Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/9/2019 στις 8:29 ΜΜ, Drake27 είπε

Έγινε πριν από κάνα δυο ώρες.

Πελατης,αμερικανός,έφερε ένα iPhone XS με πρόβλημα στην οθόνη.

θα γράψω τον διάλογο στα ελληνικά.

Π:Καλησπέρα σας,έχω αυτό το iPhone και δεν ανάβει η οθόνη καθόλου,ξέρω ότι δουλεύει αυτή την στιγμή γιατί λαμβάνω ειδοποίησης στο ρολόι και χτυπάει.

Ε:Μάλιστα,πως έγινε αυτό ακριβώς?!Χτυπηθηκε?

Π:Όχι απλά ήταν λίγο βρώμικο και ήθελα να το καθαρίσω και έριξα λίγο νερό στην οθόνη και το καθάρισα,μετά από αυτό σταμάτησε να δουλεύει το touch και μετά η οθόνη.

Ε:....................

Π:....................Ναι το ξέρω έκανα μαλακια............

Ε:(απλά κρατιόμουν μην γελάσω μπροστά του) Ok,να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε και στην χειρότερη να χρειάστη αλλαγή οθονης.

Περιττό να σας πω,όταν έφυγε πέθανα στα γέλια....................τόνισα το αμερικανός γιατί ήρθε με το σκεπτικό το αμερικανικό και ότι βλέπω που κάνουν εκεί και ήρθε παρόμοια βλακώδης περίπτωση και σε μένα.

Και η προφορά,ποιο αμερικανική πεθαίνεις.

Δεν κατάλαβα εδώ τι έγινε. Αδιάβροχο δεν είναι το κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, sargus είπε

Δεν κατάλαβα εδώ τι έγινε. Αδιάβροχο δεν είναι το κινητό;

Οχι δεν ειναι δυστηχως.............ηταν ενα απο τα πολλα που μου εχουν φερει βρεγμενα,7-8-XR-X-XS δεν εχουν καλη αδιαβραχοποιηση......αλλα τουλαχιστον δεν ειναι σαν της sony!!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2019 στις 9:48 ΜΜ, divo είπε

Παμε με συναδελφο για μεταφορα τηλεφωνου. Η πελατισσα μια 45αρα ευγενεστατη. Ο τεχνικος, μαγκακος και αρκετα θρασης. Η συνδεση που ειναι να μεταφερθει ειναι μια 24αρα adsl. εκει που ηταν επιανε λογικα γυρω στα 4.

  Απόκρυψη περιεχομένων

- καλημερα ειμαστε απο την χχχχχ ηρθαμε για τη μεταφορα του τηλεφωνου. της κυρίας ταδε εδω ειναι;

- καλημερα σας, περαστε ναι εδω ειναι.

Κάνει τις απαιτούμενες ενεργειες ο τεχνικος για να βρει τη γραμμή. Πηγαίνουμε στη καμπίνα για την σύνδεση.

- κοιτα κουκλε πως πασάρουν τωρα το vdsl. Κοιτα να μαθαινεις. Απευθύνεται σε μενα.

Γυρνάμε στο σπιτι βγαζει το μπαζερ, βαζει το οργανο που μετραει τη γραμμη.

- Ποοο σκατά ειναι. Καλε 24αρα παραγγειλες; λεει στη πελατισσα.

- Οριστε; Η πελατισσα αρχιζει να δυσανασχετεί. Δεν θα εχω τηλεφωνο και ιντερνετ δλδ;

- Τι να εχεις, σκατα ειναι. Το ξαναλέει. Αρχιζει και τον κοιταει παραξενα αλλα δεν του απανταει. Εγω να εχω αρχισει να εκνευριζομαι απο τον τροπο που μιλαει.

Ο τεχνικος βαζει το ρουτερ στη γραμμη και περιμενει να συγχρονίσει και να παρει και τηλεφωνια.

- Δε μου λες εσυ το χρειαζεσαι το ιντερνετ;

- Το χρησιμοποιεί ο γιος μου.

- και γιατι δεν εβαλε vdsl; 

- Οριστε; Τι... 🙄

- να οριστε κοιτα θα εχεις μεχρι 135mbps. Την διακοπτει.

- E?😲 έκπληκτη!!

- Αντε και για σενα θα τους πω να σου δωσουν και sercom. Εχει αρχισει να φουσκώνει...

- Μα ..τι...😯 με απορεια

-Τι μα δεν εχει μα, θα εχεις και wifi στα 5G και στα 2.4G.

- Ξερετε....

