Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος ψυγειου αυτοκινήτου


Curtis76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα ειχα πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Μετα απο μια ώρα οδήγηση σταματησα στο βενζινάδικο για καύσιμα και είδα καπνους να βγαίνουν απο το καπο. Ειδα μετα τους βασικους ελέγχους ότι δεν είχε νερο το ψυγειο. Έβαλα 4 λίτρα αντιψυκτικό μεσα!! Το βεντιλατερ γυριζει σωστα, τα νερα είδα ότι κυκλοφορούν και αυτά, οποτε απο κάπου χάνω νερο. Επειδή μου είχε συμβεί πάλι πριν 4 χρόνια το ίδιο και άλλαξα ψυγειο, θυμάμαι ότι μου πρέσαραν το ψυγείο και τότε αποκαλύφθηκε η τρύπα. Ξέρει κανεις με πόση πίεση προβλέπετε περίπου να πρεσάρεται το ψυγείο για έλεγχο? Θέλω να ξέρω πριν το πάω αύριο στο service γιατί μπορεί χωρις να είναι αυτό το πρόβλημα να δημιουργηθεί από υπερβολική πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβάσαι, δεν είναι τόσο μεγάλη η πίεση όσο φαντάζεσαι στο πρεσάρισμα. Κοίταξε να πάρεις καλό ψυγείο και όχι το πιο φτηνό. Πριν βάλεις το καινούριο, πάρε ένα μπουκαλάκι καθαριστικό για το κύκλωμα ψύξης. Ειδικά αν έχεις παλιό αυτοκίνητο (και φιατ) καλό είναι να το κάνεις. Να τσεκάρεις και τον θερμοστάτη. Τα μάτια σου στην ένδειξη θερμοκρασίας συνέχεια, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Ψυγεία τρυπούν γιατί σχεδόν κανεις δεν αλλάζει παραφλου όπως ορίσει ο κατασκευαστής. Μιλαμε το νερό μέσα γίνεται λάσπη. Το χειρότερο μετς είναι πως βουλώνει το ψυγείο καλοριφερ και για να αλλαχθεί θέλει χρόνο και χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο ψυγειο κρατησε 13 χρονια. Οταν το αλλαξα εβαλα πλαστικο πριν 4 χρονια. Νομιζω οτι κατι αλλο ειναι αλλα σιγουρα θα το ελεγξουν και δε θελω να το αλλαξω τσαμπα. Θυμαμαι οτι εβαλαν μια ταπα με μανομετρο στο ψυγειο και αρχιζαν και τρομπαραν, αλλα δε ξερω μεχρι που πρεπει να σταματησουν. Πριν λιγο εκανα εναν ακομα ελεγχο, πηγα μια βολτα, δεν ειδα κατι υποπτο. Μακαρι να μην εχω εξοδα, πριν μια εβδομαδα το πηγα και για σερβισ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Σημερα ειχα πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Μετα απο μια ώρα οδήγηση σταματησα στο βενζινάδικο για καύσιμα και είδα καπνους να βγαίνουν απο το καπο. Ειδα μετα τους βασικους ελέγχους ότι δεν είχε νερο το ψυγειο. Έβαλα 4 λίτρα αντιψυκτικό μεσα!! Το βεντιλατερ γυριζει σωστα, τα νερα είδα ότι κυκλοφορούν και αυτά, οποτε απο κάπου χάνω νερο. Επειδή μου είχε συμβεί πάλι πριν 4 χρόνια το ίδιο και άλλαξα ψυγειο, θυμάμαι ότι μου πρέσαραν το ψυγείο και τότε αποκαλύφθηκε η τρύπα. Ξέρει κανεις με πόση πίεση προβλέπετε περίπου να πρεσάρεται το ψυγείο για έλεγχο? Θέλω να ξέρω πριν το πάω αύριο στο service γιατί μπορεί χωρις να είναι αυτό το πρόβλημα να δημιουργηθεί από υπερβολική πίεση.

