Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX 2080 Ti owner's club.


azazil1190

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/9/2019 στις 12:28 ΠΜ, oddin είπε

Αν στείλεις Evga θέλει περίπου 3-4 μέρες με elta να φτάσει εκεί και αλλές τόσες να σου έρθει ο αντικαταστάτης.Πληρώνεις τα μεταφορικά να την στείλεις,πληρώνουν τα μεταφορικά να στην στείλουν.

Αmazon πληρώνεις τα μεταφορικά αλλα στα κάνουν refund μετά.Χρόνος περίπου ο ίδιος.

Πήρα ένα emai με το rma id μου από evga,στο οποίο ανέφερε evga rma stock is thorougly tested recertified parts.Συγγνώμη,υπάρχει περίπτωση να μου αντικαταστήσουν κάρτα 5 ημερών,1400 ευρώ με μεταχειρισμένη?Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Πήρα ένα emai με το rma id μου από evga,στο οποίο ανέφερε evga rma stock is thorougly tested recertified parts.Συγγνώμη,υπάρχει περίπτωση να μου αντικαταστήσουν κάρτα 5 ημερών,1400 ευρώ με μεταχειρισμένη?Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει;

Δεν το έχω ξανά ακούσει αλλά μην το δεχτείς.

Πες τους εγώ πλήρωσα καινούρια όχι για μεταχ.

Και ότι απαιτείς καινούρια.

Αλλιώς δυσφήμηση στο evga forum με ποσταρισμα το email που σου έστειλαν

 

***Ενεργό μέλος(μοντ)στο φόρουμ είναι ο jacob της εβγα

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια 1070 FTW που την είχα κάνει RMA απευθείας με EVGA EU μου έγινε αντικατάσταση με νεά πάντως.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2019 στις 12:15 ΠΜ, Matrix7 είπε

Amazon Γαλλίας.Αλλά evga έχω ακούσει πολύ καλά λόγια,ίσως μεξυπηρετήσουν γρηγορότερα

Οταν μιλαμε για Ευρωπη,εγγυηση Amazon>εγγυηση Evga.

Αλλο after sales support και εξυπηρετιση εχουμε εδω στην Ευρωπη και αλλη εχουν οι της Αμερικης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Πήρα ένα emai με το rma id μου από evga,στο οποίο ανέφερε evga rma stock is thorougly tested recertified parts.Συγγνώμη,υπάρχει περίπτωση να μου αντικαταστήσουν κάρτα 5 ημερών,1400 ευρώ με μεταχειρισμένη?Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει;

θεωρητικά μπορεί να δώσουν και recertfied,πρακτικά καινούργια θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, oddin είπε

θεωρητικά μπορεί να δώσουν και recertfied,πρακτικά καινούργια θα πάρεις.

Τι ακριβώς θεωρείται recertified?Γιατί πρακτικά έδωσα 1400 για καινούρια,θεωρητικά θα μπαρούσα να πάρω μεταχειρισμένη σε κατάσταση καινούριας με 300+ κάτω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει ποτέ να στέλνει used η evga. 

Στη θεωρία ισχύει γιατί νομικά καλύπτονται, οπότε το γράφουν για να είναι και καλυμμένοι στην εξαιρετική περίπτωση που θα χρειαστεί να το κάνουν. 

Μην αγχώνεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Τι ακριβώς θεωρείται recertified?Γιατί πρακτικά έδωσα 1400 για καινούρια,θεωρητικά θα μπαρούσα να πάρω μεταχειρισμένη σε κατάσταση καινούριας με 300+ κάτω

Όταν σου δώσουν καινούρια,θα φτιάξουν τη δική σου και θα τη δώσουν μελλοντικά σε άλλον αφού τη δοκιμάσουν.Η δική σου technically είναι μεταχειρισμένη αλλά πόσο έχει δουλέψει;καμιά ώρα;Μια τέτοια ίσως πάρεις τελοσπάντων.Αλλά μάλλον θα είναι εντελώς καινούρια.Για νομικίστικους λόγους είναι έτσι το mail (πχ για περίπτωση που δεν υπάρχει καθόλου απόθεμα σε καινούριες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Τι ακριβώς θεωρείται recertified?Γιατί πρακτικά έδωσα 1400 για καινούρια,θεωρητικά θα μπαρούσα να πάρω μεταχειρισμένη σε κατάσταση καινούριας με 300+ κάτω

recertified είναι σε παλαιότερες κάρτες που δεν υπάρχει stock σε καινούργιες..π.χ 1080ti..