- Δεν ξέρω τίποτα, Θα βλέπεις και σε FHD στα 1080mhz στη τηλεόραση. Εγω να θελω να γελασω και να κρατιεμαι.....

- το καμαρι σου παιζει παιχνιδια;

- Ναι αλλα....😐

- Ε οριστε θα του κατεβασω και το ping στα 6. Τι αλλο θες;

- Ξερεται εγω δεν ...... Η πελατισσα εχει κοκκινησει κατι σαν να την εχει χτυπήσει ρευμα ενα πραμα..😊 και τον κοιταει με απορεια. Εγω δεν ηξερα τι να κανω να γελασω ή να κλαψω;

- Το vdsl εδω παιζει και σε φασμα μεχρι 17,664MHz και θα σου βγαλει τη100αρα ανετα. Τους παιρνω τηλεφωνο να στη δωσουν. Αντε πολλα ειπαμε. ξεφουσκώνει....

- Να σας κανω κυριε μου μια ερωτηση μονο;

- Αντε πες τι αλλο θες να μαθεις; μ εσκασες σημερα.  

- Τι ειναι το vdsl που λεγατε;

Ο τεχνικος να εχει μεινει κοκκαλο σα να εφαγε σφυρια στο κεφαλι. Η κυρια να μην εχει καταλαβει τιποτα κι εγω να εχω δακρυσει απο τα γελια. Του κανω νοημα να φυγει, μαζευει τα πραματα τσαντισμενος,  δεν της απαντα.

- Παω στο αμαξι αν θες τιποτα πες μου. απευθυνεται σε μενα. και φευγει. Αγενεστατος χωρις ενα αντιο στη γυναικα.

Με κοιταει η κυρια και αρχιζουμε το διαλογο.

- Συγνωμη, μηπως τον προσβαλα αθελα μου; Ξερετε δεν γνωριζω απο τεχνολογια και δεν καταλαβαινα τι ηταν ολα αυτα.

- Ηταν καποια τεχνικα πραγματα αλλα μην σας απασχολει θα σας εξηγησω.

- Τι ειναι αυτο το vdsl που ελεγε. ρωταει χαμογελοντας.

- Ειναι νεα τεχνολογια για πιο γρήγορο ιντερνετ........ Βλεπετε ταινίες ή διαφορα video στον υπολογιστη; 

- ναι αρκετες φορες.

- Σας κολλαγε καθολου εκει που ησασταν;

- ......

................της εξηγώ τι οφέλη θα μπορουσε να εχει απο το vdsl εκεινη και το παιδι  συμφων με της αναγκες της. Εχουμε ενα καλο διαλογο. Δέχεται να της δωσουν προσφορα μονο που θα ηθελε να μιλήσουν στον αντρα της. Συνεννοούμαστε να με παρει τηλεφωνο οταν συνενοηθει μαζι του. Με ευχαριστει για την εξυπηρέτηση και φευγω αφου εχω δει οτι ολα δουλευουν καλα .

Παω στο αυτοκινητο. Ο τεχνικος να εχει κανει κανα πακετο τσιγαρα απο τα νευρα του γιατι δεν καταφερε να την ψησει για vdsl.

- Ειδες μαγκα πως πασαρουν το vdsl; Ετσι να πεις στα γατακια να το κανουν.

- Ναι αλλα δεν την εψησες.

- Δεν ηθελα, αλλιως σιγα μην ξεφευγε. Ασε που θα πληρωνε και παραπανω και εμεις στη ΧΧΧΧ ειμαστε ακριβοί, δεν λετε και τιποτα να κατεβασουν τιμες ολο μ#$@$ιες κανετε.

- οκ εσυ ξερεις. Που τα ειδε ολα αυτα με τη τιμη ;;;....Δεν του λεω τιποτα, ξεκιναμε για τον επομενο πελατη. Τελειώνουμε απο εκει και σε κανα δεκαλεπτο χτυπαει το τηλεφωνο μου. μιλαω  κραταω καποιες σημειωσεις και το κλεινω.

- Απο μεσα ηταν; με ρωταει.

- οχι μωρέ ηταν η κυρια που ειμαστε ακριβοί και θελει αυριο κατα τις 10 να μιλησουμε με τον αντρα της για να παρει vdsl. Γραψε ενα νουμερο και δωστο να τον παρουν...

- Ε; Σταματαει το αυτοκινητο, με κοιταει με το βλεμα του ροφου και εχουμε καποια δευτερολεπτα νεκρική σιγη... Μετα ξυπναει απο το λήθαργο και μου λεει

Ειδες ρε γατακι καλα που ειμαι κι εγω στην εταιρεια και ζμπρογνω κανα vdsl. Αλλιως θα πεινάγατε......

