Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ilos είπε

έχεις δίκιο κάποιες φορές προτείνατε στις συνθέσεις και 7500 ή και 7350k 😂 γιατί δεν έφτανε το budget για 7600k + ψύκτρα. 😁

Μετανιώνω που δε κράτησα post logs + screenshots από τότε, γιατί τώρα όλοι κάνουν τον Κινέζο και μετά Χριστόν προφήτες τύπου "μα εμείς ποτέ δε προτείναμε 4c/4t cpu απλά του είπαμε να κάνει οικονομία και να πάρει έναν 7700κ που θα φτουρήσει και με τα υπόλοιπα ψιλά που μένουν καμιά 1050ti". Τουλάχιστον θα γλιτώσουν τη μπουκάλα από τα ρύζια έτσι.

Μη το παίρνεις προσωπικά, κάποιο άλλο smurf account σου τα έγραφε.

Μην γίνεσαι κακός:P. Κάτι ανέφερε για ipc πιο πίσω. Χμ, ποιος άλλος τα λέγε αυτά, βρε, ποιος άλλος τα λέγε αυτά;);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ilos είπε

Μη το παίρνεις προσωπικά, κάποιο άλλο smurf account σου τα έγραφε.

Να σε παρει ρε, το διαβασα στο δρομο με τον σκυλο και μου φυγε το λουρι απο τα χερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, silenoz66 είπε


και ένα μικρό προβληματάκι που μάλλον έχει να κάνει με το πρόγραμμα απο radeon:
 Bλέπω ότι πλέον σε ο,τι game και να παίξω ανάλογα με την εικόνα που υπάρχει αν ειναι δλδη σκοτεινή ή οχι προσαρμόζεται σιγα σιγα και το brightness ή και το gamma της οθόνης,
π.χ. ειμαι σε ενα φωτεινό σημείο σε ένα παιχνίδι και ανοίγω το map που μπορεί να είναι σκοτεινό, μεσα σε λίγο δευτερόλεπτα βλέπεις μια σταδιακή μείωση της φωτεινότητας.
Κάπως έτσι αν το εξηγώ καλά...απλά όταν παίζω με ανοιχτό φως στο δωμάτιο είνα σπαστικό γιατι τα σκοτεινά σημεία πλέον στα παιχνίδια είναι δύσκολο να δω τι γίνεται. Εχω ψάξει όλα τα settings στο AMD Radeon settings δεν έχω βρεί πουθενά λύση.Αν ξέρει κάποιος κάτι παρακαλώ help..

 

Εχω την ίδια απορία απο που ξεφύτρωσε αυτο το πράγμα με το σκοτείνιασμα . Πρέπει να έχει κανέναν μήνα . Αν βρεις λύση ενημέρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Εχω την ίδια απορία απο που ξεφύτρωσε αυτο το πράγμα με το σκοτείνιασμα . Πρέπει να έχει κανέναν μήνα . Αν βρεις λύση ενημέρωσε

Oπως έγραψα παραπάνω ήταν όντως τελικά θέμα οθόνης (SmartContrast) απλά τόσα χρόνια δεν είχε δουλέψει παρα μόνο από οταν πήρα την 5700XT..δέν υπήρχε τπτ άλλο για εμένα είχα ψάξει ΟΛΑ τα settings απο windows . Αν στο power plan σου πας στο tab του monitor δεις να υπάρχει Option adaptive brightness η κάτι τέτοιο σβήστο. Δν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεοι drivers εσκασαν με ενα fixed issue που θα ευχαριστησει αρκετους

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-19-12-1

 

Fixed Issues

Radeon RX 5700 series graphics products may experience stutter in some games at 1080p and low game settings.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Νεοι drivers εσκασαν με ενα fixed issue που θα ευχαριστησει αρκετους

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-19-12-1

Fixed Issues

Radeon RX 5700 series graphics products may experience stutter in some games at 1080p and low game settings.

