Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, james rod είπε

εσυ γιατι δεν αγορασες? ή καλυτερα πουλησες τον 1600/2600 για τον 8700κ αφου ειναι καλυτεροι στο frybench? που μετραει mips, οτι να ναι δηλαδη. :lol:

Hλιθιο επιχειρημα, κλασσικα. 1600 ειχα, και δεν ηταν καλυτερος του 8700k, προφανως. Για τους 3xxx μιλαμε. Ανετα τον ανταλλαζω με 3700x / 3800x αμα θες ;)  

Kαι βεβαια, για να αντιστρεψουμε το επιχειρημα, εσυ γιατι δεν αγορασες καναν coffeelake και εχεις μεινει με κανα core 2 quad ακομα? 

Eπισης δεν ειπα μονο frybench. Παρεθεσα ΟΛΕΣ τις εφαρμογες που τρεξαν στα reviews. ΟΛΕΣ. Σε ποσα θες να ειναι μπροστα ενας επεξεργαστης για να πεις ειναι καλυτερος? :P 

6 ώρες πριν, panosfast είπε

Ναι τις έκανα update πριν 7- 10 μέρες μια χαρά παίζει φτου φτου.  αν και δεν το πολύ έψαξα μετά αλλά δεν παρατήρησα κάτι ασυνήθιστο.  εγώ λίγο κάθομαι στο pc κυρίως τα παιδιά παιχνίδια.  θα το δω το απόγευμα αλλά  θα το είχα καταλάβει αν έτρεχε κάτι , σωστά;

Ευχαριστώ για την ενημέρωση..!!!

Nαι θα το καταλαβαινες, τρωει disconnect καθε λιγο η συσκευη, σβηνουν τα RGB και φυσικα, δεν θα το εβλεπες καν στο iCUE. Αρα ολα καλα πηγανε. Ισως το φτιαξανε πλεον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, panosfast είπε

Καλημέρα στην παρέα.  Εχω στην κατοχή μου μια Asus Z390-F gaming  με σκοπό να βάλω έναν καινούργιο επεξεργαστή  είμαι ανάμεσα στον 9900Κ και τον 7900Κ 

το pc προορίζεται κυριος για gaming  να παίζουν τα παιδιά.. έχω επίσης και μια corsair h115i platinum 280mm . 

αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι οχι με ποιον απο τους 2 θα κάνω καλύτερα την δουλειά μού Αλλά με ποιον δεν θα εχω προβλήματα. πχ με θερμοκρασίες κλπ.. 

ξέρω ο 9900Κ είναι ζεστός, αλλά πόσο; τι θερμοκρασίες να περιμένω με την υδροψυξη που εχω; εδώ και 2 εβδομάδες διαβάζω και βλέπω στο ίντερνετ reviews για τον 9900Κ αλλά ασφαλή συμπέρασμα δεν έχω βγάλει. σε stress test που έχω δει στα 5ghz άλλος έλεγε 90+ βαθμούς και άλλος σε βίντεο που τον έτρεχε μισή ώρα πάνω από 75 -80 δεν ανέβασε.  σε παιχνίδια πάλι σε review πάνω από 60 πάλι δεν έχω δει.  Τελικά τι ισχύει.; 

απο ρεύματα και κατανάλωση ο 9900Κ και ο 9700Κ αν κατάλαβα είναι περίπου στα ίδια επίπεδα σε κανονική χρήση και gaming ή όχι;

με την ψύξη που έχεις ο 9900Κ θα δέσει κομπλέ.....εδώ εγώ με αέρα και είμαι μια χαρά στα 5,0ghz.....stress στο βαρύ intel burn test 10 run very high και 75ρια-76ρια βλέπω max.......σε gaming πολύ πιο κάτω εννοείται....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, panosfast είπε

Καλημέρα στην παρέα.  Εχω στην κατοχή μου μια Asus Z390-F gaming  με σκοπό να βάλω έναν καινούργιο επεξεργαστή  είμαι ανάμεσα στον 9900Κ και τον 7900Κ 

το pc προορίζεται κυριος για gaming  να παίζουν τα παιδιά.. έχω επίσης και μια corsair h115i platinum 280mm . 

αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι οχι με ποιον απο τους 2 θα κάνω καλύτερα την δουλειά μού Αλλά με ποιον δεν θα εχω προβλήματα. πχ με θερμοκρασίες κλπ.. 

