Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Αν η κάρτα δεν έπαιζε games θα μπορούσαμε να κατηγορήσουμε την AMD. Από την στιγή που παίζει δεν μπορούμε να της προσάψουμε κάτι.

Από εκεί και πέρα, η εταιρία ένα chip είχε αναπτύξει και έπρεπε να φέρει ανταγωνιστική κάρτα στην αγορά, οπότε και αυτό έπραξε.

Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο. Ας θυμηθούμε τις εποχές των GTX480 και των HD5800. Η 480 τότε της NVIDIA ήταν ένα τέρας στο COMPUTE που παρουσιάστηκε σαν Gaming κάρτα και έκαιγε τα άντερά της, ανέβαζε θερμοκρασίες και για το μέγεθος του πυρήνα της απέδιδε στα games πολύ λιγότερο από το αναμενόμενο.  Από την άλλη η σειρά 5800 που ήταν καθαρά gaming κάρτες την σκότωναν .

Μα δεν είπε κανένας ότι δεν έπαιζε games. Αλίμονο, για κάρτα των 800 ευρώ μιλάμε.

Άλλο πράγμα έγραψα και ήμουν ξεκάθαρος: ως gaming κάρτα παρουσιάστηκε. Χωρίς rtx και χειρότερες επιδόσεις από την 2080, στην ίδια τιμή.

Δεν είδα σ' αυτήν την περίπτωση τους σταυροφόρους να βγαίνουν παγανιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Βασικά είχε 800 γιατί ο ανταγωνιστής της είχε 800.

Ειναι αρκετα ακριβη και η HBM2 που φοραει αν εβαζε 8gb GDDR6 θα ειχε κατω απο 600.

https://www.fudzilla.com/news/graphics/48019-radeon-vii-16gb-hbm-2-memory-cost-around-320

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DEADLAZARUS είπε

Μα δεν είπε κανένας ότι δεν έπαιζε games. Αλίμονο, για κάρτα των 800 ευρώ μιλάμε.

Άλλο πράγμα έγραψα και ήμουν ξεκάθαρος: ως gaming κάρτα παρουσιάστηκε. Χωρίς rtx και χειρότερες επιδόσεις από την 2080, στην ίδια τιμή.

Δεν είδα σ' αυτήν την περίπτωση τους σταυροφόρους να βγαίνουν παγανιά.

Οι επιδόσεις δεν είναι χειρότερες, στην πράξη ίδιες κάρτες είναι. Την έλλειψη του RT την αντιστάθμισαν με τα 16GB VRAM σύμφωνα με τα RTG boys :P

3 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Βασικά είχε 800 γιατί ο ανταγωνιστής της είχε 800.

Το έγραψα πιο πίσω ότι εκμεταλλεύτηκε την τιμή του αντιπάλου. Αν κόστιζε 800 δηλαδή η 2080Ti η VII θα έπρεπε να βγει τουλάχιστον 200 ευρώ κάτω για να έχει λόγο ύπαρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DEADLAZARUS είπε

Μα δεν είπε κανένας ότι δεν έπαιζε games. Αλίμονο, για κάρτα των 800 ευρώ μιλάμε.

Άλλο πράγμα έγραψα και ήμουν ξεκάθαρος: ως gaming κάρτα παρουσιάστηκε. Χωρίς rtx και χειρότερες επιδόσεις από την 2080, στην ίδια τιμή.

Δεν είδα σ' αυτήν την περίπτωση τους σταυροφόρους να βγαίνουν παγανιά.

 

Δεν νομίζω πως ενδιαφέρθηκαν και πολλοί για την VEGA II εκτός από αυτούς που πραγματικά ήξεραν τι ήθελαν από την κάρτα. Δηλαδή ένα πράγμα λίγο από όλα. Ο κόσμος την πέρασε στα χαλαρά. Όλοι περίμεναν το NAVI .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Δεν νομίζω πως ενδιαφέρθηκαν και πολλοί για την VEGA II εκτός από αυτούς που πραγματικά ήξεραν τι ήθελαν από την κάρτα. Δηλαδή ένα πράγμα λίγο από όλα. Ο κόσμος την πέρασε στα χαλαρά. Όλοι περίμεναν το NAVI .

