Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX 2080 Ti owner's club.


azazil1190

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Gostros είπε

Παιδια να σας ρωτησω κατι γιατι εισαστε μαστερ του είδους οι περισσότεροι εδώ μέσα.

Ειναι καλύτερα για gaming το 4κ με ριγμενα settings ή το 2κ με ολα ultra κτλ;

Η ερωτηση μου εχει να κάνει σε καθαρο gaming σε τηλεόραση ομως high end μοντελο πολλων ιντσων κ κοντινη αποσταση.

Ευχαριστώ ολους

Παντα native resolution. 

Oσο αυξανεις σε resolution τοσο αναγκη δημιουργειται στο να τερματίζεις τα gfx sets του παιχνιδιου. Λεω το προφανες...

Οταν αυξανεις την λεπτομερεια στην εικονα, ειναι εγκλημα να ριχνεις τα gfx. 

Το 2160p (8.1 mp) σε σχέση με το 1440p (3.7mp) το χωρίζει άβυσσος. 

 

Επεξ/σία από ROG-X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλα αν δεν μπορεις να τα τερματίσεις για να εχεις 60fps σταθερα; Λαθος μου που δεν το έγραψα στην ερωτηση..θα το διορθωσω αμεσως.

Για εμενα κανονας τα 60 fps σταθερα. 4κ lower settings ή 2κ και ολα ultra ray tracing κτλ

Επεξ/σία από Gostros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Gostros είπε

Ναι αλλα αν δεν μπορεις να τα τερματίσεις για να εχεις 60fps σταθερα; Λαθος μου που δεν το έγραψα στην ερωτηση..θα το διορθωσω αμεσως

Custom resolution στην αναλυση που κρατας 60 fps και θα παιζεις σε μαυρο πλάισιο γυρω γυρω  για να εισαι pixel to pixel! Εαν μιλαμε οτι θες να παιξεις σε χαμηλοτερη αναλυση σε 4Κ panel. 

Yπαρχουν games που τα παιζω σε 1944p κρατώντας το pixel to pixel στην 40αρα 4Κ και μου βγαίνει μια διάσταση 36 ίντσες. Στο κεντρο η εικονα σε full screen mode και γυρω γυρω ειναι μαυριλα. Λογου του VA panel (πανω απο 5.000 αντιθεση, χωρις bleed glow) δεν καταλαβαινεις την διαφορα με το bezel. Αντιθετα σε ενα IPS, θα εκανε καρα μπαμ. 

Σκοπος να κερδισεις λιγο performance χωρις να χαλάσεις το pixel to pixel σε 4K screen. 

Δημιουργεις την ανάλυση 3456x1944= 6.718.464 pixels ( 4K, 3840x2160 = 8.294.400 pixels )

https://postimg.cc/9z6KHfQy

4Κ 3840x2160 

https://postimg.cc/CBtt1hHT

3456x1944 pixel to pixel (περίπου 36 ίντσες σε 40αρα)

https://postimg.cc/DJmHnJGP

Παιζεις τα games που θες με παραπανω performance σε υψηλη αναλυση χωρις να θυσιαζεις το pixel to pixel και χωρις upscaling και άλλους ολετήρες.

παράδειγμα στο ACO, απο 37 fps -> 44 fps

68751141-797498267313796-405749259708452

69341804-355557312038578-219780578264743

 

Επεξ/σία από ROG-X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ROG-X είπε

Custom resolution στην αναλυση που κρατας 60 fps και θα παιζεις σε μαυρο πλάισιο γυρω γυρω  για να εισαι pixel to pixel! Εαν μιλαμε οτι θες να παιξεις σε χαμηλοτερη αναλυση σε 4Κ panel. 

Yπαρχουν games που τα παιζω σε 1944p κρατώντας το pixel to pixel στην 40αρα 4Κ και μου βγαίνει μια διάσταση 36 ίντσες. Στο κεντρο η εικονα σε full screen mode και γυρω γυρω ειναι μαυριλα. Λογου του VA panel (πανω απο 5.000 αντιθεση, χωρις bleed glow) δεν καταλαβαινεις την διαφορα με το bezel. Αντιθετα σε ενα IPS, θα εκανε καρα μπαμ. 

Σκοπος να κερδισεις λιγο performance χωρις να χαλάσεις το pixel to pixel σε 4K screen. 

Δημιουργεις την ανάλυση 3456x1944= 6.718.464 pixels ( 4K, 3840x2160 = 8.294.400 pixels )

https://postimg.cc/9z6KHfQy

4Κ 3840x2160 

https://postimg.cc/CBtt1hHT

3456x1944 pixel to pixel (περίπου 36 ίντσες σε 40αρα)

https://postimg.cc/DJmHnJGP

Παιζεις τα games που θες με παραπανω performance σε υψηλη αναλυση χωρις να θυσιαζεις το pixel to pixel και χωρις upscaling και άλλους ολετήρες.

