Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Καλα ουτως η αλλος περαν απο decomp που ο 3600 τον καταστρεφει, στα αλλα ειναι πανω κατω τα ιδια. Τους θεωρω ανατριχιαστικα κοντα στα περισσοτερα tasks. Ελαφρυ προβαδαισμα ο 3600 σε stock, ο 8700 σε OC. 

E προφανώς , κλαϊν διαφορές έχουν, αλλά όταν ο άλλος πάει και γράφει "είναι παντού μπροστά", λες δεν γίνεται κάτι γίνεται εδω. 

Βέβαια είναι ο ίδιος που ακόμα τον περιμένω να μου ποστάρει καλή  1660 super, φθηνά (~190€) ...... 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, leros2004 είπε

E προφανώς , κλαϊν διαφορές έχουν, αλλά όταν ο άλλος πάει και γράφει "είναι παντού μπροστά", λες δεν γίνεται κάτι γίνεται εδω. 

Βέβαια είναι ο ίδιος που ακόμα τον περιμένω να μου ποστάρει καλή  1660 super φθηνά (~190€) ...... 

E αν εξαιρεσεις αυτα που δεν ειναι, σε ολα τα αλλα ειναι μπροστα ο 8700ας μου 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παρατηρηθεί ότι εάν δεν ασχοληθείς με όλα αυτά τα μπλε στρουμφ, αυτά αναγκάζονται να σταματήσουν.

Θα επανέλθουν, βέβαια, κάποια άλλη στιγμή, αλλά άπαξ και τα αγνοήσεις μία φορά, όλα γίνονται πιο εύκολα.

Κάνει καλό και στα νεύρα...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησε το ξεπουλημα, ερχονται λογικα μετα την αλλαγη του χρονου και τα πραγματικα ανταγωνιστικα cpu 10600/10600Κ και 10700Κ, δεν θα σκορπουσα σε καμια περιπτωση χρημα τωρα ειτε σε παλιοτερα 6/6, ειτε σε κατι 9900KF αρπαχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν δει κανείς σήμερα στο σκρουτζ , ο i5 9600KF είναι 2 ευρώ φθηνότερος από το ryzen 3600 .

Ναι αλλά ο 9600 δεν θέλει μητρικές των 300 ευρώ για να μην κάνει φωτορυθμικα από τα bsod. Το μαθα το ποιημα? 

32 λεπτά πριν, ilos είπε

Μια χαρά τιμή και δε το λέω κοροϊδευτικά.

Πειράζει να διαφωνήσω? Απλά πλεον έχει νόημα σε σχέση με τον 9600k που είχε 100 ευρώ πάνω από τον 9400f για να πάρεις λίγα hz να ουμε. Απλά εκεί που πριν ήταν επεξεργαστής που πρότεινες στον χειρότερο εχθρό σου, τώρα έγινε απλά decent.

 

Πάντα μιλάμε για χρήση starcraft και csgo, γιατί για γερα παιχνίδια εδώ ο 9700 τρώει σουργελα με 8 πυρήνες. Δεν λέω ότι είναι λογικό, απλά παρατηρω τι συμβαίνει. Πχ. Borderlands 3,division 2, gtav και rdr2 τα frametimes είναι ουζερί, κάτι που δεν βλέπεις στον 8700 και στον 3600.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την λογική ότι 230 είχα πάρει πριν ένα χρόνο τον 8600k και μετά πήρε την ανιούσα με εξωφρενικές τιμές, μια χαρά είναι τα 190 για τον 9600kf αν ξέρεις τι παίρνεις. TOP STP, αλλά χολή σε MTP και χαμηλότερα lows αν το παιχνίδι γουστάρει threads όπως είναι η μόδα στα τελευταία games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

Με την λογική ότι 230 είχα πάρει πριν ένα χρόνο τον 8600k και μετά πήρε την ανιούσα με εξωφρενικές τιμές, μια χαρά είναι τα 190 για τον 9600kf αν ξέρεις τι παίρνεις. TOP STP, αλλά χολή σε MTP και χαμηλότερα lows αν το παιχνίδι γουστάρει threads όπως είναι η μόδα στα τελευταία games.

Στα 230 ήταν okay, εγώ τον είχα δει κάποια στιγμή 280 και με πιάσε η καρδούλα μου. 

 

Με 2133c19 τον τρέχεις ε? Ταμάμ 😎

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, leros2004 είπε

και πάλι ακριβότερος είναι, από τη στιγμή που πρέπει να αγοράσεις ψύκτρα. 

Tbh και με τον 3600 θα αγοράσεις ψύκτρα όταν έρθει το καλοκαιράκι - wraith stealth ftl. Εδώ η prism και μου σπάει μπάλες με τα spin up /spin down της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που υπάρχουν οι Ryzen δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να πας σε CPU με κομμένα threads, ειδικά στην κατηγορία των 200 ευρώ. Τώρα για 5 fps στα max, κλαιν μαιν. Εκτός αν έχεις από πριν Intel Mobo και θες να κάνεις αναβάθμιση. Αυτή τη στιγμή ο μόνος Intel που αξίζει είναι ο 9900Κ που είναι το απόλυτο single thread perf αν στοχεύεις σε πολλά fps (>>100)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Ξεκινησε το ξεπουλημα, ερχονται λογικα μετα την αλλαγη του χρονου και τα πραγματικα ανταγωνιστικα cpu 10600/10600Κ και 10700Κ, δεν θα σκορπουσα σε καμια περιπτωση χρημα τωρα ειτε σε παλιοτερα 6/6, ειτε σε κατι 9900KF αρπαχτες.

Τι έρχεται με την αλλαγή του χρόνου; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...