Σου λέω οτι το πιθανότερο (99.9%) θα είναι καινούργια και με samsung μνήμες 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, oddin είπε

recertified είναι σε παλαιότερες κάρτες που δεν υπάρχει stock σε καινούργιες..π.χ 1080ti..

Σου λέω οτι το πιθανότερο (99.9%) θα είναι καινούργια και με samsung μνήμες 😛

Samsung είχε κ αυτή που πήρα,τώρα έχουμε άλλα θέματα,δεν δέχονται το τιμολόγιο γιατί γράφει πάνω όνομα εταιρείας κ όχι το όνομα μου.Και η 2080τιάδα συνεχίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Samsung είχε κ αυτή που πήρα,τώρα έχουμε άλλα θέματα,δεν δέχονται το τιμολόγιο γιατί γράφει πάνω όνομα εταιρείας κ όχι το όνομα μου.Και η 2080τιάδα συνεχίζεται

οκ,δικαιωματικά δικό σου το oscar ατυχίας..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Samsung είχε κ αυτή που πήρα,τώρα έχουμε άλλα θέματα,δεν δέχονται το τιμολόγιο γιατί γράφει πάνω όνομα εταιρείας κ όχι το όνομα μου.Και η 2080τιάδα συνεχίζεται

Ψάχνοντας λίγο στο forum της evga, τα πράγματα είναι μπερδεμένα.

Η rma πολιτική της εταιρείας έχει αλλάξει μετά την 25η Μαΐου 2018. Εάν θεωρούν ότι δεν είσαι ο αρχικός αγοραστής της κάρτας, τότε ζητούν μια απόδειξη (είτε σε ηλεκτρονική μορφή είτε χειρόγραφη, αυτό, τουλάχιστον, καταλαβαίνω διαβάζοντας τους όρους) πώλησης-αγοράς της κάρτας μεταξύ του αρχικού αγοραστή και εσού (θεωρείσαι πλέον second hand κάτοχος).

Η ανωτέρω απόδειξη μπορεί να εκδοθεί επί τούτου, ήτοι η εταιρεία (το όνομα της οποίας εμφανίζεται στο τιμολόγιο αγοράς) να σου ''κόψει'' το αποδεικτικό πώλησης προς εσένα, ώστε να το προσκομίσεις στην evga. Μιλάμε για ''fake'' αποδεικτικό, απλά και μόνο για να εξυπηρετηθείς. Το δέχονται πάντως.

Εκεί που μπερδεύουν τα πράγματα, είναι στην αναφορά τους περί μη προσκόμισης εκ μέρους του θεωρούμενου second hand κατόχου, της original απόδειξης, στην οποία αναγράφεται το όνομα του αρχικού αγοραστή. Δηλαδή, δεν έπρεπε να τους στείλεις το τιμολόγιο με το όνομα της εταιρείας, αλλά μια απόδειξη  πώλησης της κάρτας μεταξύ της εταιρείας και εσού. Τι επιπτώσεις συνεπάγεται η ενέργειά σου αυτή δεν το ξέρω. Καταλαβαίνω ότι η evga αποδέχεται έναν και μόνο αρχικό αγοραστή, τα στοιχεία του οποίου αναγράφονται στην εκάστοτε απόδειξη, συνεπώς δεν δέχεται, ακόμα κι αν προσκομίσεις την original απόδειξη, ότι είσαι first hand owner.