Τωρα σειρα μου να εχω το βλεμα του ροφου.....😲😲😲😲😲😲😲 

                                                                                                 Εμεινα μ#$@#$ας

...................................................................................................................................................................................................

Και μόνο από το Sercom κατάλαβα τουλάχιστον εγώ την εταιρεία. Ακριβώς η ίδια φάση με εμένα ως πελάτη και στο τέλος μου το έδωσαν για ADSL. :) 

 

On-topic: σε εμάς, υπάρχουν δύο πελάτες που δεν σηκώνουν τηλέφωνα ή δεν έρχονται να πληρώσουν τη μηνιαία δόση όποτε έχει ανάδρομο Ερμή, επειδή είναι, λένε, γρουσουζιά. Και το εννοούν. Οι ίδιοι πελάτες, όταν έρχονται, αν ξεχαστούν και δεν μπουν με το δεξί, βγαίνουν και ξαναμπαίνουν.  

Επεξ/σία από BritGreek
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, divo είπε

το οτι θα χρεωθεις 1.5€  το μηνα, επειδη μονο σε vdsl ειναι δωρεαν το ξερεις?😂

Αυτό δεν μου το είπε, αλλά έτυχε να είναι μαζί μου υψηλόβαθμο στέλεχος της εταιρείας. Ίσως γι' αυτό.  Και δεν έγινε ποτέ κιόλας. Τρεις μήνες το έχω.  Λες να αρχίσουν τώρα; BTW το Sercom παίζει σαφώς χειρότερα από το προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελός πελάτης εγώ πάλι :

Σε εστιατόριο στη Γλυφάδα (δεν θυμάμαι ποιο), παραγγέλουμε και κάποια στιγμή έρχονται οι μερίδες, οι οποίες ήταν πραγματικά τεράστιες. Τόσο τεράστιες που μου προκάλεσαν αγνή έκπληξη :

- Κύριε, Κυρία , οι μερίδες σας!

Εγώ με γουρλωτά μάτια, οι σιελογόνοι αδένες ήδη σε υπερπαραγωγή και με ιδιαίτερα χαζό και αφελές ύφος: 

- Αυτές οι μερίδες είναι τεράστιες !!!!

Και ο σερβιτόρος , με το πιο απαθέσταστο ύφος που μπορεί να πάρει άνθρωπος:

- Μήπως θέλετε να σας τις μικρύνουμε;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Πελάτης εγώ: μια κρέπα σοκολάτα μπισκότο γκαστρωμενη

Υπάλληλος: ένταξη κύριε θα την γκαστρωσουμε και θα σας την στείλουμε 

Προσωπικά θα το σκεφτόμουν διπλά πριν φάω 😂

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Με πήρε μόλις τώρα μια θεία να μου πουλήσει προγραμμα υγείας...
Φωνή της κυρά Κατίνας, τοσο διαπεραστική...
Δεν προλαβαίνω να της πω κάτι...λέει για διαγνωστικές εξετάσεις...
Λέει, λέει, λέει... τριγλυκερίδια, το ένα, το άλλο, ζάχαρο...
Λέω είστε απατεώνες...δεν ξέρετε τι πουλάτε...
Δεν λέγεται ζάχαρο... λέγεται σάκχαρο...
Καλή σας μέρα...
Και το κλεισα...

 

Edit: googlαρα το τηλέφωνο και είδα ότι ήταν από κέντρο αδυνατίσματος.

Επεξ/σία από cacofonix-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε


Με πήρε μόλις τώρα μια θεία να μου πουλήσει προγραμμα υγείας...
Φωνή της κυρά Κατίνας, τοσο διαπεραστική...
Δεν προλαβαίνω να της πω κάτι...λέει για διαγνωστικές εξετάσεις...
Λέει, λέει, λέει... τριγλυκερίδια, το ένα, το άλλο, ζάχαρο...
Λέω είστε απατεώνες...δεν ξέρετε τι πουλάτε...
Δεν λέγεται ζάχαρο... λέγεται σάκχαρο...
Καλή σας μέρα...
Και το κλεισα...

Edit: googlαρα το τηλέφωνο και είδα ότι ήταν από κέντρο αδυνατίσματος.

Η αληθεια ειναι οτι τελευταια εχεις παρει 2-3 κιλα στην φτερνα για αυτο σε πηρε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2019 στις 12:49 ΠΜ, mordred είπε

Σε αυτό το story ο περίεργος πελάτης ήμουν εγώ οπότε λίγη επιείκεια...