ξέρω ο 9900Κ είναι ζεστός, αλλά πόσο; τι θερμοκρασίες να περιμένω με την υδροψυξη που εχω; εδώ και 2 εβδομάδες διαβάζω και βλέπω στο ίντερνετ reviews για τον 9900Κ αλλά ασφαλή συμπέρασμα δεν έχω βγάλει. σε stress test που έχω δει στα 5ghz άλλος έλεγε 90+ βαθμούς και άλλος σε βίντεο που τον έτρεχε μισή ώρα πάνω από 75 -80 δεν ανέβασε.  σε παιχνίδια πάλι σε review πάνω από 60 πάλι δεν έχω δει.  Τελικά τι ισχύει.; 

απο ρεύματα και κατανάλωση ο 9900Κ και ο 9700Κ αν κατάλαβα είναι περίπου στα ίδια επίπεδα σε κανονική χρήση και gaming ή όχι;

Και εγώ έτσι ειχα στο μυαλό μου τον 9900k σαν πολύ ζεστό αλλά ειναι πολυ πιο κρύος από τον 9700k που είχα. 

 

Βέβαια παίζει ρόλο και σε τι κομμάτι θα πέσεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Και εγώ έτσι ειχα στο μυαλό μου τον 9900k σαν πολύ ζεστό αλλά ειναι πολυ πιο κρύος από τον 9700k που είχα. 

Βέβαια παίζει ρόλο και σε τι κομμάτι θα πέσεις 

Ποια ψύκτρα είχες στον έναν και ποια στον άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ σε όσους απάντησαν.  θα δείξει και στην δική μου  περίπτωση  τι θα γίνει όταν τον πάρω .

πιστεύω μέχρι τα Χριστούγεννα να τον εχω στα χέρια μού.  

κατι Τελευταίο .. τι thermal paste προτείνεται έχω την arctic mx4 θα κάνω δουλειά ή θα χρειαστώ άλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δε βγαζει νοημα το υποτιθεμενο leak γιατι οπως το περιγράφει ειναι σαν οι cpu του 2021 να ειναι downgrade απο την γενια που θα έρθει το 2020. Ειναι δυνατον το κορυφαιο τσιπακι να εχει 8 πυρηνες ενω ηδη μπορει να χωρεσει 10 συμφωνα με αυτα που ακουγονται για τους tiger lake του χρόνου? 

Εκτος κι αν το τιμολογησουν στα 350 ευρω που επρεπε να είναι ηδη οποτε λες οτι τα 14nm ειναι μια value αγορα σε σχέση με ότι θα έχει η AMD τοτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Hλιθιο επιχειρημα, κλασσικα. 1600 ειχα, και δεν ηταν καλυτερος του 8700k, προφανως. Για τους 3xxx μιλαμε. Ανετα τον ανταλλαζω με 3700x / 3800x αμα θες ;)  

Kαι βεβαια, για να αντιστρεψουμε το επιχειρημα, εσυ γιατι δεν αγορασες καναν coffeelake και εχεις μεινει με κανα core 2 quad ακομα? 

Eπισης δεν ειπα μονο frybench. Παρεθεσα ΟΛΕΣ τις εφαρμογες που τρεξαν στα reviews. ΟΛΕΣ. Σε ποσα θες να ειναι μπροστα ενας επεξεργαστης για να πεις ειναι καλυτερος? :P

εχω καφε, και θα συνεχισω με ιντελ φυσικα, οπως θα συνεχισει και η dell, hp, κλπ!!!! :P

τα επιχειραματα ειναι αντιστοιχα με τα δικα σου. για να θυμηθουμε αλλη μια κωλοτουμπα σου ειναι οτι τωρα λες σε θεμα στις καρτες γραφικων, οτι τις καρτες τις αλλαζουμε ενω σε παλιοτερα θεματα σε προτασεις επεξεργαστων ελεγες οτι η καρτα μενει σταθερη και αλλαζουμε τον επεξεργαστη, για να δικαιολογησεις προφανως τον σαπιο 2600 που προτεινες και οι αλλοι εψαχναν τα fps μετα.:lol:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james rod είπε

εχω καφε, και θα συνεχισω με ιντελ φυσικα, οπως θα συνεχισει και η dell, hp, κλπ!!!! :P