παράδειγμα στο ACO, απο 37 fps -> 44 fps

68751141-797498267313796-405749259708452

69341804-355557312038578-219780578264743

Εντυπωσιακό οφειλω να παραδεχτω! Είναι εύκολο να βαλουμε custom resolution στα games; Δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ROG-X είπε

Custom resolution στην αναλυση που κρατας 60 fps και θα παιζεις σε μαυρο πλάισιο γυρω γυρω  για να εισαι pixel to pixel! Εαν μιλαμε οτι θες να παιξεις σε χαμηλοτερη αναλυση σε 4Κ panel. 

Yπαρχουν games που τα παιζω σε 1944p κρατώντας το pixel to pixel στην 40αρα 4Κ και μου βγαίνει μια διάσταση 36 ίντσες. Στο κεντρο η εικονα σε full screen mode και γυρω γυρω ειναι μαυριλα. Λογου του VA panel (πανω απο 5.000 αντιθεση, χωρις bleed glow) δεν καταλαβαινεις την διαφορα με το bezel. Αντιθετα σε ενα IPS, θα εκανε καρα μπαμ. 

Σκοπος να κερδισεις λιγο performance χωρις να χαλάσεις το pixel to pixel σε 4K screen. 

Δημιουργεις την ανάλυση 3456x1944= 6.718.464 pixels ( 4K, 3840x2160 = 8.294.400 pixels )

https://postimg.cc/9z6KHfQy

4Κ 3840x2160 

https://postimg.cc/CBtt1hHT

3456x1944 pixel to pixel (περίπου 36 ίντσες σε 40αρα)

https://postimg.cc/DJmHnJGP

Παιζεις τα games που θες με παραπανω performance σε υψηλη αναλυση χωρις να θυσιαζεις το pixel to pixel και χωρις upscaling και άλλους ολετήρες.

παράδειγμα στο ACO, απο 37 fps -> 44 fps

68751141-797498267313796-405749259708452

69341804-355557312038578-219780578264743

Jensen-ίζεις..Καραγκιοζιλίκια. Native 4K ή τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ROG-X είπε

Eαν θελετε να δείτε θερμοκρασίες βαλτε Witcher 3 + max out + 4K 

Πραγματικά αυτο το game καταπίνει την κάρτα γραφικών.  +40 watt απο ολα τα αλλα games.

Χωρις air condition, 51 βαθμους ταβανι με 310 watt power consumption.

1080Ti.JPG.781990533d844bdb483dd6c1d2582f5a.JPG

 

Σχόλιο 2019-08-16 034228.png

23 λεπτά πριν, Ripper1986 είπε

Σχόλιο 2019-08-16 034228.png

Μάλλον δεν έχεις παίξει το δεύτερο division αλλά καθαρά μιλοντας η κατανάλωση που δείχνεις της κάρτας στα 310 watt μόνο πολύ δεν είναι για μια custom 2080ti και η θερμοκρασία σε αυτά τα watt πάλι είναι κάπως ψηλά,αλλά βέβαια όλα εξαρτώνται από τα ρολόγια της στο θέμα κατανάλωσης ρεύματος και σε πυρήνα και σε μνήμες. Αλλά να πω την αλήθεια μάλλον 1080ti έχεις και έχεις μπερδέψει τα threads.. εδώ μιλάμε για 2080ti.

Επεξ/σία από Ripper1986
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Jensen-ίζεις..Καραγκιοζιλίκια. Native 4K ή τίποτα.

Εγω μιλαω για true high resolution για pixel to pixel και οχι σε ολετήρες των πάντων με ΑΙ απο το βλαδιβοστοκ 😂

 

4 ώρες πριν, Ripper1986 είπε

Σχόλιο 2019-08-16 034228.png

Μάλλον δεν έχεις παίξει το δεύτερο division αλλά καθαρά μιλοντας η κατανάλωση που δείχνεις της κάρτας στα 310 watt μόνο πολύ δεν είναι για μια custom 2080ti και η θερμοκρασία σε αυτά τα watt πάλι είναι κάπως ψηλά,αλλά βέβαια όλα εξαρτώνται από τα ρολόγια της στο θέμα κατανάλωσης ρεύματος και σε πυρήνα και σε μνήμες. Αλλά να πω την αλήθεια μάλλον 1080ti έχεις και έχεις μπερδέψει τα threads.. εδώ μιλάμε για 2080ti.

Καλα εδω μιλαμε για custom waterblock που μονο το μπλοκ ξεκιναει απο 100αρικο... δεν ηξερα οτι το division 2 ζοριζει τοσο την καρτα.

8 ώρες πριν, Gostros είπε

Εντυπωσιακό οφειλω να παραδεχτω! Είναι εύκολο να βαλουμε custom resolution στα games; Δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο

Αφου σου εδειξα πως θα το κάνεις, απο τον driver της nvidia. Display -> Change resolution -> Customize...

https://postimg.cc/9z6KHfQy

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Gostros είπε

Παιδια να σας ρωτησω κατι γιατι εισαστε μαστερ του είδους οι περισσότεροι εδώ μέσα.