Κάπου 1,5 -2 bar.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι αμάξι ; 

Για άλλαξε την τάπα ψυγείου (~15€) κάνει και παρατήρησε οταν είναι κρύωσει καλά ο κινητήρας μετά απο βόλτα τι γίνεται στο δοχείο διαστολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2019 στις 7:54 ΜΜ, Curtis76 είπε

Σημερα ειχα πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Μετα απο μια ώρα οδήγηση σταματησα στο βενζινάδικο για καύσιμα και είδα καπνους να βγαίνουν απο το καπο. Ειδα μετα τους βασικους ελέγχους ότι δεν είχε νερο το ψυγειο. Έβαλα 4 λίτρα αντιψυκτικό μεσα!! Το βεντιλατερ γυριζει σωστα, τα νερα είδα ότι κυκλοφορούν και αυτά, οποτε απο κάπου χάνω νερο. Επειδή μου είχε συμβεί πάλι πριν 4 χρόνια το ίδιο και άλλαξα ψυγειο, θυμάμαι ότι μου πρέσαραν το ψυγείο και τότε αποκαλύφθηκε η τρύπα. Ξέρει κανεις με πόση πίεση προβλέπετε περίπου να πρεσάρεται το ψυγείο για έλεγχο? Θέλω να ξέρω πριν το πάω αύριο στο service γιατί μπορεί χωρις να είναι αυτό το πρόβλημα να δημιουργηθεί από υπερβολική πίεση.

Απο τις πιεσεις καπου φευγει(πιτσιλαει) το αντιψυκτικο πανω στον κινητηρα..

Αφου σηκωσει θερμοκρασια μαρσαρε το με ανοιχτο καπο και κοιτα απο που τα χανει..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομα δεν εχω βρει χρονο να το παω σερβισ, απο προχθες παει καλα παντως αλλα δε πρεπει να το αφησω. Σίγουρα θα το ξανακανει, αφου το εκανε μια φορα. Παντως ευχαριστω για τις για τις συμβουλες.

23 ώρες πριν, meletis_m είπε

Σε τι αμάξι ; 

Για άλλαξε την τάπα ψυγείου (~15€) κάνει και παρατήρησε οταν είναι κρύωσει καλά ο κινητήρας μετά απο βόλτα τι γίνεται στο δοχείο διαστολής

honda civic 2002. To δοχειο διαστολης ειναι μια αποτυχια εκει που βρίσκεται, δε μπορω να δω σταθμη. Με χρηση φακου και αν κατσει ο σωστος φωτισμος μονο, κυριως βραδυ μπορω να δω τη σταθμη. Εχω δοκιμασει και πρασινο και ροζ αντιψυκτικο αλλα δε φαινεται η σταθμη.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Ακομα δεν εχω βρει χρονο να το παω σερβισ, απο προχθες παει καλα παντως αλλα δε πρεπει να το αφησω. Σίγουρα θα το ξανακανει, αφου το εκανε μια φορα. Παντως ευχαριστω για τις για τις συμβουλες.

honda civic 2002. To δοχειο διαστολης ειναι μια αποτυχια εκει που βρίσκεται, δε μπορω να δω σταθμη. Με χρηση φακου και αν κατσει ο σωστος φωτισμος μονο, κυριως βραδυ μπορω να δω τη σταθμη. Εχω δοκιμασει και πρασινο και ροζ αντιψυκτικο αλλα δε φαινεται η σταθμη.

Τοτε για καποιο λογο ανεβασε θερμοκρασια.. δεν ανοιξε το βεντιλατερ την στιγμη που επρεπε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Τοτε για καποιο λογο ανεβασε θερμοκρασια.. δεν ανοιξε το βεντιλατερ την στιγμη που επρεπε..