τα επιχειραματα ειναι αντιστοιχα με τα δικα σου. για να θυμηθουμε αλλη μια κωλοτουμπα σου ειναι οτι τωρα λες σε θεμα στις καρτες γραφικων, οτι τις καρτες τις αλλαζουμε ενω σε παλιοτερα θεματα σε προτασεις επεξεργαστων ελεγες οτι η καρτα μενει σταθερη και αλλαζουμε τον επεξεργαστη, για να δικαιολογησεις προφανως τον σαπιο 2600 που προτεινες και οι αλλοι εψαχναν τα fps μετα.:lol:

Δεν καταλαβαινω τι γραφεις. Τα χεις χαμενα απτην συγχυση. Εγω ειπα δωσει πεναλτυ αλλα εσυ ειπα δεν εγω  το πεναλτυ περιοχη εξω μετρα οχι πεναλτυ δυο.

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπιπτόντως και δίχως να έχω λόγο να λάβω μέρος στο VS, έχω ένα παλιό workstation HP με Phenom x3 και λειτουργεί πιστά ακόμα.

Τι σχέση έχει τι επιλέγει η Dell και η HP και γιατί ταυτίζεστε μαζί τους δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

πρεπιπτόντως και δίχως να έχω λόγο να λάβω μέρος στο VS, έχω ένα παλιό workstation HP με Phenom x3 και λειτουργεί πιστά ακόμα.

Τι σχέση έχει τι επιλέγει η Dell και η HP και γιατί ταυτίζεστε μαζί τους δεν μπορώ να καταλάβω.

Και καλά χαιρόμαστε που μια Χ εταιρεία έχει Ψ συμφωνίες με άλλες Ω εταιρείες.. IQ ραδικιού..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Και καλά χαιρόμαστε που μια Χ εταιρεία έχει Ψ συμφωνίες με άλλες Ω εταιρείες.. IQ ραδικιού..

Εδώ από τους preshot και πούλαγε 10 προς 1  στους ΟΕΜ σε σχέση με τους athlon xp. Δηλαδή μετά από τόσα χρόνια ανυπαρξίας του ανταγωνιστή (και μίζας) τι περιμένατε? Ίσα ίσα που όσο πιο πολύ πουλάει τα σουρωτήρια 14 nm φουρνάκια στους OEM, τόσο πιο πολύ πεισμώνει τον DIY user και πάει AMD μεριά. Και αν κάποιοι πήγαν ryzen 1st gen από αντίδραση στη τεχνολογική χούντα/καθίζηση της τελευταίας 10ετίας θυσιάζοντας STP, τώρα πλέον δεν υπάρχει σχεδόν ούτε ένας λόγος στο εκατομμύριο να πας στην απέραντη γαλάζια. Μόνο αν έχεις 240 hz monitor στα 1080p, είσαι μουσικός ή στήνεις hackintosh. Τρελά target group.😂

//Εξαιρούνται οι overclockers (μη βαράτε).😂 Αν και τα zen2 μια χαρά records σπάνε με LN2.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλα, πάμε γερά!

https://www.notebookcheck.net/Intel-claims-that-i3-9350K-is-faster-than-the-entire-Ryzen-5-lineup-in-fresh-PR-slipup.446651.0.html

 

Spoiler

😂😂🤣😍

 

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kkatzos είπε

Έλα, πάμε γερά!

https://www.notebookcheck.net/Intel-claims-that-i3-9350K-is-faster-than-the-entire-Ryzen-5-lineup-in-fresh-PR-slipup.446651.0.html

  Απόκρυψη περιεχομένων

😂😂🤣😍

Ακόμα ζει η 4c/4t mafia, Jesus. μετά από κάτι Battlefield5, RDR2 κλπ νόμιζα θα είχε πέσει σε λήθαργο.😂

In other news τι coffee lake, cascade lake, rocket lake 10nm και πράσινα άλογα. Επιστροφή στις ρίζες με haswell και 22 nm.😂 Τα 14nm^n δε φτάνουν για όλους.

https://www.guru3d.com/news-story/intel-reverses-eol-pentium-g3420-ans-starts-selling-2013-22nm-processors-again.html

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τον πήρα τον i9 9900K απο θερμοκρασίες είναι μια χαρά. σε συνεργασία με την corsair h115i platinum

stock idle 25-28° και σε gaming max 50°

Στα 5ghz idle 29-33° και σε gaming call  of duty wwii max 55° την μεγαλύτερη την είδα στο Battlefield V 65°

σε stress test στα 5ghz 15 λεπτά 60° 

Επεξ/σία από panosfast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...