Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2019


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, rus είπε

Υπαρχουν στις βεβαιώσεις που δινει η τραπεζα στην εφορια τα ποσά από τέτοιες πληρωμες?

Ναι. Τα ποσά αντιστοιχούν στο ΣΥΝΟΛΟ των συναλλαγών με ηλεκτρονικό χρήμα. Χωρίς διάκριση

24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδή, αν κάποιος έχει πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας με την κάρτα η τον φόρο εισοδήματος, πρέπει να τα ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ !!!!

Ναι, όπως και τις άλλες πληρωμές που δεν εκπίπτουν από το φόρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, aerodyne είπε

Οι δαπάνες που εξαιρούνται

Ποιες δαπάνες εξαιρούνται:

Τα ενοίκια, δόσεις δανείων, τα τέλη κυκλοφορίες, αγορές ακινήτων, αυτοκινήτων, σκαφών αναψυχής, πληρωμή φόρων, αγορές μετοχών.

https://www.tovima.gr/2019/03/03/finance/aforologito-oi-e-apodeikseis-pou-eksasfalizoun-ekptosi-forou/

Νομιζω πως ολα αυτα που σημειωσα δεν προσμετρουνται απο τις τραπεζες, μιας και η πληρωμη θα γινει ειτε προς την ιδια την τραπεζα, ειτε προς το δημοσιο με μεσαζοντα την τραπεζα, ειτε στο ενοικιο με μεταφορα-καταθεση χρηματων (ο λογαριασμος που μεταφερονται δεν ειναι επαγγελματικος και λογικα ο εκμισθωτης δεν εχει pos). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα τις δοσεις στο Κωτσοβολο (δανειο στην ουσια) που τις πληρωνω με καρτα τις βγαζει κανονικα στο αφορολογητο και στην εφαρμογη της τραπεζας και στην δηλωση.

Δεν εχουν αλλο POS για τις δοσεις και αλλο για τις αγορες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εμενα τις δοσεις στο Κωτσοβολο (δανειο στην ουσια) που τις πληρωνω με καρτα τις βγαζει κανονικα στο αφορολογητο και στην εφαρμογη της τραπεζας και στην δηλωση.

Δεν εχουν αλλο POS για τις δοσεις και αλλο για τις αγορες...

Μηπως  περιγραφεις  δοσεις μεσω πιστωτικης καρτας;

το δανειο δεν περναει απο pos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bjj-p είπε

Μηπως  περιγραφεις  δοσεις μεσω πιστωτικης καρτας;

το δανειο δεν περναει απο pos.

Μπορεις να πληρωσεις τις δοσεις στο ταμειο κανονικα με χρεωστικη καρτα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Μπορεις να πληρωσεις τις δοσεις στο ταμειο κανονικα με χρεωστικη καρτα!!

Εδωσες εκαθαριστικο, πηρες εγκριση ποσου, το δηλωνεις ως δανειο στην φορολογικη σου δηλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bjj-p είπε

Εδωσες εκαθαριστικο, πηρες εγκριση ποσου, το δηλωνεις ως δανειο στην φορολογικη σου δηλωση;

Ναι κανονικα εδω και 3 χρονια που εχω δοσεις στον Κωτσοβολο.

2 φορολογικες δηλωσεις μου το εμφανιζει σαν δανειο κανονικα.

Απλα ειναι BUG στο συστημα του Κωτσοβολου που δεν ξεχωριζει στο ταμειο εαν πληρωνεις δοση δανειου ή αγοραζεις κατι με αυτο το ποσο.

Χρησιμοποιουν το ιδιο POS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rus είπε

Aρα όταν αργοτερα γινει ο υπολογισμος για την αν.κεφ.προηγ. ετων, ο 049 δεν θα ληφθει υποψη? Και κατα συνεπεια δεν εχει σημασια ειτε βαλεις το ελαχιστο απαραιτητο ειτε βαλεις το πενταπλασιο?

Η ερώτηση που κάνεις απαντήθηκε ήδη από το quote που έβαλες. Η ανάλυση που έκανα νομίζω είναι σαφής, αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία ευχαρίστως να τη συζητήσουμε. Αν απλά δεν εμπιστεύεσαι αυτό που λέω, διάβασε τα άρθρα 31-34 του 4172/2013 όπως ισχύει.

16 ώρες πριν, The_Judas είπε

Οποιος δηλώνει φιλοξενούμενος σε σπίτι άλλου, πρέπει να περιμένει να προηγηθεί η δήλωση του άλλου (που τον φιλοξενεί);

Εμένα μου βγάζει μύνημα στην υποβολή του Ε1: "προσοχή υπάρχει πρόβλημα με τον κωδικό 019 ΠΙΝΑΚΑΣ 2".  Αυτό βέβαια είναι λίγο περίεργο γιατί δεν έχω δηλώσει πουθενά ότι φιλοξενώ αλλά ότι φιλοξενούμαι (στον ΠΙΝΑΚΑ 6).

Όχι, μπορεί να κάνει πρώτα ο φιλοξενούμενος. Ο 019 πάντως δεν έχει σχέση με φιλοξενία, πάτα τον και δες τι σου βγάζει.

16 ώρες πριν, CoOliO είπε

Μικροεισοδήματα από πωλήσεις αντικειμένων που είχαμε (πχ κινητό κάποιο ρούτερ κ ίσως παπούτσια) τα δηλώνουμε?

Επίσης στον κωδικό 719-720 δηλώνουμε το παπάκι?Τι βάζουμε στο κελί?Κυβικά που γράφει η άδεια κ πότε μεταβιβάστηκε?