Έλεγα και εγώ γιατί με κρασαρε το outer worlds στο άκυρο dammit.Ελπίζω αυτό να είναι ένα μικρο patch στους drivers διότι κάποιος ανέφερε ότι έρχεται μεγάλο fix τώρα Δεκέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Έλεγα και εγώ γιατί με κρασαρε το outer worlds στο άκυρο dammit.Ελπίζω αυτό να είναι ένα μικρο patch στους drivers διότι κάποιος ανέφερε ότι έρχεται μεγάλο fix τώρα Δεκέμβριο.

Για τον Δεκεμβριο λενε θα αλλαξουν τους adrenalin με νεους νεο control panel κα. Για να δουμε ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως 2 μηνες τωρα σε οτι εχω παιξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω και εδώ γιατί μάλλον είναι πιο σωστό σημείο. Πήρα τη 5700 pulse από πλαίσιο. Παλιά είχα τη rx470 nitro. Έβαλα ddu. Έβγαλα τους drivers έβαλα τη νέα κάρτα γραφικών. Ξαναπέρασα του drivers. Δοκίμασα να παίξω battlefield v και όλα οκ για κανά 5λεπτο. Μετά ενώ έβλεπα ταινία με το media player classic πέταξε μπλε οθόνη ( δεν είχα ξαναδεί μέχρι τώρα). Το σύστημα είναι 6700k, tx550m (ένα χρόνο τροφοδοτικό) b150m μητρική. Πως μπορώ να ξέρω αν ευθύνεται η κάρτα γραφικών. Οι drivers η κάτι άσχετο; Η οθόνη είναι 1440p και συνδεδεμένη με dp. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Το κωδικό δεν το κράτησα. Αλλά σκάναρε το qr και έβγαλε αυτό. 1605A2D1-E06E-4F70-B645-654CCD3B5191.png.78eb2b80994e419b814a85ed9b3de9c0.png

Από αυτά ή είναι θέμα με drivers (πρέπει να κάνεις ddu και σωστή απεγκατάσταση) ή θέμα hardware της κάρτας ή με το stability του συστήματος (μνήμες κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Το κωδικό δεν το κράτησα. Αλλά σκάναρε το qr και έβγαλε αυτό.

Control Panel / Administrativ tool  - Event viewer / windows logs /Applications

Εκει είναι με κωδικό η μπλέ οθόνη σου, την ώρα που έγινε και η πιθανή αιτία .

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2019 στις 8:56 ΜΜ, Xristaras12 είπε

 

1)αυτη τη στιγμή το μέγιστο που έχω δει είναι 72°C με τους ανεμιστήρες στο 40% . Δεν έχω πειράξει κάτι απο fan curves κλπ μέσα στον Wattman του adrenaline.

Μια χαρα ειναι οι θερμοκρασιες,ειδικα αν δεν ακουγονται εντονα τα φανακια. Ακομα και αν ανεβει η θερμοκρασια πχ το καλοκαιρι 75βαθμους,δεν εχεις κατι να φοβασαι. Και παραπανω να ανεβει πχ 78-80βαθμους δεν τρεχει κατι(εχουν πολυ μεγαλυτερο οριο γενικα οι καρτες).

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ilos είπε

Από αυτά ή είναι θέμα με drivers (πρέπει να κάνεις ddu και σωστή απεγκατάσταση) ή θέμα hardware της κάρτας ή με το stability του συστήματος (μνήμες κλπ).

Θα κοιτάξω το μεσημέρι το κωδικό όπως προτάθηκε και θα τον γράψω. Η απεγκατάσταση έγινε σωστά  με ddu. Σαν σύστημα μέχρι χθες Που δεν είχε την 5700 πάνω ήταν σταθερό. Οπότε φαντάζομαι ότι κάτι γίνετε με τη κάρτα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει από το τροφοδοτικό; Να είναι λίγο για τη κάρτα. Αλλά και πάλι αν έφταιγε το τροφ δεν θα το έκανε σε σημείο πίεσης όταν έπαιζα δηλαδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...