Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Έλεος, έτρεχες το Metro με DX11;;;; Σε Navi;;;

Render calls + CPU ST bottleneck...

Οπότε να κλειδώσει το θέμα του GPU usage...

Σε 12 λέει το έτρεχε και το έβαλε 11 και έστρωσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Έλεος, έτρεχες το Metro με DX11;;;; Σε Navi;;;

Render calls + CPU ST bottleneck...

Οπότε να κλειδώσει το θέμα του GPU usage...

Σε DX12* είχα θεματα. Μόνο στη τελευταία πίστα το γύρισα σε 11αρι. Έχω ανοίξει thread παρακάτω στο φόρουμ.

Γενικά το DX12 τόσα χρόνια απλά b#llshit.

Σε λίγα παιχνίδια δουλεύει σωστά. Καλύτερα δουλεύουν άλλες μέθοδοι όπως το Vulcan

(8700k @4.9 , 5700xt pulse)

*Με κάτι άκυρα σκαμπανεβάσματα από 30 μέχρι 60 ή 60-70 κλπ έπαιζε, κάποιες φορές του ερχόταν και έτρεχε σωστά σε 90+ gpu usage. Κάτι που σε 570,580 δεν είχα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α, ΟΚ. Διάβασα λάθος

Το DX12 γενικά μια χαρά δουλεύει. Στο Hitman 2 μεγάλη διαφορά, στο BF V επίσης (μεγάλη διαφορά υπέρ του 12), όπως και στα SOTTR και Division 2 και σε πολλά άλλα (Strange Brigade, CIV VI)

Μόνο στο RE2 και BF1 ήταν χειρότερο από το DX11.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά γενικά έχω ξενερώσει λίγο με τις Navi. Έχε χαρη που είναι δυνατή όταν δουλεύει σωστά για τη τιμή της διαφορετικά.... θα είχα αλλάξει σε πράσινο στρατόπεδο.

Στο HITMAN λογικό να τρέχει 💯καθώς ήταν παιχνίδι καμπάνιας, sponsored και το έδινε δώρο με κάθε αγορά τότε σιγά μην δεν έπαιζε καλά, αυτό έλειπε.

Στο BF5 που είχα δοκιμάσει με τη 570 σε DX12/11 νομίζω σε 12 "έτρεχε" λίγο καλύτερα. Δε θυμάμαι όμως πλήρως γιατί είναι ένα αδιάφορο παιχνίδι για μένα το οποίο σε 2 μέρες έφαγε διαγραφή ( αν κ έχω παίξει ότι bf βγήκε από το bad company κ μετά δεν μαρεσε καθόλου ). 

Το Resi 2 θα το δοκιμάσω αυτή τη βδομάδα

@kkatzos

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το έγραψα στο θέμα του cemu να ρωτήσω και εδώ που είναι και πιο σχετικό: Έχει κανείς ιδέα γιατί ενώ έχω amd κάρτα (Radeon VII) δεν μου παίζει το vulkan; Ακόμα και το Vulkan Cube που πάω να τρέξω με το που ανοίγει, μου κλείνει... Σαν τι να μπορεί να μου λείπει; Σημειωτέων έχω βάλει τους τελευταίους drivers (win10) με ddu και πάλι τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει θέματα με black screens, να απενεργοποιήσει τα hardware accelaration. Το πρόσθεσε η AMD σήμερα στα προβλήματα που υπάρχουν. 

 

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-1-1

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, kkatzos είπε

Α, ΟΚ. Διάβασα λάθος

Το DX12 γενικά μια χαρά δουλεύει. Στο Hitman 2 μεγάλη διαφορά, στο BF V επίσης (μεγάλη διαφορά υπέρ του 12), όπως και στα SOTTR και Division 2 και σε πολλά άλλα (Strange Brigade, CIV VI)

Μόνο στο RE2 και BF1 ήταν χειρότερο από το DX11.

