωθηκε με οποιον παρανομο και τραμπουκικο τροπο μπορειτε να φανταστειτε σε ολη την υφηλιο.Και αυτο συνεπαγεται προχειροτητα στην λειτουργια του συστηματος της.Ακομα εχει χιλιες δυο τρυπες τις οποιες μπορειτε να γκοοκλαρετε και να βρειτε , οι αμερικανοι εχουν εκτενεις συζητησεις πανω σε αυτο.Συνεχως αναβαθμιζει το συστημα της για να καλυψει τις τρυπες, σιγα σιγα ομως.Το θεμα ειναι με το συγκεκριμενο τι γινεται..
Εισαι και 542 τσακαλε..Ξες πως παει το ποιημα 😛

τι να πω ....

το μόνο που μπορώ να απαντήσω είναι οτι η δική μου αίτηση με το δικό μου ΑΦΜ δεν προχώρησε.

Μπορώ όμως να βάλω άλλους 2 φίλους να κάνουν και αυτοί αίτηση να δούμε τι απάντηση θα λάβουν και μπορώ να πω και σε ένα φίλο με επαγγελματικό ΑΦΜ να δοκιμάσει.

Όποιο μέλος διαβάζει, αν θέλει, ας δοκιμάσει και ας πει αν τον δέχτηκαν ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 18/3/2019 στις 6:21 ΜΜ, vasilk είπε

- Ισχύει ότι σου είπαν: για Ελλάδα θέλουν επαγγελματικό ΑΦΜ.

- 5$-10$ ανά πατίνι ούτε στα όνειρα σου. Ελλάδα από 3€ έως 3,80€ ανά πατίνι. Πάνω από 4€ ούτε το 1%.

- Δεν έχασες κάτι που δεν σε πήραν. Και να σε έπαιρναν σε 2 μέρες θα τα είχες παρατήσει. Άσχετα που ακούγεται σαν μια δουλειά για άσχετους ή για χαρτζιλίκι δεν είναι καθόλου έτσι. Είναι δουλειά που θέλει μέσα και επαγγελματισμό για να σου αφήσει κάτι. Όποιος νομίζει ότι θα βγάλει χαρτζιλίκι απλά δεν θα βγάλει τίποτα. Τζάμπα θα χάσει τον ύπνο του.

Αυτά που γράφεις (ελευθερία στην απασχόληση, δεν χρειάζεται προϋπηρεσία) είναι τα μόνα καλά της υπόθεσης. Πίστεψε με, υπάρχουν πολλά περισσότερα κακά που μόνο αν την κάνεις τη δουλειά τα μαθαίνεις. Δεν το αναλύω γιατί θέλει ολόκληρο "σεντόνι".

Ότι έγραψα, δεν είναι δουλειά για ερασιτέχνες (άσχετα ότι θεωρητικά έτσι ακούγεται) και για χαρτζιλίκι. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να βγάλει χαρτζιλίκι με 3-4-5 πατίνια απλά δεν θα βγάλει τίποτα. Για να βγάλεις χαρτζιλίκι θέλει 8-10 και για να βγάλεις μεροκάματο θέλεις 15-20 πατίνια.

Πάντως αν κάποιος έχει επαγγελματικό ΑΦΜ και θέλει να δοκιμάσει ας μου στείλει πμ να του δώσω ένα κωδικό* για μπόνους +40€ για τα πρώτα 10 πατίνια. Σίγουρα το μπόνους θα είναι περισσότερο από το ποσό που θα βγάλει από τα 10 πατίνια. Δεν το βάζω δημόσια γιατί είναι affiliate link.

edit *Διορθώνω αυτό που έγραψα για το κωδικό γιατί δεν το θυμόμουν καλά. Μου είχαν στείλει το μήνυμα αλλά δεν είχα δώσει βάση. Τελικά δεν είναι κωδικός αλλά πρόγραμμα σύστασης. Πρέπει να το συστήσω (όνομα, mail) για να πάρει το μπόνους των 40€.

Μπορείς να με βοηθήσεις να γινω τζουησερ εχω επαγγελματικό αφμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2019 στις 4:57 ΜΜ, His Dudeness είπε

Καλησπέρα σε όλους. Δηλαδή εγώ που ενδιαφέρομαι πρέπει να κάνω σύσταση επιχείρησης πρώτα; Και τι είδους επιχείρηση; ΟΕ, ΕΕ, κλπ; 

 Η επιχείρηση μπορεί να είναι νομικό πρόσωπο είτε ατομική. Δεν είναι απαραίτητο να είναι σε μορφή εταιρείας. Έκανα αίτηση για πλάκα χθες το μεσημέρι  και σήμερα το πρωί μου ζήτησαν να υπογράψω. Ζήλεια σας 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εμενα σημερα μοθ εστειλαν το συμβολαιο να το υπογραψω και εκει που λεει ο συμβαλλομενος εχει το ονομα εφ εξης ΄΄άνεξαρτητος παροχος ενεργειας και παραλαβης΄΄.εχω εταιρεια παροχης αθλητικων υπηρεσιων.πρεπει να κανω και αλλη εταιρεια η δεν εχει σχεση?εγω πρεπει να κοβω τιμολογιο?τους δηλωνεις ιβαν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους, διάβασα όλα όσα γράψατε με προσοχή!

Το ερώτημα μου είναι το εξής, έχω βαν αποθήκη κοντά στο κέντρο, αλλά δεν έχω επαγγελματικό αφμ.. έστειλα application και μου απάντησαν ότι δεν μπορώ γιατί δεν έχω..

Το ζήτημα είναι ότι ο πατέρας μου έχει! Έχει ένα μικρό mini market, εάν θα δώσω αυτό και το δεχτούν, ποίο θα είναι το πρόβλημα? Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο??πρέπει να κόβω αποδείξεις για όσα χρήματα μου βάζουν??

Και τέλος συμφέρει να. Γίνω ελεύθερος επαγγελματίας? Και αν ναι ξέρει κάποιος πόσο περίπου κοστίζει η έναρξη και το μηνιαίο κόστος?

Ευχαριστώ πάρα πολύ από τώρα όποιον το διαβάσει και απαντήσει!!!

Μάνος από Ηράκλειο Κρήτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...