Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5: Οι πρώτες επίσημες πληροφορίες για τη νέα γενιά της παιχνιδοκονσόλας της Sony


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

πάντως από τη μία έχουμε αυτούς που ευαγγελίζονται το streaming και από την άλλη έχουμε αυτούς που τα θέλουν όλα κατεβασμένα στο σκληρό 😂

άντε προβλέψτε το μέλλον μετά..

Θα streamareis και ταυτόχρονα θα αποθηκεύονται στο σκληρό :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ με το 1 βολεύομαι πάντως, αλλά σβήνω ο,τι τελειώνω δε μαζεύω σαβούρα, αυτή τη στιγμή γύρω στα 600 εχω πιασμένα

500 πιστεύω θα είναι η βασική, μετά αν θες να σκάσεις κάνα 600αρι ευρώ θα υπάρχει σίγουρα ΤΒ+

Κοίτα, στην αγαπημένη μου συλλογή έχω 16 παιχνίδια που πίστεψε με, είναι αρκετά σπαστικό να σβήνεις και να ξανά εγκαθιστάς όταν τα παίζεις συχνά. Ενώ τώρα κάνω το εξής: Στα 2tb εσωτερικού βάζω τα αγαπημένα μου σε φυσική μορφή και στα 2tb εξωτερικού βάζω τα ψηφιακά μου και έχω αρκετό ακόμα χώρο γιατί έτσι ξεχωρίζονται σε δύο δίσκους! Αυτά που δεν μου αρέσουν και τα δίνω η τα νοικιασμένα παιχνίδια, μόλις τα τελειώνω τα σβήνω.

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το one x σαν μεταγενέστερο προφανώς τεχνικά θα είναι ανώτερο αν και δεν αμφιβάλλω ότι στον τεχνικό τομέα   η ms μπορεί να είναι ανώτερη από τη sony αφού έχει περισσότερη τεχνογνωσία, από την άλλη η σονυ παίζει με δυνατούς τίτλους και για αυτό η ms δεν φαίνεται να μπορεί να κάνει και πολλά

εγώ νομίζω ότι τώρα που έκανε το σχετικά απλό, να παίζει η βιβλιοθήκη του 4 στο 5 όπως όλοι αναμέναμε, στην ουσία θα δώσει ένα τρελό boost στις πωλήσεις του 5 ώστε να πάρει το αρχικό προβάδισμα (μέχρι το τέλος της γενιάς δεν μπορώ να προβλέψω από τώρα τι θα παιχτεί.. πάντως μάλλον όχι cloud gaming.. ) 

η ms από την άλλη σου πουλάει κονσόλα χωρίς drive και game pass? δε νομίζω ότι νοιάζονται οι περισσότεροι..

για μένα πάντως το 5 θα είναι αγορά μέσα στο πρώτο μήνα κυκλοφορίας του

για το κομμάτι της ms θα συνεχίσω στο pc για τα λίγα αξιόλογα παιχνίδια της.. και αναβάθμιση pc αφού βγει το 5 και περάσει κάποιο διάστημα ώστε να είναι σίγουρα πιο δυνατό από το 5 σε λογικό κόστος.. για κάποιο καιρό δηλαδή το πιο δυνατό μηχάνημά μου μάλλον θα είναι το 5 

Δεν καταλαβες το Point μου ...εγω λεω οτι η microsoft πλεον εχει ξυπνησει...εχει αγορασει studios γιατι καταλαβε οτι το να εχεις στα χαρτια την καλυτερη κονσολα δεν λεει κατι αν δεν εχεις exclusives...επισης το xbox pass σε σχεση με το psnow ειναι μιλια καλυτερο.

Η κονσολα χωρις drive ειναι ενα πειραμα που κατ εμε θα παει απατο αν η διαφορα στην τιμη δεν ειναι σημαντικη....και εκει θα παιχτει το παιχνιδι στο μελλον Mark my words ...σε μια 10ετια θα σου δινουν το box ΤΣΑΜΠΑ και ειτε θα υπαρχει συνδρομη ειτε θα το πληρωνεις πχ 99 ευρω και τα σπασμένα θα τα βγαζουν απο το software μιας και θα πεθανει το μεταχειρισμενο οποτε τα κερδη απο το digital θα εκτοξευθουν.

