Προς το περιεχόμενο

καταβολή δεδουλευμένων και επιδομάτων απο εργοδότη ύστερα απο παραίτηση


dimtsef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, τα φώτα όσων γνωρίζουν για το θέμα αυτό, 20/3/19 παραιτήθηκα καθώς ζήτησα άδεια άνευ αποδοχών και ο εργοδότης μου την αρνήθηκε και με προέτρεψε να παραιτηθώ. Φυσικά του ζήτησα να με απολύσει αλλά δεν ήθελε για λόγους αποζημίωσης προφανώς. Το ερώτημα είναι το εξής, μπορώ να κινηθώ νομικά και άμεσα με κάποια αγωγή η κάτι τέτοιο σχετικά με τα δεδουλευμένα και τα ανάλογα επιδόματα που δικαιούμαι ? Θα ήθελα να αποφύγω τη διαδικασία μέσω επιθεώρησης εργασίας καθώς αυτό μπορεί να έχει ένα αποτέλεσμα αλλά στην ουσία θα καθυστερήσει αρκετά και έχω άμεσα την ανάγκη για τα χρήματα αυτά που δικαιούμαι.

Το δεύτερο σκέλος της ερώτησης μου είναι το εξής, έχω καταγεγραμμένα στο messenger τους διαλόγους μας όπου και του ζητάω την άδεια άνευ αποδοχών και την αρνείται όπου και με προτρέπει να παραιτηθώ. Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω νομικά σαν απόδειξη ότι εξαναγκάστηκα σε παραίτηση ώστε να δικαιούμαι και αποζημίωση απόλυσης ?

 

Παρακαλώ ας απαντήσουν όσοι γνωρίζουν πραγματικά. ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τα δεδουλευμένα σου, τα επίδοματα αδείας και το δώρο Πάσχα, πρέπει να τα λάβεις κανονικά. 

Τα υπόλοιπα όχι. Δε σε ανάγκασε με κάποιο τρόπο να παραιτηθείς. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου χρωστάει μισθούς προηγουμένων μηνών θα λάβεις:

α) Με την εκκαθάριση Μαρτίου2019 τη μισθοδοσία σου.

β) Αναλογία Δώρου Πάσχα για το διάστημα 01.01-20.03 με βάση το πότε θα το πληρώσει στους υπαλλήλους του. Νομίζω μέχρι Μ.Παρασκευή το αργότερο είναι από το νόμο.

γ) Αναλογία επιδόματος αδείας για το διάστημα 01.01-20.03 που εργάστηκες και θα στο καταβάλει κάπου μέσα στον Ιούνιο.

δ) Μέσα στο Δεκέμβριο 2019, οποιαδήποτε άλλη εκκρεμμότητα θα εκκαθαριστεί τότε (αν υφίσταται).

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Αν δεν σου χρωστάει μισθούς προηγουμένων μηνών θα λάβεις:

α) Με την εκκαθάριση Μαρτίου2019 τη μισθοδοσία σου.

β) Αναλογία Δώρου Πάσχα για το διάστημα 01.01-20.03 με βάση το πότε θα το πληρώσει στους υπαλλήλους του. Νομίζω μέχρι Μ.Παρασκευή το αργότερο είναι από το νόμο.

γ) Αναλογία επιδόματος αδείας για το διάστημα 01.01-20.03 που εργάστηκες και θα στο καταβάλει κάπου μέσα στον Ιούνιο.

δ) Μέσα στο Δεκέμβριο 2019, οποιαδήποτε άλλη εκκρεμμότητα θα εκκαθαριστεί τότε (αν υφίσταται).

ωραία , μπορώ κάπως να τον πιέσω νομικά να καταβάλει το α τουλάχιστον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimtsef είπε

ωραία , μπορώ κάπως να τον πιέσω νομικά να καταβάλει το α τουλάχιστον ?

Δηλαδή τον Φεβρουάριο τον έβαλε στην ώρα του και τον Μάρτιο δεν στον πληρώνει στην ώρα του? Περίεργο. Φυσικά μην περιμένεις να λάβεις όλο το Μάρτιο αλλά 01.03-20.03 (την ημέρα που παραιτήθηκες-αν φυσικά αυτή είναι η ημερομηνία στα επίσημα χαρτιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά , το καταλαβαίνω αδερφέ μέχρι την τελευταία εργάσιμη θα είναι. Το θέμα είναι ότι μου λέει θα δουμε και τέτοια τώρα και το κάνει εκδικητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε γίνονται συνήθως οι πληρωμές του προηγούμενου μήνα;

Αν έχει παρέλθει η ημερομηνία και δε φαίνεται συνεννοήσιμος, επιθεώρηση εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimtsef είπε

Ναι σωστά , το καταλαβαίνω αδερφέ μέχρι την τελευταία εργάσιμη θα είναι. Το θέμα είναι ότι μου λέει θα δουμε και τέτοια τώρα και το κάνει εκδικητικά.

Τι να σου πω δεν ξέρω ακριβώς τι περιθώρια του δίνει ο νόμος για "εκδικητικές συμπεριφορές", δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως γίνεται να ήταν συνεπής και τυπικός μέχρι 20 μέρες πριν παραιτηθείς και τώρα να "τσιγκουνευεται" να σου πληρώσει τα σχεδόν 2/3 του μηνιαίου σου μισθού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Πότε γίνονται συνήθως οι πληρωμές του προηγούμενου μήνα;

Αν έχει παρέλθει η ημερομηνία και δε φαίνεται συνεννοήσιμος, επιθεώρηση εργασίας.

στους άλλους πρωην συναδέλφους έγιναν στις 3 του Απρίλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εργατολόγοι δεν είμαστε. Η αλήθεια είναι πως στη θέση σου θα έκανα υπομονή μέχρι το πέρας της ημερομηνίας καταβολής του δώρου.  Μετά θα συμβουλεύομουν την Επιθεώρηση Εργασίας.

Μπορεί η καθυστέρηση να οφείλεται σε κάτι διαδικαστικό, όπως η αργοπορία του λογιστή σε συνδυασμό με δυσανασχέτηση του εργοδότη. Υπομονή, εκτός αν είναι επιτακτικής σημασίας το ποσό.

Πόσο καιρό εργαζόσουν;

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι επιτακτικής σημασίας και το κάνει εκδικητικά σας λέω ο λογιστής του έχει παραδώσει ότι χαρτιά πρέπει να έχει με όλα τα ποσά τον ρώτησα. οκ παίδες δεν πειράζει θα μιλήσω και με ένα δικηγόρο και όταν μάθω νεότερα θα σας ενημερώσω. ευχαριστώ για το χρόνο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...