Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Την επόμενη εβδομάδα θα αναβαθμιστώ από 1600 σε 2700Χ (τον χρειάζομαι για δουλειά που κάνω) και θέλω να δω αν θα αλλάξει τίποτα στα παραπάνω δεδομένα. Ξέρω πως ο 2700Χ δεν είναι τόσο καλύτερος σε gaming φάσεις, αλλά επειδή ο 1600 μου είναι stock έχω μια κρυφή ελπίδα να δω κάποια διαφορά στο GPU Utilization και ο παραπάνω πονοκέφαλος να αποδειχθεί CPU bottleneck.

Δεν ξερω τι παιχνιδια παιζεις,αλλα μια χαρα διαφορες σε παιχνιδια εχει ο 2700x σε σχεση με τον 1600,ειδικα μιας και με τον τελευταιο ησουν και σε stock. Δεν ξερω αν αυτο θα σου λυσει τα οποια προβληματα που εχεις,που ετσι οπως τα περιγραφεις δεν εχουν σχεση με cpu bottleneck.

Οσο για τα περι 5600XT οπως εβαλα και πιο πισω αυτες ειναι οι πρωτες τιμες/υλοποιησεις 

https://geizhals.eu/?fs=5600xt&hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk&in=

και ο ανταγωνισμος σε 2060 μερια

https://geizhals.eu/?fs=rtx+2060&hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk&in=&sort=p

Αργησε πολυ να κυκλοφορησει στην αγορα,αν σκεφτουμε οτι οι 5700/xt ειναι απο το καλοκαιρι.

Το μονο που λειτουργει υπερ της 5600XT ειναι οτι πεσανε delay σε γνωστα παιχνιδια και στην ουσια το ενδιαφερον εχει παει σε Μαρτιο μερια και μετα,κοινως εχει χρονο και να φτιαξουν οι τιμες και να διορθωθει η κατασταση με τις μαυρες οθονες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είπα να ψάξω λίγο τα στοκ από μια 5700ΧΤ και βλέπω boost clock 1905 τα προφίλ που φτιάχνουμε παίζουν 100% από 1950mhz - 1970mhz με τάση 1.100-1.110 οπότε αν τυχόν να οφείλεται το overclock στα προβλήματα που έχουν μερικοί λόγο τσιπ κλπ μπορούν να το κατεβάσουν το boost από 2000 στα 1950mhz.

IMG_20200121_214850.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Τώρα σοβαρά γίνεται να τη γυρίσω πίσω στο Πλαίσιο για RMA λόγω μαύρων οθονών; Υπάρχουν πιθανότητες να έχουμε πεσει σε προβληματικές κάρτες όσοι έχουμε πρόβλημα με μαύρες οθόνες από τη στιγμή που κάποιοι είναι οκ, δεν έχουν και απλά να μην έχει πάρει διάσταση το θέμα; Να είναι κάποιο hardware conflict;

Το Απαίσιο τεστάρει με 3dmark, επομένως θεωρώ απίθανο να σε αντιμετωπίσουν ''θετικά'', μακάρι βέβαια.

Ότι κι αν είναι, απ' τη στιγμή που ένα προϊόν που πήρες για να διασκεδάζεις, να αναψύχεσαι, να ξεφεύγεις και να κάνεις το χόμπι σου,

αυτό το προϊον αν στα στερεί αυτά, απαλλάσσεσαι από αυτό.

Παρακολουθώ το άλλο νήμα που έχεις ανοίξει, ειλικρινά σου γράφω, στεναχωριέμαι και εκνευρίζομαι παράλληλα, για πάρτη σου.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 minutes ago, Acmilangr2 said:

Τα black screen αργά ή γρήγορα θα λυθούν.

Ελπίζω στη χειρότερη μαζί με τις μεγάλες Navi, αλλιώς προβλέπεται τιτανικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Όχι δεν είμαι απόλυτος. Νομίζω το είχα διαβάσει σε ένα άρθρο, το οποίο θα ψάξω τώρα. 