Ναι και το ''wait for Navi'' τώρα έγινε ''wait for big Navi''..Και όταν βγει αυτό και μαζέψει ξύλο από την επόμενη GeForce θα λένε ''wait for Arcturus'' :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι και το ''wait for Navi'' τώρα έγινε ''wait for big Navi''..Και όταν βγει αυτό και μαζέψει ξύλο από την επόμενη GeForce θα λένε ''wait for Arcturus'' :D

 

Το ψωμί δεν είναι στην κατηγορία της RTX 2080ti αλλά στην κατηγορία της RX 5700(XT) και κάτω. Και εκεί η AMD μια χαρά ανταγωνιστικές κάρτες έχει.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Δεν νομίζω πως ενδιαφέρθηκαν και πολλοί για την VEGA II εκτός από αυτούς που πραγματικά ήξεραν τι ήθελαν από την κάρτα. Δηλαδή ένα πράγμα λίγο από όλα. Ο κόσμος την πέρασε στα χαλαρά. Όλοι περίμεναν το NAVI .

Τάκη, άλλο πράγμα έγραψα. Σε εκτιμώ, το ξέρεις, μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Όπως κράζουμε την Nvidia για τις rtx ανοησίες, το ίδιο πρέπει να κάνουμε και με τις gaming, όχι, όχι, compute με λίγο gaming, hbm2 χωρίς λόγο, ανοησίες της Amd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι και το ''wait for Navi'' τώρα έγινε ''wait for big Navi''..Και όταν βγει αυτό και μαζέψει ξύλο από την επόμενη GeForce θα λένε ''wait for Arcturus'' :D

Από όσο ξέρω το Navi ειναι εδώ και σαν απόδοση/κόστος ρίχνει φάπες ...

Οπότε καλά έκαναν και το περίμεναν ....

Για τους υπόλοιπους GTX2060 και 1660TI ... που είναι καλύτερες ....

Δεν ξέρω αν το πήρε χαμπάρι, αλλά κάτω από 5700ΧΤ η μόνη κάρτα που αξίζει από NVIDIA πλέον ανά κατηγορία τιμής είναι η GT1030..........

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι και το ''wait for Navi'' τώρα έγινε ''wait for big Navi''..Και όταν βγει αυτό και μαζέψει ξύλο από την επόμενη GeForce θα λένε ''wait for Arcturus'' :D

Μarketing της amd. Εδωσε την vii πριν μηνες την κατηργησε και τωρα βγαζει τα μεσαια navi με επιδοσεις λιγο πανω απο 1080 του 2016 με 100 ευρω λιγοτερο. Επρεπε να δωσει και το μεγαλο navi αλλα παιζει το παιχνιδι της και αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Από όσο ξέρω το Navi ειναι εδώ και σαν απόδοση/κόστος ρίχνει φάπες ...

Οπότε καλά έκαναν και το περίμεναν ....

Για τους υπόλοιπους GTX2060 και 1660TI ... που είναι καλύτερες ....

Την 1660 την ξέρασε και ο πέτσινος αφού είπε ότι είναι ''crazy'' να αγοράσεις κάρτα χωρίς RT :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Από όσο ξέρω το Navi ειναι εδώ και σαν απόδοση/κόστος ρίχνει φάπες ...

Οπότε καλά έκαναν και το περίμεναν ....

Για τους υπόλοιπους GTX2060 και 1660TI ... που είναι καλύτερες ....

Σιγουρο αυτο?

