Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2019


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Και φυσικα οχι.Αν ειναι δυνατον.Ελπιζω να εχω καταλαβει καλα αλλα πχ εσυ φετος για να καλυψεις το 15% των αποδειξεων σου θες πχ 500 ευρω αλλα εχεις κανει 1000 ευρω αγορες οποτε λες να βαλεις τα 500 και τα αλλα 500 οποτε σε βολευει ακομα και αν ειναι το 2025?Και φυσικα δεν ισχυει αυτο,τα 1000 ευρω που εχεις σε αποδειξεις ειναι αγορες που εγιναν στο 2018.

Όχι φιλε μου, δε λεω "να βαλω (στον 049) τα αλλα 500 οποτε με βολευει". Λεω(ρωταω) αν τα αλλα 500 μετρανε σε μια μελλοντικη επικληση αν.κεφαλαιου

6 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Η αναλωση κεφαλαιων προηγουμενων χρονων αφορα πχ να εχεις εισοδημα φετος 1000 ευρω και αποδειξεις 2000 ευρω(σε κατι παρομοιο ειμαι και εγω φετος),οποτε και επικαλείσαι εισοδημα πχ του 2015 που σου ''περισσεψε΄΄΄

Για να βγαλεις αυτο το περίσσευμα παιρνεις τις παλιοτερες δηλωσεις και αφαιρεις τα εξοδα από τα εσοδα, σωστα? Στα εξοδα ειναι και οι 049?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, rus είπε

Όχι φιλε μου, δε λεω "να βαλω (στον 049) τα αλλα 500 οποτε με βολευει". Λεω(ρωταω) αν τα αλλα 500 μετρανε σε μια μελλοντικη επικληση αν.κεφαλαιου

οχι βεβαια, η αναλωση κεφαλαιου ειναι αναλωση κεφαλαιου.αναλωση ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ προηγουμενων ετων.Οχι αναλωση αγορων.Ουσιαστικα, κανοντας τις αγορες των επιπλεον 500 ευρω κανεις αυτοματα αναλωση κεφαλαιου προηγουμενου ετους γιατι οπως σου ειπα αν δεν μπορεις να δικαιολογησεις απο που ηρθαν τα επιπλεον 500 ευρω(πχ να εχεις 15 σερι φορολογικες δηλωσεις με μηδενικο εισοδημα) τοτε εχεις προβλημα γιατι ΑΥΤΟΜΑΤΑ η εφορια θεωρει οτι εχεις μαυρο εισοδημα(μην ξεχνας ακομα και η δωρεα πχ απο εναν θειο σου 500 ευρω ''κανονικα'΄ και συμφωνα με το γραμμα του νομου πρεπει να δηλωθει και να φορολογηθει).Το να βαλεις λιγοτερο ποσο απο αυτο που ηδη αναγνωριζει το συστημα μονο σε μπελα μπορει να σε οδηγησει(και οπως ειπα ειμαι και εγω σε χρονια που εχω παραπανω αγορες απο εισοδημα) μιας και ειναι ολα εκει καταγεγγραμενα,δεν ειναι οπως με τις χαρτινες αποδειξεις που μπορουσες οντως να βαλεις ακριβως το ποσο των αποδειξεων που σου εξασφαλιζε το αφορολογητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ριξε και μια ματια στη προσθηκη που εκανα με edit και δε προλαβες.

6 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Ουσιαστικα, κανοντας τις αγορες των επιπλεον 500 ευρω κανεις αυτοματα αναλωση κεφαλαιου προηγουμενου ετους γιατι οπως σου ειπα αν δεν μπορεις να δικαιολογησεις απο που ηρθαν τα επιπλεον 500 ευρω(πχ να εχεις 15 σερι φορολογικες δηλωσεις με μηδενικο εισοδημα) τοτε εχεις προβλημα γιατι ΑΥΤΟΜΑΤΑ................

