Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2019


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, rus είπε

Aυτο ακριβως ρωτουσα κι εγω τις προαλλες, τελικα οι επισημες οδηγιες εχουν την απαντηση. Γραφουμε μόνο το ελαχιστο απαιτουμενο ποσό και σωζουμε τα υπολοιπα για μια μελλοντικη επικληση αναλωσης(αν οντως σωζονται γι αυτο το σκοπο).

 

20 λεπτά πριν, aerodyne είπε

και εγω ετσι ερμηνευω την οδηγία  ''το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους''

υπάρχει κανεις που να το έχει κάνει?

Τι μ@λ@κιες είναι αυτές που κάθεστε και γράφετε? Είστε σοβαροί? εκτός κι αν τρολάρετε οπότε πάω πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Napier είπε

εχει πεσει το ταξιςνετ? προσπαθω να μπω για να κανω τις 120 δοσεις για τη μανα μου αλλα μαλλον εχει πεσει πολυ κοσμος και εχουν ριξει το σιστημα

οκ μολις μπηκα αλλα δεν εχει ανοιξει ακομα η πλατφορμα για τις 120

Ανοιξε η εφαρμογη για τις 120? Δεν βλεπω κατι τετοιο .

47 λεπτά πριν, Napier είπε

εχει πεσει το ταξιςνετ? προσπαθω να μπω για να κανω τις 120 δοσεις για τη μανα μου αλλα μαλλον εχει πεσει πολυ κοσμος και εχουν ριξει το σιστημα

οκ μολις μπηκα αλλα δεν εχει ανοιξει ακομα η πλατφορμα για τις 120

 

47 λεπτά πριν, Napier είπε

εχει πεσει το ταξιςνετ? προσπαθω να μπω για να κανω τις 120 δοσεις για τη μανα μου αλλα μαλλον εχει πεσει πολυ κοσμος και εχουν ριξει το σιστημα

οκ μολις μπηκα αλλα δεν εχει ανοιξει ακομα η πλατφορμα για τις 120

Κολησε ο browser.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aerodyne είπε

και εγω ετσι ερμηνευω την οδηγία  ''το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους''

υπάρχει κανεις που να το έχει κάνει?

Έτσι είναι, αλλά το βάρος της απόδειξης (ότι είναι ΑΛΗΘΕΙΑ), το φέρει ο φορολογούμενος.

56 λεπτά πριν, Xacti είπε

Τι μ@λ@κιες είναι αυτές που κάθεστε και γράφετε? Είστε σοβαροί? εκτός κι αν τρολάρετε οπότε πάω πάσο

Μάλλον, έχουν ΠΛΗΡΗ άγνοια, αλλά για αυτό είναι οι ΛΟΓΙΣΤΕΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xacti είπε

Τι μ@λ@κιες είναι αυτές που κάθεστε και γράφετε? Είστε σοβαροί? εκτός κι αν τρολάρετε οπότε πάω πάσο

Διορθωσε μας λοιπον, που είναι το λαθος?

15 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μάλλον, έχουν ΠΛΗΡΗ άγνοια, αλλά για αυτό είναι οι ΛΟΓΙΣΤΕΣ!

Εσυ χτες ελεγες ότι δεν υπαρχει 10-15% επι των αποδειξεων και σου εδειξα τις οδηγιες, αρα ποιος εχει πληρη αγνοια?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Φιλε μου μαλλον δε ξερεις τι είναι η αν.κεφαλαιου. Δε γινεται αυτομάτως.

Ποτε δεν γινοταν αυτοματα και για να γινει προϋποθετει οτι τα περασμενα χρονια ειχες μαζεψει κεφαλαιο που καταναλωσες την τρεουμενη χρονια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Διορθωσε μας λοιπον, που είναι το λαθος?