Γνώμη μου: ενημέρωσε την εξυπηρέτηση πελατών της evga και ρώτησέ τους εάν δέχονται μια απόδειξη πώλησης μεταξύ της εταιρείας και εσού. Δες τι θα σου πουν και πράττεις αναλόγως.

Τώρα για ποιο λόγο δεν θέλουν την αρχική απόδειξη και τι διάολο να το κάνει το αρχικό αποδεικτικό ο αρχικός αγοραστής από τη στιγμή που πουλάει (εντός ή εκτός εισαγωγικών) την κάρτα στον επόμενο, ο Θεός κι η ψυχή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DEADLAZARUS είπε

Ψάχνοντας λίγο στο forum της evga, τα πράγματα είναι μπερδεμένα.

Η rma πολιτική της εταιρείας έχει αλλάξει μετά την 25η Μαΐου 2018. Εάν θεωρούν ότι δεν είσαι ο αρχικός αγοραστής της κάρτας, τότε ζητούν μια απόδειξη (είτε σε ηλεκτρονική μορφή είτε χειρόγραφη, αυτό, τουλάχιστον, καταλαβαίνω διαβάζοντας τους όρους) πώλησης-αγοράς της κάρτας μεταξύ του αρχικού αγοραστή και εσού (θεωρείσαι πλέον second hand κάτοχος).

Η ανωτέρω απόδειξη μπορεί να εκδοθεί επί τούτου, ήτοι η εταιρεία (το όνομα της οποίας εμφανίζεται στο τιμολόγιο αγοράς) να σου ''κόψει'' το αποδεικτικό πώλησης προς εσένα, ώστε να το προσκομίσεις στην evga. Μιλάμε για ''fake'' αποδεικτικό, απλά και μόνο για να εξυπηρετηθείς. Το δέχονται πάντως.

Εκεί που μπερδεύουν τα πράγματα, είναι στην αναφορά τους περί μη προσκόμισης εκ μέρους του θεωρούμενου second hand κατόχου, της original απόδειξης, στην οποία αναγράφεται το όνομα του αρχικού αγοραστή. Δηλαδή, δεν έπρεπε να τους στείλεις το τιμολόγιο με το όνομα της εταιρείας, αλλά μια απόδειξη  πώλησης της κάρτας μεταξύ της εταιρείας και εσού. Τι επιπτώσεις συνεπάγεται η ενέργειά σου αυτή δεν το ξέρω. Καταλαβαίνω ότι η evga αποδέχεται έναν και μόνο αρχικό αγοραστή, τα στοιχεία του οποίου αναγράφονται στην εκάστοτε απόδειξη, συνεπώς δεν δέχεται, ακόμα κι αν προσκομίσεις την original απόδειξη, ότι είσαι first hand owner.

Γνώμη μου: ενημέρωσε την εξυπηρέτηση πελατών της evga και ρώτησέ τους εάν δέχονται μια απόδειξη πώλησης μεταξύ της εταιρείας και εσού. Δες τι θα σου πουν και πράττεις αναλόγως.

Τώρα για ποιο λόγο δεν θέλουν την αρχική απόδειξη και τι διάολο να το κάνει το αρχικό αποδεικτικό ο αρχικός αγοραστής από τη στιγμή που πουλάει (εντός ή εκτός εισαγωγικών) την κάρτα στον επόμενο, ο Θεός κι η ψυχή τους.

Πήρα τηλ και τους εξήγησα ότι εγώ είμαι ο αρχικός αγοραστής,αυτό έχω στα χέρια μου,κ ότι τη κάρτα τη πήρα γιατί είχα ακούσει καλά σχόλια για evga.Μ ήρθε χαλασμένη κ δεν με εξηπυρετούν.Αν θέλουν να με εξυπηρετήσουν οκ,αν όχι θα βρω άκρη με καμιά strix και να πάνε να κουρευτούν.

Update.Οκ,αφού μίλησα με εξυπηρέτηση το εγκρίνανε

Επεξ/σία από Matrix7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...