Oπως ειπα μπορω να τα δικαιολογησω επικαλουμενος αν.κεφ.προηγ.ετων

6 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Το να βαλεις λιγοτερο ποσο απο αυτο που ηδη αναγνωριζει το συστημα μονο σε μπελα μπορει να σε οδηγησει(και οπως ειπα ειμαι και εγω σε χρονια που εχω παραπανω αγορες απο εισοδημα) μιας και ειναι ολα εκει καταγεγγραμενα,δεν ειναι οπως με τις χαρτινες αποδειξεις που μπορουσες οντως να βαλεις ακριβως το ποσο των αποδειξεων που σου εξασφαλιζε το αφορολογητο.

Οσο χρειαζεται θα βαλω, ετσι δε γραφουν οι οδηγιες? Τι εχω να χασω αν βαλω περισσοτερα?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rus είπε

Όχι φιλε μου, δε λεω "να βαλω (στον 049) τα αλλα 500 οποτε με βολευει". Λεω(ρωταω) αν τα αλλα 500 μετρανε σε μια μελλοντικη επικληση αν.κεφαλαιου

Για να βγαλεις αυτο το περίσσευμα παιρνεις τις παλιοτερες δηλωσεις και αφαιρεις τα εξοδα από τα εσοδα, σωστα? Στα εξοδα ειναι και οι 049?

θεωρητικα ναι, αλλα ειναι μολις η 1η(η 2η) χρονια που υπαρχει ο 049 και δεν υπαρχει προηγουμενο για να συζητησουμε.Μεχρι περσυ ηταν οι χαρτινες αποδειξεις ,φετος ειναι οι ηλεκτρονικες αγορες που ειναι εκει,δεν μπορεις να τις αποκρυψεις,αμφιβαλλω αν πετυχαινεις κατι 'απλα' αλλαζοντας ενα νουμερο.Για να στο θεσω αλλιως,οι εργοδοτες καταχωρουν ηλεκτρονικα καθε χρονο την ετησια μισθοδοσια σου,θα αλλαζες αν μπορουσες το ποσο προς τα κατω για να πετυχεις μικροτερη φορολογια?Εκει πας εναντια στον εργοδοτη σου, ο οποιος με συνοπτικες διαδικασιες και με τα βιβλια του σε βγαζει τρελο και μπορεις να μπεις και φυλακη για ψευδη δηλωση.Αλλαζοντας το ποσο που ειναι ηδη προυπολογισμενο απο την τραπεζα πας κοντρα στην τραπεζα.

ΔΕΝ γνωριζω αν η ααδε(κανει τα στραβα ματια ηδη σε αλλα πιο σημαντικα-δεν ειναι επι του θεματος-) θα το τραβουσε τοσο πολυ το θεμα,αν ομως το τραβηξει?

Με λιγα λογια,αν ισχυαν οι χαρτινες αποδειξεις οντως θα το κανα και εγω θα δηλωνα οσο χρειαζομουν ουτε λεπτο παραπανω,αλλα πλεον ειναι ολα καταγγεγραμμενα οποτε προσωπικα εγω δεν θα ρισκαρω να αλλαξω το ποσο.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, rus είπε

Βεβαιως και εχω μπει μεσα, και μου βγαινει και φορος, επικαλούμαι λοιπον την αν. κεφ.προηγ. ετων και τον μηδενιζω.

Ότι ποσό κι να βαλω στον 049 μου λες οτι δε μετραει σε μια μελλοντικη επικληση αν.κεφαλαιου, εισαι ο μονος που το εχει απαντησει μεχρι στιγμης. Σε ευχαριστω για την απαντηση, ειμαστε σιγουροι ε?

Αφού φέτος έχεις μπει μέσα, ποιο ακριβώς κεφάλαιο θες να επικαλεστείς μελλοντικά και φοβάσαι μην χάσεις αυτή την ευκαιρία με τον 049;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

θεωρητικα ναι, αλλα ειναι μολις η 1η(η 2η) χρονια που υπαρχει ο 049 και δεν υπαρχει προηγουμενο για να συζητησουμε

Αρα λοιπον αφου οι 049 υπολογιζονται στα εξοδα, δε με συμφερει να εχω οσο γινεται λιγοτερα εξοδα ώστε να βγει και μεγαλύτερο το περισσευμα οταν επικαλεστώ αν.κεφ.προηγ. ετων? Αυτός ειναι ο συλλογισμος μου.

