Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω δεν ημουν ποτε μεταξυ των 2 αυτων καρτων,και δεν γνωριζω και τι τιμες επαιξαν σε ολη την διαρκεια της κυκλοφοριας τους. Γιαυτο ρωτησα να πουν την γνωμη τους ορισμενοι αλλοι που ηταν σε τετοια περιπτωση και παρακολουθουσαν τι επαιζε με τις τιμες γενικα.

Γιατι στο διπλα θεμα εσυ ειπες οτι η 5700xt ειχε απο μηδεν εως 50ευρω χρηματικη διαφορα γενικα και αοριστα,ενω ενας πχ συμφορουμιτης που ηταν σε αυτη την θεση λεει οτι κατι τετοιο δεν ισχυε.

 

Ναι αλλά αυτός μιλάει για άλλη κάρτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι αλλά αυτός μιλάει για άλλη κάρτα :P

Καλα πλακα μας κανεις? Στο διπλα θεμα δεν ανεφερες την 2070super σε σχεση με 5700xt και μιλησες για εως 50ευρω διαφορα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Καλα πλακα μας κανεις? Στο διπλα θεμα δεν ανεφερες την 2070super σε σχεση με 5700xt και μιλησες για εως 50ευρω διαφορα??

 

Οχι. Για κανε ενα quote να δω τι γραφω

Καιτ μου λεει οτι γραφω 2060s / 2070 / 2070s και εσυ σταθηκες εκει που σε βόλευε αλλα κανε το quote μηπως κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζω στα global settings του Control Panel "prefer maximum performance" και στο desktop τα ρολόγια είναι 300/405, όπως πρέπει αφού δεν χρειάζεται 3D acceleration. Αν όμως ανοίξω κάτι που χρειάζεται, π.χ. τον launcher του Game Pass, το Firefox, κτλ τότε πάνε 1365/7000 (που είναι το base clock) αλλά δεν ξαναπέφτουν μετά ακόμη και αν κλείσω τις εφαρμογές, μόνο με restart στρώνει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'''Απο το παραπανω σχολιο που κανεις quote.

Αντίστοιχα και κάποιος που πήρε 2070 / 2060s / 2070s μπορεί να παίξει σαν άνθρωπος με DLSS ενώ αυτός με 5700xt θα χρειαστεί αναβάθμιση (η να πέσει σε 1080p ξερώ γω). Ισχύει γενικά το αγόραζε για το σήμερα αλλά όταν με 0 έως 50€ εξασφαλίζεις κάπως και το αύριο, ε ξέρω γω.

Η ιστορία έγραψε ότι δεν ήταν τελικά κακή  επιλογή η  2070 / 2070s αντί της 5700xt''''

Απο το παραπανω σχολιο σου που εσυ το εγραψες αλλα εγω σταθηκα εκει που με βολεψε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

'''Απο το παραπανω σχολιο που κανεις quote.

Αντίστοιχα και κάποιος που πήρε 2070 / 2060s / 2070s μπορεί να παίξει σαν άνθρωπος με DLSS ενώ αυτός με 5700xt θα χρειαστεί αναβάθμιση (η να πέσει σε 1080p ξερώ γω). Ισχύει γενικά το αγόραζε για το σήμερα αλλά όταν με 0 έως 50€ εξασφαλίζεις κάπως και το αύριο, ε ξέρω γω.

Η ιστορία έγραψε ότι δεν ήταν τελικά κακή  επιλογή η  2070 / 2070s αντί της 5700xt''''

Απο το παραπανω σχολιο σου που εσυ το εγραψες αλλα εγω σταθηκα εκει που με βολεψε....

 

Δεν βλεπεις να αναφερω την 2070 και την 2060s? Και στο προηγουμενο ποστ αναφερω την τιμη της 2070...

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βάζω στα global settings του Control Panel "prefer maximum performance" και στο desktop τα ρολόγια είναι 300/405, όπως πρέπει αφού δεν χρειάζεται 3D acceleration. Αν όμως ανοίξω κάτι που χρειάζεται, π.χ. τον launcher του Game Pass, το Firefox, κτλ τότε πάνε 1365/7000 (που είναι το base clock) αλλά δεν ξαναπέφτουν μετά ακόμη και αν κλείσω τις εφαρμογές, μόνο με restart στρώνει..

