Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμένου για νεο οδηγό


Ribopaido

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nik0laus είπε

Εκεί στη διχάλα για τον παλιό  ιππόδρομο λες ;  :D :D

Δεν έχει καμία σχέση η διχάλα που λές .

Πάντως Η διχάλα αυτή που λες εάν πας αριστερά για να βγεις Συγγρού προς Αθήνα έχει μια ωραία στροφή εκεί! Που σίγουρα  Δεν είναι για πολλά πολλά με το ατος .. 

εκεί που σου λέω είναι Όπως είσαι Συγγρού από  Αθήνα για Πειραιά - παραλιακή  μετά το μέτρο Συγγρού Φιξ στα 500 μέτρα είναι το σημείο που λέω κάνεις δεξιά  περνάς μια γεφύρουλα και σε βγάζει Θησέως η αλλιώς Ελ. Βενιζέλου.  Ουσιαστικά    είναι η συνέχεια της Καλλιρρόης  περνάει από Καλλιθέα Πλατεία Δαβάκη καί καταλήγει προς Φάληρο Πειραιά . 

 

Επεξ/σία από christopher0016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ

Ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο όχημα σαν πρώτο μου έως 2000. Λίγο απο αυτα που είδα και άκουσα μου κίνησαν το ενδιαφέρον αυτα τα 4

https://www.car.gr/22160985-daihatsu-cuore

https://www.car.gr/21960964-nissan-micra-o-service

https://www.car.gr/21382603-suzuki-alto

https://www.car.gr/22160595-hyundai-atos

Εχω ακούσει τα καλύτερα για άτος και άλτο.  Ποια η γνώμη σας για τα συγκεκριμένα και αν έχετε να προτείνετε κατι καλύτερο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

1)cuore θα εχεις θεμα με ανταλλακτικα και παρα ειναι μικρο..

2)Micra αξιοπιστος κινητηρας που συνηθως αρχιζει να καιει λαδια μετα τα 180000χλμ. αφθονα after market ανταλλακτικα! Καδενατο!

3)Alto καποια ανταλλακτικα μπορει να δυσκολευτεις να τα βρεις(καποια τσιμπημενα)καλος κινητηρας με ιμαντα ομως..

4)Αtos τσιμπαει βενζινη,αδυναμος κινητηρας,ιμαντας,αισθηση πατηματος που θα σε φοβισει πολλες φορες.. Για μενα ακυρο..

Κοιτα και για starlet τo primo(ιμαντας). Πιστευω στο συνολο καλυτερο αυτοκινητο απο αυτα που προτεινεις οπως και το saxo 1.1 αλλα δεν το πολυ εμπιστευομαι μεταχειρισμενο.. θα το αγοραζα μονο απο δικο μου ανθρωπο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gia_nnis είπε

1)cuore θα εχεις θεμα με ανταλλακτικα και παρα ειναι μικρο..

2)Micra αξιοπιστος κινητηρας που συνηθως αρχιζει να καιει λαδια μετα τα 180000χλμ. αφθονα after market ανταλλακτικα! Καδενατο!

3)Alto καποια ανταλλακτικα μπορει να δυσκολευτεις να τα βρεις(καποια τσιμπημενα)καλος κινητηρας με ιμαντα ομως..

4)Αtos τσιμπαει βενζινη,αδυναμος κινητηρας,ιμαντας,αισθηση πατηματος που θα σε φοβισει πολλες φορες.. Για μενα ακυρο..

Κοιτα και για starlet τo primo(ιμαντας). Πιστευω στο συνολο καλυτερο αυτοκινητο απο αυτα που προτεινεις οπως και το saxo 1.1 αλλα δεν το πολυ εμπιστευομαι μεταχειρισμενο.. θα το αγοραζα μονο απο δικο μου ανθρωπο...

Καλημέρα gia_nni και ευχαριστώ!  Αλτο μπήκε λίστα γιατι είχε ο αδερφος μου του 88 το μικρο και δεν πάθαινε τίποτα. Για τα ανταλλακτικά εχεις δικιο δεν το σκέφτηκα οτι θα υπάρχει θέμα γενικά.  Θα κοιτάξω και το σταρλετάκι βρήκα αρκετά , θα το μελετήσω. Σε υπερευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα ένα σύγχρονο αυτοκίνητο είναι καλύτερο και ασφαλέστερο, αλλά τι συγκρίνουμε τώρα;
Δηλαδή Θάνος Καρ τι του προτείνεις να πάρει αυτοκίνητο 15-20 χιλιάδων ευρώ;  Να φανταστώ εσύ κυκλοφορείς με XC90;

Για τα χρήματα που διαθέτει μια χαρά είναι τα starlet-micra-alto, απλά αντί σαν οδηγοί να κοιτάξουμε να βελτιωθούμε κοιτάμε πόσες τεχνολογίες έχει το αμάξι μας.

Ribopaido πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε αγορά καλός έλεγχος σε μηχανικό και μακρυά από εμπόρους όπως σου είπαν.

Επεξ/σία από Tompgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανένας να δώσει 20.000 ευρώ αλλά με 4.500-5.000 μπορεί να βρει. Από την στιγμή που προτείνετε, εν έτη 2019, Toyota starlet δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. @Ribopaido καλή τύχη και επιλογή. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, thanasisxask said:

Δεν είπε κανένας να δώσει 20.000 ευρώ αλλά με 4.500-5.000 μπορεί να βρει. Από την στιγμή που προτείνετε, εν έτη 2019, Toyota starlet δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. @Ribopaido καλή τύχη και επιλογή. 

Δηλαδή πάνω από τα διπλά από όσα δίνει. 