Ίσως να θυμάμαι και λάθος. 

Παντως και το "παντού και πάντα" που λες δεν είναι απόλυτο επίσης γιατί ήδη διαβάζω διαμάχες σε ένα forum ποιο από τα 2 σενάρια είναι το σωστό 

Εννοείται πως το ψάχνουμε και το συζητάμε.

Το δικό μου "παντού και πάντα", μεταφράζεται "τους πρώτους μήνες που ασχολήθηκα παραπάνω" (και με τη 290 και με τη V56) και έψαχνα να βρω τι έφταιγε εδώ κι εκεί για τα εκάστοτε θέματα που μπορεί να είχα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό (ίσως και Δεκέμβρη 19) είχα FreeSync+Enh. Sync.

Πλέον, έχω μόνο FS, χωρίς άλλο sync ενεργοποιημένο και νομίζω πως λειτουργεί καλύτερα (κάποια στιγμή πήρε το μάτι μου παράπονα για το enhanced).

Θα δοκιμάσω μία και με το v-sync ενεργοποιημένο (σε οδηγούς, αλλά απενεργοπιημένο στα παιγνίδια), δεν χάνω κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2020 στις 4:15 ΜΜ, jimmakosapple είπε

Phanteks P400 Tempered Glass. Δεν έχει και το καλύτερο airflow η αλήθεια είναι. 

τσεκαρε phanteks p400a, ειναι το p400 με αλλη "μουρη" και ειναι απ τα καλυτερα κουτια σε airflow. απ οσο ξερω πουλιεται ξεχωριστα η "μουρη" οποτε αμα δεν κοστιζει πολυ θα μπορουσες να δοκιμασεις. αλλιως υπαρχει και η πιο οικονομικη λυση να το αφησεις γυμνο μπροστα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Εννοείται πως το ψάχνουμε και το συζητάμε.

Το δικό μου "παντού και πάντα", μεταφράζεται "τους πρώτους μήνες που ασχολήθηκα παραπάνω" (και με τη 290 και με τη V56) και έψαχνα να βρω τι έφταιγε εδώ κι εκεί για τα εκάστοτε θέματα που μπορεί να είχα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό (ίσως και Δεκέμβρη 19) είχα FreeSync+Enh. Sync.

Πλέον, έχω μόνο FS, χωρίς άλλο sync ενεργοποιημένο και νομίζω πως λειτουργεί καλύτερα (κάποια στιγμή πήρε το μάτι μου παράπονα για το enhanced).

Θα δοκιμάσω μία και με το v-sync ενεργοποιημένο (σε οδηγούς, αλλά απενεργοπιημένο στα παιγνίδια), δεν χάνω κάτι.

Στο topic που κοιτάω αναφέρουν ότι το enh δεν κάνει δουλειά. 

Οι περισσότεροι λένε ότι το vsync πρέπει να είναι on αλλά το "περισσότεροι" δεν μας λέει κάτι. Εξακριβωμένη απάντηση δεν έχουμε. Όμως κάποιοι που έκαναν πολλές δοκιμές είδαν ότι σε μερικά παιχνίδια με vsync on δούλευε σωστά ενώ με off όχι. Ότι γίνεται δηλαδή και στο gsync. 

https://forums.guru3d.com/threads/should-i-turn-on-v-sync-with-freesync.417494/page-4

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2020 στις 3:44 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Τους έστειλαν ολόκληρο το νέο cooler σε όσους είχαν πέσει στις αρχικές πατρίδες

Spoiler

 

Τελος κατι που προσεξα πιο παλια που ειχε αναφερθει και μου εκανε τεραστια εντυπωση(που δεν εκραξε κανεις την Xfx)

Recall replacement from ticket logged in November after XFX owned up to the design flaw

They're sending out new complete coolers rather than RMA'ing the units

Ειναι δυνατον να γινονται τετοιες τσαπατσουλιες απο εταιρειες το 2020?