την ωρα εκεινει ημουν σε συνεγερμο. Βγηκε το μωρο πρωτα εσβησα τη μηχανη και περιμενα να κρυωσει. Μετα εβαλα 4 λιτρα περιπου αντιψυκτικο και με ανοικτο καπο ειδα να γυρανε τα νερα οταν αρχισε να ανεβαζει θερμοκρασια (στα φυσικολογικα πλαισια) και να ξεκινανε τα δυο βεντιλατερ που εχει. Το ειδα αυτο 2-3 φορες και μετα γυρισα σπιτι. Απο προχθες παω στη δουλεια κανονικα περιπου 15 χιλιομετρα και δεν εχω δει καποια δυσλειτουργια.  Για σερβις το ειχα παει πριν 3 εβδομαδες και ειχα παρατηρηση απο το σερβισ και μετα οτι αργουσε να αποδοσει το καλοριφερ. Ενω παλια με το που αρχιζε να κινειται ο δεικτης θερμοκρασιας μπρουσε να βγαλει ζεστο αερα, εδω και τρεις εβδομαδες επρεπε να φταει πρωτα στη μεση. Τωρα να ξεχασαν να βαλουν νερο στο σερβις δε ξερω κατα ποσο παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

την ωρα εκεινει ημουν σε συνεγερμο. Βγηκε το μωρο πρωτα εσβησα τη μηχανη και περιμενα να κρυωσει. Μετα εβαλα 4 λιτρα περιπου αντιψυκτικο και με ανοικτο καπο ειδα να γυρανε τα νερα οταν αρχισε να ανεβαζει θερμοκρασια (στα φυσικολογικα πλαισια) και να ξεκινανε τα δυο βεντιλατερ που εχει. Το ειδα αυτο 2-3 φορες και μετα γυρισα σπιτι. Απο προχθες παω στη δουλεια κανονικα περιπου 15 χιλιομετρα και δεν εχω δει καποια δυσλειτουργια.  Για σερβις το ειχα παει πριν 3 εβδομαδες και ειχα παρατηρηση απο το σερβισ και μετα οτι αργουσε να αποδοσει το καλοριφερ. Ενω παλια με το που αρχιζε να κινειται ο δεικτης θερμοκρασιας μπρουσε να βγαλει ζεστο αερα, εδω και τρεις εβδομαδες επρεπε να φταει πρωτα στη μεση. Τωρα να ξεχασαν να βαλουν νερο στο σερβις δε ξερω κατα ποσο παιζει.

Στο σερβις σου αλλαξαν παραφλου? Μηπως δεν σου εκαναν εξαερωση.. Αλλα οπως και να χει θα επρεπε ν ανεβαζε θερμοκρασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλαξαν αλλα μου φαινεται κουλο να μην ειδαν τουλαχιστον τη σταθμη. Τι να πω, ειμαι σε νεο τοπο, (Κρητη) και απλα το παω σε επισημο της Honda. Στην αθηνα το πηγαινα μονο σε επισημους ή στον σαρακακη. Δεν εχω μεγαλη εμπιστοσυνη και δε θα το αφησω το αμαξι, θα κατσω να δω τι θα ελεγξουν. Γι αυτο ρωταω για τα bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Δεν αλλαξαν αλλα μου φαινεται κουλο να μην ειδαν τουλαχιστον τη σταθμη. Τι να πω, ειμαι σε νεο τοπο, (Κρητη) και απλα το παω σε επισημο της Honda. Στην αθηνα το πηγαινα μονο σε επισημους ή στον σαρακακη. Δεν εχω μεγαλη εμπιστοσυνη και δε θα το αφησω το αμαξι, θα κατσω να δω τι θα ελεγξουν. Γι αυτο ρωταω για τα bar.

Στη Κρητη δεν ειναι πιο ακριβη η ζωη..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Στη Κρητη δεν ειναι πιο ακριβη η ζωη..?

Μπα τα ιδια με αθηνα ειναι. Ενοικια ειναι λιγο πιο ακριβα απο αθηνα (χανια), θες λιγοτερα εξοδα βενζινης, σουπερμαρκετ τα ιδια με αθηνα. Τωρα κατι καφε  και βολτες για φαγητο  αν πηγαινεις στα τουριστικα μερη ειναι λιγο τσιμπιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...