Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Συνεχίζεις την αυνανιστικη ηλιθιότητα. Το ότι τον πούλησα τι σημαίνει? Και τον 8700 θα πουλήσω και την 1080ti. Όπως πούλησα και την 1060 και 1070. Τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό πέρα του ότι πουλάω το παλιό hw όταν αγοράζω καινούργιο? Ο αγαπητός Theo πούλησε τον 8400 του. Και τι? 

Οταν λέω δεν είχα θέμα με την ti εννοώ ότι δεν είχα framedrops που περιγράφει το παιδί, όχι ότι δεν είχα μπουκάλι. Προφανώς και έχω σε 1080p ανάλυση, εδώ έχω με τον 8700k στα 5.1. Σταμάτα να είσαι αμπαλος και ανανάς, καταντάει κουραστικό. Πας να πάρεις και άλλον στο λαιμό σου γράφοντας ηλιθιότητες πάλι. Ο τύπος στο βίντεο που έβαλα γιατί δεν έχει framedrops στα 30 στο bf1 με την 5700ΧΤ? Μήπως γιατί δεν φταίει ο 1600 αλλά η βλακεία που σε δέρνει? 

Ο συγκεκριμένος πρότεινε 7700 locked με μητρική και μνήμες από τα lidl για να του βγει το budget. Πάλι κάκιστο build, αλλά τουλάχιστον καλύτερο από κάτι 7500.

γελαμε με αυτα που γραφεις! αληθεια που τα διαβαζεις?:lol: ολες αυτες τις αμπελοσοφιες σου που και καλα το παιζεις ειδικος, προτεινεις μηχανηματα που μετα ψαχνουν να βρουν τα fps οι ανθρωποι.:lol: πηγαινε διαβασε ρε αμπαλε πως προγραμματιζονται οι καρτες, που θα πεις κιολας ποτε βαρανε μπουκαλι ασχετε! :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, holy grail είπε

γελαμε με αυτα που γραφεις! αληθεια που τα διαβαζεις?:lol: ολες αυτες τις αμπελοσοφιες σου που και καλα το παιζεις ειδικος, προτεινεις μηχανηματα που μετα ψαχνουν να βρουν τα fps οι ανθρωποι.:lol: πηγαινε διαβασε ρε αμπαλε πως προγραμματιζονται οι καρτες, που θα πεις κιολας ποτε βαρανε μπουκαλι ασχετε! :lol:

Κλινική περίπτωση. Μετά το μάθημα του πως μετράμε IPC, τώρα θα μας διδάξεις και πότε πέφτει μπουκάλι. Σακούω professor, τρέλανε μας. Σε παρακαλώ, δώσε εξήγηση να το βάλω υπογραφή να γελάει όλο το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sotiris123 είπε

Το κωδικό δεν το κράτησα. Αλλά σκάναρε το qr και έβγαλε αυτό. 1605A2D1-E06E-4F70-B645-654CCD3B5191.png.78eb2b80994e419b814a85ed9b3de9c0.png

το 5 και 6 εχει να κανει με επεξαργαστη. δε βρηκε στην cache, ram αυτο που ψαχνει και μεσω page table θα κανει αντιστοιχιση για να το φερει απο τον σκληρο. 100.000 κυκλους ρολογιου δηλαδη, μπορει και ενα εκ.

το 6 μπηκε σε kernel mode γιατι κατι πηγε να τρεξει απο πισω οποτε εκανε διακοπη. πολυ γενικα ολα αυτα ομως αφου δε δινει παραπανω πληροφοριες. page fault μπορει να βαρεσει για πολλους λογους.

13 ώρες πριν, ilos είπε

έχεις δίκιο κάποιες φορές προτείνατε στις συνθέσεις και 7500 ή και 7350k 😂 γιατί δεν έφτανε το budget για 7600k + ψύκτρα. 😁

Μετανιώνω που δε κράτησα post logs + screenshots από τότε, γιατί τώρα όλοι κάνουν τον Κινέζο και μετά Χριστόν προφήτες τύπου "μα εμείς ποτέ δε προτείναμε 4c/4t cpu απλά του είπαμε να κάνει οικονομία και να πάρει έναν 7700κ που θα φτουρήσει και με τα υπόλοιπα ψιλά που μένουν καμιά 1050ti". Τουλάχιστον θα γλιτώσουν τη μπουκάλα από τα ρύζια έτσι.

Μη το παίρνεις προσωπικά, κάποιο άλλο smurf account σου τα έγραφε.

εγω σε προκαλω να βρεις μια δικια μου συνθεση gaming με 7500/7600k/7350k. παντως αντικειμενικα ο 7600κ θα παιξει καλυτερα απο τον 1600 παρολο που και οι δυο εχουν bottleneck για διαφορετικους λογους.

9 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Κλινική περίπτωση. Μετά το μάθημα του πως μετράμε IPC, τώρα θα μας διδάξεις και πότε πέφτει μπουκάλι. Σακούω professor, τρέλανε μας. Σε παρακαλώ, δώσε εξήγηση να το βάλω υπογραφή να γελάει όλο το forum.

