Προς το περιεχόμενο

Αύξηση στην τιμή των συνδρομών του ανακοίνωσε το Netflix από τον Μάιο στις ΗΠΑ


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω και εγώ μια άσχετη ερώτηση; Γιατί πλακωνόμαστε για κάτι που αφορά μόνο την Αμερική; Όταν και αν έρθει και στην Ευρώπη η αύξηση το συζητάμε/παίρνουμε τα μέτρα μας κ.λπ.

 

Τι σκάτε από τώρα;

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, JimGer είπε

Και ποιος θα κάτσει να το στήσει, να κατεβάζει περιεχόμενο, synced subs Κλπ? Kodi+real debrid είναι καλύτερο και φθηνότερο και ευκολότερο αλλά άλλο πράγμα αυτό και άλλο το νόμιμο...

Sonarr και Radarr, από Ελληνικούς Private trackers κι έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα με κανέναν κόπο.

Στο κινητό και στο tablet δε φαίνεται διαφορά. Στην 65άρα έχει τεράστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενα δυστυχώς τα αρνητικά σχόλια πολλών. Πολύ κρίμα να απαξιώνουμε τη δουλειά χιλιάδων ανθρώπων και να απαιτούμε να τα έχουμε όλα τσάμπα.

Οι παραγωγές του νέτφλιξ ολοένα και αυξάνονται σε αριθμό και ποιότητα. Το να δώσω 4 ευρώ το μήνα, προσωπικά δε μου στερεί τίποτα παραπάνω από έναν καφέ. Είμαι ήδη ευχαριστημένος που με έχει απαλλάξει από τη μιζέρια του διαρκούς downloading.

4 ευρώ = 1/2 εισιτήριο κινηματογράφου = 1 μπέργκερ χωρίς πατάτες = 1/2 τζιν τόνικ = 1 πακέτο μάρλμπορο

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asdfaster είπε

Eπειδή μένω στην Νέα Υόρκη. Tο netflix στην Αμερική αξίζει με 1000 γιατί έχει μέσα τα πάντα σε ότι ποιότητα θες. Σε αντίθεση με άλλες χώρες που δεν έχει μέσα τίποτα. Οπως για παράδειγμα στην Ελλάδα. Αυτά τα 2-3 euro η δολάρια για τους Αμερικανους δεν είναι κάτι το σημαντικό γιατί το neftlix όπως ειπα έχει πολύ πράγματα μέσα. Αλλα για άλλες χώρες είναι άσχημο γιατί δεν έχει τίποτα μέσα. Δεν χρειάζεται να καταρινουμε τον καθένα για το αν κατεβάζει με τορέντες η όχι. Εγώ προσωπικά κατεβάζω και θα κατεβάζω για πάντα και για όσο υπάρχει το torrent. Αλλα θα έχω και το neftlix μου και θα κάνω και το donate μου. Στην Αμερική τα pc και τα κινητά είναι γεμάτα vpn για να κανεις download από torrents. Δεν θα βρείς Αμερικανο να μην έχει έστω 1 express vpn. Πιο πολύ πειρατεία έχει στην Αμερική παρα στην Ευρώπη. Aς βάλει το neftlix ότι έχει στο Aμερικανικο και στην Eυρώπη και μετά ας ζήτηση 16 και 20 euro.

Το Netflix είναι σχετικά τσάμπα σε σχέση με Cable TV η Fios. Κάτσε να δεις πόσο σε χρεώνουν όταν βγεις από συμβόλαιο με τιμές να φτάνουν τα 150-200$ τον μήνα για 300-400 κανάλια. Και μετά πληρώνεις και 10$ ανα Cable box και 5-7$ για τα ESPN έξτρα. Η τιμή βέβαια συμπεριλαμβάνει Internet. Για αυτό το γύρισα και εγώ στο IPTV (130$ τον χρόνο) με 5000-6000 κανάλια και 50,000 on-demand και ένα Seedbox για Torrenting στo Netherlands και βρήκα την υγεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κοιταει να βαλει καμια σεζον από σειρα του 2015 , κ κανει αυξηση. ρε δεν γαμ ? Netflix ? παπαρουσιδες εκει . σιγα το θεαμα που εχει με παλιες σειρες κ ταινιες . ουτε καν 10 ευρο δεν αξιζει η συνδρομη , ποσο μαλλον 15

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα αυτη την στιγμη ειναι οτι ο windflix δεν δουλευει 😀

Κανουν την αυξηση τωρα πριν ερθει ο ανταγωνισμος απο disney........λογικη κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Giorgos20177 είπε

δεν κοιταει να βαλει καμια σεζον από σειρα του 2015 , κ κανει αυξηση. ρε δεν γαμ ? Netflix ? παπαρουσιδες εκει . σιγα το θεαμα που εχει με παλιες σειρες κ ταινιες . ουτε καν 10 ευρο δεν αξιζει η συνδρομη , ποσο μαλλον 15

Διαβάζετε το άρθρο; Ή απλά μπαίνετε να απαντήσετε ορισμένοι; Απορώ πραγματικά. 

