Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2019


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rus είπε

Ψευδη δηλωση πως? Νομιμοτατη είναι η δηλωση και συμφωνα με τις επισημες οδηγιες. Συνεχεια αναφεσαι σε κολπα κα παρανομιες, δε μιλαμε για τετοια πραγματα

η αποκρυψη ποσων(ενω ειναι καταχωρημενα στην ααδε) και ας μην ειναι εισοδηματος δεν ειναι ψευδης?παντως μη αληθης ειναι σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, fastnq2 είπε

η αποκρυψη ποσων(ενω ειναι καταχωρημενα στην ααδε) και ας μην ειναι εισοδηματος δεν ειναι ψευδης?παντως μη αληθης ειναι σιγουρα.

Δε μιλαμε για αποκρυψη ποσων. Βλεπω οτι εισαι εξισου "ενημερωμενος με τον φιλο Gregorymo :-)

Πηγαινε στη σελιδα 13 αυτoυ τoυ νηματος, εγω και ενας αλλος φιλος εχουμε βαλει image με τις οδηγιες του Υπουργείου: "Οι παραπάνω κωδικοί[049] δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση, αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να έχεις ξοδέψει πραγματικά 1000 ευρώ αλλά να δηλώνεις μόνο 500 στο 049 δεν είναι από μόνο του παράνομο.

Το να πεις μετά ότι τα άλλα 500 (που στην πραγματικότητα τα έχεις ξοδέψει) τα είχες διαθέσιμα για ανάλωση του χρόνου επίσης δεν είναι παράνομο (προς το παρόν). Όμως, αν το κάνεις κατά κόρον, θα ανάψει το φωτακι στο τάξις και μετά θα πρέπει να εξηγήσεις τις μεγάλες διαφορές (ανάμεσα στα ποσά που η τράπεζα λέει ότι έχεις ξοδέψει αλλά εσύ λες ότι είχες αποταμιευμενα).

Συγγνώμη αν είμαστε επιθετικοί όσο απαντάμε στα δικά σου ερωτήματα, παρακαλούμε την επιείκεια σου και ευχαριστούμε για την υπομονή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dtzgr είπε

 .......Όμως, αν το κάνεις κατά κόρον, θα ανάψει το φωτακι στο τάξις και μετά θα πρέπει να εξηγήσεις τις μεγάλες διαφορές (ανάμεσα στα ποσά που η τράπεζα λέει ότι έχεις ξοδέψει αλλά εσύ λες ότι είχες αποταμιευμενα).

Συγγνώμη αν είμαστε επιθετικοί όσο απαντάμε στα δικά σου ερωτήματα, παρακαλούμε την επιείκεια σου και ευχαριστούμε για την υπομονή σου.

Αντε παλι τα ιδια, ποιες εξηγήσεις να δωσω? σου ειπα οτι δε μιλαμε για κατι παρατυπο ή παρανομο. Θα κανεις μονο οτι προβλεπεται, ότι λενε οι οδηγιες. Δεδομενα  θα επεξεργαστείς. Δεν "λεω εγω ότι τα εχω αποταμιευμενα", είναι δηλωμενα στις παλιοτερες δηλωσεις.

Ναι, οπως βλεπεις είμαι πολύ επιεικης... Δυο ωρες τωρα με εχετε καθηλωσει να λεω ολο τα ιδια:)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rus είπε

Δε μιλαμε για αποκρυψη ποσων. Βλεπω οτι εισαι εξισου "ενημερωμενος με τον φιλο Gregorymo :-)

Πηγαινε στη σελιδα 13 αυτoυ τoυ νηματος, εγω και ενας αλλος φιλος εχουμε βαλει image με τις οδηγιες του Υπουργείου: "Οι παραπάνω κωδικοί[049] δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση, αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους"

τι να πω,μπορει να ειναι και απολυτα σωστο και νομιμο.Δεν θα το τραβηξω παραπανω,καταληγουμε να επαναλαμβανουμε ολοι την αποψη μας.

 

8 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Το να έχεις ξοδέψει πραγματικά 1000 ευρώ αλλά να δηλώνεις μόνο 500 στο 049 δεν είναι από μόνο του παράνομο.