Δεν ειναι ηλιθια η microsoft απλα δοκιμαζει τα νερα απο νωρις και αυτο που καποτε (το 2013-14) ελεγε οτι ηθελε να κανει με τα digital (και εφαγε το κραξιμο και ουσιαστικα εχασε και τεραστιο κομματι της πιτα) ...πλεον θα το πασάρει πιο ευπεπτο και πληρως διαχειρισιμο απο αυτη. Δεν θα μου κανει και εντυπωση να κανει και ενα προγραμμα αλλα Steam με shared library - family κλπ κλπ

Γενικα πιστευω θα ειναι μια ενδιαφερον γενια απο την μια η sony δεν θελει να χασει τα κεκτημένα απο την αλλη η Microsoft για να κερδισει κοσμο αρχιζει και βαζει ΠΟΛΥ κρασι στο νερο της ....τα καλα του ανταγωνισμου τα καρπόνονται οι gamers. Η μια ωθει την αλλη να "δωσει" περισσοτερα και ΞΕΡΟΥΝ οτι πλεον για να κρατησουν κοσμο πρεπει να δειξουν innovation.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ison είπε

Δεν καταλαβες το Point μου ...εγω λεω οτι η microsoft πλεον εχει ξυπνησει...εχει αγορασει studios γιατι καταλαβε οτι το να εχεις στα χαρτια την καλυτερη κονσολα δεν λεει κατι αν δεν εχεις exclusives...επισης το xbox pass σε σχεση με το psnow ειναι μιλια καλυτερο.

Η κονσολα χωρις drive ειναι ενα πειραμα που κατ εμε θα παει απατο αν η διαφορα στην τιμη δεν ειναι σημαντικη....και εκει θα παιχτει το παιχνιδι στο μελλον Mark my words ...σε μια 10ετια θα σου δινουν το box ΤΣΑΜΠΑ και ειτε θα υπαρχει συνδρομη ειτε θα το πληρωνεις πχ 99 ευρω και τα σπασμένα θα τα βγαζουν απο το software μιας και θα πεθανει το μεταχειρισμενο οποτε τα κερδη απο το digital θα εκτοξευθουν.

Δεν ειναι ηλιθια η microsoft απλα δοκιμαζει τα νερα απο νωρις και αυτο που καποτε (το 2013-14) ελεγε οτι ηθελε να κανει με τα digital (και εφαγε το κραξιμο και ουσιαστικα εχασε και τεραστιο κομματι της πιτα) ...πλεον θα το πασάρει πιο ευπεπτο και πληρως διαχειρισιμο απο αυτη. Δεν θα μου κανει και εντυπωση να κανει και ενα προγραμμα αλλα Steam με shared library - family κλπ κλπ

Γενικα πιστευω θα ειναι μια ενδιαφερον γενια απο την μια η sony δεν θελει να χασει τα κεκτημένα απο την αλλη η Microsoft για να κερδισει κοσμο αρχιζει και βαζει ΠΟΛΥ κρασι στο νερο της ....τα καλα του ανταγωνισμου τα καρπόνονται οι gamers. Η μια ωθει την αλλη να "δωσει" περισσοτερα και ΞΕΡΟΥΝ οτι πλεον για να κρατησουν κοσμο πρεπει να δειξουν innovation.

Η ms στην ουσία δεν έχει κάνει τίποτα για μένα πέρα από το να δώσει ένα "σωστό" μηχάνημα όπως είναι το one x

 

τίτλους μέχρι να δω με τα μάτια μου κρατάω μικρό καλάθι, πάρα πολύ μικρό

επίσης κρατάω γενικά μικρό καλάθι μαζί της γιατί συνεχίζει υποχθόνια να θέλει να περάσει τις γλοιώδεις τακτικές της

 

από την άλλη με τη σονυ κρατάω τεράστιο καλάθι μιας και οι τίτλοι της στην τωρινή γενια  μου έχουν προσφέρει αφθονη διασκέδαση

 

η ms από την άλλη ένα gears 4, ένα-δυο forza και ένα killer instict.. όπως καταλαβαίνεις δεν έχω καν τη κονσόλα τους όπως είχε γίνει με το 360 και ούτε θα την αποκτήσω

 

θα αποκτήσω όμως ps5 να μην  πάει χαμένη όλη αυτή η βιβλιοθήκη που έχω φτιάξει στη σονυ και χάρη στις ψηφιακές τους εκπτώσεις έχει γίνει ψιλομέγαλη.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Seaside είπε

Θα χεις πάρει 5άρι μεχρι τότε. Οπότε μη σκας. Αν υπήρχε ενας υβριδικός 2.5 ιντσες 4ΤΒ-5ΤΒ σαν τον Firecuda με κάνα 125άρι ευρώ θα κάναμε δουλίτσα.

