Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4.7 κολλημένα.

 

 

από IntelETU βλέπω μέχρι 1,92 (κάποιοι εκ των πυρήνων είναι ~90c , ο νο2 και νο4, ο νο0 είναι στους 87c)

ενώ από HWinfo πέρνω τις τιμέρς 1,176-1,188 με εγγεγραμμένο μάξιμουμ στα 1.248v

23 minutes ago, Fulgore said:

Δες τι ρευμα βαραει οταν πιανεις αυτες τις θερμοκρασιες που λες παραπανω(και αρα τι ρολογια εχει).

 

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατω απο 1.2 η αληθεια ειναι οτι 90βαθμοι ειναι πολλοι.

Για δοκιμασε με manual να δεις ποσο φτανεις απο ρολογια(λογικα 4.5 με 4.6 με 1.150.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκ@τ@κι@..

Να ήταν όλοι οι πυρήνες στην ίδια θερμοκρασία, οκ. Να είχαν 3 βαθμούς αποκληση, θεσπέσια. 10 βαθμούς διαφορά όμως;;;; 

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, seithan είπε

4.7 κολλημένα.

από IntelETU βλέπω μέχρι 1,92 (κάποιοι εκ των πυρήνων είναι ~90c , ο νο2 και νο4, ο νο0 είναι στους 87c)

ενώ από HWinfo πέρνω τις τιμέρς 1,176-1,188 με εγγεγραμμένο μάξιμουμ στα 1.248v

τα small fft ανεβάζουν αρκετά τα temps...τρέξε ένα intel burn test 10 run very high ή ένα occt και πές μου θερμοκρασίες.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, james rod είπε

μα γιατι δεν αγοραζουν amd? αφου κερδιζουν στο τσιμπενσι και το 7ζιπ. :P

https://www.techpowerup.com/261598/dell-calls-out-intel-for-cpu-shortages-affecting-its-2019-full-year-revenue-forecast

Και στο corona. Και στο vray. Και στο export adobe pro. Και στο blender. Και στο frybench. Και στο indigobench. Και στο handbrake. Kαι στο vegas. Και στο prime. Και στο BFV. Και στο SOTTR. Και στο division 2. 

Kατα τα αλλα συμφωνω :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Lol..

Imitation is the sincerest form of flattery. Εναλλακτικά, if you can't beat them, join them.

Το θέμα είναι και τι βελτιώσεις θα έχουν σε επίπεδο αρχιτεκτονικής οι πυρήνες, γιατί πλέον χάνει και εκεί και όχι μόνο στο core count (με μόνη εξαίρεση τα AVX512 workloads).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.  Εχω στην κατοχή μου μια Asus Z390-F gaming  με σκοπό να βάλω έναν καινούργιο επεξεργαστή  είμαι ανάμεσα στον 9900Κ και τον 7900Κ 

το pc προορίζεται κυριος για gaming  να παίζουν τα παιδιά.. έχω επίσης και μια corsair h115i platinum 280mm . 

αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι οχι με ποιον απο τους 2 θα κάνω καλύτερα την δουλειά μού Αλλά με ποιον δεν θα εχω προβλήματα. πχ με θερμοκρασίες κλπ.. 

ξέρω ο 9900Κ είναι ζεστός, αλλά πόσο; τι θερμοκρασίες να περιμένω με την υδροψυξη που εχω; εδώ και 2 εβδομάδες διαβάζω και βλέπω στο ίντερνετ reviews για τον 9900Κ αλλά ασφαλή συμπέρασμα δεν έχω βγάλει. σε stress test που έχω δει στα 5ghz άλλος έλεγε 90+ βαθμούς και άλλος σε βίντεο που τον έτρεχε μισή ώρα πάνω από 75 -80 δεν ανέβασε.  σε παιχνίδια πάλι σε review πάνω από 60 πάλι δεν έχω δει.  Τελικά τι ισχύει.; 

