Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2019


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, bjj-p είπε

ποια υπολοιπα φιλε μου,  βασικη προυποθεση για να εχεις αναλωση ειναι τα πραγματικα εισοδηματα σου να ειναι πανω απο τα τεκμαρτα.

εσυ εχεις μονο τεκμαρτα ή τουλαχιστον υπερτερουν. οποτε δεν τιθεται θεμα αναλωσης. ομως εισαι υποχρεωμενος να καλυψεις το ποσοστο αποδειξεων ειτε το εισοδημα ειναι τεκμαρτο ειτε πραγματικο.

Για την αναλωση κεφαλαιου πας πολλα χρονια πισω. Φετος εχεις 0 πραγματικο εισοδημα, πριν 10 χρονια μπορει να ειχες 100.000, αυτά λοιπον επικαλεισαι.

19 λεπτά πριν, Xacti είπε

Ανάλωση κεφαλαίου είναι άλλο πράγμα καταρχήν. Η έκπτωση φόρου γίνεται μόνο με αποδείξεις από ΠΛΑΣΤΙΚΟ χρήμα. 10% για εισόδημα εώς 10.000 ευρώ και 15% για εώς 30.000. Και όσο ανεβαίνει το ετήσιο εισόδημα ανεβαίνει και το ποσοστό ως ένα σημείο. Το οποίο σημαίνει ότι για εισόδημα π.χ. 15.000 ευρω θα χρειαστείς αποδείξεις από ΠΛΑΣΤΙΚΟ χρήμα 10.000 * 10% =1.000 ευρω και 5.000 * 15% = 750 ευρώ. Σύνολο 1750 ευρώ σε αποδείξεις από ΠΛΑΣΤΙΚΟ χρήμα. αν έχεις 2.000, 2.500 κλπ δεν έχεις θέμα. Αν έχεις όμως π.χ 1250 ευρώ σε αποδείξεις από ΠΛΑΣΤΙΚΟ χρήμα τότε θα πληρώσεις 22% φόρο για τα 500 ευρώ που σου λείπουν. Δηλαδή 110 ευρώ επιπλέον.

Όλα τα ποσά που έχετε ξοδέψει/χρησιμοποιήσει πλαστικό χρήμα φαίνονται στο e-banking σας και στο taxis. Οπότε τα ποσά τα γνωρίζει και η εφορία. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτά τα ποσά υπάρχουν και αυτά τα οποία δεν εκπίπτουν από τον φόρο οπότε είναι στο χέρι του φορολογούμενου το τελικό ποσό που θα αναγράψει στο 049 (γι' αυτο είναι κενό). Σου λέει δηλαδή να υπολογίσεις μόνος σου τα ποσά που εκπίπτουν. 

Η εφορια φυσικα και τα γνωριζει, μετραει ομως αυτό που θα γραψεις στη δηλωση σου. Τα λεφτα που "σωζεις" στον 049 μετρανε σε μια μελλοντικη επικληση αν. κεφαλαιου?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, rus είπε

Η εφορια φυσικα και τα γνωριζει, μετραει ομως αυτό που θα γραψεις στη δηλωση σου. Τα λεφτα που "σωζεις" στον 049 μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε μια μελλοντικη επικληση αν. κεφαλαιου?

Όχι. Αφού φαίνεται ότι τα ξόδεψες. Να στο πω διαφορετικά μπας και το καταλάβεις. Έχεις ξοδέψει 5.000 ευρώ σε πλαστικό χρήμα. Από αυτά μόνο τα 2.500 εκπίπτουν απ' τον φόρο οπότε στο 049 γράφεις 2.500. Τα υπόλοιπα 2.500 που δεν εκπίπτουν απ' τον φόρο σημαίνει ότι τα ξόδεψες για λογαριασμούς, ιντερνετικό στοίχημα κλπ. Η εφορία ξέρει ότι τα ξόδεψες άρα πως θα χρησιμοποιήσεις ξοδεμένο χρήμα για ανάλωση? Ακόμα και 1900 ευρώ να γράψεις στο 049 το υπόλοιπο των 600 δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για ανάλωση γιατί είναι ξοδεμένο χρήμα.

