Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Στο αγγλικό εγχειρίδιο, στη σελίδα 7 αναφέρει ξεκάθαρα ότι και η πίσω θύρα δέχεται PCIe SSD.

Αν είναι όντως θέμα συμβατότητας είναι μεγάλη ατυχία.

Ακριβώς, PCIe and SATA και οι δύο το ίδιο. Όχι όμως και Nvme στην πίσω. Αν κάποιος είναι μάγος ας μας πει. Την μητρική και το δίσκο τα έδωσα πίσω για έλεγχο γιατί ελεγα ότι δε μπορεί έχω χαλασμένη μητρική..

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Ακριβώς, PCIe and SATA και οι δύο το ίδιο. Όχι όμως και Nvme στην πίσω. Αν κάποιος είναι μάγος ας μας πει. Την μητρική και το δίσκο τα έδωσα πίσω για έλεγχο γιατί ελεγα ότι δε μπορεί έχω χαλασμένη μητρική..

NVMe είναι τύπος μνήμης που χρησιμοποιεί τον PCIe δίαυλο, αντί για το SATA. Οπότε το λέει με άλλα λόγια, αλλά το συμπέρασμα είναι το ίδιο, τους υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια λένε ότι να ναι και δεν ξέρουμε τι παίζει και τι όχι! Αν τους υποστηρίζει θα έπαιζε. Στα μόνα μείον είναι ότι απ τις 4 sata δεν θα παίζει η μία. Αυτά. Ο Nvme μπροστά λειτουργεί κανονικά! Και έχω και άλλες δύο sata πιασμένες αλλά χωρίς αυτές πάλι δεν παίζει με τίποτα πίσω.

Σε εμένα δεν παίζει. Αν κάποιος άλλος απ το φόρουμ έχει την ίδια μητρική ας πει και καθαρίσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω τι να κάνω φίλε, μάλλον δεν πάνε πολυ καλά στην Gigabyte. Η απάντηση που μου έστειλε ήταν οτι μάλλον είναι θέμα συμβατότητας απ τη στιγμή που ο δίσκος δεν παίζει το ίδιο κανονικά και στις δυο m.2. Αλλά δεν μπορεί να πει ξες μην αγοράζεις άλλον Nvme δεν θα παιξει ούτε αυτός στην πισω m.2. Αιντε να πούμε. Νόμιζα ότι τα θέματα συμβατότητας ήταν καθαρά. Μη μας τα ζαλίζει και η Gigabyte και το κλασικό manual που λες και τσιγκουνεύονταν να γράψουν τέσσερεις λεξεις παραπάνω, πως θα συνεννοηθούμε. Καινούργια μητρική. Οι Z390 από Asrock και Asus παίζουν τους Nvme πίσω; Πχ Samsung evo 970.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, qrstuv είπε

Μια ερώτηση σαν απορία για να μην ανοίγω θέμα. Περί συμβατότητας:

εχω εναν i7-8700 στην aorus Z390 I Pro WiFi (ITX) και το θέμα μου είναι ο NVMe δίσκος μου δεν παίζει στην δεύτερη m.2 γιατί δεν υποστηρίζει SSD Nvme η πίσω.. το οποίο δεν το γνώριζα. Ο δίσκος είναι ο WD Black SN750. Και χρειάζομαι την δεύτερη υποδοχή για το λειτουργικό διότι μπροστά χρησιμοποιώ -άλλη- κάρτα ασυρμάτου δικτύου..

ισχύει; Γνωρίζετε αν διορθώνεται αυτό μελλοντικά με Bios update;

update: στο support της Gigabyte ρώτησα και είπανε θέμα συμβατότητας αφού ο δίσκος θα πρεπε να λειτουργεί κανονικά και στις δυο. Όμως ρώτησα και από εκεί που την αγόρασα και μου είπε ο τεχνικός οτι δεν  ειναι η πίσω για NVMe..

Πουθενά σε κάποιο manual δεν υπάρχει ολοκληρωμένη διευκρίνιση για τις m.2. Έχουν τις ίδιες προδιαγραφές και οι δυο.

αφου εχει wifi η μητρικη ποιος ο λογος να χρησιμοποιεις αλλη καρτα ασυρματου δικτυου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αφου εχει wifi η μητρικη ποιος ο λογος να χρησιμοποιεις αλλη καρτα ασυρματου δικτυου?

