Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

https://portal.eaeunion.org/sites/odata/_layouts/15/Portal.EEC.Registry.UI/DisplayForm.aspx?ItemId=62851&ListId=d84d16d7-2cc9-4cff-a13b-530f96889dbc

και το εγκεφαλικό κάψιμο https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-5900-xt.c3481

"Based off of speculation/reddit and other sources online."

Η αλλιώς παραμύθια της χαλιμάς, το techpowerup το έχει ξεφτυλλίσει με τα clickbait, χθές αυτό, προχθές εκείνο

https://www.techpowerup.com/262915/core-i9-10990xe-22-core-processor-last-gasp-of-the-x299-platform

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες επαιξα λιγο με τον 20.1.1 optional driver. Πολλα alt/tabs εκανα in game πειραγμα στο tuning της καρτας αρκετο browser της amd ειχα και ανοιχτο discord απο κατω με hardware acceleration on οπως και chrome χωρις προβληματα. Ο 19.12.3 ειχε καποια θεματα με το signal lost. Μεχρι στιγμης δειχνει solid ο 20.1.1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τα power settings, εχετε δοκιμασει στο pci express -> link state managment να το βαλετε off? Βοηθαει καθολου?

Επισης εγω εχω αλλο θεμα. Τα radeon settings σε καθε boot δεν μου κραταει το profile και αναγκαζομαι να το κανω Load καθε φορα. Καμια λυση?

Edit: με τους 20.1.2 κρατησε τα settings. Δεν το ειχα παρατηρησει, αλλα οντως μετα τους 1.1 εκανα καθε φορα load

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, overpower είπε

Απο τα power settings, εχετε δοκιμασει στο pci express -> link state managment να το βαλετε off? Βοηθαει καθολου?

Επισης εγω εχω αλλο θεμα. Τα radeon settings σε καθε boot δεν μου κραταει το profile και αναγκαζομαι να το κανω Load καθε φορα. Καμια λυση?

Edit: με τους 20.1.2 κρατησε τα settings. Δεν το ειχα παρατηρησει, αλλα οντως μετα τους 1.1 εκανα καθε φορα load

Θέμα με το autostart από τα windows θα είχες εγώ το είχα βάλει χειροκίνητα στην αρχή δηλαδή να κάνει auto start το radeon software 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια μάλλον είμαι από τους τυχερούς. Με τη Sapphire Nitro+ 5700XT μου έχω μείνει στους 19.2.1 και δεν έχω καθόλου προβλήματα.

Όσα θέματα είχα στο Call of Duty ήταν του παιχνιδιού (κατά πάσα πιθανότητα ένα memory leak που το έλυσα βρίσκοντας μια λύση στο reddit και αλλάζοντας μια ρύθμιση σε ένα αρχείο του παιχνιδιού) και λύθηκαν, έχω παίξει Metro, Forza Horizon, Vampyr και τώρα Monster Hunter World Iceborne χωρίς κανένα κρασάρισμα, με νορμάλ θερμοκρασίες και πολύ καλή απόδοση. Προς το παρόν δεν τολμάω να βάλω άλλους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα χθες λίγο τους 20.1.2 και στο overlay στις επιλογές fanspeed και gpu power draw εμφανίζει ότι να ναι(0 και 850).

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, overpower είπε

Απο τα power settings, εχετε δοκιμασει στο pci express -> link state managment να το βαλετε off? Βοηθαει καθολου?

 

Σχετικα με αυτο ας δοκιμασει καποιος και ας πει.

Επισης, εχω ανεβασει το core στα 2050 και πλεον στο overlay βλεπω το boost να πηγαινει μεχρι 1980 (ενω πριν 1920-30, καια πο οτι εψαξα και σε αρκετους τοσο παει) και βλεπω καλυτερο performance overall. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, overpower είπε

Σχετικα με αυτο ας δοκιμασει καποιος και ας πει.

Επισης, εχω ανεβασει το core στα 2050 και πλεον στο overlay βλεπω το boost να πηγαινει μεχρι 1980 (ενω πριν 1920-30, καια πο οτι εψαξα και σε αρκετους τοσο παει) και βλεπω καλυτερο performance overall. 

Με τι τάση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Με τι τάση? 

1150. Στο bfv φτανει τους 75-80 me junction στα 95

*Απλα λεω οτι παιζει να εχετε περιθωριο να ανεβασετε λιγο το ρολοι σε περιπτωση που δεν φτανετε τα πραγματικα 2000 core. Επισης εχω +2% memory boost (για το yolo 😛 )

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, overpower είπε

Απο τα power settings, εχετε δοκιμασει στο pci express -> link state managment να το βαλετε off? Βοηθαει καθολου?

By default έτσι είναι σε μενα. Και παλιά πάντως πήγαινα και το έκλεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...