5 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Αφού φέτος έχεις μπει μέσα, ποιο ακριβώς κεφάλαιο θες να επικαλεστείς μελλοντικά και φοβάσαι μην χάσεις αυτή την ευκαιρία με τον 049;

βλ. απο πανω ποστς. Αθροιστικα πανε τα ετη.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rus είπε

Αρα λοιπον αφου οι 049 υπολογιζονται στα εξοδα, δε με συμφερει να εχω οσο γινεται λιγοτερα εξοδα ώστε να βγει και μεγαλύτερο το περισσευμα οταν επικαλεστώ αν.κεφ.προηγ. ετων? Αυτός ειναι ο συλλογισμος μου.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ !!!!!! Αλλά αυτό θα το κάνεις με το να ΜΗΝ χρησιμοποιείς την κάρτα ! ΟΧΙ, ΣΒΗΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΣ !!!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ !!!!!! Αλλά αυτό θα το κάνεις με το να ΜΗΝ χρησιμοποιείς την κάρτα ! ΟΧΙ, ΣΒΗΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΣ !!!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ !!!!

Δεν τιθεται θεμα παρανομιας φιλε, ουτε... σβησιματος στοιχειων. Σου ειπα να διαβασεις τα προηγουμενα ποστς για να βγεις από τη πλανη σου.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο που θέλεις να καλύψεις με την ανάλωση είναι τα τεκμήρια. Ο 049 προς το παρόν δεν είναι επισήμως τεκμήριο. Επομένως το σύστημα, αν κάνεις μερικές δοκιμαστικές εκκαθαρίσεις, θα πρέπει να μην εξαρτά το φόρο σου από την τιμή του 049 εφόσον αυτός καλύπτει το εισόδημα (τεκμαρτό ή πραγματικό).

Με άλλα λόγια, αν το τεκμαρτό είναι 10000, και το πραγματικό 5000, 5000 είναι η ανάλωση που σου λείπει είτε βάλεις στον 049 τα 1000 ευρώ είτε βάλεις 6000. 

Ωστόσο αν ο 049 δείχνει ότι ξοδεύεις συστηματικά πολύ περισσότερα από αυτά που δηλώνεις, μπορεί να σε θέσει υποψηφιο για πιο συστηματικούς ελέγχους (οι οποίοι σίγουρα θα βγάλουν πολλά περισσότερα λαβράκια, αν είσαι σε θέση να το κάνεις αυτό συστηματικά και σε μεγάλο βαθμό).

Ελπίζω να βοήθησα, παρόλη την επιθετικότατη συμπεριφορά σου.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rus είπε

Αρα λοιπον αφου οι 049 υπολογιζονται στα εξοδα, δε με συμφερει να εχω οσο γινεται λιγοτερα εξοδα ώστε να βγει και μεγαλύτερο το περισσευμα οταν επικαλεστώ αν.κεφ.προηγ. ετων? Αυτός ειναι ο συλλογισμος μου.

βλ. απο πανω ποστς. Αθροιστικα πανε τα ετη.

Απλα το εχω ειναι διαφορετικο απο το δηλωνω.Εσυ εχεις 1000 ευρω.Δηλωνεις 500.Ειπα και πιο πανω τι γινεται στην ψευδη δηλωση.Το point μου ολο στεκει στο οτι στο ηλεκτρονικο συστημα εσυ εχεις κανει 1000 ευρω αγορες οι οποιες στην ακραια περιπτωση που το ψαξει η ααδε και πρεπει να πατε νομικα η τραπεζα θα το αποδειξει μεσα σε 5 λεπτα.Γενικοτερα ολη η βαση στα παραθυρακια και τα ''κολπα'' τα φορολογικα ειναι αν θα το ψαξουν λιγο παραπανω.Ε και αν το ψαξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dtzgr είπε