2060Super OC VS 5700XT OC

Spoiler

 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png
Screenshot-7.png

 

 

 

Kαταναλωση

Spoiler

Screenshot-8.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Πραγματικα AMD fanboy ημουνα αλλα την εχω σιχαθει την εταιρεια εξαιτιας κατι ατομων σαν και εσας που το χετε ξεφτυλισει τελειως.

Εειδη λεω το αυτονοητο, το ξεφτυλιζω; Ειναι η δεν ειναι βρε τιτανοτεραστιε, Instict η καρτα με αλλο όνομα; Επειδη το Λιζακι σκεφτηκε οτι λογο του οτι τα 7nm ειναι ακριβα οπως επισης 16gb hbm2 γιατι να μην δωσω μια καρτα στην αγορα για να μη βγω ζημιωμενη. Αλλα οταν το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που μπορεις να διαβασεις ειναι η διαφορα στα fps και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ειναι λογικο να βγαζεις τετοια συμπερασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Τάκη, άλλο πράγμα έγραψα. Σε εκτιμώ, το ξέρεις, μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Όπως κράζουμε την Nvidia για τις rtx ανοησίες, το ίδιο πρέπει να κάνουμε και με τις gaming, όχι, όχι, compute με λίγο gaming, hbm2 χωρίς λόγο, ανοησίες της Amd.

Κράξτε την να τελειώνουμε.

Νομίζω πως ο κόσμος δεν την πολυκράζει, λόγω του ότι είναι η εταιρία με την πλάτη στον τοίχο. Αυτό είχε αυτό έβγαλε .

Οι άλλοι κόβουν και ράβουν ακόμα και όταν είναι σε θέση ισχύος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μα το ξερω, δεν ειναι αυτο το point. Το point ειναι οτι με τα 7nm και τα 16GB HBM2 και χωρις RTX δεν καταφερε να φτασει μια 2080 σε επιδοσεις. Αλλα η 2080 θα πρεπει να κανει 500€ ξερω γω, ενω η Radeon VII κομπλε στα 800. Δηλαδη οτι ναναι διαβαζω εδω περα.


Στη τελικη τι με νοιαζουν τα 16gb HBM2 και τα nanometra? Υποτιθεται οτι αυτα τα 2 δινουν επιδοσεις και καταναλωση, αρα κοιταω τις επιδοσεις και την καταναλωση. Ε η radeon VII τον πινει και στα 2, ειναι ακριβοτερη και δεν εχει και RT. Αλλα η nvidia ειναι πανακριβη και μας πιανει τον πισινο :P 

δυστυχώς δεν το κατέχεις,τέλος πάντων ο καθένας στην φαντασία του.

1)η Radeon vii συγκρίνετε με την 2080 όχι με την 2080ti αλλά οκ θα παίξω μπάλα,η 2080ti  έχει πόσο διάφορα 20% 25%? στα games οκ πόσο παραπάνω λ7 έχει? 500-600 ευρό+ δλδ σαν 2 Radeon Vii και παρόλα αυτά  η Radeon vii στην σκίζει παντού αλλού είτε αυτό είναι rendering είτε mining

2)έχεις την Radeon vii ή απλά λες ότι διαβάζεις από εδώ και από εκεί ? επειδή την εχω σου λέω ότι παίζω Warhammer Vermintide 2 DX12 110-144 fps 1440p με καταναλώσει από 50-180w και Junction temperature 60-80 top απλά άστο.

3)κατασκευαστικά η Radeon VIi έχει επάνω ότι top of the line παίζει αυτή την στιγμή αντιθέτως η 2080ti όχι

Radeon vii

2080ti

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Το ψωμί δεν είναι στην κατηγορία της RTX 2080ti αλλά στην κατηγορία της RX 5700(XT) και κάτω. Και εκεί η AMD μια χαρά ανταγωνιστικές κάρτες έχει.

Η μάζα που παίζει plebG και Fortnite δεν ασχολείται ούτε με 5700(XT)/2070/2080. Μέχρι 300 και πολλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...