Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5: Οι πρώτες επίσημες πληροφορίες για τη νέα γενιά της παιχνιδοκονσόλας της Sony


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

......................................

Μόνο η SONY αν έφτιαξε κάτι. Γιατί η AMD δεν έχει ανακοινώσει καμία εξειδικευμένη λύση.

Ε καλά, μην περιμένεις να στα πούνε όλα κατευθείαν κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για 8Κ λένε.. 

Ναι σε παιχνιδάκια τύπου tetris FIFA και NBA 😋

 

Όσο για το Raytracing, η Crytek κατάφερε να τρέξει το demo της με μια Vega 56 και ήταν εντυπωσιακό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Seaside είπε

Εχεις κάνει δοκιμες σε PS2 με ΑΤΑ και IDE 2 SATA adapter ? (Transcend + Kingspec ATA SSD)

Εχεις κάνει δοκιμές σε PS3 slim με Samsung - OCZ - Intel και άλλους SSD ?

Εχεις τρέξει PSX @ISO@  απο USΒ stick πάνω στο PS3 ? Εχω ενα Sandisk USB 3.0 - 128GB με διάφορα PSX.

Εχεις κάνει δοκιμές σε PS4 Pro με SSD ? Ειχα Firecuda και έβαλα 2TB Samsung. Είχα δοκιμάσει και Intel 545 και Kingston HyperX Savage.

Ναι ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ φόρτωσης είναι αλλου.  Σε όλα οσα δοκίμασα. Μεχρι και 20 δευτερολεπτα διαφορά στα φορτώματα στο 4Pro

Πεσμου ποια είναι αυτά τα λίγα παιχνίδια γιατι εγώ εχω 74 παιχνίδια μέσα στο Pro και φορτώνουν ΟΛΑ γρήγορα.

Απο SATA σε PCI-e αν το πανε στο 5άρι θα έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά λόγω IOPS στους SSD.

Αν και δεν καταλαβα τιποτα σου πατησα like φιλε γιατι τα ειπες ωραια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nice... γιατί έχουν βαλθεί να το σκοτώσουν το PC gaming με τις τιμές που ζητάνε για RTX τα $#$!$@. Τουλάχιστον να δούμε αξιοπρεπέστατα γραφικά σε τιμή 2070 για την κονσόλα σε 8k tv μιας και πήρα μια και βάζω youtube 8k και είναι overkill.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, logistoulis είπε

το one x σαν μεταγενέστερο προφανώς τεχνικά θα είναι ανώτερο αν και δεν αμφιβάλλω ότι στον τεχνικό τομέα   η ms μπορεί να είναι ανώτερη από τη sony αφού έχει περισσότερη τεχνογνωσία, από την άλλη η σονυ παίζει με δυνατούς τίτλους και για αυτό η ms δεν φαίνεται να μπορεί να κάνει και πολλά

 

εγώ νομίζω ότι τώρα που έκανε το σχετικά απλό, να παίζει η βιβλιοθήκη του 4 στο 5 όπως όλοι αναμέναμε, στην ουσία θα δώσει ένα τρελό boost στις πωλήσεις του 5 ώστε να πάρει το αρχικό προβάδισμα (μέχρι το τέλος της γενιάς δεν μπορώ να προβλέψω από τώρα τι θα παιχτεί.. πάντως μάλλον όχι cloud gaming.. ) 

 

η ms από την άλλη σου πουλάει κονσόλα χωρίς drive και game pass? δε νομίζω ότι νοιάζονται οι περισσότεροι..

 

για μένα πάντως το 5 θα είναι αγορά μέσα στο πρώτο μήνα κυκλοφορίας του

για το κομμάτι της ms θα συνεχίσω στο pc για τα λίγα αξιόλογα παιχνίδια της.. και αναβάθμιση pc αφού βγει το 5 και περάσει κάποιο διάστημα ώστε να είναι σίγουρα πιο δυνατό από το 5 σε λογικό κόστος.. για κάποιο καιρό δηλαδή το πιο δυνατό μηχάνημά μου μάλλον θα είναι το 5 

Ωραίο το backward compatible. Πόσο θα χρεώνει η Sony τα 4K patch δεν μας είπε.... H Ms τουλάχιστον το κάνει τσάμπα και με παιχνίδια από το OG Xbox. Από παιχνίδια μάλλον δεν...τουλάχιστον όχι ακόμα. Βαρέθηκα να βλέπω τόσα χρόνια τα ίδια trailer... Last of us 2, Death stranding...φέτος θα δούμε στην E3 τι έχει να μας δείξει η Microsoft. 

