Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, malakudi είπε

Απλώς να έχετε κλειστό το chrome όσο παίζετε δεν "παίζει" σαν επιλογή; Γιατί να απενεργοποιήσεις το GPU acceleration μόνιμα, δεν έχει νόημα αυτό. Για το Discord που επίσης αναφέρεται δε γνωρίζω που ακριβώς χρησιμοποιεί το gpu acceleration, αλλά στον chrome είναι πολύ χρήσιμο.

Κάποιος μπορεί να το θέλει ανοιχτό για κάποιο λόγο. Θα έπρεπε να μπορούσες. Με τις Turing για παράδειγμα μπορείς και δεν πετάει black screen..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλείστε το σε προγράμματα τύπου Discord, Battlenet client, steam κλπ

Εγώ έτσι το έχω.

Στον Chrome είναι ανοιχτό.

Κανένα Black Screen

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Κλείστε το σε προγράμματα τύπου Discord, Battlenet client, steam κλπ

Εγώ έτσι το έχω.

Στον Chrome είναι ανοιχτό.

Κανένα Black Screen

Εγω που εχω αρκετα παιχνιδια απο steam να κλεισω δηλαδη το hardware acceleration? Δεν εχω δει καπου να αναφερουν προβλημα με το steam. Τουλαχιστον σε μενα δεν εχει πεταξει blackscreen.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γίνεται εν έτη 2020 να βγαίνει και να λέει κλείστε το Hardware accelaration γιατί θα φάτε black screen?

Και τι είναι το pc δηλαδή, console να μην τρέχει τίποτα από πίσω;

Και μετά κατηγορούσαμε την Intel ότι δεν παίζει multithread στο 4c/4t, απαράδεκτο...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Εγω που εχω αρκετα παιχνιδια απο steam να κλεισω δηλαδη το hardware acceleration? Δεν εχω δει καπου να αναφερουν προβλημα με το steam. Τουλαχιστον σε μενα δεν εχει πεταξει blackscreen.   

Νομίζω ο browser του steam έχει. Δε θυμάμαι 100% όμως μπορεί να κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greg4 είπε

Καλά γίνεται εν έτη 2020 να βγαίνει και να λέει κλείστε το Hardware accelaration γιατί θα φάτε black screen?

Και τι είναι το pc δηλαδή, console να μην τρέχει τίποτα από πίσω;

Και μετά κατηγορούσαμε την Intel ότι δεν παίζει multithread στο 4c/4t, απαράδεκτο...

Σε ορισμένους να είναι το πρόβλημα και αυτό μπορεί να είναι από διάφορους λόγους πχ λογισμικό outdated παλιό bios version, overclock non stable και πολλά άλλα εγώ πχ εχθές που το απενεργοποιησα δεν κατάλαβα καμία διαφορά αλλά ούτε έτρωγα black screen πριν και τα τελευταία 3 driver version τα πέρασα πάνω από τα παλιότερα κανένα θέμα.. 

Τα μόνα black screen που έφαγα ήταν από fail overclock στην κάρτα γραφικών. 

https://www.news247.gr/technologia/intel-dg1-i-proti-xechoristi-karta-grafikon-tis-etaireias.7562590.amp.html

Τώρα που η ιντελ έλυσε το πρόβλημα και τον ανταγωνισμό με την amd στους επεξεργαστές (εδώ γελάμε) πάει να ανταγωνιστεί amd & nvidia στα gpus.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg4 είπε

Καλά γίνεται εν έτη 2020 να βγαίνει και να λέει κλείστε το Hardware accelaration γιατί θα φάτε black screen?

Και τι είναι το pc δηλαδή, console να μην τρέχει τίποτα από πίσω;

Και μετά κατηγορούσαμε την Intel ότι δεν παίζει multithread στο 4c/4t, απαράδεκτο...