καλα διαβασε τωρα το ζακουλα να ενηλικιωθεις και ασε το κομπιουτινγκ.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με το bench που σου ανέβασε αντικειμενικά ο 7600k oced στο Θεό τρώει φυστίκια από Stock 1600. Δεν είναι άποψη δική μου η του illou, είναι από επαγγελματία reviewer. Δηλαδή δεν διαφωνείς μαζί μου που όπως σωστά λες, είμαι άσχετος, διαφωνείς με επαγγελματίες. Αρα... βγάλε τα συμπεράσματα σου 

Ουσιαστικά είσαι τυλιχτης σουβλάκιων και προσπαθείς να με πείσεις ότι ο γιατρός μου έκανε λάθος διάγνωση. Με όλη την καλή διάθεση δεν σε πιστεύω 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sotiris123 είπε

Θα κοιτάξω το μεσημέρι το κωδικό όπως προτάθηκε και θα τον γράψω. Η απεγκατάσταση έγινε σωστά  με ddu. Σαν σύστημα μέχρι χθες Που δεν είχε την 5700 πάνω ήταν σταθερό. Οπότε φαντάζομαι ότι κάτι γίνετε με τη κάρτα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει από το τροφοδοτικό; Να είναι λίγο για τη κάρτα. Αλλά και πάλι αν έφταιγε το τροφ δεν θα το έκανε σε σημείο πίεσης όταν έπαιζα δηλαδη;

Αν δε βγάλεις άκρη κάνε clean install τα win. Αν στα κάνει και μετά από αυτό με τους νέους drivers, επέστρεψέ την. Καλό είναι να τη δοκιμάσεις και σε άλλο μηχάνημα αν γίνεται.

3 ώρες πριν, holy grail είπε

εγω σε προκαλω να βρεις μια δικια μου συνθεση gaming με 7500/7600k/7350k. παντως αντικειμενικα ο 7600κ θα παιξει καλυτερα απο τον 1600 παρολο που και οι δυο εχουν bottleneck για διαφορετικους λογους.

ότι πεις.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, holy grail είπε

παντως αντικειμενικα ο 7600κ θα παιξει καλυτερα απο τον 1600 παρολο που και οι δυο εχουν bottleneck για διαφορετικους λογους.

Αφιερωμένο εξαιρετικά. Συνέχισε να μας διασκεδάζεις τώρα.

Μπορώ να σου ομολογήσω ότι θα πλήρωνα εισιτήριο για να σε παρακολουθήσω.

Σαν παλιά καλή ταινία του ελληνικού κινηματογράφου είσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, holy grail είπε

 

εγω σε προκαλω να βρεις μια δικια μου συνθεση gaming με 7500/7600k/7350k. παντως αντικειμενικα ο 7600κ θα παιξει καλυτερα απο τον 1600 παρολο που και οι δυο εχουν bottleneck για διαφορετικους λογους.

 

Πόσο αντικειμενικά δηλαδή? Όπως σε αυτό εδώ?

 

Screenshot_2019-12-03-15-53-12-049_com.google.android.youtube.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tommy^ είπε

Απο ο,τι εχω δει παντως, σε games καλυτερος ο i5-7600k και σε εφαρμογες γραφειου καλυτερος ο Ryzen 5 1600.

Aν και ειμαστε offtopic! 😏

Τα bench που σου ανεβάζουν τόση ώρα δεν σου λένε κάτι ε? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι εδώ ο κωδικός η αν δεν το έχω βρει σωστά. Έγινε clean install τη κυριακή. Και ξαναπεράστηκαν όλα μαζί. Επίσης έχω περασμένο μέσα msi afterburner/ riva tuner χωρίς να έχω πειράξει κάτι. Παρά μόνο τα osd. 

BA41A7CA-3219-4CC6-B8CC-D2556C56AC93.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Απο ο,τι εχω δει παντως, σε games καλυτερος ο i5-7600k και σε εφαρμογες γραφειου καλυτερος ο Ryzen 5 1600.

Aν και ειμαστε offtopic! 😏

Ότι game βλέπει μέχρι 4 cores ο 7600κ είναι καλύτερος ένα +15% με εξαίρεση το farcry!

Σε όλα τα άλλα σενάρια ο 1600 είναι καλύτερος και οι διαφορές θα φαίνονται ακόμα περισσότερο με τον χρόνο, δες το red dead redemption 2

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Απο αυτό εσύ βλέπεις τον 7600k καλύτερο? Γιατί ο ίδιος ο reviewer τον οποίον linkares τον βρήκε καρβουνιαρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Ότι game βλέπει μέχρι 4 cores ο 7600κ είναι καλύτερος ένα +15% με εξαίρεση το farcry!

Σε όλα τα άλλα σενάρια ο 1600 είναι καλύτερος και οι διαφορές θα φαίνονται ακόμα περισσότερο με τον χρόνο, δες το red dead redemption 2

Ναι εχεις δικαιο! Σιγουρα ο 1600 ειναι πιο future proof διοτι τα games αρχισαν να χρησιμοποιοιυν αρκετους πυρηνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Δεν ξέρω αν είναι εδώ ο κωδικός η αν δεν το έχω βρει σωστά. Έγινε clean install τη κυριακή. Και ξαναπεράστηκαν όλα μαζί. Επίσης έχω περασμένο μέσα msi afterburner/ riva tuner χωρίς να έχω πειράξει κάτι. Παρά μόνο τα osd. 

BA41A7CA-3219-4CC6-B8CC-D2556C56AC93.jpeg

Από όσα έχω διαβάσει (δεν έχω την κάρτα ακόμα), αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα τα εξής:

-Δύο ξεχωριστά καλώδια από το τροφοδοτικό προς την κάρτα

-Καθορισμός pci gen 3.0 στο bios της μητρικής

-Απεγκατάσταση afterburner + riva tuner

-Απεγκατάσταση gpu driver με DDU σε safe mode

-Εγκατάσταση driver

-Το σταυρό μου:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...