Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Με τον πληθωρισμό τα 350 τότε δεν είναι 350 σήμερα, είναι παραπάνω, αλλά ναι δεν παίζει να είναι και 800..

Δεν υπάρχει-σημαντικός-πληθωρισμός για τα τεχνολογικά αγαθά. Άλλο τα τρόφιμα, τα ρούχα και η στέγη. Πάντοτε ένα δυνατό pc κόστιζε 1000 με 1500€. Αντίστοιχα σε δραχμές 350.000-500.000 τη δεκαετία του 90. Μάλιστα, οθόνη της προκοπής κάτω από 100.000δρχ(300€) δεν έβρισκες τότε, ενώ τώρα τόσο έχουν τα ποιοτικά μοντέλα και βρίσκεις και αξιοπρεπή ακόμα και με 120€(40.000 δρχ). 

Η αύξηση στις GPU είναι 100% θέμα καρτέλ (φιλεύσπλαχνης)amd-nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Untitled.png.bb287899197453162c6c206b737c752d.png

Αυτος ειναι ο βασικοτερος λογος που σου ανεφερα τις εν λογω καρτες και δεν ειναι το μοναδικο παιχνιδι που γινεται αυτο.

Ναι καταλαβαίνω και μου φαίνεται λογικό η Σούπερ να αγγίζει την Τι και ουσιαστικά να την ακυρώνει με αυτή τη μικρή διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reflections RTX:

spacer.png

 

Reflections RTX off:

Spoiler

spacer.png

Shadows RTX:

Spoiler

spacer.png

Shadows RTX off:

Spoiler

spacer.png

Όλα EPIC. Διπλάσια καρέ με DLSS quality preset, χωρίς καμία αισθητή υποβάθμιση(απ' όσο έχω δει).

Όλα θα κριθούν από το DLSS για την επιτυχία του RTX στο Cyberpunk. Χωρίς αυτό θα έχουμε σκηνικά χειρότερα από το Control σε επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2019 στις 12:09 ΠΜ, ilos είπε

Κλασικά @@κιά, μόνο το Metro και το Q2 RTX έχουν σοβαρές διαφορές και αυτό επειδή έχουν και τα 2 RT GI. Καλά ειδικά το q2rtx που είναι game του 98, μαζί με τα υπόλοιπα που έχει η modded rtx έκδοση (μεγαλύτερα textures κλπ) σου φαίνεται super wow.😂 Ξέρει την δουλειά του ο πέτσινος, δεν επενδύει τζάμπα σε remakes σε games των 90s. Όχι ότι με χαλάει βέβαια αν τα δίνει τζάμπα όπως έκανε με το q2rtx.

RT reflections shadows κλπ, μέσα στο πανικό ενός action game (πχ bf5) κανείς δε πρόκειται να κάτσει και να αρχίσει να τα χαζεύει. Ναι είναι πιο detailed και ρεαλιστικά, απεικονίζουν στοιχεία/models εκτός frame που μέχρι τώρα δεν ήταν εφικτό, αλλά στη τελική είναι απλά different όχι πιο όμορφα αν το φιλοσοφήσεις. Τα rt shadows έχουν και την τάση να κάνουν τα dark areas ακόμα πιο dark, και αν αρχίσεις να πειράζεις το gamma κλαύτα Χαράλαμπε. Δηλαδή από ένα σημείο και μετά μπορεί να είναι πιο accurate και λιγότερο "gamy" το aesthetic, αλλά πολύ λιγότερο practical από το spotlight system ή τα prebaked shadows που ξέρεις σαν developer που να τα βάλεις ένα ένα για να μη γίνει too dark το τελικό αποτέλεσμα. Ίσως όταν έχουμε πολύ καλύτερα monitors με hdr 1000, να καρα-αξίζει το τελικό αποτέλεσμα. Ως τότε θα σπάει μπάλες.

Και το control εχει ωραιο rtx

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ilos είπε

Αν μπορείς να δεις τίποτα τόσο σκοτεινό που είναι λόγω rt shadows.😂

Κοίταξε δεν ξέρω μερικοί τι περιμένουν από το Ray tracing, το ρτ είναι καθαρά για ρεαλιστική απόδοση του φωτισμού/αντανακλάσεων και σκιών ! Το Ray tracing δεν θα σου δώσει ποτέ ρεαλιστικά physics η animation η high polygon model στους χαρακτήρες ,ούτε πιο ρεαλιστικά περιβάλλοντα(geometry heavy),τίποτα απο αυτά δεν αφορά το rt ,το λέω αυτό γιατί πολλές φορές όταν διαβάζω κάποιους να κράζουν το rt νομίζω δεν έχουν καμία ιδέα για το τι πράγμα κράζουν 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