Θεωρητικά μπορείς να τα δηλώσεις στον 781 (διάθεση λοιπών περιουσιακών στοιχείων), δεν είναι συνηθισμένο να δηλώνεται εκεί κάτι λιγότερο απο αυτοκίνητο/δίκυκλο αλλά δεν απαγορεύεται κιόλας. Το μόνο κώλυμα είναι ότι μπορεί να σου ζητηθεί να αποδείξεις την πώληση και την αντίστοιχη είσπραξη, και εκεί τι θα δείξεις?

Στους 719-720 βάζεις το ποσό αγοράς του παπακίου.

15 ώρες πριν, zaosdendrophile είπε

Καλησπέρα σας...

Μια ερώτηση...

Έχω χάσει το διαβατήριο μου και έχω πάρει χαρτί απώλειας απο την αστυνομία με όλα μου τα στοιχεία πάνω κανονικά....

Δεν έχω κάνει ακόμα φορολογική δήλωση φέτος...Αλλά θέλω να κάνω για να μπορώ να παίρνω επίδομα ενοικίου και επίδομα ΚΕΑ....

Το θέμα μου είναι πως δεν έχω 130 ευρώ αυτη τη στιγμή που μου ζητάνε για καινούριο διαβατήριο...

Μπορώ να κάνω φορολογική δήλωση και έπειτα να κανω αίτηση για τα επιδόματα έχόντας απλά χαρτί απώλειας απο την αστυνομία?

Πραγματικά δεν βγαίνω με το νοίκι, και βασιζόμουν στα επιδόματα που θα έπαιρνα αλλά τώρα που έχασα το διαβατήριο μου.... :(

Ευχαριστώ...

Αν μπορέσεις να τα κάνεις όλα ηλεκτρονικά δεν έχεις πρόβλημα, αν χρειαστεί να πας σε δήμο για οποιοδήποτε λόγο ίσως κολλήσεις. Καλύτερα να ρωτήσεις εκεί αν δέχονται το χαρτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mezger είπε

Θεωρητικά μπορείς να τα δηλώσεις στον 781 (διάθεση λοιπών περιουσιακών στοιχείων), δεν είναι συνηθισμένο να δηλώνεται εκεί κάτι λιγότερο απο αυτοκίνητο/δίκυκλο αλλά δεν απαγορεύεται κιόλας. Το μόνο κώλυμα είναι ότι μπορεί να σου ζητηθεί να αποδείξεις την πώληση και την αντίστοιχη είσπραξη, και εκεί τι θα δείξεις?

Στους 719-720 βάζεις το ποσό αγοράς του παπακίου.

Οπότε δεν τα δηλώνω καλύτερα..Δεν είναι κανένα μεγάλο ποσό!!

Στο 719-720 τίποτα παραπάνω πέρα από το ποσό?Ούτε κυβικά ούτε τίποτα?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mezger είπε

Η ερώτηση που κάνεις απαντήθηκε ήδη από το quote που έβαλες. Η ανάλυση που έκανα νομίζω είναι σαφής, αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία ευχαρίστως να τη συζητήσουμε. Αν απλά δεν εμπιστεύεσαι αυτό που λέω, διάβασε τα άρθρα 31-34 του 4172/2013 όπως ισχύει.

Σε εμπιστεύομαι αλλα ο προβληματισμος μου είναι ο εξης. Ας πουμε οτι φετος εβγαλα 5000ε. Δεν ειναι καλυτερα να τα κρατησω για μια μελλοντικη επικληση αν.κεφ. αντι να τα χαραμισω στον 049?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, rus είπε

Ας πουμε οτι φετος εβγαλα 5000ε. Δεν ειναι καλυτερα να τα κρατησω για μια μελλοντικη επικληση αν.κεφ. αντι να τα χαραμισω στον 049?

Γράψε κι άλλα ρε φίλε, είσαι θεός. Καιρό είχα να γελάσω τόσο αχαχαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Xacti είπε

Γράψε κι άλλα ρε φίλε, είσαι θεός. Καιρό είχα να γελάσω τόσο αχαχαχαχαχαχαχαχα

Γιατι πεταγεσαι συνεχεια και τρολαρεις στα ποστς μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 21/5/2019 στις 6:02 ΜΜ, The_Judas είπε

Οποιος δηλώνει φιλοξενούμενος σε σπίτι άλλου, πρέπει να περιμένει να προηγηθεί η δήλωση του άλλου (που τον φιλοξενεί);

Εμένα μου βγάζει μύνημα στην υποβολή του Ε1: "προσοχή υπάρχει πρόβλημα με τον κωδικό 019 ΠΙΝΑΚΑΣ 2".  Αυτό βέβαια είναι λίγο περίεργο γιατί δεν έχω δηλώσει πουθενά ότι φιλοξενώ αλλά ότι φιλοξενούμαι (στον ΠΙΝΑΚΑ 6).

Δεν έχει σημασία ποιος θα το δηλώσει πρώτος.

Ο κωδικός 019 δεν έχει σχέση με την φιλοξενία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2019 στις 10:24 ΠΜ, mezger είπε

μην αναφέρετε τον 049 στην ίδια πρόταση με ανάλωση/τεκμήρια

 

12 ώρες πριν, rus είπε

Δεν ειναι καλυτερα να τα κρατησω για μια μελλοντικη επικληση αν.κεφ. αντι να τα χαραμισω στον 049?

Τώρα απλά παίζουμε την κολοκυθιά. Είναι σα να ρωτάς αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους πόντους που έχεις μαζέψει από το σουπερ μαρκετ για να μειώσεις τους πόντους στην τροχαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ασχετο-σχετικο!Ποτε θα ανοιξει η αιτηση για επιδομα ενοικιου?Εκανα την καινουρια φορολογικη κ υπαρχει πιθανοτητα να παρω κτ!Μπαινω μεσα αλλα δεν μου βγαζει καμια αιτηση να κανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...