Όσο για το Game pass άστο... Προσωπικά είναι η μεγαλύτερη ανακοίνωση στην ιστορία του gaming τα τελευταία 10 χρόνια και κανείς δεν το έχει πάρει χαμπάρι... Με 5€ το μήνα 200+ παιχνίδια δεν βρίσκεις πουθενά! Ούτε σε γνωστή αλυσίδα βίντεο κλάμπ. Αν σκεφτείς και πόσα παιχνίδια μπαίνουν Day one στην υπηρεσία...άστο χάλια δεν αξίζει με τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heists είπε

Nice... γιατί έχουν βαλθεί να το σκοτώσουν το PC gaming με τις τιμές που ζητάνε για RTX τα $#$!$@. Τουλάχιστον να δούμε αξιοπρεπέστατα γραφικά σε τιμή 2070 για την κονσόλα σε 8k tv μιας και πήρα μια και βάζω youtube 8k και είναι overkill.

Δεν θεωρώ τις επιδόσεις της 1660 ακριβές. Αν δεν θες RTX είναι πολύ καλή και φθηνή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θελει να στηρηξει και να βοηθησει το VR?λέω εγω τώρα...

Και να το εξελιξει ωστε να παιζετε μερικοι χωρις να πινετε μπαφους για την ναυτια;Γιατι εγω δεν ζαλιζομαι αλλα εγω ειμαι εγω και μαλλον η εξαιρεση...

Εκει με καταληγει η gpu....Ο νοων νοητω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς και αναπτυσουν και  το VR είναι μεγάλο ατού να έχουν καινούργιο ασυρματο κράνος όταν οι ανταγωνιστές έχουν cardbox "3D" :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Προφανώς και αναπτυσουν και  το VR είναι μεγάλο ατού να έχουν καινούργιο ασυρματο κράνος όταν οι ανταγωνιστές έχουν cardbox "3D" :P

Η nintendo ειναι αλλου αστο ...το εχει πιασει το νοημα οτι τα specs δεν ειναι το ατου της και προσφερει Innovation ...και το switch πηγαινει τραινο οποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2019 στις 8:00 ΜΜ, Alexaras1991 είπε

Για 8Κ λένε.. 

Ναι σε παιχνιδάκια τύπου tetris FIFA και NBA 😋

Όσο για το Raytracing, η Crytek κατάφερε να τρέξει το demo της με μια Vega 56 και ήταν εντυπωσιακό.

Ray traced specular reflections μόνο έδειξε η Crytek και χωρίς frame rate. Εκεί που και οι 1080Ti τα πάνε καλά(30fps+) στα αντίστοιχα demo της nvidia.

Ας έβαζαν diffuse reflections, ray traced GI(indirect light, ambient occlusion), penmbra shadows και caustics και τα λέγαμε τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2019 στις 12:05 ΜΜ, ThReSh είπε

Αν είναι στο επίπεδο 1080Ti/2080 όπως ακούγεται, δεν είναι λίγη για 2560Χ1440/60fps.

Δε κατάλαβες τι ειπα. 

Υψηλά frame rate σε απαιτητικούς τίτλους απαιτούν και πολύ καλή ψύξη γιατί το υψηλό frame rate οδηγεί σε υψηλές θερμοκρασίες και από τη στιγμή που μια κονσόλα είναι ένα στενό κουτάκι με ελάχιστο χώρο για αερισμό αυτό κάνει ακόμη χειρότερα τα πράματα. Κάθε εξάρτημα μέσα στην κονσόλα είναι κατά πολύ χαμηλότερης ποιότητας από το hardware που αγοράζουμε σε pc και για αυτό μεταξύ άλλων το πληρώνουμε ακριβότερα.

Σκέψου πως το ps4pro ούτε καν στα 60fps αλλά στο ελάχιστα κοινό αποδεκτο των 30fps σε παιχνίδια σαν το God of War 4 κάνει πάρα πολύ θόρυβο γιατί παλεύει να ψυχθεί ικανοποιητικά.

Επεξ/σία από Anuminas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο που ετοιμάζειλογικά είναι ένα νέο σούπερ κλείδωμα με τη πατέντα drm blockchain ? που αγόρασε . Μετα να δεις γλέντια 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...