Ειναι καλύτερα για gaming το 4κ με ριγμενα settings ή το 2κ με ολα ultra κτλ; Και με μοναδικο γνώμονα τα 60fps σταθερα.

Η ερωτηση μου εχει να κάνει σε καθαρο gaming σε τηλεόραση ομως high end μοντελο πολλων ιντσων κ κοντινη αποσταση.

Ευχαριστώ ολους

Οταν έχεις 4k TV το ιδανικό είναι να παίζεις στην native ανάλυση. Δηλαδή σε 4k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ROG-X είπε

Εγω μιλαω για true high resolution για pixel to pixel και οχι σε ολετήρες των πάντων με ΑΙ απο το βλαδιβοστοκ 😂

 

Οι μαύρες μπάρες κι αν είναι ολετήρας, λολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ROG-X είπε

Εγω μιλαω για true high resolution για pixel to pixel και οχι σε ολετήρες των πάντων με ΑΙ απο το βλαδιβοστοκ 😂

Καλα εδω μιλαμε για custom waterblock που μονο το μπλοκ ξεκιναει απο 100αρικο... δεν ηξερα οτι το division 2 ζοριζει τοσο την καρτα.

Αφου σου εδειξα πως θα το κάνεις, απο τον driver της nvidia. Display -> Change resolution -> Customize...

https://postimg.cc/9z6KHfQy

Και ξαναλέω.

Αυτό που έδειξες ως εικόνα απο την μεριά σου είναι 1080ti.

Και συνεχίζω λέγοντας ότι υπάρχει το PC μου στο thread αυτό λίγο ποιο πάνω.

Δεν έχει water block.

Kraken g12 και kraken x62.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν,έχω μια ιστορία τρόμου να παραθέσω.

Είπα να βάλω το accelero πάνω στην Asus dual,και εκεί που ήμουν στους 62-63 βαθμούς από του 78,λέω δεν φλασάρω το bios της Galax να δω τι γίνεται;Το είχα βάλει ξανά αλλά δεν το κράτησα λόγω θερμοκρασιών.

Τοβάζω,το φλασάρει,κάνω reboot..και η κάρτα σε ,ssfe mod.1350 mhz συχνότητα,το power limit εξαφανισμένο,μόνο να πάω νακουμπήσω slider σε afterburner, ακόμη κ ανεμιστήρα,κρασάρει.Έχω δοκιμάσει τα πάντα,δεν λέει να ξεκολήσει.,ούτε με το δικό της bios,ούτε με τίποτα.

Κ η πλάκα είναι ότι μάλλον δεν την καλύπτει η εγγύηση καθώς είχε αυτοκόλλητο η βίδα.Ώρα να πάρω φόρα για κανά τοίχο

Ps.Αν δεν ξαναποστάρω έχω αποχωρήσει από το μάταιο τούτο κόσμο

Επεξ/σία από Matrix7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Λοιπόν,έχω μια ιστορία τρόμου να παραθέσω.

Είπα να βάλω το accelero πάνω στην Asus dual,και εκεί που ήμουν στους 62-63 βαθμούς από του 78,λέω δεν φλασάρω το bios της Galax να δω τι γίνεται;Το είχα βάλει ξανά αλλά δεν το κράτησα λόγω θερμοκρασιών.

Τοβάζω,το φλασάρει,κάνω reboot..και η κάρτα σε ,ssfe mod.1350 mhz συχνότητα,το power limit εξαφανισμένο,μόνο να πάω νακουμπήσω slider σε afterburner, ακόμη κ ανεμιστήρα,κρασάρει.Έχω δοκιμάσει τα πάντα,δεν λέει να ξεκολήσει.,ούτε με το δικό της bios,ούτε με τίποτα.

Κ η πλάκα είναι ότι μάλλον δεν την καλύπτει η εγγύηση καθώς είχε αυτοκόλλητο η βίδα.Ώρα να πάρω φόρα για κανά τοίχο

Ps.Αν δεν ξαναποστάρω έχω αποχωρήσει από το μάταιο τούτο κόσμο

Αυτά που σου πρότειναν στο overclock.net, τα έκανες;

Είχες κάνει backup το original bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Αυτά που σου πρότειναν στο overclock.net, τα έκανες;

Είχες κάνει backup το original bios;

Ναι ρε,εννοείται,την έχω φλασάρει 17000 φορές,και με το δικό της,δεν λέει να ξεκολλήσει.Στο oc.net μου στείλε ένα παιδί ένα νήμα με μια msi lightning που έκανε τα ίδια,και τελικά είχε μπει σε safe mod επειδή τη φλάσαρε χωρίς τους δικούς της ανεμιστήρες πάνω,καλή ώρα όπως η δικιά μου.Μια dual βρήκα με waterblock που έκανε τα ίδια,αλλά όταν έβαλε τα δικά της fanάκια έστρωσε.Η δικιά μου δεν λέει να ξεκολλήσει.

Μετά από ώρες κ ώρες ξεκόλλησε με το bios της Galax,μόλις έβαλα τελευταίους drivers τα ίδια.Δεν ξέρω τι να τη κάνω

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...