Φίλε, λάθος είναι ΟΛΟ το σκεπτικό! Αν πχ βάση εισοδήματος, χρειάζεσαι 1000€ και έχεις πχ 5000€, ΟΧΙ μόνο δεν κερδίζεις ΤΙΠΟΤΑ, αλλά σε δυσκολεύει και σε μελλοντική ΑΝΑΛΩΣΗ κεφαλαίου!

Το ΒΑΣΙΚΟ ερώτημα είναι ΤΙ σε συμφέρει να κάνεις με τις αποδείξεις, αλλά αυτό έχει να κάνει με το φορολογικό σου προφίλ! Αν πχ ΔΕΝ σε συμφέρει να δείχνεις συναλλαγές με κάρτα, απλά δεν θα τις κάνεις και ΟΧΙ να μπαίνεις στο κωδικό 049 και να ΣΒΗΝΕΙΣ !!!!!!!

ΥΓ. Σου έγραψα και προχθές για να σε πείσω, κάλεσε στο 2131621000 για να πάρεις ΑΠΑΝΤΗΣΗ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Φίλε, λάθος είναι ΟΛΟ το σκεπτικό! Αν πχ βάση εισοδήματος, χρειάζεσαι 1000€ και έχεις πχ 5000€, ΟΧΙ μόνο δεν κερδίζεις ΤΙΠΟΤΑ, αλλά σε δυσκολεύει και σε μελλοντική ΑΝΑΛΩΣΗ κεφαλαίου!

Καταρχήν εχεις καταλαβει το σκεπτικο? Γνωρίζεις τι είναι η αν. κεφαλαιου?

Από κει κι επειτα την απαντηση πρεπει να  δωσει καποιος που ξερει, ένας λογιστης δηλαδη. Όχι καποιος που μεχρι χτες νομιζε ότι ο 049 είναι προσυμπληρωμενος και δεν επιτρεπεται να τον αγγιζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rus είπε

Διορθωσε μας λοιπον, που είναι το λαθος?

Εσυ χτες ελεγες ότι δεν υπαρχει 10-15% επι των αποδειξεων και σου εδειξα τις οδηγιες, αρα ποιος εχει πληρη αγνοια?

Φίλε, καταρχήν ΔΕΝ αντιδικουμε! Ο καθένας γράφει σε αυτό το site, για το δικό λόγο. Εγω πχ γράφω για να ΑΚΟΥΣΩ γνώμες και να πάρω ιδέες. Ακόμα και ΤΩΡΑ, γράφεις 10-15% επί των ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ !!!!!!!!! ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ 10-15% ΕΠΙ ΤΟΥ Ε Ι Σ Ο Δ Η Μ Α ΤΟ Σ !!!!!!!

Δεν καταλαβαίνεις την ΔΙΑΦΟΡΑ ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Φίλε, καταρχήν ΔΕΝ αντιδικουμε! Ο καθένας γράφει σε αυτό το site, για το δικό λόγο. Εγω πχ γράφω για να ΑΚΟΥΣΩ γνώμες και να πάρω ιδέες. Ακόμα και ΤΩΡΑ, γράφεις 10-15% επί των ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ !!!!!!!!! ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ 10-15% ΕΠΙ ΤΟΥ Ε Ι Σ Ο Δ Η Μ Α ΤΟ Σ !!!!!!!

Δεν καταλαβαίνεις την ΔΙΑΦΟΡΑ ?????

Ακριβως, δεν αντιδικουμε, να αποφευγεις λοιπον φρασεις οπως "εχουν πληρη αγνοια", και ειδικα μετα από τα κουφα που ειχες γραψει προηγουμενως.

Αποδειξεις 10-15% επι του εισοδηματος, μη κολας στα σαρδάμ. 

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rus είπε

Καταρχήν εχεις καταλαβει το σκεπτικο? Γνωρίζεις τι είναι η αν. κεφαλαιου?

Από κει κι επειτα την απαντηση πρεπει να  δωσει καποιος που ξερει, ένας λογιστης δηλαδη. Όχι καποιος που μεχρι χτες νομιζε ότι ο 049 είναι προσυμπληρωμενος και δεν επιτρεπεται να τον αγγιζουμε.

