Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ελπίζω μόνο η AMD με το RDNA 2 να έχει καλό RT performance και να μην κρατήσουν πίσω την εξέλιξη.

Θα έχει αφού κρατιούνται για να μπορέσουν να πουλήσουν και τις νέες κονσόλες που θα το υποστηρίζουν,δεν θα κρατήσουν πίσω αλλά θα την προχωρήσουν την τεχνολογία. Δυστυχώς ο πέτσινος κατάφερε να θεωρεί ο κόσμος κάρτες 500-600 $ η ευρώπουλα mid range και να αγοράζουν οι περισσότεροι κάρτες πανάκριβα χωρίς να αξίζουν ουσιαστικά οι διαφορές στα περισσότερα αναβαθμισμένα μοντέλα τα τελευταία χρόνια,βέβαια ευθύνεται και το mining και η AMD που ακολούθησε εφόσον είχαν εξαφανίσει ολα τα μοντέλα που ήταν άξια για mining...

Μόνο η 1080ti είχε πραγματικά ανεβάσει γενιά σε δύναμη πηγαίνοντας αρκετά μπροστά απο τις προηγούμενες (δυστυχώς όμως έφαγε overprice μεγάλο)γιαυτό βλέπουμε πως έχουν δυσκολία να την ξεπεράσουν ακόμα και αρκετά τωρινά μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ασχέτως με το κοστος των 7nm και του chip στην AMD οι επιδοσεις ειναι αυτες που εγραψα. Δηλαδη δεν μπορει 3 χρονια μετα να περνουμε στην ιδια τιμη λιγο παραπανω επιδοσεις. Και η VII κοστιζει στην amd αρκετα αλλα στα ιδια χρηματα με την 2080 η δευτερη ειναι ανωτερη και σου δινει και το rtx. 3 χρονια χωρις πρακτικα καμια εξελιξη στο FP32 στην mid range κατηγορια(που για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους mid range ειναι 200-300 ευρω και οχι 500-600 που πανε να μας πλασαρουν εδω και 2 χρονια). Mining δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη για να πουμε οτι οι τιμες ανεβηκαν εξαιτιας του. Τα ιδια παραπονα διαβαζω και στο reddit και στα σχολια στο youtube και δεν ξερει τι να αγορασει ο κοσμος. Απο την αλλη εχουμε τις εταιριες να βγαζουν οθονες 1440p240hz τις οποιες ουτε 2080ti δεν μπορουν να υποστηριξουν περα απο esports παιχνιδια η competitive. Η εχουν παρει χαμπαρι οτι ο κοσμος θα τα σταξει οτι και να του πλασαρουν η συμβαινει κατι αλλο. 

Με αυτή την λογική και η nvidia πουλάει λίγο περισσότερο performance της 1080ti με ελαχιστα λιγότερα χρήματα με την RTX 2080, 2 χρόνια μετά. Δεν αποτελεί αυτό επιχείρημα. 

Η RX 5700 XT είναι midrange και όχι η high end κάρτα της AMD. Πρόσφερει επιδόσεις κάρτας αξίας 500+ σε τιμή τουλάχιστον 100 ευρώ φθηνότερα. Τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω. 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή διαφορά έχει το 40% σχεδόν της 2080Ti από την 1080Ti η το 35% της 2080 από την 1080 συν τα RTX  DLSS πολλοί βρίσκονται σε ομαδική παρακρουση τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Μικρή διαφορά έχει το 40% σχεδόν της 2080Ti από την 1080Ti η το 35% της 2080 από την 1080 συν τα RTX  DLSS πολλοί βρίσκονται σε ομαδική παρακρουση τουλάχιστον

Εντάξει εσύ για 30 τοις εκατό παραπάνω επιδόσεις πλήρωνε το τριπλάσιο της τιμής. Καλό deal. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρά είναι το deal της 2080 τι στα 1200+ .... και για πιο λόγω ?για να παίζεις minecraft με rtx ??? τι άλλο θα διαβάσω !!!

Επεξ/σία από Nemo1776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tonkpils είπε

Πάντως η 5700ΧΤ είναι μια 2080 με 10-15% μειωμένο περφορμανς και 300 τουλάχιστον διαφορά κάτω. 