Welcome to the internet times. Big Brother is watching you

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

Για την αναλωση κεφαλαιου πας πολλα χρονια πισω. Φετος εχεις 0 πραγματικο εισοδημα, πριν 10 χρονια μπορει να ειχες 100.000, αυτά λοιπον επικαλεισαι.

σαφως. καθε χρονο η αναλωση ειπαμε, υπολογιζεται για μελλοντικη χρηση. μπορεις να επικαλεστεις οποιοδηποτε ποσο σου λειπει αρκει να το εχεις υπολογισει στα παρελθοντα ετη.

αναφερθηκες στο να πειραξεις το ποσο των αποδειξεων,  φετος.  πως συνδεονται αυτα εφοσον φετος, σου εξηγησα οτι δεν λαμβανεις ποσο για αναλωση.

Αν ειχες εισοδημα μεγαλυτερο απο το τεκμαρτο φετος  , θα ειχε νοημα η κουβεντα για τς αποδειξεις. φυσικα μονο για μελλοντικη χρηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Xacti είπε

Όχι. Αφού φαίνεται ότι τα ξόδεψες. Να στο πω διαφορετικά μπας και το καταλάβεις. Έχεις ξοδέψει 5.000 ευρώ σε πλαστικό χρήμα. Από αυτά μόνο τα 2.500 εκπίπτουν απ' τον φόρο οπότε στο 049 γράφεις 2.500. Τα υπόλοιπα 2.500 που δεν εκπίπτουν απ' τον φόρο σημαίνει ότι τα ξόδεψες για λογαριασμούς, ιντερνετικό στοίχημα κλπ. Η εφορία ξέρει ότι τα ξόδεψες άρα πως θα χρησιμοποιήσεις ξοδεμένο χρήμα για ανάλωση? Ακόμα και 1900 ευρώ να γράψεις στο 049 το υπόλοιπο των 600 δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για ανάλωση γιατί είναι ξοδεμένο χρήμα.

Εκανα και μια διορθωση, αντι "μπορουν να χρησιμοποιηθουν" σε "μετρανε", για να είναι πιο κατανοητο.

Το "μπας" γιατι το ειπες? Σου εδωσα την εντυπωση ότι δε καταλαβαινω? Ερωτημα κανω και φυσικα καθε απαντηση ειναι ευπροσδεκτη.

Φαινεται μεν ότι τα ξοδεψα, αλλα δεν δηλωθηκαν στον κωδικο της δηλωσης. Αρα για τη δηλωση δε φαινονται, και ο υπολογισμος της αναλωσης γινεται επι των δηλωσεων, σωστα?

7 λεπτά πριν, bjj-p είπε

σαφως. καθε χρονο η αναλωση ειπαμε, υπολογιζεται για μελλοντικη χρηση. μπορεις να επικαλεστεις οποιοδηποτε ποσο σου λειπει αρκει να το εχεις υπολογισει στα παρελθοντα ετη.

αναφερθηκες στο να πειραξεις το ποσο των αποδειξεων,  φετος.  πως συνδεονται αυτα εφοσον φετος, σου εξηγησα οτι δεν λαμβανεις ποσο για αναλωση.

Αν ειχες εισοδημα μεγαλυτερο απο το τεκμαρτο φετος  , θα ειχε νοημα η κουβεντα για τς αποδειξεις. φυσικα μονο για μελλοντικη χρηση.

Μα μονο για μελλοντικη χρηση μιλαω, το ειπα πολλες φορες αλλα προφανως δε το προσεξες.

Δεν είναι πειραγμα το να βαλεις το απαραιτητο ποσό στο 049, είναι επισημη οδηγια.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, rus είπε

Το "μπας" γιατι το ειπες? Σου εδωσα την εντυπωση ότι δε καταλαβαινω?

Nαι :) 

7 λεπτά πριν, rus είπε

Φαινεται μεν ότι τα ξοδεψα, αλλα δεν δηλωθηκαν στον κωδικο της δηλωσης. Αρα για τη δηλωση δε φαινονται, και ο υπολογισμος της αναλωσης γινεται επι των δηλωσεων, σωστα?