Στην Αμερική είναι η αύξηση, και στην Αμερική, το περιεχόμενο είναι Χ10 σε σχέση με την Ελλάδα. Δεν γίνεται εδώ η αύξηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

16TL =  2.5 ευρώ

28TL = 4.45 ευρώ

40TL = 6.35 ευρώ

Οι τιμές αυτές για εγγραφές από Τουρκία μέσω VPN. Όποιος δεν το εκμεταλεύεται όσο υπάρχει μην γκρινιάζει για κάποια πιθανή αύξηση 1-2 ευρώ (που είναι μόνο για αμερική η αύξηση) εφόσον μπορείς να έχει ήδη 50% έκπτωση :P 

image.png.45f924bb4954e8a9ec6c64681972fed8.png

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει αύξηση με το άθλιο περιεχόμενο που συνεχίζει να έχει. Ας φτιάξει το περιεχόμενο του και μετά συζητάμε για τιμή στη συνδρομή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, fytotech said:

Sonarr και Radarr, από Ελληνικούς Private trackers κι έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα με κανέναν κόπο.

Στο κινητό και στο tablet δε φαίνεται διαφορά. Στην 65άρα έχει τεράστια.

Σε θέμα ποιότητας, νομίζω πολύ ευκολότερο το real debrid. Δηλαδή σε ταινίες έχεις rips 40-100GB αν θες. Και δεν χρειάζεται πρακτικά να τις κρατάς. Γενικά το σκεφτόμουν παλιότερα χρησιμοποιώντας το google drive ως server και το plex server που είχαν τότε στο premium. Αλλά δεν το έκανα ποτέ και δουλεύω με gaia+real debrid. Το plex θεωρώ δουλεύει καλύτερα αν κάποιος αποφασίσει να ξοδέψει χρόνο (όχι τρελό). Και ακόμα και τοπικά θες κόστος σε σκληρούς ρεύμα, nas ο,τιδήποτε. Σε άτομα προφανώς που γουστάρουν θα μπορεί να καλυφθεί αλλά όλα εξαρτώνται στο τι λεφτά θες και μπορείς να ξοδέψεις και τι χρόνο θες και μπορείς να ξοδέψεις... Προφανώς το netflix σε σχέση με όλα αυτά είναι το μακράν ευκολότερο, νόμιμο, και αντίστοιχα με περιορισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ougxar είπε

Κανονικα για  καθε ταινια που βγαζει δικη του παραγωγη πρεπει να σε πληρωνει 1 ευρω για να τη δεις

Αρκετά πετυχημένο μοντέλο, το κάνει η ερτ πολλά χρόνια τώρα και ας μην ανοίγεις την TV 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινίες είναι τραγικές σε μεγάλο βαθμό, αλλά από σειρές έχει αρκετό περιεχόμενο που αξίζει και μπορείς να βλέπεις για ώρες αν έχεις χρόνο.

Ειδικά σε περίπτωση της 4αρας συνδρομής που μπορούν να μοιραστούν τα έξοδα σε κόσμο που μετράει το κάθε €.

Η αύξηση στην Αμερική είναι κάτι ελάχιστο, αλλά αν αρχίσει να γίνεται συνήθεια θα φτάσουμε σε τακτικές Nova. Ελπίζω να μη γίνει αυτό. Ειδικά από τη στιγμή που υπάρχουν άλλα ανταγωνιστικά δίκτυα ή είναι στα πρόθυρα δημιουργίας κάποια άλλα.

Πιο πολύ μου τη δίνει το κάκιστο UI με το μενού, η έλλειψη βαθμολογίας και το γεγονός ότι σε διαφορετικές τηλεοράσεις και λειτουργικά εμφανίζει κάτι κολλήματα (η εφαρμογή, όχι το streaming). Γενικά πάντως χίλιες φορές να μοιράζεται ο κόσμος με λίγα € τη συνδρομή και να βλέπει, παρά τη σαβούρα της "ελεύθερης" τηλεόρασης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Billator είπε

16TL =  2.5 ευρώ

28TL = 4.45 ευρώ

40TL = 6.35 ευρώ

Οι τιμές αυτές για εγγραφές από Τουρκία μέσω VPN. Όποιος δεν το εκμεταλεύεται όσο υπάρχει μην γκρινιάζει για κάποια πιθανή αύξηση 1-2 ευρώ (που είναι μόνο για αμερική η αύξηση) εφόσον μπορείς να έχει ήδη 50% έκπτωση :P 

image.png.45f924bb4954e8a9ec6c64681972fed8.png

 

Και αν μπεις μετά με ελληνική ip σου εμφανίζει το ελληνικό περιεχόμενο σωστά;

Υπάρχει ωστόσο πρόβλημα αν το χρησιμοποιείς εκτός αρχικής χωρας αγοράς για μεγάλο χρονικό διάστημα;

 

(Παρόμοια ερώτηση έχω και για spotify, περισσότερο για το περιεχόμενο εκεί.)

Επεξ/σία από lofter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JimGer είπε

Ναι προ φόρων και χωρίς να υπολογίζεις το κόστος ζωής. Γενικά ένας μέσος εργαζόμενος μή υψηλά αμοιβόμενος (ή χειρότερα χαμηλά αμοιβόμενος) ίσα που βγαίνει ή μπορεί ακόμα και να μην μπορεί να νοικιάσει σπίτι. Μην βλέπετε απλά νούμερα και φαντασιώνεστε. Αν ένας εργαζόμενος στην Καλιφόρνια μετά φόρων βγάζει 2500, το πιο πιθανό είναι ότι στην καλύτερη θα μπορέσει να νοικιάσει ένα δωμάτιο.

Καλιφόρνια και Νέα Υόρκη έχουν υψηλούς φόρους και όντως είναι καλά μόνο για όσους έχουν υψηλό μισθό. Αλλά ακόμα και σε φτωχές πολιτείες πχ. Mississippi, η αύξηση αυτή στο Netflix, δεν είναι τίποτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...