Το πρόβλημα δεν είναι το bug. Bugs πάντα υπάρχουν στα λογισμικά. Αλλά 6 μήνες μετά να μένει άλυτο τέτοιο πρόβλημα (ακόμη και ας μην εμφανίζεται σε όλους, η AMD το έχει αναγνωρίσει άρα υπάρχει) και να σου λέει κλείσε το HW Acceleration; Ε όχι ρε παιδιά. Και δεν μιλάμε για κάποια gpu παλιότερης γενειάς, αλλά για την νεώτερη και καλύτερη gaming gpu που διαθέτει αυτή την στιγμή η AMD στην αγορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το πρόβλημα δεν είναι το bug. Bugs πάντα υπάρχουν στα λογισμικά. Αλλά 6 μήνες μετά να μένει άλυτο τέτοιο πρόβλημα (ακόμη και ας μην εμφανίζεται σε όλους, η AMD το έχει αναγνωρίσει άρα υπάρχει) και να σου λέει κλείσε το HW Acceleration; Ε όχι ρε παιδιά. Και δεν μιλάμε για κάποια gpu παλιότερης γενειάς, αλλά για την νεώτερη και καλύτερη gaming gpu που διαθέτει αυτή την στιγμή η AMD στην αγορά..

το θέμα είναι ότι λέει:

Some Radeon RX 5700 series graphics users may intermittently experience a black screen while gaming or on desktop. A potential temporary workaround is disabling hardware acceleration in applications running in the background such as web browsers or Discord.

δεν θα έπρεπε όλες? άρα ίσως στα windows είναι το θέμα..

με τον 2600 το miunlock tool/miflash είχα θέμα δεν διάβαζε τα κινητά σε fastboot με την έκδοση 1909 βέβαια είχα τον 3600 στη μετάβαση και δούλεψε κομπλέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

το θέμα είναι ότι λέει:

Some Radeon RX 5700 series graphics users may intermittently experience a black screen while gaming or on desktop. A potential temporary workaround is disabling hardware acceleration in applications running in the background such as web browsers or Discord.

δεν θα έπρεπε όλες? άρα ίσως στα windows είναι το θέμα..

με τον 2600 το miunlock tool/miflash είχα θέμα δεν διάβαζε τα κινητά σε fastboot με την έκδοση 1909 βέβαια είχα τον 3600 στη μετάβαση και δούλεψε κομπλέ..

Αφού η ίδια η AMD το έχει αναγνωρίσει, γιατί να φταίνε τα windows; Οι Turing στα windows δεν έχουν πρόβλημα. 

Υ.Γ. Με τον 2600 δεν είχα ποτέ θέμα με το miui lock και το miflash..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αφού η ίδια η AMD το έχει αναγνωρίσει, γιατί να φταίνε τα windows; Οι Turing στα windows δεν έχουν πρόβλημα. 

Υ.Γ. Με τον 2600 δεν είχα ποτέ θέμα με το miui lock και το miflash..

Σε παλιότερα Windows? Πέρα το 1909? Μόνο με windows 7 δούλευε σε εμένα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2020 στις 8:14 ΜΜ, silenoz66 είπε

Ξανά black screen με hardware acceleration ON στον chrome(Off discord) ...(στο Resident Evil 2)
Θα δοκιμάσω με off να δούμε πόσο stable θα είναι

Κλείσε τα services του Chrome, που τρέχουν by default στο background. Δυστυχώς δεν είμαι σπίτι, αύριο αν δε τα βρεις θα τα ανεβάσω εδώ σε screenshot. Και κάποια μέσω του autoruns ( program )

 

Αυτά τα 3

για τον Chrome

Από ένα ραντομ βίντεο τα εντόπισα εξού και η θολουρα

Δοκίμασε να επιλέξεις να μη τρέχουν stop->"manual"

Απλά θα κάνεις update τον chrome by hand σε περίπτωση που δουλέψει.

Δεν είμαι σίγουρος και γω, απλά να αποκλείσουμε τα οποια ενδεχόμενα

IMG_20200113_202840.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...