Το να πεις μετά ότι τα άλλα 500 (που στην πραγματικότητα τα έχεις ξοδέψει) τα είχες διαθέσιμα για ανάλωση του χρόνου επίσης δεν είναι παράνομο (προς το παρόν). Όμως, αν το κάνεις κατά κόρον, θα ανάψει το φωτακι στο τάξις και μετά θα πρέπει να εξηγήσεις τις μεγάλες διαφορές (ανάμεσα στα ποσά που η τράπεζα λέει ότι έχεις ξοδέψει αλλά εσύ λες ότι είχες αποταμιευμενα).

Συγγνώμη αν είμαστε επιθετικοί όσο απαντάμε στα δικά σου ερωτήματα, παρακαλούμε την επιείκεια σου και ευχαριστούμε για την υπομονή σου.

μα ξαναλεω,ολα τα φορολογικα τερτιπια, στο ''σιγα μην το ψαξουν'' βασιζεται.Ποσες εικονικες χαρτινες αποδειξεις εχουν μπει σε φορολογικες δηλωσεις..Και ξαναλεω,ΑΝ λεω ΑΝ κατσουν και το ψαξουν?

edit:μου θυμιζει την φαση με τα τελωνεια,που οσο ηταν δειγματοληπτικος ο ελεγχος γινοταν παρτυ,φερναμε πραγματα με τεραστια πιθανοτητα να μην περασουν τελωνειο,μεχρι που το ψιλιαστηκαν προσελαβαν πολλους τελωνειακους και πλεον ολα περνανε απο ελεγχο και κοβουν κωλους.

Αλλο που τα καταστηματα βρηκαν τον τροπο με τις τριγωνικες αποστολες.Και συγκεκριμενα μονο 2.

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κώδικας φορολογίας εισοδήματος, που είναι νόμος του κράτους, είναι αυτός που υπερισχύει της οδηγίας σε ένα φυλλάδιο, της οποίας η διατύπωση μπορεί να είναι και προβληματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, bjj-p είπε

στο κατω κατω θα παει σε  λογιστη να του κανει την αναλωση

Μάλλον δε θέλει να πάει για να γλυτώσει το 30άρι. Γι' αυτό ρωτάει. Ανάλωση μόνο με ότι έχει κάτω απ' το στρώμα θα κάνει, αυτά που γράφει είναι για γέλια. Θα τα γράφουν οι λογιστές σε κανά θρεντ σε δικό τους σάητ και θα γελάνε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Xacti είπε

Μάλλον δε θέλει να πάει για να γλυτώσει το 30άρι. Γι' αυτό ρωτάει. Ανάλωση μόνο με ότι έχει κάτω απ' το στρώμα θα κάνει, αυτά που γράφει είναι για γέλια. Θα τα γράφουν οι λογιστές σε κανά θρεντ σε δικό τους σάητ και θα γελάνε.

Κάθε χρονο μονος μου κανω τη δηλωση. Για γελια σου φαινονται εσενα που εισαι ασχετος, εγω  με την αν.κεφ,.όπως ειπα, εχω καταφερει να μηδενισω φορο και σε μια αλλη περιπτωση να μηδενισω το φορο και να παρω και επιστροφη.

 

22 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Ο κώδικας φορολογίας εισοδήματος, που είναι νόμος του κράτους, είναι αυτός που υπερισχύει της οδηγίας σε ένα φυλλάδιο, της οποίας η διατύπωση μπορεί να είναι και προβληματική.

Ελπιζω να προσεξες οτι στο μεταξυ αλλαξα με edit τo ποστ στο οποιο απαντησες.

Καλο είναι να χρησιμοποιεις quotes.