Αυτός δεν κάνει δουλειά λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, drakoulis είπε

Το ps4 για μένα πέρασε σαν σκιά με μέτριους τίτλους σε σχέση με τους προκατόχους του, περιμένω κάτι πολύ δυνατό με το ps5 να δούμε πραγματικά κάτι νέο γιατί κακά τα ψέματα από το 2007 έως το 2019 η βελτίωση στα γραφικά ήταν πολύ μικρή. Καμιά σχέση με την ταχύτητα εξέλιξης του παρελθόντος.

Αυτό είναι λογικό. Όταν φτάσεις σε ένα τόσο υψηλό επίπεδο απόδοσης
μετά είναι πιο αργός ο ρυθμός βελτίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Αυτός δεν κάνει δουλειά λες;

Στο 4άρι χωράει. Στο 4άρι Pro όχι εκτός αν κάνεις πατέντα και φας λιγο ενα κομμάτι μετάλλο που καλύπτει τον δίσκο.

Είναι αργός αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά. Τον έχω δοκιμάσει και σε PC και στο PS4. Απροβλημάτιστος.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2019 στις 9:49 ΠΜ, Seaside είπε

Στο 4άρι χωράει. Στο 4άρι Pro όχι εκτός αν κάνεις πατέντα και φας λιγο ενα κομμάτι μετάλλο που καλύπτει τον δίσκο.

Είναι αργός αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά.

Πόσο αργός να είναι πια; Το να έχει διαφορά 10-20 sec για μένα δεν πειράζει από το να κερδίσω επιπλέον χώρο!!!:)

Μάλλον θα τον χτυπήσω για να τον βάλω στο ps4 (και μαζί με τον εξωτερικό 2tb που έχω θα έχω 6tb!) και να βάλω τον 2tb εσωτερικό από το ps4 στο htpc μου.:)

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Πόσο αργός να είναι πια; Το να έχει διαφορά 10-20 sec για μένα δεν πειράζει από το να κερδίσω επιπλέον χώρο!!!:)

Θα στο πω αλλιώς για σένα και για όλους.

ΕΙΝΑΙ πολυ καλύτερος απο τον SATA II με 8ΜΒ cache που έχει το 4άρι/4άρi Pro απο το εργοστάσιο.

Το δικό μου Pro (1ΤΒ - 7116Β) είχε μέσα HGST SATA II 8 cache. Τοσο γύφτοι είναι στη Sony που σε κονσολα με SATA III (και TRIM friendly) εβαλαν SATA II δίσκο.

Επεξ/σία από Seaside
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Seaside είπε

Θα στο πω αλλιώς για σένα και για όλους.

ΕΙΝΑΙ πολυ καλύτερος απο τον SATA II με 8ΜΒ cache που έχει το 4άρι/4άρi Pro απο το εργοστάσιο.

Οπότε είναι μια χαρά για μένα!!!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους. 4κ 60fps  το θεωρώ στάνταρ χωρίς  RT. Έτσι κι αλλιώς θα έχει φανταστικά exclusives και θα έχουμε να παίξουμε. 🙊👌 τώρα για τα παραπάνω σχόλια που φωνάζουν για fps κλπ πάρτε pc. Εμείς το έχουμε για το pubg. Aλλά μέχρι εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Η ms στην ουσία δεν έχει κάνει τίποτα για μένα πέρα από το να δώσει ένα "σωστό" μηχάνημα όπως είναι το one x

τίτλους μέχρι να δω με τα μάτια μου κρατάω μικρό καλάθι, πάρα πολύ μικρό

επίσης κρατάω γενικά μικρό καλάθι μαζί της γιατί συνεχίζει υποχθόνια να θέλει να περάσει τις γλοιώδεις τακτικές της

από την άλλη με τη σονυ κρατάω τεράστιο καλάθι μιας και οι τίτλοι της στην τωρινή γενικά μου έχουν προσφέρει αύθονη διασκέδαση

η ms από την άλλη ένα gears 4, ένα-δυο forza και ένα killer instict.. όπως καταλαβαίνεις δεν έχω καν τη κονσόλα τους όπως είχε γίνει με το 360 και ούτε θα την αποκτήσω

θα αποκτήσω όμως ps5 να μην  πάει χαμένη όλη αυτή η βιβλιοθήκη που έχω φτιάξει στη σονυ και χάρη στις ψηφιακές τους εκπτώσεις έχει γίνει ψιλομέγαλη.. 