Τι ειναι ο καταναλωτης/πελατης,τεχνικος για να καθεται να αλλαζει το cooler της καρτας γραφικων μονος του? Απορω δηλαδη και ο παραπανω του reddit πως δεχτηκε αυτο το πραγμα και δεν τους το γυρισε πισω στα μουτρα?

Ενω σε αλλον που τους την εστειλε πισω,του την αλλαξαν κανονικα.Οτι να ναι κυριολεκτικα ομως

I sent mine for RMA and they send me back a v.2

Αυτο μαλιστα λεει ενας και στο τελος

I fail to understand why people fix their own cards. So stupid of you. You will never teach the companies that screws you a lesson behaving like that. You are promoting their behaviour. No wonder the QC is getting worse. You are paying for DIY cards. Return the card on warranty ffs !!!! Call support and let them know of the issue.

Γιαυτο και την καλυτερη δουλεια την εκανε ο αλλος,το γνωστο Vote with your wallet

I just returned mine and got a red devil

Μικρη παρενθεση το παραπανω σαν παλιοτερο post.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εννοείται πως το ψάχνουμε και το συζητάμε.

Το δικό μου "παντού και πάντα", μεταφράζεται "τους πρώτους μήνες που ασχολήθηκα παραπάνω" (και με τη 290 και με τη V56) και έψαχνα να βρω τι έφταιγε εδώ κι εκεί για τα εκάστοτε θέματα που μπορεί να είχα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό (ίσως και Δεκέμβρη 19) είχα FreeSync+Enh. Sync.

Πλέον, έχω μόνο FS, χωρίς άλλο sync ενεργοποιημένο και νομίζω πως λειτουργεί καλύτερα (κάποια στιγμή πήρε το μάτι μου παράπονα για το enhanced).

Θα δοκιμάσω μία και με το v-sync ενεργοποιημένο (σε οδηγούς, αλλά απενεργοπιημένο στα παιγνίδια), δεν χάνω κάτι.

Το V-Sync έτσι και αλλιώς δεν ενεργοποιείται αν δεν βγεις εκτός range του VRR. Όμως έχω δει tearing με G-Sync + V-Sync off στο PUBG χωρίς να βγω από το G-Sync range. Είχα διαβάσει γιατί χρεάζεται το V-Sync να είναι on αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς την απάντηση, αν την βρω θα την ποστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο περναει ο καιρος, τοσο περισσοτερο πιστευω οτι ειναι HW προβλημα ολο αυτο με τις Navi. Αυτο ή καποιοι συνδιασμοι κανουν τους drivers να βαρανε χαρακιρι. Δυο διαφορετικες 5700 (μια Blower της PowerColor και μια Pulse απο Πλαισιο), καμια 10αρια διαφορετικα bios flashes και 3-4 drivers (beta και κανονικους) και το χειροτερο που ειδα ειναι το discord να κρασαρει οταν εχω το GPU acceleration ανοιχτο. 

Ουτε μαυρες οθονες, ουτε flickering ουτε παιχνιδια να κρασαρουν (και ανοιγω καμποσα καθε μερα ειτε για να παιξω ειτε για να κανω benchmarks) εδω και 3 μηνες. Κανενα θεμα με usages, boosts, temps και οι επιδοσεις με 5700XT bios (1950MHz / 1.074v) να με κανουν να αναρωτιεμαι γιατι υπαρχουν καρτες οπως οι 2060S/2070S στα λεφτα που ζητανε.

Εχω αλλαξει 2 μητρικες (Biostar x370 και Asus x570), 2 επεξεργαστες (2600 και 3700x) , 4 ram kits (Gskill FlareX/SniperX, Crusial Ballistix RGB, Teamgroup T Force) και εχω παιξει με οτι oc settings μπορει να φανταστει καποιος.

