Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, star4 είπε

8-15% 10w

Τρεχεις σε 8Κ 60P το παραπανω βιντεο και σε παει στο video encode μονο 15% με chrome? Καποιο screenshot γιατι μου φαινεται πολυ μικρο το usage για 8K? Σε 4K 60P βλεπω 50% video encode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τρεχεις σε 8Κ 60P το παραπανω βιντεο και σε παει στο video encode μονο 15% με chrome? Καποιο screenshot γιατι μου φαινεται πολυ μικρο το usage για 8K? Σε 4K 60P βλεπω 50% video encode. 

Το ιδιο 100% σε 8κ με stuttering . με τον cpu(software encoding) ειναι πιο smooth ( αν και εκει υπαρχει καποιο stuttering ωρες ωρες ) . Σε 4κ γυρω στο 40-45%. 

Δεν υπαρχει περιπτωση σε 8κ να τρεχει με 15%. 

Bασικα ο φιλος αν το τρεχει με hdmi και οχι με dislay port ισως δεν κανει καν rendering σε 8k . 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οποιος μπορει ας τσεκαρει το παρακατω βιντεο σε 8K 60P με 5700xt αν του παει η καρτα στο 100% με αρκετα drop frames με chrome με hardware acceleration on. Mε edge δουλευει απροσκοπα κατι λενε οτι παιζει με την chromium μηχανη που εχει ο chrome.

image.png.70bab41eaa84001c72ccd70e8bc0ffeb.pngΣε 4Κ 50-53% η κάρτα - βέβαια επειδή έχω 30άρα το άφησα μισό λεπτό να φορτώσει λίγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το ιδιο 100% σε 8κ με stuttering . με τον cpu(software encoding) ειναι πιο smooth ( αν και εκει υπαρχει καποιο stuttering ωρες ωρες ) . Σε 4κ γυρω στο 40-45%. 

Δεν υπαρχει περιπτωση σε 8κ να τρεχει με 15%. 

Bασικα ο φιλος αν το τρεχει με hdmi και οχι με dislay port ισως δεν κανει καν rendering σε 8k . 

Ναι οντως ειναι πιο smooth με καλο cpu. Πιο λιγα drops εχω με 8700k παρα με την καρτα. 4Κ 45-50% με καρτα ναι. Οποτε ειναι γενικο το προβλημα οπως διαβασα και αλλου. Με 8K παλι παει 100% στο video encode αλλα ειναι απολυτα smooth.

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

image.png.70bab41eaa84001c72ccd70e8bc0ffeb.pngΣε 4Κ 50-53% η κάρτα - βέβαια επειδή έχω 30άρα το άφησα μισό λεπτό να φορτώσει λίγο

Στα ιδια ακριβως. Οποτε τρεις μεχρι στιγμης με frame drops σε 8K60P με chrome. Nα το αναφερουμε σε google/AMD να το λυσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Για τωρα αμεσα δεν ειναι προβλημα αλλα για το αμεσο μελλον πρεπει να φτιαχτει σιγουρα 

Καλα ναι σημερα το 8Κ το τρεχουμε απλα για να δουμε τι τραβαει η συνδεση μας η αν το σηκωνει το pc μας. Σε σκετο 8K 30fps παει μπαλα. Στα 60 υπαρχει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leros2004 είπε

 Το μόνο θέμα που έχω είναι το αργό boot του υπολογιστή, για την ακρίβεια όταν bootαρει ξεκινά δείχνει για καμιά 30 δευτερόλεπτα το logo της Asus μητρικής και μετά ξεκινάει κανονικά να φορτώνει τα Windows. Έκανα reset bios δεν έφτιαξε, βέβαια  δεν έχω κάνει clearly cmos ακομη... Μυρίζομαι bug του bios της prime x470 pro. Είμαι με το τελευταίο bios που έχει δώσει

Τελικά άνθρακας ο θησαυρός... 1 sata cable δεν πατούσε καλά ..... Όλα καλά πλέον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 βιντεακια που εβγαλα βαζοντας την καρτα στα 1300mhz cap να δουμε την δουλεια του freesync στο smoothness του gameplay. Με high priority στο παιχνιδι εξαφανιστηκαν και τα micro stutters που ειχα οταν ηταν 99% η καρτα. Δειτε την καρτα στα ποσα boostarei εχοντας 1300mhz core. Ειναι μονιμα στο 98-99% χωρις να πεφτει καθολου η συχνοτητα. Στο background ειχα chrome ανοιχτο παιζοντας βιντεο 1440p απο youtube στο mute με hardware acceleration on μαζι με ανοιχτο discord. Στο 0.40 βαζω την καρτα on the fly στα 1100mhz ωστε να πεσουν και αλλο τα fps και να τεσταρουμε σταθεροτητα και κινηση του χαρακτηρα. Η καρτα δουλευει οπως πρεπει οπως και το freesync. 

 

Και στο NFS Heat ακριβως την ιδια αντιδραση με την καρτα να boostarei στο τερμα μονιμα την εχω βαλει στα 1000mhz στο παρακατω βιντεο. DX11 παιχνιδια και τα 2 που κυριως εκει υπαρχουν προβληματα απο κατοχους με downclocks/black screens/bsods. 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες δοκιμές @Arkin 

Μπορείς αύριο όσο παίζεις να αφήσεις για 30λ το LatencyMon να τρέχει; Μετά screenshot κεντρική σελίδα + καρτέλα drivers

Με τα daily clocks σου.

Thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ωραίες δοκιμές @Arkin 

Μπορείς αύριο όσο παίζεις να αφήσεις για 30λ το LatencyMon να τρέχει; Μετά screenshot κεντρική σελίδα + καρτέλα drivers

Με τα daily clocks σου.

Thanks

Βεβαιως. Καπως ετσι?

Spoiler

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παντως τσίμπησα μια 5700 ref saphire από τους πρώτους και ούτε ένα πρόβλημα από τον Αύγουστο .ούτε black screen ούτε τπτ.και η κάρτα βαράει υπερωρίες κάθε μέρα.εκατονταδες ώρες παιχνιδιού.ισως φταίνε οι υλοποιήσεις των τρίτων .ειλικρινά πολύ παράξενα πράγματα.αν είχε πρόβλημα η κάρτα δε θα βγάζει πρόβλημα σε όλους?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Steve από το GN αν θυμάμαι καλά, είχε πει ότι το ref PCB είναι από τα καλύτερα, ίσως και το καλύτερο. Μήπως κάποιοι partners έχουν κάνει καμία πατάτα με το power delivery, για παράδειγμα, και συμβαίνουν αυτά; Δεν το λες και απίθανο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...