"νΕ αλΛα υ 20080 εχη RT cOrs!!"

Και η 1060 ξέρω γω είναι μια 2080 με 80% λιγότερο performance. Τρίχες δηλαδή

19 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Εντάξει εσύ για 30 τοις εκατό παραπάνω επιδόσεις πλήρωνε το τριπλάσιο της τιμής. Καλό deal. 

Δηλαδη εσύ τι περιμένεις γραμμική εξίσωση performance και κόστους? Που ποτε και ποιος το έκανε αυτό? 

 

Επίσης όλοι συνεχίζεται να παραβλέπει το RTX. Παίδες, κοστίζει, τι να κάνουμε. Μπορεί να μη σας αρέσει και δεν ξέρω εγώ τι άλλα είναι ένα feature που κοστίζει. Είναι σαν να λες πανάκριβος ο 1700 γιατί έχω θέλω 4 πυρήνες τι να τους κάνω τους 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

μια χαρά είναι το deal της 2080 τι στα 1200+ .... και για πιο λόγω ?για να παίζεις minecraft με rtx ??? τι άλλο θα διαβάσω !!!

Μια χαρά είναι αν δεν έχεις δεν αγοράζεις η τιμή αυτή είναι από την στιγμή που στην κατηγορία της  είναι χωρίς αντίπαλο τι την γραφεις τη μαλακια με το minecraft, metro exodus, bf5, σας πο αυτά που εχω....επίσης την βρίσκεις στο χιλιάρικο εδώ Ελλάδα άσε λοιπόν τις μαλακίες....

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες, η τιμή είναι τσουχτερή. Όποιος δεν θέλει, δεν αγοράζει. Σεβαστή (και απολύτως δικαιολογημένη) η άποψη για το υπερβολικό αυτής, αλλά η επανάληψή της κουράζει.

@Psycho_Warhead Γιατί δεν εκμεταλλεύεσαι, ρε, την οθόνη σου; Δεν ντρέπεσαι; Την πήρες στα 144hz, για να παίζεις AAA games στα 60;

Ε; Ε; Στα λέει ο ειδικός που παίζει στα 75 hz ακατέβατα όλα/super duper ultra. Μάθε μπαλίτσα:P....

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Και η 1060 ξέρω γω είναι μια 2080 με 80% λιγότερο performance. Τρίχες δηλαδή

Δηλαδη εσύ τι περιμένεις γραμμική εξίσωση performance και κόστους? Που ποτε και ποιος το έκανε αυτό? 

Επίσης όλοι συνεχίζεται να παραβλέπει το RTX. Παίδες, κοστίζει, τι να κάνουμε. Μπορεί να μη σας αρέσει και δεν ξέρω εγώ τι άλλα είναι ένα feature που κοστίζει. Είναι σαν να λες πανάκριβος ο 1700 γιατί έχω θέλω 4 πυρήνες τι να τους κάνω τους 8.

Μόνο εσύ και ο Jensen ασχολείστε με RT και RTX. Ο υπόλοιπος κόσμος θα ασχοληθεί όταν τα παιχνίδια θα το υποστηρίζουν σε σοβαρό επίπεδο και για να παίζεις σε σοβαρά FPS δεν θα χρειάζεσαι να σκάσεις ένα 1000ρικο για αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coppermine συγνώμη αλλά πρέπει να πάσχεις από το Φαινόμενο Ντάνινγκ-Κρούγκερ.

η 1080ti όταν βγήκε άξιζε τα λ7 της η 2080ti όχι,1440p 144hz ή 4k 60 hz δεν χρειάζεται να πάρεις την 2080ti υπάρχουν και άλλες εδώ με την vega 64 έπαιζα witcher 3 90+ fps και 50+ 4κ το θέμα δεν είναι απλά να έχεις τα λ7 αλλά ότι παίρνεις να το αξίζει.