Προσυμπληρωμενοι σε μισθωτους τουλαχιστον ειναι μονο οι μισθοι ,ο παρακρατηθεις ΦΜΥ και η εισφορα αλληλεγγυης.

Δεν μπορουμε  να τους ακουμπησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αναλωση ισχυει και μπορεις να την επικαλεστεις οταν το τεκμαρτο ειναι μεγαλυτερο ποσο απο το δηλωθεν εισοδημα.

λειτουργει αθροιστικα και υπολογιζεται καθε χρονια ξεχωριστα. δηλ  οχι για 10 ετη  απο τη μια ολα τα ποσα που πηρα, απο την αλλη ολα τα ποσα που ξοδεψα και κραταω οτι μενει.

θελει προσοχη στον υπολογισμο διοτι και τα τεκμηρια θεωρουνται εξοδα.

για να μη μπαινετε στη διαδικασια να δηλωνετε αλλα απο αυτα που στελνουν οι τραπεζες,  φροντιστε να περιορισετε τις ηλεκτρονικες συναλλαγες στο  ποσο που πρεπει και λιγο παραπανω.

 

@rus @aerodyne  εσυ μπορεις να δηλωσεις οτι θελεις στο πεδιο των αποδειξεων και θα περασει μια χαρα η εκαθαριση της δηλωσης...

αλλα θα πρεπει να αποδειξεις και γιατι διαφερουν το ποσο που δηλωσες με αυτο που στελνεται απο τις τραπεζες,  αν σου κατσει η στραβη του ελεγχου.

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

η αναλωση ισχυει και μπορεις να την επικαλεστεις οταν το τεκμαρτο ειναι μεγαλυτερο ποσο απο το δηλωθεν εισοδημα.

λειτουργει αθροιστικα και υπολογιζεται καθε χρονια ξεχωριστα. δηλ  οχι για 10 ετη  απο τη μια ολα τα ποσα που πηρα, απο την αλλη ολα τα ποσα που ξοδεψα και κραταω οτι μενει.

θελει προσοχη στον υπολογισμο διοτι και τα τεκμηρια θεωρουνται εξοδα.

για να μη μπαινετε στη διαδικασια να δηλωνετε αλλα απο αυτα που στελνουν οι τραπεζες,  φροντιστε να περιορισετε τις ηλεκτρονικες συναλλαγες στο  ποσο που πρεπει και λιγο παραπανω.

Έτσι, ΑΚΡΙΒΩΣ είναι !!!!

24 λεπτά πριν, rus είπε

Καταρχήν εχεις καταλαβει το σκεπτικο? Γνωρίζεις τι είναι η αν. κεφαλαιου?

Από κει κι επειτα την απαντηση πρεπει να  δωσει καποιος που ξερει, ένας λογιστης δηλαδη. Όχι καποιος που μεχρι χτες νομιζε ότι ο 049 είναι προσυμπληρωμενος και δεν επιτρεπεται να τον αγγιζουμε.

Επιμένω ότι τον κωδικό 049, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΖΟΜΕ, ΕΚΤΟΣ αν διαπιστώσουμε κάποιο λαθος!!!!!!

Πάρε τηλέφωνο αύριο στο 2131621000, να σου ΛΗΘΕΙ η απορία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Επιμένω ότι τον κωδικό 049, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΖΟΜΕ, ΕΚΤΟΣ αν διαπιστώσουμε κάποιο λαθος!!!!!!

Πάρε τηλέφωνο αύριο στο 2131621000, να σου ΛΗΘΕΙ η απορία .

Kανε το κοπο να κοιταξεις τη προ-προηγουμενη σελιδα, εγω και ενας άλλο φιλος εχουμε ανεβασει image απο το σχετικο χωρίο των επισημων οδηγιων.