Τα ιδια και μεγαλοι reviewers οπως οι 2 Steve, που σιγα μην εχαναν ευκαιρια να τα ψαλουν στην AMD (και στην καθε AMD) αν ειχαν προβληματα. Τοσες καρτες τεσταραν (ο Steve των HUB ευκολα πανω απο 15) και ουτε μια δεν ειχε προβλημα σε διαστημα τουλαχιστον 5 μηνων...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fulgore Καλά δεν είναι τίποτα να βιδώσεις 6-7 βίδες και να βάλεις ένα 4-πινο, αλλά ναι είναι κάπως περίεργο όντως. Έπρεπε να παίρνουν την παλιά κάρτα και να σου στέλνουν καινούργια ολόκληρη. That said, υπάρχουν εταιρείες γνωστές και μη εξαιρετέες ...cough..cough..ASUS... που στην Strix και στην Tuf έχουν κάνει μεγαλειώδης πατάτες αλλά σφυρίζουν αδιάφορα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Νικηφόρος Μπαντούνας said:

Οσο περναει ο καιρος, τοσο περισσοτερο πιστευω οτι ειναι HW προβλημα ολο αυτο με τις Navi. Αυτο ή καποιοι συνδιασμοι κανουν τους drivers να βαρανε χαρακιρι. Δυο διαφορετικες 5700 (μια Blower της PowerColor και μια Pulse απο Πλαισιο), καμια 10αρια διαφορετικα bios flashes και 3-4 drivers (beta και κανονικους) και το χειροτερο που ειδα ειναι το discord να κρασαρει οταν εχω το GPU acceleration ανοιχτο. 

Ουτε μαυρες οθονες, ουτε flickering ουτε παιχνιδια να κρασαρουν (και ανοιγω καμποσα καθε μερα ειτε για να παιξω ειτε για να κανω benchmarks) εδω και 3 μηνες. Κανενα θεμα με usages, boosts, temps και οι επιδοσεις με 5700XT bios (1950MHz / 1.074v) να με κανουν να αναρωτιεμαι γιατι υπαρχουν καρτες οπως οι 2060S/2070S στα λεφτα που ζητανε.

Εχω αλλαξει 2 μητρικες (Biostar x370 και Asus x570), 2 επεξεργαστες (2600 και 3700x) , 4 ram kits (Gskill FlareX/SniperX, Crusial Ballistix RGB, Teamgroup T Force) και εχω παιξει με οτι oc settings μπορει να φανταστει καποιος.

Τα ιδια και μεγαλοι reviewers οπως οι 2 Steve, που σιγα μην εχαναν ευκαιρια να τα ψαλουν στην AMD (και στην καθε AMD) αν ειχαν προβληματα. Τοσες καρτες τεσταραν (ο Steve των HUB ευκολα πανω απο 15) και ουτε μια δεν ειχε προβλημα σε διαστημα τουλαχιστον 5 μηνων...

Δεν διαφωνώ, αλλά από την στιγμή που δεν εξαφανιστεί από τα known issues, παραμένει issue...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν διαφωνώ, αλλά από την στιγμή που δεν εξαφανιστεί από τα known issues, παραμένει issue...

Το ίδιο με το hardware accelaration on στο discord +pubg τρώει error η 2070super στο νετ εδώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Φίλε μου καλό κουράγιο. Ευτυχώς η αγορά gpu δεν είναι ούτε σπίτι, ούτε οικόπεδο.

Αν θεωρείς ότι η κάρτα δεν έχει κάποιο πρόβλημα στο hardware κι είναι μόνο θέμα οδηγών την πουλάς και αγοράζεις μια άλλη.

Εκτός κι αν έχεις υπομονή να περιμένεις, προσωπικά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος καθώς έχουν περάσει αρκετοί μήνες από την πρώτη κυκλοφορία

και κάθε φορά που βγαίνει καινούριος driver δεν είναι για όλους τους χρήστες ο καλύτερος πράγμα που είναι πολύ κακό σημάδι.