απο ρεύματα και κατανάλωση ο 9900Κ και ο 9700Κ αν κατάλαβα είναι περίπου στα ίδια επίπεδα σε κανονική χρήση και gaming ή όχι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosfast είπε

Καλημέρα στην παρέα.  Εχω στην κατοχή μου μια Asus Z390-F gaming  με σκοπό να βάλω έναν καινούργιο επεξεργαστή  είμαι ανάμεσα στον 9900Κ και τον 7900Κ 

το pc προορίζεται κυριος για gaming  να παίζουν τα παιδιά.. έχω επίσης και μια corsair h115i platinum 280mm . 

αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι οχι με ποιον απο τους 2 θα κάνω καλύτερα την δουλειά μού Αλλά με ποιον δεν θα εχω προβλήματα. πχ με θερμοκρασίες κλπ.. 

ξέρω ο 9900Κ είναι ζεστός, αλλά πόσο; τι θερμοκρασίες να περιμένω με την υδροψυξη που εχω; εδώ και 2 εβδομάδες διαβάζω και βλέπω στο ίντερνετ reviews για τον 9900Κ αλλά ασφαλή συμπέρασμα δεν έχω βγάλει. σε stress test που έχω δει στα 5ghz άλλος έλεγε 90+ βαθμούς και άλλος σε βίντεο που τον έτρεχε μισή ώρα πάνω από 75 -80 δεν ανέβασε.  σε παιχνίδια πάλι σε review πάνω από 60 πάλι δεν έχω δει.  Τελικά τι ισχύει.; 

απο ρεύματα και κατανάλωση ο 9900Κ και ο 9700Κ αν κατάλαβα είναι περίπου στα ίδια επίπεδα σε κανονική χρήση και gaming ή όχι;

Προφανως ο 9700 ειναι πιο κρυος, αλλα δεν στον συστηνα με την καμια. Δυστηχως υπαρχουν αρκετουτσικα games που λογω ελλειψης HT κανουν νερα στον συγκεκριμενο (division 2 / gtav / rdr2 ας πουμε). Πηγαινε για 9900k. Τα 90αρια θερμοκρασιες φανταζομαι σε stress tests. Σε games δεν νομιζω να βαρας 90 με την ψυκτρα που εχεις. Προσοχη μονο, μην κανεις update το firmware της h115 platinum μεσα απο το icue γιατι θα την παρεις στο χερι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosfast είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Οχχχ  τι εννοείς θα την πάρω στο χέρι; έχει κάνει ήδη update από το icue 

Την platinum rgb έχεις? Και πάτησες το firmware update απτό icue και ολα κομπλέ? Κεράκι να αναψεις. Στο forum της corsair έχει ένα θέμα 20 σελίδων με άτομα που τους brickare λόγω του update, μαζί και η δικιά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι τις έκανα update πριν 7- 10 μέρες μια χαρά παίζει φτου φτου.  αν και δεν το πολύ έψαξα μετά αλλά δεν παρατήρησα κάτι ασυνήθιστο.  εγώ λίγο κάθομαι στο pc κυρίως τα παιδιά παιχνίδια.  θα το δω το απόγευμα αλλά  θα το είχα καταλάβει αν έτρεχε κάτι , σωστά;

Ευχαριστώ για την ενημέρωση..!!!

Επεξ/σία από panosfast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Και στο corona. Και στο vray. Και στο export adobe pro. Και στο blender. Και στο frybench. Και στο indigobench. Και στο handbrake. Kαι στο vegas. Και στο prime. Και στο BFV. Και στο SOTTR. Και στο division 2. 

Kατα τα αλλα συμφωνω :P 

εσυ γιατι δεν αγορασες? ή καλυτερα πουλησες τον 1600/2600 για τον 8700κ αφου ειναι καλυτεροι στο frybench? που μετραει mips, οτι να ναι δηλαδη. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...