Κοίταξε δεν ξέρω μερικοί τι περιμένουν από το Ray tracing, το ρτ είναι καθαρά για ρεαλιστική απόδοση του φωτισμού/αντανακλάσεων και σκιών ! Το Ray tracing δεν θα σου δώσει ποτέ ρεαλιστικά physics η animation η high polygon model στους χαρακτήρες ,ούτε πιο ρεαλιστικά περιβάλλοντα(geometry heavy),τίποτα απο αυτά δεν αφορά το rt ,το λέω αυτό γιατί πολλές φορές όταν διαβάζω κάποιους να κράζουν το rt νομίζω δεν έχουν καμία ιδέα για το τι πράγμα κράζουν 

Δε κράζω το rt, ίσα ίσα το έχω υπερασπιστεί και άπειρες φορές ειδικά το RT GI. 😁 Απλά μιλάω μόνο για τα RT shadows που έχουν αυτή τη τάση, αν παρατηρήσεις games όπως indoors areas στο metro ή στο SOTTR. Τα κλασικά prebaked που χρησιμοποιούμαι τώρα σίγουρα φαίνονται πιο "ψεύτικα" κλπ αλλά έχουν το καλό ότι ο developer από πριν έχει καθορίσει την σκηνή και ξέρει πόσο φωτεινή θα είναι, δε το αφήνει στον "αυτόματο" που θα είναι με τα RT Calculations. Ίσως είναι και δικό μου προσωπικό θέμα που χαλιέμαι να χρειάζεται να πειράξω gamma σε games, γιατί σε calibrated monitor το IQ τρώει τρελό degrade αν το πειράξεις πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2019 στις 1:23 ΜΜ, pirmen56 είπε

Reflections RTX:

spacer.png

Reflections RTX off:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png

Shadows RTX:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png

Shadows RTX off:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png

Όλα EPIC. Διπλάσια καρέ με DLSS quality preset, χωρίς καμία αισθητή υποβάθμιση(απ' όσο έχω δει).

Όλα θα κριθούν από το DLSS για την επιτυχία του RTX στο Cyberpunk. Χωρίς αυτό θα έχουμε σκηνικά χειρότερα από το Control σε επιδόσεις.

Συγγνωμη για την ασχετη ερωτηση, ποιο προγραμμα ειναι αυτο που σου δειχνει πανω αριστερα τα στατιστικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tommy^ είπε

Συγγνωμη για την ασχετη ερωτηση, ποιο προγραμμα ειναι αυτο που σου δειχνει πανω αριστερα τα στατιστικα;

RTSS του msi afterburner 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα με το rtx, δεν είναι η τεχνολογία που είναι πραγματικά το next gen στα γραφικά των παιχνιδιών και ούτε και η τεχνολογία της nvidia που με την βοήθεια του dlss και αποδίδει και λειτουργεί όπως πρέπει, το πρόβλημα βρίσκεται σε

-Παιδάκια ή ηλίθιους που είτε λόγω έλλειψης χρημάτων είτε ασχετοσύνης μας έχουν ζαλίσει εδώ  και 1 χρόνο με το πόσο περιττό είναι το DXR και ότι το DLSS είναι μπούρδα βλέπουν και κάποιους youtubers της κακιάς ώρας όπως ο gamer nexus ή οι αυστραλοπίθηκοι του unboxed όπου ότι βίντεο και να δει κάποιος είναι (amd καλό), intel nvidia κακό και κάνουν ότι αναγωγή θέλουν για να καταλήξουν στην μπούρδα την ίδια ως συνήθως........

-Οι περισσότεροι που κράζουν ΑΠΛΑ έχουν γνώμη από συμπιεσμένα γραφικά στο youtube, που τα προβάλουν σε οτι να ναι οθόνες ή κινητά......δεν θα κάτσω να πείσω κανένα και ούτε και με αφορά ο οποιοσδήποτε  ΑΛΛΑ θεωρώ ηλίθιο τον οποιονδήποτε διατυπώνει γνώμη για το οτιδήποτε χωρίς πρότερη εμπειρία π.χ. με έχουν ρωτήσει τι γνώμη έχω για το VR, η απάντηση μου είναι ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ, αφού δεν έχω έρθει σε επαφή ποτέ με αντίστοιχο εξοπλισμό πολύ δε περισσότερο να παίξω

-Επί το προκειμένω σε 4Κ, 10bit panel 50Hz στο metro exodus το DXR είναι κορυφή, όπως και το DLSS επίσης, αυτό που δεν δουλεύει ακόμα σωστά είναι το HDR στο συγκεκριμένο παιχνίδι και κάνει τα χρώματα washed.

To BF5 δουλεύει υποδειγματικά σε αντίθεση με πολλά που έχουν γραφτεί τόσο το DXR ;oσο και το DLSS που δεν θαμπώνει όπως γράφεται ξανά και ξανά, επίσης το HDR δούλεψε σωστά πολύ νωρίτερα από άλλους τίτλους απλά respect

Δεν είμαι fan κανενός από τα πιο πάνω παιχνίδια σε σημείο να τα βαριέμαι, αλλά για να έχω μία πιο σφαιρική άποψη και για τα rtx shadows αγόρασα σε προσφορά στο steam το SOTTR,  και εδώ με RTX, DLSS to performance είναι στα 58fps avg και η ποιότητα της εικόνας υπδειγματική, και οι σκιές με το rtx αλλάζουν και μάλιστα πολύ, σε ΒΙΙΝΤΕΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ φαίνεται και ούτε γίνεται αντιληπτό παρα μόνο αν κάποιος είναι ψεύτης..