 

  • GPU usage is ~60%
  • GPU clock is 600-1500 (~1100 most of the time), should be ~1880mhz
  • 40-60fps only
  • 3440x1440@100hz monitor
  • High settings (no physx or hairwork)
  • No vsync
  • CPUusage 15%

Usibg latest chipset and gpu drivers. Other games like far cry 5 works fine with 99% gpu usage

Alawami
 
98d
 

Solved: dx11 works fine..

If 12 worked right it should be 10% faster but i'm nit sure where the problem is.. maybe because the cracked version is not updated or maybe driver problem

----

Και απόσπασμα από συνομιλία που είχαμε με έναν πρώην nvidia/Microsoft τεχνικό/υπάλληλο

Yeah DX12 is not as good as VulkanAPI (IMHO). DX12 has more overheap and frame stutter and several other issue. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Όποιος έχει θέματα με black screens, να απενεργοποιήσει τα hardware accelaration. Το πρόσθεσε η AMD σήμερα στα προβλήματα που υπάρχουν. 

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-1-1

Μόλις είχα το πρώτο μου black screeN μετά απο το φορμάτ, δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα και θα προσδώσω το προβλη΄μα στο hardware acc που ξέχασα να απενεργοποιήσω! Να σημειωθεί οτι δέν ήταν σαν τις προήγουμενες μαυρες οθόνες που είχα όπου γινόταν αυτόματα pc restart..Ακουγα μεχρι και ήχους απο το παιχνίδι κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 

Στο BF5 που είχα δοκιμάσει με τη 570 σε DX12/11 νομίζω σε 12 "έτρεχε" λίγο καλύτερα. Δε θυμάμαι όμως πλήρως γιατί είναι ένα αδιάφορο παιχνίδι για μένα το οποίο σε 2 μέρες έφαγε διαγραφή ( αν κ έχω παίξει ότι bf βγήκε από το bad company κ μετά δεν μαρεσε καθόλου ). 

 

Μια από τα ίδια, ευτυχώς το αγόρασα στο Βlack Friday μόνο 16 Ευρώ 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Όποιος έχει θέματα με black screens, να απενεργοποιήσει τα hardware accelaration. Το πρόσθεσε η AMD σήμερα στα προβλήματα που υπάρχουν. 

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-1-1

Όταν λες να απενεργοποιήσουμε; Από όλες τις εφαρμογές μια μια;Από τις ρυθμίσεις του google chrome ας πούμε ή υπάρχει κάτι που απενεργοποιεί τα πάντα μέσα από τους adrenaline πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς να έχετε κλειστό το chrome όσο παίζετε δεν "παίζει" σαν επιλογή; Γιατί να απενεργοποιήσεις το GPU acceleration μόνιμα, δεν έχει νόημα αυτό. Για το Discord που επίσης αναφέρεται δε γνωρίζω που ακριβώς χρησιμοποιεί το gpu acceleration, αλλά στον chrome είναι πολύ χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έκλεισα από τις ρυθμίσεις του chrome το acceleration όπως και από discord... πρέπει να το κλείσω και μέσα από gpu? Υπάρχει σαν επιλογή και αν ναι πρέπει; Ξέρει κάποιος; Το λέω επειδή ο υπολογιστής μου είναι πλέον κολλητός με τα black screens xD... βέβαια μέχρι στιγμής από σήμερα που έκλεισα αυτά τα δυο δείχνει ότι πάει καλά... αργότερα θα ξέρω καλύτερα που θα μπω σε κάποια games να δω τι γίνεται....

Επεξ/σία από Mosdi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, malakudi είπε

Απλώς να έχετε κλειστό το chrome όσο παίζετε δεν "παίζει" σαν επιλογή; Γιατί να απενεργοποιήσεις το GPU acceleration μόνιμα, δεν έχει νόημα αυτό. Για το Discord που επίσης αναφέρεται δε γνωρίζω που ακριβώς χρησιμοποιεί το gpu acceleration, αλλά στον chrome είναι πολύ χρήσιμο.

Στο discord συγκεκριμένα με το hardware acceleration είχα θέμα στο pubg με την 1080 και ο φίλος μου με την 2060 μετά από κάποιο διάστημα έτρωγε error το παιχνίδι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...