Πριν  αρκετά χρόνια γυρνούσα σπίτι και περνούσε ένας τσιγγάνος που πούλαγε μουσικά cd (if you know what I mean)... Τα είχε σε μία σακούλα σούπερ μάρκετ... Ο διάλογος πάει ως εξής...

Τ: Παλικάρι θες cd; Έχω τα πάντα...

m: Να σαι καλά δε θέλω.

T: Σίγουρα δε θέλεις να ρίξεις μια ματιά;

m: Δεν ενδιαφέρομαι... Έτσι κι αλλιώς δε θα έχεις κάτι που να θέλω...

T: Σου είπα έχω τα πάντα...

m: ΟΚ... Το τελευταίο Megadeth το έχεις;

T: Μα τι ακούς ρε φίλε;...

Είχα κλάψει με την ιδέα ο Τσιγγάνος να μου έλεγε "Φυσικά και το έχω μου το ζητάνε πολλοί" και να μου το πούλαγε...

Παρόμοια ιστορία πριν αρκετά χρόνια:

Κάθομαι σε καφετέρια και πλησιάζει μαύρος πλανόδιος πωλητής αντίγραφων CD:

Μαύρος: *ακουμπάει την ντάνα με τα CD μπροστά μου*

Εγώ: "Δεν θέλω ευχαριστώ."

Μαύρος: "Τα έχω όλα φίλε ντιάλεξε."

Εγώ: "Δεν θέλω σου λέω τα κατεβάζω από το internet."

Μαύρος: (με ύφος σοκαρισμένο) "...φίλε να ξέρεις αυτό που κάνεις είναι παράνομο!"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Η αληθεια ειναι οτι τελευταια εχεις παρει 2-3 κιλα στην φτερνα για αυτο σε πηρε 😛

Αν ήταν για αυτό...κάπου είχε πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα οπότε είναι χειρότερα...

Τους έβαλα και μια ωραία κριτική στο google με 1* λέγοντας για μητρώο 11, οχλήσεις, gdpr κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν στο στρατό είχα αναλάβει υπηρεσία μπουφέ σε παραθεριστικό κέντρο. Το μεσημέρι  είχαμε συγκεκριμένο μενού και μερίδες οπότε έπρεπε να κάνουν κρατήσεις οι παραθερίζοντες + επισκέπτες.

Την ημέρα αυτή λοιπόν είχαμε τσιπούρα ψητή και μακαρόνια με κιμά. Φτάνει το μεσημέρι και έρχονται σιγά σιγά κόσμος για να φάει. Σκάει μια τύπισσα γύρω στα 20 (ας την πούμε Φανταρένια) και ακολουθεί η παρακάτω συζήτηση:

-Φ: ααα, τι καλό έχουμε να φάμε σήμερα Otter μου;
-Ο: Σήμερα έχει τσιπούρα και μακαρόνια με κιμά. Έχεις κάνει κράτηση;
-Φ: Αχ όχι, δεν έκανα, θέλω όμως μια τσιπούρα.
-Ο: Λυπάμαι αλλά οι τσιπούρες είναι όλες κρατημένες. Αμα θέλεις έχει μακαρόνια με κιμά έξτρα μερίδες.
-Φ: Μα εγώ θέλω τσιπούρα (με ύφος παραπονιάρικου 5χρονου).
-Ο: Δεν γίνεται δυστυχώς, είναι όλες κρατημένες.
-Φ: Μα έλααα (κλείνει και το μάτι), αμα μου δώσεις την τσιπούρα, θα σου δώσω και εγώ ότι θες.
-Ο: (Έγω εκείνη την ώρα να είμαι σε φάση, are you serious???) Ότι και να δώσεις οι τσιπούρες τελειώσανε.
-Φ: (Ξενερωμένη πλέον αυτή λεει) Ο καλά! Πιάσε μου μια μακαρόνια και τριμμένο τυρί να τελειώνουμε.

Της δίνω το φαγητό, πάει σε ένα πανέρι με κομμένα ψωμάκια και παίρνει ένα και μου το πετάει πάνω μου.
Περνάει κάνα τέταρτο, εμείς να σχολιάζουμε με τους άλλους το σκηνικό και να έχουμε λιώσει στα γέλια.
Εμφανίζεται αυτή με το πιάτο της, ούτε το μισό δεν είχε φάει...

-Φ: Καλό το φαγητό σας, πάρτε το υπόλοιπο ορίστε (αφήνοντας το πάνω στον πάγκο). Α αμα θέλετε φάτε το κιόλας, δεν έχω πάρει πίπες σήμερα.

Εμείς απλά μείναμε κάγκελο 😛 και έφυγε. 

  • Like 2
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...