όσο αφορά το RTX η nvidia η ίδια λέει ότι πριν το 2023 μην το περιμένουμε να εφαρμοστή σωστά!!!!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Crus είπε

Μόνο εσύ και ο Jensen ασχολείστε με RT και RTX. Ο υπόλοιπος κόσμος θα ασχοληθεί όταν τα παιχνίδια θα το υποστηρίζουν σε σοβαρό επίπεδο και για να παίζεις σε σοβαρά FPS δεν θα χρειάζεσαι να σκάσεις ένα 1000ρικο για αυτό. 

Δεν εχει σημασια ποιος ασχολειτε και ποιος οχι. Θα σου πω και εγω μονο η Lisa Su ασχολειται με 12 πυρηνους αρα πανακριβος ο 3900x. Καταλαβαινεις οτι η λογικη πασχει? Δεκτο και κατανοητο να μη γουσταρεις το RTX η τα παιχνιδια που παιζεις να μην εχουν, οπως δεκτο και κατανοητο ο αλλος να μη θελει 12 πυρηνες γιατι οι εφαρμογες που τρεχει δεν τους χρησιμοποιουν . Αυτο δεν κανει ουτε το RTX ουτε τον 12 πυρηνο υπερκοστολογημενο η μουφα η οτιδηποτε αλλο. Απλα και κατανοητα πραγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crus είπε

Με αυτή την λογική και η nvidia πουλάει λίγο περισσότερο performance της 1080ti με ελαχιστα λιγότερα χρήματα με την RTX 2080, 2 χρόνια μετά. Δεν αποτελεί αυτό επιχείρημα. 

Η RX 5700 XT είναι midrange και όχι η high end κάρτα της AMD. Πρόσφερει επιδόσεις κάρτας αξίας 500+ σε τιμή τουλάχιστον 100 ευρώ φθηνότερα. Τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω. 

Η Nvidia στην 2080 έπαιξε χοντρό δούλεμα όσοι πήγαν σε 2080 για το RTX γιατί σε fp32 είναι στα ίδια. Η 5700xt είναι mid range με τιμή high end. Στα 500 ευρώ θα έρθουν Ελλαδα οι aib αν όχι 550 στα μεγάλα καταστήματα. 

7 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

Coppermine συγνώμη αλλά πρέπει να πάσχεις από το Φαινόμενο Ντάνινγκ-Κρούγκερ.

η 1080ti όταν βγήκε άξιζε τα λ7 της η 2080ti όχι,1440p 144hz ή 4k 60 hz δεν χρειάζεται να πάρεις την 2080ti υπάρχουν και άλλες εδώ με την vega 64 έπαιζα witcher 3 90+ fps και 50+ 4κ το θέμα δεν είναι απλά να έχεις τα λ7 αλλά ότι παίρνεις να το αξίζει.

όσο αφορά το RTX η nvidia η ίδια λέει ότι πριν το 2023 μην το περιμένουμε να εφαρμοστή σωστά!!!!

Η αγορά 1080ti όταν βγήκε το 2017 ήταν ότι καλύτερο. Μέχρι σήμερα μόνο η 2080ti την περνάει με 25 30% με διπλάσια τιμή. 3 χρόνια δούλεμα. Ενώ το mining έχει τελειώσει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Crus είπε

Μόνο εσύ και ο Jensen ασχολείστε με RT και RTX. Ο υπόλοιπος κόσμος θα ασχοληθεί όταν τα παιχνίδια θα το υποστηρίζουν σε σοβαρό επίπεδο και για να παίζεις σε σοβαρά FPS δεν θα χρειάζεσαι να σκάσεις ένα 1000ρικο για αυτό. 

Για να φτασουμε ομως σε αυτο το σημειο που θελεις,πρεπει απο καπου να γινει η αρχη που φυσικα θα κοστιζει και αναλογα για να ειναι πιο προσιτες αργοτερα οι καρτες.

Το 1440p μονο με τις vega(και πλεον με την 5700 την απλη)εγινε πιο προσιτο σε σχεση με παλιοτερα. Το 2015 πχ μονο η 980ti των 800ευρω θεωρουνταν η πρωτη πραγματικα σοβαρη 1440p καρτα,και πλεον μπορεις με τα μισα περιπου χρηματα(RX 5700)να παιζεις σαν αρχοντας σε 1440p.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...