ΑΥΤΟ που επίσης δεν καταλαβαίνω από αρκετό κόσμο που σχολιάζει είναι το λόγο που αρκετοί βγάζουν την χολή και το κράξιμό τους τόσο στις εταιρίες κατασκευής hardware (intel, nvidia, amd) είτε στην microsoft που μας έχει δώσει τα εκπληκτικά 10άρια και τους μόνους που υπερασπίζονται με πάθος είναι τους developers κάθε gaming studio, κάθε 3rd party app....

Πιο συγκεκριμένα, το metro exodus κοντεύει 1 χρόνο στην αγορά αγοράστηκε προς 70€ μαζί με τα DLC, και το HDR δεν δουλεύει ακόμα σωστά

Το μόνο παιχνίδι που παίζω πραγματικά είναι το Asseto Corsa Competizione, έχει βγει 6 μήνες στην αγορά έχει φάει 10 και βάλε ενημερώσεις, μετά την κυκλοφορία του ανακοινώθηκε ότι δεν θα υποστηρίξει DXR, ακόμα φυσικά παίζουμε την DX11 έκδοση αφού 12 δεν υπάρχει προς το παρόν, έχει άπειρα θέματα τεχνικά και ΑΙ, τα μισά φτιάχνουν άλλα ξαναχαλάνε, στο τελευταίο update έβαλαν και HDR support που φυσικά δεν δουλεύει σωστά και εν' ολίγοις μιλάμε για ένα retail προιόν που πληρώθηκε 60€ κανονικά και με το νόμο και στο φόρουμ τους που τους έκραξα έπεσαν να με φάνε, οτι πρέπει να βοηθάμε τους devs να διορθώνουν το software, προφανώς ο καθένας και η λογική του, ΑΛΛΑ εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με κάτι freeware Open source όπως το kodi που τίποτε δεν  είναι εγγυημένο και χομπίστες βοηθούν χομπίστες, ΑΛΛΑ έδωσα τα λεφτά μου για να αγοράσω μια παπαριά να διασκεδάσω στον ελεύθερο χρόνο μου και ούτε αυτο λειτουργεί όπως θα έπρεπε αλλά και ούτε διασκεδάζω π.χ. τελευταίο τέταρτο στη monza να είσαι γρηγορότερος από όλους και ξαφνικά θυμάται το AI να σου ρίξει ποινή για κάτι που δεν έγινε΄, οπότε μετά από 3 ώρες χάνεις γιατί έτσι.....και θα κάτσω να κάνω τον beta tester για τον κάθε άμπαλο προγραμματιστή ή studio....

Ομοίως έκραζαν την nvidia για κρασαρίσματα σε FM7 και memory leak επίσης μπλα μπλα....τό πρόβλημα αποδείχτηκε ότι ήταν μια έκδοση του msi ab, που το προκαλούσε αυτό με τον πιο καινούριο οδηγό της Nvidia, ΕΔΩ π.χ. ποιος ο λόγος να τρώει κράξιμο η nvidia, το δικό της λογισμικό δούλευε όπως θα έπρεπε, εαν κάποιος θέλει OSD ας έβαζε από το experience, το τι μπορεί να κάνει ο προγραμματιστής του msiab που είναι  3rd part app, είναι πρόβλημα δικό του...αλλά είπαμε πολλών η λογική είναι όπως μας βολεύει, και εγω χρησιμοποιώ το ab, αλλά δεν κάνω σα παιδάκι να βρίζω κυρίως από εκεί που δεν προέρχεται το πρόβλημα

-Και κλείνω όσο για τις τιμές ναι είναι ακριβό το DXR, 4K αυτή την στιγμή και δεν είναι για τον καθένα, αλλά ΤΩΡΑ μια χαρά επιλογές υπάρχουν και για 1080p και για 2Κ τόσο σε monitor όσο και σε κάρτες γραφικών, AN κάποιοι θέλουν top dog με τιμή mainstream ΑΥΤΟ δεν γίνεται, είδαμε και τις τιμές της φιλόπτωχου και προστάτιδος των απανταχού gamers amd, πώς κοστολογεί τα προιόντα της, το μόνο που την συγκρατεί σε κάποιες κατηγορίες είναι ότι τεχνολογικά στις gpus έιναι 2nd tier με ότι αυτό συνεπάγεται, τώρα μόλις βλέπουν ότι οι κονσόλες θα έχουν dxr support κάποιοι ανακαλύπτουν πόσο γαμάτο είναι και περιμένουν από amd support, ΑΛΛΑ την λέζα της έφαγε η nvidia που το Εδωσε το 2018 και δουλεύει πραγματικά και όχι παραμύθια με directml και fake rt όπως με την cryengine......

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...