Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να στρώσουν τα θεματακια

Τώρα , βασικά μια ερώτηση σε κατόχους 1440p.

Παίζω multiplayer, αλλά όχι σε τρελά επιπεδα. Χαλαρό gameplay. Και συχνά κάποιο single game. Όπου για να το τερματίσω μπορεί να περάσει καιρός. Το πάω σιγγααααα σιγά.

Να μείνω σε 1080p 144 24αρα ( έλεγα τον άλλο μήνα να παραγγείλω την AOC 24G2, αλλά ξεφεύγει η τιμή πάνω από τα 200, και δε βρίσκεται εύκολα κιόλας τελευταία ) ή να ανέβω σε 1440p/75-144? σε 27αρα; 

 

 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Και να στρώσουν τα θεματακια

Τώρα , βασικά μια ερώτηση σε κατόχους 1440p.

Παίζω multiplayer, αλλά όχι σε τρελά επιπεδα. Χαλαρό gameplay. Και συχνά κάποιο single game. Όπου για να το τερματίσω μπορεί να περάσει καιρός. Το πάω σιγγααααα σιγά.

Να μείνω σε 1080p 144 24αρα ( έλεγα τον άλλο μήνα να παραγγείλω την AOC 24G2, αλλά ξεφεύγει η τιμή πάνω από τα 200, και δε βρίσκεται εύκολα κιόλας τελευταία ) ή να ανέβω σε 1440p/75-144? σε 27αρα; 

Θεωρω θα σου κακοφανει οτιδηποτε κατω απο 144hz. Αν εχεις χωρο στο γραφειο σου να παει λιγο πιο πισω το μονιτορ θεωρω αξιζει. (Εγω εχω 24 144hz 1080p, αλλα εχω δοκιμασει σε φιλο 27 165hz 1440p και ηταν αρκετα μεγαλη η διαφορα..) Ας μας πει καποιος που εκανε την αλλαγη την αποψη του, γτ και γω σκεφτομαι για αλλαγη οπως ο επτανησιωτης...

Επεξ/σία από billpall13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Και να στρώσουν τα θεματακια

Τώρα , βασικά μια ερώτηση σε κατόχους 1440p.

Παίζω multiplayer, αλλά όχι σε τρελά επιπεδα. Χαλαρό gameplay. Και συχνά κάποιο single game. Όπου για να το τερματίσω μπορεί να περάσει καιρός. Το πάω σιγγααααα σιγά.

Να μείνω σε 1080p 144 24αρα ( έλεγα τον άλλο μήνα να παραγγείλω την AOC 24G2, αλλά ξεφεύγει η τιμή πάνω από τα 200, και δε βρίσκεται εύκολα κιόλας τελευταία ) ή να ανέβω σε 1440p/75-144? σε 27αρα; 

Εγώ αυτή τη στιγμή δεν έχω τα λεφτά, αλλά στο μελλον θα παω σε 27αρα ips 2k, 144hz.  Πιστεύω 27 2k φαινοντε ποιο καθαρά τα πάντα ,ειδικά άμα παίζεις games όπως pubg. Τωρα δοκιμαζω μια Benq 24" 144hz 1080p TN, πολύ ωραία αίσθηση τα 144hz και έχει εξίσου καλή εικόνα με την 31.5" aoc 2κ που έχω αλλά το TN έχει πολυ μέτρια χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω λόγω οικονομικού δεν έχω κάνει σωστή επένδυση σε οθόνη. Το ψάχνω λίγο γιατί το 1080p κάποιες φορές μου φαίνεται φτωχό ειδικά για τόσα χρήματα που έδωσα για gpu. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Και γω λόγω οικονομικού δεν έχω κάνει σωστή επένδυση σε οθόνη. Το ψάχνω λίγο γιατί το 1080p κάποιες φορές μου φαίνεται φτωχό ειδικά για τόσα χρήματα που έδωσα για gpu. 

Σπύρο, 27άρα@1440p@144-165hz.

Ενδεικτικά:

https://www.skroutz.gr/s/15928533/Dell-S2719DGF.html

Tn, αλλά οι dell καλιμπράρονται (τι λέξη κι αυτή) και τα χρώματά τους βελτιώνονται αρκετά.

Budget θέλουμε, βέβαια, για να μην  μιλάμε στον αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος 32ιντσες  144hz θα σου πω πως είναι η μέρα με τη νύχτα. Προερχόμενος από dell 24 in 60hz. Η προσφορά της aoc που παίζει στα 315 είναι πολύ καλή. Εξαρτάται πάντα τι χρήματα έχεις να δαπανησεις τον διαθέσιμο χώρο και το σύστημα για να παντρεψεις την οθονη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Την έχω δει και αυτή. Ε έλεγα κάτι λίγο οικονομικό κοντά 300 μαξ.

Spoiler

Είμαστε και offtopic. Πρέπει ν' ανέβεις λίγο, αλλιώς κοιτάς σε 1080p.

Υπάρχει μια samsung στα 1440p@144hz (skroutz), με εξαιρετικές κριτικές και στα λεφτά που θέλεις, αλλά δεν έχω άποψη.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Το έχουν κι άλλοι τελικά.

Αυτό που γκρίνιαζα προ εβδομάδων - αν και δεν έχω stutter κι άλλους τους κίνησε την περιέργεια φαίνεται 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά ένα μικρό update και από εμένα όσον αφορά τα black screens + restarts.

Πριν φορμάτ είχα πειράξει όσα αναφέρεται από πάνω και άλλα τόσα...τίποτα δεν δούλεψε.

Μετά φορμάτ , σταμάτησαν τα forced restarts και είχα μόνο black screens.

Κλείνω hardware acceleration του discord, δεν βοήθησε ούτε αυτό.

Κλείνω και hardware acceleration του chrome  και εδώ και 2-3 μέρες άπειρες ώρες gaming με 0 crash / black screen κτλ .. ειδικά στο PoE που πριν γινόταν χαμός..

Συμπέρασμα αν έχει κάποιος παρόμοια προβλήματα. 

Φορμάτ > latest drivers στα πάντα και αν συνεχίσει κλείνουμε hardware accel παντού και περιμένουμε νέους drivers (για να ειναι στα known issues υποθέτω κάτι θα κάνουν επί αυτού ).

Ελπίζω να βοήθησα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Λοιπόν παιδιά ένα μικρό update και από εμένα όσον αφορά τα black screens + restarts.

Πριν φορμάτ είχα πειράξει όσα αναφέρεται από πάνω και άλλα τόσα...τίποτα δεν δούλεψε.

Μετά φορμάτ , σταμάτησαν τα forced restarts και είχα μόνο black screens.

Κλείνω hardware acceleration του discord, δεν βοήθησε ούτε αυτό.

Κλείνω και hardware acceleration του chrome  και εδώ και 2-3 μέρες άπειρες ώρες gaming με 0 crash / black screen κτλ .. ειδικά στο PoE που πριν γινόταν χαμός..

Συμπέρασμα αν έχει κάποιος παρόμοια προβλήματα. 

Φορμάτ > latest drivers στα πάντα και αν συνεχίσει κλείνουμε hardware accel παντού και περιμένουμε νέους drivers (για να ειναι στα known issues υποθέτω κάτι θα κάνουν επί αυτού ).

Ελπίζω να βοήθησα

Ισως είχες ξεχάσει στο ΟΝ να τρέχει ο chrome από πίσω?

 

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...