22 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

μα ξαναλεω,ολα τα φορολογικα τερτιπια, στο ''σιγα μην το ψαξουν'' βασιζεται.Ποσες εικονικες χαρτινες αποδειξεις εχουν μπει σε φορολογικες δηλωσεις..Και ξαναλεω,ΑΝ λεω ΑΝ κατσουν και το ψαξουν?

edit:μου θυμιζει την φαση με τα τελωνεια,που οσο ηταν δειγματοληπτικος ο ελεγχος γινοταν παρτυ,φερναμε πραγματα με τεραστια πιθανοτητα να μην περασουν τελωνειο,μεχρι που το ψιλιαστηκαν προσελαβαν πολλους τελωνειακους και πλεον ολα περνανε απο ελεγχο και κοβουν κωλους.

Να ξαναπω λοιπον ότι εγω δε μιλαω για φορολογικα τερτιπια ή για "σιγα μη κατσουν να το ψαξουν" κλπ.  Μόνο για νομιμα, προβλεπόμενα και δηλωμενα. Η αν.κεφ.πρ.ετων είναι νομιμη, προβλεπομενη και χρησιμοποιεται ευρεως από τους φορολογουμενους.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι τα έχω ξαναγράψει κάπου αλλά here goes:

Η εφορία έχει δύο τρόπους να ελέγξει και να φορολογήσει τα αδήλωτα εισοδήματα.

Ο πρώτος τρόπος είναι ο αυτοματοποιημένος, μέσω της δήλωσης και του συστήματος με τα τεκμήρια και τις δαπάνες, όπου δαπάνες όχι οι αγορές του 049, αλλά οι αγορές οχημάτων, ακινήτων, μετοχών κλπ.

Υπολογίζονται δηλαδή οι τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης, που αντιπροσωπεύουν μια εκτίμηση του ποσού που ξόδεψες για να ζήσεις με βάση το σπίτι που μένεις, το αυτοκίνητο που έχεις κλπ, προστίθενται σε αυτές οι πραγματικές δαπάνες που αναφέρω παραπάνω και δηλώνονται συγκεκριμένα στη δήλωση, και συγκρίνεται το άθροισμα με τα έσοδά σου (δηλαδή με τα εισοδήματα συν τα ποσά που δεν είναι εισόδημα, όπως π.χ. είσπραξη από πώληση αυτοκινήτου/ακινήτου).

Αν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό (τεκμήρια+δαπάνες>έσοδα), θεωρείται ότι ξόδεψες περισσότερα απο όσα δήλωσες, άρα αυτόματα χρεώνεσαι φόρο για το ποσό που θεωρείται ότι ξόδεψες.

Αν το αποτέλεσμα είναι θετικό (έσοδα>τεκμήρια+δαπάνες), αυτή η θετική διαφορά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καλύψει ενδεχόμενη μελλοντική αρνητική διαφορά, για ανάλωση δηλαδή.

Στο παραπάνω σύστημα δεν παίζουν κανένα ρόλο οι πραγματικές αγορές, ούτε το πως και πόσες θα δηλωθούν στον 049, γιατί πολύ απλά υπάρχει επικάλυψη - δεν είναι δυνατόν η εφορία να υπολογίζει ότι ξόδεψες π.χ. 3000 για να ζήσεις συν 4000 για να συντηρήσεις σπίτι συν 3000 για να συντηρήσεις αυτοκίνητο και μετά να προσθέσει σε αυτά τις αγορές με κάρτα, που περιλαμβάνουν βενζίνες, τρόφιμα, λογαριασμούς σπιτιού κλπ. Άρα δεν υπάρχει καμία περίπτωση ούτε τώρα ούτε ποτέ να αποτελέσει ο 049 τεκμήριο και να παίξει ρόλο στην ανάλωση, τουλάχιστον όχι όσο υπάρχει το σύστημα των τεκμηρίων.