Θα συμπληρώσει κανείς τη διαφορά? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα αγόρασα Renault Clio II στα χρήματα που ψάχνεις με 4 αερόσακους, ΑC, υδραυλικό τιμόνι, ABS , ηλεκτρικά παράθυρα. Ευτυχώς ο πωλητής (ιδιώτης) ήταν πολύ καλό παιδί και πολύ τυπικός με το αυτοκίνητο, είχε αλλάξει πρόσφατα λάστιχα, αναρτήσεις, δίσκους όλα με τιμολόγια αγοράς. Είχε όλα σχεδόν τα ΚΤΕΟ για να μου δείξει τη γνησιότητα των χλμετρων, με πήγε στον μηχανικό του που πήγαινε το αυτοκίνητο όπου ο μηχανικός που εκτύπωσε αναλυτικό ιστορικό με τα σέρβις του.

Φυσικά δέχτηκε οποιονδήποτε έλεγχο από δικό μου συνεργείο κ μου ανέφερε μόνος του όλα τα προβλήματα που είχε το αυτοκίνητο ( μοντέλο 2003, δεν περίμενα να μην έχει μικροπροβλήματα και φθορές χρήσης).

Αυτό που έμαθα από την αναζήτηση μεταχειρισμένου είναι ότι πρέπει να έχεις υπομονή και κυρίως μην κολλάς στα Χλμ... Όσα μεταχειρισμένα ανέφεραν λίγα χλμ είτε είχαν κάψει φλάντζα ( Όλα τα Fiat Punto) και οι ιδιοκτήτες μετρούσαν νέα χλμ μετά το ρεκτιφιε είτε δεν ήταν αληθινά και δεν δεχόντουσαν έλεγχο. Γτ την χρονολογία που κοιτάς νομίζω ότι τα 200.000 χλμ είναι ικανοποιητικά. Κ όχι ένα αυτοκίνητο δεν παθαίνει κάτι λόγω χλμ. 

Σίγουρα θα χρειαστεί μαζεματα αλλά σιγά σιγά όλα θα τα κάνεις.

Καλή τύχη σε ότι κ να επιλέξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Θάνος Καρ είπε

Η μόνη σοβαρή πρόταση σ' αυτό το θέμα, αλλά δε βλέπω να ιδρώνει κανένα αυτί.Αντ' αυτού, διαβάζω για κάτι άλτο, στάρλετ και λοιπούς ιαπωνικούς τάφους (με την πραγματική έννοια του όρου).

Δείτε τι παθαίνει ένας άλλος ιαπωνικός τάφος τoυ 1998 και αναρωτηθείτε...

Συνεχίστε την αναζήτηση σαπακίων τώρα.

Σε μια χωρα που δεν εχουμε ισες αξιες και δικαιωματα δεν μπορεις να βαζεις τετοιους χαρακτηρισμους..

Τα πορτοφολια δεν ειναι ιδια.. Ρεαλιστικα αν το συγκρινεις με δικυκλο ειναι αρχοντας!!!

Και συ αν συγκρινεις την ζωη που κανεις με εναν Σαουδαραβα εχεις πεθανει και δεν το ξερεις!!!

Για τα οικονομικα του ts το πρωτευων δεν ειναι η τοσο καλη ασφαλεια αλλα η σωστη επιλογη ενος τοσο παλιου αυτοκινητου.. Δηλαδη μην παει για μαλλι και βγει κουρεμενος απο τα τοσα προβληματα που μπορει να του βγαλει στο αμεσο μελλον..!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας υπερευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο παιδιά. Ενα απλο αμαξακι να μαθω λιγο θέλω , γιαυτο και ειπα τα μοντέλα αυτα έστω για αρχή.  Σιγουρα δεν ειναι μοντέλα 2010+ αλλα δυστυχώς δεν μπορω να ανέβω. Θα κοιτάξω και  τα ρενω πάντως πραγματικά μου δώσατε πολλες ιδέες. Απο αυριο ξεκινάει το ψάξιμο για τα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

Σας υπερευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο παιδιά. Ενα απλο αμαξακι να μαθω λιγο θέλω , γιαυτο και ειπα τα μοντέλα αυτα έστω για αρχή.  Σιγουρα δεν ειναι μοντέλα 2010+ αλλα δυστυχώς δεν μπορω να ανέβω. Θα κοιτάξω και  τα ρενω πάντως πραγματικά μου δώσατε πολλες ιδέες. Απο αυριο ξεκινάει το ψάξιμο για τα καλα

Δια ροπαλου ΟΧΙ ρενο!!!! Αμα ειναι ετσι καλυτερα φιατ και citroen..

7 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

Σας υπερευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο παιδιά. Ενα απλο αμαξακι να μαθω λιγο θέλω , γιαυτο και ειπα τα μοντέλα αυτα έστω για αρχή.  Σιγουρα δεν ειναι μοντέλα 2010+ αλλα δυστυχώς δεν μπορω να ανέβω. Θα κοιτάξω και  τα ρενω πάντως πραγματικά μου δώσατε πολλες ιδέες. Απο αυριο ξεκινάει το ψάξιμο για τα καλα

Και γιατι δεν νοικιαζεις για 1 μηνα.! Να εχεις μεσα και εναν συνοδηγο-φιλο να σε μαθει να παρεις το κολλαει..

Πιο οικονομικα θα σου βγει..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Θα δώσει τα διπλά για να πάρει αυτοκίνητο γιατί με δύο χιλιάρικα δεν ξέρω ακριβώς τι θα πάρει. 

Μια χαρά αυτοκίνητα έχει με 2 χιλιάρικα. Αν είναι έτσι να αποσυρθούν όλα τα παλιά και να απαγορευτεί η κυκλοφορία. Ο καθένας αυτό που μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...