Yeap, και μενα το κανει. Δεν εχει νοημα το maximum performance νομίζω ετσι και αλλιως. Παντως με developers driver δουλεύει κανονικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H 2070 είχε πέσει στα ~450 ευρώ για μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να εξαντληθεί το στοκ μετά που βγήκε η 2070 Super. Η 2070 Super ηταν από 100-150 ευρώ και πάνω σε ίδιες υλοποιήσεις σε σχέση με την 5700ΧΤ.

Η 2070Super είναι άλλη κατηγορία από την 5700ΧΤ η οποία είναι στην ίδια κατηγορία με την 2060 Super.

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί συγκρίνετε την 5700ΧΤ με την 2070 Super, είναι σαν να συγκρίνεται την 1660Ti που είχε 300 Ευρώ με την 5700ΧΤ στα 400 ευρώ, η την 5700 στα 350 Ευρώ με την 1660 Super στα 250-270 ευρώ.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν βλεπεις να αναφερω την 2070 και την 2060s? Και στο προηγουμενο ποστ αναφερω την τιμη της 2070...

Βλεπω να αναφερεις την 2060s,την 2070 και την 2070super σωστα και μαλιστα την 2070super την αναφερεις και στο τελος.

Αρα γιατι εγραψες πιο πισω στο σχολιο του συμφορουμιτη @noFEARgrοτι δεν αναφερεσαι και σε 2070super??

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Yeap, και μενα το κανει. Δεν εχει νοημα το maximum performance νομίζω ετσι και αλλιως. Παντως με developers driver δουλεύει κανονικα

Σε 'μενα που το monitor είναι 75Hz (70 το έχω λόγω g-sync compatible) έχει νόημα γιατί στα εύκολα σημεία του game πιάνει τα 70 άνετα με π.χ. 1700MHz (ενώ το boost είναι 1950) αλλά αν γίνει κάτι ξαφνικά που να χρειάζεται την τέρμα συχνότητα (π.χ. μια έκρηξη κοντά στον παίκτη) εκεί κάνει ένα μικρό stutter μέχρι να boostάρει, ενώ αν η συχνότητα είναι μονίμως 1950 δεν το κάνει..

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί συγκρίνετε την 5700ΧΤ με την 2070 Super, είναι σαν να συγκρίνεται την 1660Ti που είχε 300 Ευρώ με την 5700ΧΤ στα 400 ευρώ, η την 5700 στα 350 Ευρώ με την 1660 Super στα 250-270 ευρώ.

Γιατί η 5700ΧΤ ήταν πολύ value στα 400- σε σχέση με την 2070 2070S στα 500 και δεν είχαν και τεράστια διαφορά στις επιδόσεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 

Γιατί η 5700ΧΤ ήταν πολύ value στα 400- σε σχέση με την 2070 2070S στα 500 και δεν είχαν και τεράστια διαφορά στις επιδόσεις.

Άλλο το ένα άλλο το άλλο, ο Herald δεν ανάφερε ποτέ ότι για να έχεις τις επιδόσεις που έχει σήμερα η 2070 Super σε ένα παιχνίδι (το οποίο παίζουν ελάχιστοι πλέον) έπρεπε να δόσεις 150 ευρώ παραπάνω πριν 1.5 χρόνο.

Επίσης αν δεν είχαμε το mining, σήμερα η 3060Ti θα ήταν στα 400 ευρώ και όποιος είχε πάρει την 5700ΧΤ θα γλίτωνε λεφτά το 2019 και θα έκανε αναβάθμιση στην 3060Ti/3070 και θα ήταν πολύ καλυτέρα από αυτόν που είχε δώσει 150 ευρώ παραπάνω για να έχει σήμερα την 2070 Super.