Ο δεύτερος τρόπος είναι πολύ πιο στοχευμένος και κοιτάει αποκλειστικά τα πραγματικά οικονομικά στοιχεία σε σχέση με τα δηλωθέντα. Πολύ απλά, βλέπει (σχετικά αυτοματοποιημένα) για μια Χ περίοδο τι έσοδα δηλώθηκαν με τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος, καθώς και πόσα καθαρά/καινούρια λεφτά μπήκαν στους τραπεζικούς λογαριασμούς. Αν υπάρχει διαφορά, εκεί μπορούν να μπουν τα χοντρά πρόστιμα. Εκεί λοιπόν παίζουν ρόλο οι πραγματικές κινήσεις των λογαριασμών, αλλά και πάλι οι αγορές είναι αδιάφορες - για να ξοδευτεί ένα ποσό για μια αγορά πρέπει αυτό το ποσό να έχει μπει σε λογαριασμό, και την εφορία την ενδιαφέρει ότι μπήκε, όχι γιατί και πως βγήκε. Εξαλλου οι αγορές περιλαμβάνουν και αγορές με πιστωτικές, που είναι ολίγον αδιάφορες για τη συγκεκριμένη ανάλυση - εγώ μπορεί να έχω μηδέν εισόδημα και να αγοράσω πράγματα αξίας 50000 φορτώνοντας δάνεια και κάρτες, αυτό δεν ενδιαφέρει την εφορία (δεν είναι απόδειξη ότι έβγαλα 50000 μαύρα). Αν αύριο πληρώσω όλα τα δάνεια και τις κάρτες (=μπουν καινούρια λεφτά δικά μου στο τραπεζικό σύστημα), τότε μπορεί να έρθει η εφορία και να μου πει ότι έβγαλα τόσα μαύρα. Άρα και εδώ οι αγορές και ο 049 δεν έχουν καμιά σημασία.

 

TL;DR: μην αναφέρετε τον 049 στην ίδια πρόταση με ανάλωση/τεκμήρια,  δεν έχουν απολύτως καμία σχέση.

 

 

Επεξ/σία από mezger
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mezger είπε

Η εφορία έχει δύο τρόπους να ελέγξει και να φορολογήσει τα αδήλωτα εισοδήματα.

Σε ότι αφορα εμενα, δεν μιλησα για αδηλωτα εισοδηματα.

6 ώρες πριν, mezger είπε

μην αναφέρετε τον 049 στην ίδια πρόταση με ανάλωση/τεκμήρια,  δεν έχουν απολύτως καμία σχέση.

Aρα όταν αργοτερα γινει ο υπολογισμος για την αν.κεφ.προηγ. ετων, ο 049 δεν θα ληφθει υποψη? Και κατα συνεπεια δεν εχει σημασια ειτε βαλεις το ελαχιστο απαραιτητο ειτε βαλεις το πενταπλασιο?

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rus είπε

Σε ότι αφορα εμενα, δεν μιλησα για αδηλωτα εισοδηματα.

Aρα όταν αργοτερα γινει ο υπολογισμος για την αν.κεφ.προηγ. ετων, ο 049 δεν θα ληφθει υποψη? Και κατα συνεπεια δεν εχει σημασια ειτε βαλεις το ελαχιστο απαραιτητο ειτε βαλεις το πενταπλασιο?

Δεν το βάζεις ΜΟΝΟΣ σου, αυτό λέμε !!!!!

(κωδικό 049)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Δεν το βάζεις ΜΟΝΟΣ σου, αυτό λέμε !!!!!

(κωδικό 049)

Εγώ μόνος μου τον συμπλήρωσα. Ήταν κενός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Δεν το βάζεις ΜΟΝΟΣ σου, αυτό λέμε !!!!!

(κωδικό 049)

Φιλε μου δε ρωτησα εσενα (ουτε και ρωτησα αυτο που λες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς, ήταν κενός ???? Άνοιξες το κουτάκι και έγραφε μέσα ΜΗΔΕΝ ?

Ήταν κενό. Πατάς στον σύνδεσμο και σου ανοίγει μια καρτέλα με τα ποσά που πλήρωσες με πλαστικό/ιντερνετικό χρήμα από κάθε τράπεζα ξεχωριστά. Αυτά τα ποσά είναι όλες οι συναλλαγές και όχι μόνο αυτά που εκπίπτουν, οπότε από αυτά βάζεις εσύ ένα ποσό στο 049 που να σε καλύπτει. Εγώ ή όλα τα έβαζα ή ένα μέρος το ίδιο ποσό μου έβγαινε να πληρώσω. 

Δεν ξέρω αν σε κάποιους ήταν προσυμπληρωμένο (αμφιβάλλω πάντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...