16 λεπτά πριν, bjj-p είπε

η αναλωση ισχυει και μπορεις να την επικαλεστεις οταν το τεκμαρτο ειναι μεγαλυτερο ποσο απο το δηλωθεν εισοδημα.

λειτουργει αθροιστικα και υπολογιζεται καθε χρονια ξεχωριστα. δηλ  οχι για 10 ετη  απο τη μια ολα τα ποσα που πηρα, απο την αλλη ολα τα ποσα που ξοδεψα και κραταω οτι μενει.

θελει προσοχη στον υπολογισμο διοτι και τα τεκμηρια θεωρουνται εξοδα.

για να μη μπαινετε στη διαδικασια να δηλωνετε αλλα απο αυτα που στελνουν οι τραπεζες,  φροντιστε να περιορισετε τις ηλεκτρονικες συναλλαγες στο  ποσο που πρεπει και λιγο παραπανω.

Εγω εχω σχεδόν μηδενικο δηλωθεν εισοδημα και τεκμήρια >10χιλ.

Το ερωτημα είναι, αν δηλωσεις μόνο το ποσό που πρεπει και κρατησεις τα υπολοιπα, κερδιζεις κατι?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, rus είπε

εγω εχω σχεδόν μηδενικο δηλωθεν εισοδημα.

Τπο ερωτνμα είναι, αν δηλωσεις μόνο το ποσό που πρεπει και κρατησεις τα υπολοιπα, κερδιζεις κατι?

ποια υπολοιπα φιλε μου,  βασικη προυποθεση για να εχεις αναλωση ειναι τα πραγματικα εισοδηματα σου να ειναι πανω απο τα τεκμαρτα.

εσυ εχεις μονο τεκμαρτα ή τουλαχιστον υπερτερουν. οποτε δεν τιθεται θεμα αναλωσης. ομως εισαι υποχρεωμενος να καλυψεις το ποσοστο αποδειξεων ειτε το εισοδημα ειναι τεκμαρτο ειτε πραγματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

Διορθωσε μας λοιπον, που είναι το λαθος?

Ανάλωση κεφαλαίου είναι άλλο πράγμα καταρχήν. Η έκπτωση φόρου γίνεται μόνο με αποδείξεις από ΠΛΑΣΤΙΚΟ χρήμα. 10% για εισόδημα εώς 10.000 ευρώ και 15% για εώς 30.000. Και όσο ανεβαίνει το ετήσιο εισόδημα ανεβαίνει και το ποσοστό ως ένα σημείο. Το οποίο σημαίνει ότι για εισόδημα π.χ. 15.000 ευρω θα χρειαστείς αποδείξεις από ΠΛΑΣΤΙΚΟ χρήμα 10.000 * 10% =1.000 ευρω και 5.000 * 15% = 750 ευρώ. Σύνολο 1750 ευρώ σε αποδείξεις από ΠΛΑΣΤΙΚΟ χρήμα. αν έχεις 2.000, 2.500 κλπ δεν έχεις θέμα. Αν έχεις όμως π.χ 1250 ευρώ σε αποδείξεις από ΠΛΑΣΤΙΚΟ χρήμα τότε θα πληρώσεις 22% φόρο για τα 500 ευρώ που σου λείπουν. Δηλαδή 110 ευρώ επιπλέον.

Όλα τα ποσά που έχετε ξοδέψει/χρησιμοποιήσει πλαστικό χρήμα φαίνονται στο e-banking σας και στο taxis. Οπότε τα ποσά τα γνωρίζει και η εφορία. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτά τα ποσά υπάρχουν και αυτά τα οποία δεν εκπίπτουν από τον φόρο οπότε είναι στο χέρι του φορολογούμενου το τελικό ποσό που θα αναγράψει στο 049 (γι' αυτο είναι κενό). Σου λέει δηλαδή να υπολογίσεις μόνος σου τα ποσά που εκπίπτουν. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...