Επίσης όλη η συζήτηση περιστρέφετε γύρο από ένα μόνο παιχνίδι, εε οκ και εγώ αν βάλω το Valhalla  , βγάζω όλες τις Turing για τα μπάζα. 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Επίσης αν δεν είχαμε το mining, σήμερα η 3060Ti θα ήταν στα 400 ευρώ και όποιος είχε πάρει την 5700ΧΤ θα γλίτωνε λεφτά το 2019 και θα έκανε αναβάθμιση στην 3060Ti/3070 και θα ήταν πολύ καλυτέρα από αυτόν που είχε δώσει 150 ευρώ παραπάνω για να έχει σήμερα την 2070 Super.

Ε αυτό ήταν και το point νούμερο 1 που έχω γράψει παραπίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βάζω στα global settings του Control Panel "prefer maximum performance" και στο desktop τα ρολόγια είναι 300/405, όπως πρέπει αφού δεν χρειάζεται 3D acceleration. Αν όμως ανοίξω κάτι που χρειάζεται, π.χ. τον launcher του Game Pass, το Firefox, κτλ τότε πάνε 1365/7000 (που είναι το base clock) αλλά δεν ξαναπέφτουν μετά ακόμη και αν κλείσω τις εφαρμογές, μόνο με restart στρώνει..

Κι εμένα το κάνει η 1080. Όλως περιέργως και τυχαίως ανακάλυψα ότι εάν έχω ανοιχτό το gpuz στο tab που κάνει monitor, τα ρολόγια επανέρχονται... Για τσέκαρέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Κι εμένα το κάνει η 1080. Όλως περιέργως και τυχαίως ανακάλυψα ότι εάν έχω ανοιχτό το gpuz στο tab που κάνει monitor, τα ρολόγια επανέρχονται... Για τσέκαρέ το.

Ε και πάλι δεν είναι η σωστή συμπεριφορά. Ίσως διορθωθεί όταν ο developer driver γίνει stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Άλλο το ένα άλλο το άλλο, ο Herald δεν ανάφερε ποτέ ότι για να έχεις τις επιδόσεις που έχει σήμερα η 2070 Super σε ένα παιχνίδι (το οποίο παίζουν ελάχιστοι πλέον) έπρεπε να δόσεις 150 ευρώ παραπάνω πριν 1.5 χρόνο.

Επίσης αν δεν είχαμε το mining, σήμερα η 3060Ti θα ήταν στα 400 ευρώ και όποιος είχε πάρει την 5700ΧΤ θα γλίτωνε λεφτά το 2019 και θα έκανε αναβάθμιση στην 3060Ti/3070 και θα ήταν πολύ καλυτέρα από αυτόν που είχε δώσει 150 ευρώ παραπάνω για να έχει σήμερα την 2070 Super.

Επίσης όλη η συζήτηση περιστρέφετε γύρο από ένα μόνο παιχνίδι, εε οκ και εγώ αν βάλω το Valhalla  , βγάζω όλες τις Turing για τα μπάζα. 😛

 

Στο review που ξαναέκανε το 2020 ο AMDunboxed βρίσκει την 2070S 7% πάνω σε raster, και κανά 50-60% στα games που έχει DLSS. Με απλή αναλογική η 2070 φαντάζομαι θα έχει 0% διαφορά σε raster, ή άντε να είναι 2-3% πίσω. Η διαφορά τιμής τους ήταν στα 100€ (με την 2070S) και στα 0€ με την σκέτη.

Kαι από την 2060S βέβαια, 8% πάνω ήταν η 5700xt :P 

Το αν αξίζει το 8% raster για το 50+% σε όσα παιχνίδια έχουν DLSS (και bonus το RT), το αφήνω στην κρίση σου. Aν πάρεις τα βαριά AAA games των τελευταία 1-2 ετών η πλειονότητα πάντως έχει DLSS (και κάποια και RT). Το AC και το RDR2 δεν έχουν, αλλά metro / bf / doom / cb2077 / cod / crysis rm / control / death stranding / warzone / watch dogs legion. Και αναφέρω τα κάπως πιο βαριά games που το χρειάζονται. Η διαφορά σε αυτή φτάνει 50% και πάνω, που δεν καλύπτεται ούτε και ανάλυση να ρίξεις σε 1080p 😮 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...