Παρολαυτά, αύριο ή σε μια βδομάδα μπορεί τελικά να βγει ένα update και να παίζει βούτυρο για σένα ή για όλους.

Πόση υπομονή έχεις είναι το θέμα και πόσο αξία έχει να ευχαριστιέσαι στον ελεύθερο χρόνο σου.

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Αν και αρχικά την κάρτα την  πήρα όταν αναβάθμισα την οθόνη σε 1440p UW τελικά λόγω δουλειάς δεν μου μένει τόσος χρόνος για να παίζω. Αυτό από την μία είναι θετικό αφού δεν χρειάζεται να ragάρω κάθε τόσο με τα blackscreens ή το stuttering, από την άλλη όμως στον λίγο χρόνο που μου μένει δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία να ψάξω/πουλήσω/αγοράσω (+ ό,τι το PC το χρησιμοποιώ για δουλειά, οπότε δεν θέλω να μείνω ούτε μία μέρα χωρίς GPU).

Όπως είπα παραπάνω, πραγματικά λυπάμαι με την AMD. Είχα χαρεί που είχε/έχει πάρει τα πάνω της από πλευρά CPUs και είχα εξίσου χαρεί όταν πήρα την 5700ΧΤ (δεν περίμενα να κρατήσω ποτέ τόσο ισχυρή κάρτα στα χέρια μου τόσο σύντομα μετά το launch της). Πάνε όμως 3 μήνες από τότε και νιώθω ο μ@@@@ της υπόθεσης (πειραματόζωο για τις μεγάλες Navi και τις Navi των next-gen consoles).

Σίγουρα αν συνεχίσει για πολύ όμως αυτό το τροπάρι με βλέπω να τα παίρνω στο κρανίο και η καρτούλα να πάρει πόδι και να μπει καμία 2060 στην θέση της και ας μην έχει ίδιες επιδόσεις.

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 2060 έκανε 349$ μέχρι την εμφάνιση της 5600ΧΤ. Όποιος επιλέξει 2060 τώρα, τα 50$ τα οφείλει στην AMD. Αγοράζοντας AMD, παίρνει πιο φθηνή κάρτα κατά 70$ και όχι κατά 20$, γιατί αν δεν υπήρχε η AMD κάρτα, η 2060 θα έκανε ακόμα 349$. Βεβαίως θα πει κανείς πως αν δε μείωνε την τιμή η nvidia δε θα ανέβαζε τα clocks η AMD και τελικά και η AMD ανέβηκε 10% απόδοση λόγω της nvidia. Που καταλήγουμε λοιπόν; Πως ο ανταγωνισμός κάνει καλό στην τσέπη μας και αναφορές τύπου scAMD είναι το λιγότερο ατυχείς ...

Από κει και πέρα, ένα bug που παίζεις 5 ώρες και δε το κάνει, το αφήνεις idle και μετά μόλις ξεκινήσεις να παίξεις το κάνει αμέσως, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να βρεθεί. Δεν είναι κάτι που επαναλαμβάνεται ντετερμινιστικά ακολουθώντας μια συγκεκριμένη αλληλουχία. Μπορεί να πάρει πολλούς μήνες να λυθεί κάτι τέτοιο. Και μπορεί οι Navi να υπάρχουν ήδη αρκετούς μήνες, αλλά το blackscreen issue πρόσφατα αρχίζει και γίνεται σαφές ότι είναι υπαρκτό bug. Σαν μηχανικός Η/Υ νομίζω πως το πρόβλημα υπάρχει στο power management της κάρτας, κι άλλα bugs που έχουν αναφερθεί (διπλές οθόνες, Hz, πτώση απόδοσης σε ελαφρά workloads) δείχνουν πως το λογισμικό διαχείρισης της ενέργειας μάλλον έχει αρκετές αδυναμίες. Δε πιστεύω πως είναι πρόβλημα σε επίπεδο τσιπ. Μπορεί όμως να είναι και σε επίπεδο firmware, εκτός από επίπεδο drivers.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...