Γιατι χρησιμοποιώ και άλλο OS με geniue WiFi & Bluetouth κάρτα της Apple στην μπροστινή m.2 φίλε. Η ερώτηση σου δεν είχε μεγαλη σημασία. Για τις m.2 παντού διάβασα ότι υποστηρίζουν και οι δύο PCIe/NVMe και SATA. Ο τεχνικός που την είδε από εκεί που αγόρασα τα πράγματα είπε ότι δεν είναι συμβατή η πίσω m.2 με NVMe (?) μην λέω δέκα φορές τα ιδια.. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Γιατι χρησιμοποιώ και άλλο OS με geniue WiFi & Bluetouth κάρτα της Apple στην μπροστινή m.2 φίλε. Η ερώτηση σου δεν είχε μεγαλη σημασία. Για τις m.2 παντού διάβασα ότι υποστηρίζουν και οι δύο PCIe/NVMe και SATA. Ο τεχνικός που την είδε από εκεί που αγόρασα τα πράγματα είπε ότι δεν είναι συμβατή η πίσω m.2 με NVMe (?) μην λέω δέκα φορές τα ιδια.. 

Δεν σε ρωτησα να μου πεις τα ιδια ,σε ρωτησα κατι συγκεκριμενο ,μου απαντησες τελος. Αυτα και εχε λιγο καλυτερο ηφος την επομενη φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Δεν σε ρωτησα να μου πεις τα ιδια ,σε ρωτησα κατι συγκεκριμενο ,μου απαντησες τελος. Αυτα και εχε λιγο καλυτερο ηφος την επομενη φορα

Οκ φίλε. Για τους Nvme θα μπορούσες να πεις τη γνώμη σου να βρεθεί μια λύση;

edit: σορυ φίλε akoinonitos, λάθος

edit2: επειδή είναι εκτός θέματος αν θέλετε εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/724443-δεν-παίζει-ο-nvme-πίσω/

 

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, james rod είπε

μα γιατι δεν αγοραζουν amd? αφου κερδιζουν στο τσιμπενσι και το 7ζιπ. :P

https://www.techpowerup.com/261598/dell-calls-out-intel-for-cpu-shortages-affecting-its-2019-full-year-revenue-forecast

rofl.

gr8 b8 m8 i r8 8/8.

//Τα σχόλια από κάτω τα διάβασες?😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, αγνοήστε τα τρολ. Δεν χρειάζεται να τα λέμε εκ νέου. Εντάξει, εμφανίστηκε μετά από κάνα μήνα, πέταξε την κρυάδα του, έμεινε ευχαριστημένος πιστεύοντας ότι κάτι είπε/έκανε, τέλος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Παίδες, αγνοήστε τα τρολ. Δεν χρειάζεται να τα λέμε εκ νέου. Εντάξει, εμφανίστηκε μετά από κάνα μήνα, πέταξε την κρυάδα του, έμεινε ευχαριστημένος πιστεύοντας ότι κάτι είπε/έκανε, τέλος.

Για ποιά κρυάδα αναφέρεσαι σε εμένα που ψάχνω ιδέα/βοήθεια για τον NVMe από κάποιον που μπορεί να έχει την ίδια μητρική;  Ένα τυπικό φόρυμ είναι εδώ πέρα, δεν είναι ούτε σχολείο, ούτε καφενείο και ίντερνετ καφέ. Όλα τα υπόλοιπα σχόλια για τα δεδομένα είναι περιττά. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες με -0.050v core offset, καποιοι πυρήνες βαράνε 90-91 και κάποιο 79-80 στο p95. Small FFTS.... Και ναι, την πάστα θεωρώ οτι την επάλειψα σωστά.

Στοκ 9900κ με H100i Corsair και Enthoo Lux κουτί.

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, seithan είπε

παίδες με -0.050v core offset, καποιοι πυρήνες βαράνε 90-91 και κάποιο 79-80 στο p95. Small FFTS.... Και ναι, την πάστα θεωρώ οτι την επάλειψα σωστά.

Στοκ 9900κ με H100i Corsair και Enthoo Lux κουτί.

Δες τι ρευμα βαραει οταν πιανεις αυτες τις θερμοκρασιες που λες παραπανω(και αρα τι ρολογια εχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...