Θα τολμησω να πω οτι μου θυμιζει εποχη ps3/xbox360 ...η σονυ ενω με το 2 ηταν εκατονταδες μιλια μπροστα καταφερε να διαλυσει ολα με το Ps3...ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ το ιδιο εκανε η microsft με το xbox one...

Και ναι οντως δεν θα εχουμε δειγματα απο Microsoft ακομα αλλα μην ξεχνας και το Uncharted/last of us απο το πουθενα ηρθε απο ενα Studio που εκανε platforms...

Και ναι και εγω λογικα ps5 θα παω γιατι ειμαι με sony απο ps3 εποχη αλλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι 100% ευχαριστημενος απο αυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που όλοι οι ειδήμονες χωρίς να ξέρουν την τύφλα τους σχετικά με CUSTOM MADE καινούργιες αρχιτεκτονικές όπως GPU (NAVI) - shader core count - clock speeds - VRAM bandwith & capacity,  RAM (Clocks & bandwith) - CPU (Clocks), το ultra low level api και τα ειδικά per hardware customisations, μιλάνε για 4K30fps και άλλα τετοια ωραία? 

Δηλαδή εγω με την GTX 1080ti (clocked  με14 tFLOPS fp32) και με τον 6ετιας 4960Χ με 16GB ddr3 πως παιζω maxed - 4K/60fps locked στο SEKIRO ή σε σχεδόν 4K/60 (απο 80% εως 100% resolution) σε αλλά πιο απαιτητικά games ?  To PS5 εάν βγάζει 12+ tFLOPS / fp32 και 24+tFLOPS /fp16  με οτι άλλη custom μαγεία θα εχει μέσα + optimisations + Zen2, θα τρέχει άνετα games σε 4K/60 (σε κάποια native,  σε άλλα dynamic ή με checkerboard ) απλά ίσως οχι σε full maxed PC settings.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκαν οι πορωμενοι με τα σπεκ χομπιστες pcαδες που σκανε χιλιαρικα για να μετρανε τα fps στα benchmarks για να κραξουν μια κονσολα που απευθυνεται σε ολους, με κοστος 500 ευρω. ποσο κομπλεξ πια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nekrik είπε

Αυτό που όλοι οι ειδήμονες χωρίς να ξέρουν την τύφλα τους σχετικά με CUSTOM MADE καινούργιες αρχιτεκτονικές όπως GPU (NAVI) - shader core count - clock speeds - VRAM bandwith & capacity,  RAM (Clocks & bandwith) - CPU (Clocks), το ultra low level api και τα ειδικά per hardware customisations, μιλάνε για 4K30fps και άλλα τετοια ωραία? 

Δηλαδή εγω με την GTX 1080ti (clocked  με14 tFLOPS fp32) και με τον 6ετιας 4960Χ με 16GB ddr3 πως παιζω maxed - 4K/60fps locked στο SEKIRO ή σε σχεδόν 4K/60 (απο 80% εως 100% resolution) σε αλλά πιο απαιτητικά games ?  To PS5 εάν βγάζει 12+ tFLOPS / fp32 και 24+tFLOPS /fp16  με οτι άλλη custom μαγεία θα εχει μέσα + optimisations + Zen2, θα τρέχει άνετα games σε 4K/60 (σε κάποια native,  σε άλλα dynamic ή με checkerboard ) απλά ίσως οχι σε full maxed PC settings.  

κοίτα, είναι αρκετά πιθανό να φορτώσουν κι άλλο τα εφφέ ώστε να στοχεύσουν σε 30αρι

 

άλλωστε κάθε φορά τα γραφικά προχωράνε ουσιαστικά από τους δημιουργούς όταν βγαίνουν νέες κονσόλες 

 

οπότε έχοντας πολύ πιο δυνατό hw η αναμενόμενη κατ'εμε κίνηση είναι να βάλουν ακόμα περισσότερα εφφέ και να προσφέρουν ξανά το στάνταρ 30αρι, το οποίο ειδικά σε single player τίτλους παρότι όχι ιδανικό αν είναι "ακατέβατο" είναι οκ... και πιο πολύ θα πουλήσουν με τα γραφικά παρά με τα fps που ο μέσος κονσολάς πολύ απλά δεν νοιάζεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...