Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Mafia αγάπη days gone αγάπη horizon αγάπη τα υπόλοιπα είναι στη wish list για το χειμώνα. Ίδια γούστα έχουμε όλα ποιοτικοτατα single player παιχνίδια που ρίχνουν σαγόνια και με τα γραφικά τους και τo gameplay τους. 

Έτσι ακριβώς και εγώ αυτά τα έχω στο μυαλό μου για αργότερα, το φθινόπωρο, να πάρω και ένα 1440p monitor και ας μείνω με την 2060 γιατί κάρτα δεν βλέπω σε λογικές τιμές και δεν ξέρω και αν θα έχει νόημα να πάρω το Q1 2022 (αν υποτεθεί ότι οι τιμές φτιάξουν) αφού μετά από μερικούς μήνες θα βγουν οι καινούργιες. Τώρα καλοκαίρι ελάχιστα παίζω, έχω πιάσει τα campaign από Battlefield 1 και V έτσι για την πλάκα τα μεσημέρια που δεν είναι να βγαίνεις απ' το σπίτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Έτσι ακριβώς και εγώ αυτά τα έχω στο μυαλό μου για αργότερα, το φθινόπωρο, να πάρω και ένα 1440p monitor και ας μείνω με την 2060 γιατί κάρτα δεν βλέπω σε λογικές τιμές και δεν ξέρω και αν θα έχει νόημα να πάρω το Q1 2022 (αν υποτεθεί ότι οι τιμές φτιάξουν) αφού μετά από μερικούς μήνες θα βγουν οι καινούργιες. Τώρα καλοκαίρι ελάχιστα παίζω, έχω πιάσει τα campaign από Battlefield 1 και V έτσι για την πλάκα τα μεσημέρια που δεν είναι να βγαίνεις απ' το σπίτι..

Κάπου είχε πέσει το μάτι μου 6700xt με 580. Την περνεις τσιμπάς και ένα 144αρι monitor στα 400 και είσαι κύριος. Καλοκαίρι ξεκαλοκαιρι δεν μπορώ ένα 3ωρακι θα το ρίξω τη μέρα δεν μπορώ. Με τα ίδια λεφτά που πήρα 6700xt περνω σήμερα 6800xt αλλά 2 μήνες χωρίς gaming δεν θα άντεχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

@ilos Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα games θέλω να παίξω

1392310932_Screenshot(7).png.6c7b72387f80e902e64287ed85dfe5c5.png

συν RE2,3 και Doom Eternal, στα οποία θεωρώ η 2060 θα την παλέψει σε 1440p έστω και με μικρές υποχωρήσεις σε κάποια..

60 frames ο στόχος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leros2004 είπε

60 frames ο στόχος? 

ε ναι, τουλάχιστον.

Y.Γ. Απ' ότι είδα στο YT μόνο τα HZD και Mafia δυσκολεύονται λίγο, στα low 50s. Αλλά στο YT έχουν και basic υλοποιήσεις που τρέχουν στα 1830Mhz (εμένα με OC πάει στα 2040) και με λίγο πείραγμα τα settings γίνεται..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ε ναι, τουλάχιστον.

Y.Γ. Απ' ότι είδα στο YT μόνο τα HZD και Mafia δυσκολεύονται λίγο, στα low 50s. Αλλά στο YT έχουν και basic υλοποιήσεις που τρέχουν στα 1830Mhz (εμένα με OC πάει στα 2040) και με λίγο πείραγμα τα settings γίνεται..

Το mafia που το τελείωσα με την 5700xt στα 3440x1440 στην εξοχή πήγαινε μέχρι 56 μέσα στην πολη μόνιμα 60 είχα μια σκάλα μόνο τα shadows κάτω. Days gone έχει θέματα με stutters θα παίξεις με dxvk μετά είναι smoothila είναι αργό παιχνίδι και στα 60fps πάει τραίνο. Horizon σταθερά πάνω από 60 με την 6700xt με ultra clouds και medium AO και reflections σύμφωνα με digital foundry πολύ γρήγορη κάμερα που είναι απαραίτητα τα 60+ fps με την 5700xt έπεφτα και στα 50. Rdr2 θα παίξουμε με HU optimized settings με μικρές διαφορές από όλα ultra από ότι βλέπω θα πιάνω 70+fps μόνιμα τώρα Detroit και death stranding δεν είναι και βαριά μπάλα θα πηγαίνουν με 80 90fps και με την 2060 στα 2560x1440. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@ArkinΤο RDR2 έχει DLSS, δεν είναι πρόβλημα. Το dxvk ποτέ δεν δούλεψε καλά στην 2060 μου, ίσως δεν δουλεύει με τις NVIDIA. DX11 είναι το Days gone; Στο DX11 δεν έχουν θέμα με overhead οι NVIDIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