Δεν υπάρχει σωτηρία. I rest my case. Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, bjj-p είπε

οκ παω πασο. βαλε οσο θελεις για μελλοντικη χρηση..

Εξακολουθεις να μην εχεις καταλαβει το θεμα. Δε βαζω οσο θελω, βαζω οσο πρεπει για να μην εχω το προστιμο. Δε ρωταω αν/πόσο να βαλω, άλλο πραγμα ρωταω.

5 λεπτά πριν, Xacti είπε

Nαι :) 

Σε ποιο σημειο?

5 λεπτά πριν, Xacti είπε

Δεν υπάρχει σωτηρία. I rest my case. Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω. 

Φιλε μου απλα πρεπει να παραδεχτεις ότι δε γνωρίζεις τι είναι η αν. κεφ.προηγ.ετων.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, rus είπε

Εκανα και μια διορθωση, αντι "μπορουν να χρησιμοποιηθουν" σε "μετρανε", για να είναι πιο κατανοητο.

Το "μπας" γιατι το ειπες? Σου εδωσα την εντυπωση ότι δε καταλαβαινω? Ερωτημα κανω και φυσικα καθε απαντηση ειναι ευπροσδεκτη.

Φαινεται μεν ότι τα ξοδεψα, αλλα δεν δηλωθηκαν στον κωδικο της δηλωσης. Αρα για τη δηλωση δε φαινονται, και ο υπολογισμος της αναλωσης γινεται επι των δηλωσεων, σωστα?

Μα μονο για μελλοντικη χρηση μιλαω, το ειπα πολλες φορες αλλα προφανως δε το προσεξες.

Δεν είναι πειραγμα το να βαλεις το απαραιτητο ποσό στο 049, είναι επισημη οδηγια.

Μα γιατί δεν κάνεις στο 2131621000, να σου ληθουν οι απορίες? ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μα γιατί δεν κάνεις στο 2131621000, να σου ληθουν οι απορίες? ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ ?

Τι να τους πω, ότι γραφουν λαθος οι οδηγιες τoυς επειδη ετσι λεει ο Gregorymo?

Ποιες αποριες λες?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rus είπε

Τι να τους πω, ότι γραφουν λαθος οι οδηγιες τoυς επειδη ετσι λεει ο Gregorymo?

Ποιες αποριες λες?

Να τους πεις ότι μείωσα τον κωδικό 049 γιατί έτσι με ΒΟΛΕΥΕ !!!!! ΟΧΙ, διότι διαπίστωσα κάποιο λαθος.

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

Εξακολουθεις να μην εχεις καταλαβει το θεμα. Δε βαζω οσο θελω, βαζω οσο πρεπει για να μην εχω το προστιμο. Δε ρωταω αν/πόσο να βαλω, άλλο πραγμα ρωταω.

Ας κάνω κι εγώ μια προσπάθεια:

Σου λέει ο bjj-p (και διάφοροι άλλοι 😞 εφόσον φέτος έχεις πραγματικό εισόδημα μικρότερο από το τεκμαρτό, στην πραγματικότητα για την εφορία έχεις μπει μέσα. Επομένως, όταν το πραγματικό είναι μικρότερο από το τεκμαρτό, ΔΕΝ έχεις εκείνη τη χρονιά καθόλου πόσο για ανάλωση στις επόμενες χρονιές.

Άρα, το τι θα βάλεις στον 049 δεν έχει καμία σημασία ως προς το διαθέσιμο ποσό για ανάλωση, αφού ούτως ή άλλως το ποσό που σου αφήνει η φετινή χρονιά είναι μηδέν.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Να τους πεις ότι μείωσα τον κωδικό 049 γιατί έτσι με ΒΟΛΕΥΕ !!!!! ΟΧΙ, διότι διαπίστωσα κάποιο λαθος.