Το μόνο που θέλεις να καλύψεις με την ανάλωση είναι τα τεκμήρια. Ο 049 προς το παρόν δεν είναι επισήμως τεκμήριο. Επομένως το σύστημα, αν κάνεις μερικές δοκιμαστικές εκκαθαρίσεις, θα πρέπει να μην εξαρτά το φόρο σου από την τιμή του 049 εφόσον αυτός καλύπτει το εισόδημα (τεκμαρτό ή πραγματικό).

Με άλλα λόγια, αν το τεκμαρτό είναι 10000, και το πραγματικό 5000, 5000 είναι η ανάλωση που σου λείπει είτε βάλεις στον 049 τα 1000 ευρώ είτε βάλεις 6000. 

Ωστόσο αν ο 049 δείχνει ότι ξοδεύεις συστηματικά πολύ περισσότερα από αυτά που δηλώνεις, μπορεί να σε θέσει υποψηφιο για πιο συστηματικούς ελέγχους (οι οποίοι σίγουρα θα βγάλουν πολλά περισσότερα λαβράκια, αν είσαι σε θέση να το κάνεις αυτό συστηματικά και σε μεγάλο βαθμό).

Ελπίζω να βοήθησα, παρόλη την επιθετικότητα συμπεριφορά σου.

ΕΤΣΙ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ !!!!!!! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Ας κάνω κι εγώ μια προσπάθεια:

Σου λέει ο bjj-p (και διάφοροι άλλοι 😞 εφόσον φέτος έχεις πραγματικό εισόδημα μικρότερο από το τεκμαρτό, στην πραγματικότητα για την εφορία έχεις μπει μέσα. Επομένως, όταν το πραγματικό είναι μικρότερο από το τεκμαρτό, ΔΕΝ έχεις εκείνη τη χρονιά καθόλου πόσο για ανάλωση στις επόμενες χρονιές.

Άρα, το τι θα βάλεις στον 049 δεν έχει καμία σημασία ως προς το διαθέσιμο ποσό για ανάλωση, αφού ούτως ή άλλως το ποσό που σου αφήνει η φετινή χρονιά είναι μηδέν.

Ο φιλαρακος τρολαρει και καθεστε κ ασχολειστε. Ολοι οι αλλοι δεν εχουν καταλαβει αυτο που θελει να πει, αλλα δεν μπαινει στη διαδικασια να καταλαβει αυτα που γραφουν οι αλλοι..

στα 3-4 μηνυματα που εγραψα επεξηγουσα τι ισχυει για καθε εννοια που ρωτηθηκε και μαλιστα περιλαμβανε και την περιπτωση του.

στο κατω κατω θα παει σε  λογιστη να του κανει την αναλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Το μόνο που θέλεις να καλύψεις με την ανάλωση είναι τα τεκμήρια. Ο 049 προς το παρόν δεν είναι επισήμως τεκμήριο. Επομένως το σύστημα, αν κάνεις μερικές δοκιμαστικές εκκαθαρίσεις, θα πρέπει να μην εξαρτά το φόρο σου από την τιμή του 049 εφόσον αυτός καλύπτει το εισόδημα (τεκμαρτό ή πραγματικό).

Με άλλα λόγια, αν το τεκμαρτό είναι 10000, και το πραγματικό 5000, 5000 είναι η ανάλωση που σου λείπει είτε βάλεις στον 049 τα 1000 ευρώ είτε βάλεις 6000. 

Ωστόσο αν ο 049 δείχνει ότι ξοδεύεις συστηματικά πολύ περισσότερα από αυτά που δηλώνεις, μπορεί να σε θέσει υποψηφιο για πιο συστηματικούς ελέγχους (οι οποίοι σίγουρα θα βγάλουν πολλά περισσότερα λαβράκια, αν είσαι σε θέση να το κάνεις αυτό συστηματικά και σε μεγάλο βαθμό).