@ArkinΤο RDR2 έχει DLSS, δεν είναι πρόβλημα. Το dxvk ποτέ δεν δούλεψε καλά στην 2060 μου, ίσως δεν δουλεύει με τις NVIDIA. DX11 είναι το Days gone; Στο DX11 δεν έχουν θέμα με overhead οι NVIDIA.

Δεν ειναι καλο το DLSS στο RDR 2 μονο παραπονα διαβαζω στο death stranding απο την αλλη ειναι υποδειγματικο. Το DXVK δουλευει κανονικα και στις nvidia το days gone ειναι dx11 και εχει τεραστια θεματα και με ampere και με turing ο αλλος με 3090 και πεφτει στα 45fps μεσα σε camps και σε περιοχες με κτηρια με gpu usage 40-50%. Δεν ειναι θεμα overhead εχει αλλα περιεργα το παιχνιδι. Με DXVK μονιμα 99% η καρτα σε καθε περιοχη. Stutters υπαρχουν και στην οδηγηση με τη μηχανη μετα την δευτερη περιοχη με το DXVK παλι φευγουν τελειως. Θεμα overhead ειχα στο odyssey με την 5700xt που εβαλα DXVK και μου ελυσε το θεμα τελειως στο days gone δεν ειναι ιδιο θεμα γιατι παρουσιαζονται προβληματα και με nvidia καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Έβαλα παραγγελία σε rtx2060 από Amazon στα 360€. Επειδή απέχω αρκετό καιρό από τα των gpus, είναι κάτι σημαντικό που πρέπει να ξέρω που την κάνει κακή αγορά αυτήν την περίοδο σε αυτά τα λεφτά;

Μιλαμε για 1080p gaming πάντα με στόχο τα 60fps (αν και το μόνιτορ μου είναι 144).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petran91 είπε

Καλησπέρα. Έβαλα παραγγελία σε rtx2060 από Amazon στα 360€. Επειδή απέχω αρκετό καιρό από τα των gpus, είναι κάτι σημαντικό που πρέπει να ξέρω που την κάνει κακή αγορά αυτήν την περίοδο σε αυτά τα λεφτά;

Μιλαμε για 1080p gaming πάντα με στόχο τα 60fps (αν και το μόνιτορ μου είναι 144).

Ότι και να πάρεις αυτή τη στιγμή κακή αγορά θα είναι.😁 Η μόνη λύση είναι να έχεις κανένα γνωστό/φίλο και να σου σουτάρει κάτι σε φυσιολογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Ότι και να πάρεις αυτή τη στιγμή κακή αγορά θα είναι.😁 Η μόνη λύση είναι να έχεις κανένα γνωστό/φίλο και να σου σουτάρει κάτι σε φυσιολογική τιμή.

Καλά το ξέρω, απλώς επειδή θέλω να επενδύσω σε κάτι αυτόν τον καιρό για να παίξω σε pc επειδή είμαι με μια δανεική gtx650ti αυτή τη στιγμή, θεώρησα την τιμή ευκαιρία αυτήν την περίοδο για 2060.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petran91 είπε

Καλά το ξέρω, απλώς επειδή θέλω να επενδύσω σε κάτι αυτόν τον καιρό για να παίξω σε pc επειδή είμαι με μια δανεική gtx650ti αυτή τη στιγμή, θεώρησα την τιμή ευκαιρία αυτήν την περίοδο για 2060.. 

Σε αυτή την τιμή  έπαιζε πάντα η 2060, μια χαρά αγορά έκανες σε σχέση με τα 500+ που ζητάνε Ελλάδα 

Επεξ/σία από XristosQts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@LLLEFTERIS "Εγω φοβαμαι μην η 2060 των 12 gb ειναι χειροτερη απο την 2060 των 6gb"

πως θα γίνει αυτό;

Ξερω και γω με τους παλαβους που εχουμε μπλεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...