Φιλικα

Δεν τίθεται θεμα "μειωσα το κωδικο 049 επειδή με βολευε"... τα εξηγήσαμε αυτα, κανε ένα κοπο να διαβασεις τα προηγουμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Δεν τίθεται θεμα "μειωσα το κωδικο 049 επειδή με βολευε"... τα εξηγήσαμε αυτα, κανε ένα κοπο να διαβασεις τα προηγουμενα.

Αλλά ΤΙ ? Αλήθεια, δεν έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Ας κάνω κι εγώ μια προσπάθεια:

Σου λέει ο bjj-p (και διάφοροι άλλοι 😞 εφόσον φέτος έχεις πραγματικό εισόδημα μικρότερο από το τεκμαρτό, στην πραγματικότητα για την εφορία έχεις μπει μέσα. Επομένως, όταν το πραγματικό είναι μικρότερο από το τεκμαρτό, ΔΕΝ έχεις εκείνη τη χρονιά καθόλου πόσο για ανάλωση στις επόμενες χρονιές.

Άρα, το τι θα βάλεις στον 049 δεν έχει καμία σημασία ως προς το διαθέσιμο ποσό για ανάλωση, αφού ούτως ή άλλως το ποσό που σου αφήνει η φετινή χρονιά είναι μηδέν.

Τι εννοεις να κανεις κι εσυ μια προσπαθεια? Σημασια εχει αν καταλαβες το θεμα και αν εχεις γνωσεις για να βοηθησεις. Στα συγκεκριμενα που ειπαν "ο bjj-p (και διάφοροι άλλοι" απαντησα, αν απαντησα κατι λαθος εκει να μας διαφωτισεις, όχι γενικοτητες.

Βεβαιως και εχω μπει μεσα, και μου βγαινει και φορος, επικαλούμαι λοιπον την αν. κεφ.προηγ. ετων και τον μηδενιζω.

Ότι ποσό κι να βαλω στον 049 μου λες οτι δε μετραει σε μια μελλοντικη επικληση αν.κεφαλαιου, εισαι ο μονος που το εχει απαντησει μεχρι στιγμης. Σε ευχαριστω για την απαντηση, ειμαστε σιγουροι ε?

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αλλά ΤΙ ? Αλήθεια, δεν έχω καταλάβει.

Ειπαμε, θα καταλαβεις όταν διαβασεις τα προηγουμενα ποστς.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, rus είπε

Aυτο ακριβως ρωτουσα κι εγω τις προαλλες, τελικα οι επισημες οδηγιες εχουν την απαντηση. Γραφουμε μόνο το ελαχιστο απαιτουμενο ποσό και σωζουμε τα υπολοιπα για μια μελλοντικη επικληση αναλωσης(αν οντως σωζονται γι αυτο το σκοπο).

Και φυσικα οχι.Αν ειναι δυνατον.Ελπιζω να εχω καταλαβει καλα αλλα πχ εσυ φετος για να καλυψεις το 15% των αποδειξεων σου θες πχ 500 ευρω αλλα εχεις κανει 1000 ευρω αγορες οποτε λες να βαλεις τα 500 και τα αλλα 500 οποτε σε βολευει ακομα και αν ειναι το 2025?Και φυσικα δεν ισχυει αυτο,τα 1000 ευρω που εχεις σε αποδειξεις ειναι αγορες που εγιναν στο 2018.Σκεψου τες σαν χαρτινες αποδειξεις, θα πηγαινες στην δου σου το 2025 αποδειξεις του 2018 για να καλυψεις το αφορολογητο?

Η αναλωση κεφαλαιων προηγουμενων χρονων αφορα πχ να εχεις εισοδημα φετος 1000 ευρω και αποδειξεις 2000 ευρω(σε κατι παρομοιο ειμαι και εγω φετος),οποτε και επικαλείσαι εισοδημα πχ του 2015 που σου ''περισσεψε΄΄΄ γιατι αν δεν επικαλεστεις εισοδημα αλλων ετων σημαινει οτι εχεις εισοδημα απο καπου αλλου δηλαδη μαυρα,και δεν τα εχεις δηλωσει που σημαινει πελεκυς.

Ξαναλεω,ελπιζω να καταλαβα τι εννοεις και να μην γραφω κατι που πιστευω ειναι αυτονοητο.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...