Ελπίζω να βοήθησα, παρόλη την επιθετικότατη συμπεριφορά σου.

Εγω επιθετικη συμπεριφορα?? Καλο κι αυτό. Επιθετικη συμπεριφορα δεχτηκα και χωρις λογο, αλλα με υπομονη απαντησα σε ολους, ακομα και σε οσους με αναγκασαν να επαναλαμβανω συνεχεια ποστς που δε διαβαζαν. Όταν κανεις ρωταει για να μαθει κατι, το μονο που δε πρεπει να εχει ειναι επιθετικη συμπεριφορα.

Με την αναλωση θελω να μηδενισω φορο, το φορο που προεκυψε απ τα τεκμηρια. Όταν παιρνεις τις παλιοτερες δηλωσεις για βγαλεις το περίσσευμα που θα χρησιμοποιηθει στον 787, ο 049 υπολογίζεται ή δεν υπολογίζεται?

Και δεν μιλαμε για "λαβράκια" ή οτι άλλο παρανομο μπορεις να υποθεσεις. Νομιμα και δηλωμένα όλα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Εγω επιθετικη συμπεrιφορα?? Καλο κι αυτό. Επιθετικη συμπεριφορα δεχτηκα και χωρις λογο, αλλα με υπομονη απαντησα σε ολους, ακομα και σε οσους με αναγκασαν να επαναλαμβανω συνεχεια ποστς που δε διαβαζαν. Όταν κανεις ρωταει για να μαθει κατι, το μονο που δε πρεπει να εχει ειναι επιθερικη συμπεριφορα.

Με την αναλωση θελεω να μηδενισω φορο, το φορο που προεκυψε απ τα τεκμηρια. Όταν παιρβνεις τι ςπαλιοτυερς δηκλωσνεις για βγαελις το περίσσευμα που θαχρηγσιμοπιησει ςστοιν 787, ο 049 υπολογίζεται ή δεν υπολογίζεται?

Και δεν μιλαμε για "λαβράκια" ή οτι άλλο παρανομο μπορεις να υποθεσεις. Νομιμα καιι δηλωμένα όλα.

ΟΧΙ, Ο 049 ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΩΣΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Απλα το εχω ειναι διαφορετικο απο το δηλωνω.Εσυ εχεις 1000 ευρω.Δηλωνεις 500.Ειπα και πιο πανω τι γινεται στην ψευδη δηλωση.Το point μου ολο στεκει στο οτι στο ηλεκτρονικο συστημα εσυ εχεις κανει 1000 ευρω αγορες οι οποιες στην ακραια περιπτωση που το ψαξει η ααδε και πρεπει να πατε νομικα η τραπεζα θα το αποδειξει μεσα σε 5 λεπτα.Γενικοτερα ολη η βαση στα παραθυρακια και τα ''κολπα'' τα φορολογικα ειναι αν θα το ψαξουν λιγο παραπανω.Ε και αν το ψαξουν?

Ψευδη δηλωση πως? Νομιμοτατη είναι η δηλωση και συμφωνα με τις επισημες οδηγιες. Συνεχεια αναφερεσαι σε κολπα και παρανομιες, δε μιλαμε για τετοια πραγματα.

16 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Ο φιλαρακος τρολαρει και καθεστε κ ασχολειστε. Ολοι οι αλλοι δεν εχουν καταλαβει αυτο που θελει να πει, αλλα δεν μπαινει στη διαδικασια να καταλαβει αυτα που γραφουν οι αλλοι..

στα 3-4 μηνυματα που εγραψα επεξηγουσα τι ισχυει για καθε εννοια που ρωτηθηκε και μαλιστα περιλαμβανε και την περιπτωση του.

στο κατω κατω θα παει σε  λογιστη να του κανει την αναλωση...

Όχι φιλε, μονος μου τη κανω.

Τρολαρω επειδή ρωτάω κατι που δε γνωρίζεις?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...