Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εννοείται πως το ψάχνουμε και το συζητάμε.

Το δικό μου "παντού και πάντα", μεταφράζεται "τους πρώτους μήνες που ασχολήθηκα παραπάνω" (και με τη 290 και με τη V56) και έψαχνα να βρω τι έφταιγε εδώ κι εκεί για τα εκάστοτε θέματα που μπορεί να είχα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό (ίσως και Δεκέμβρη 19) είχα FreeSync+Enh. Sync.

Πλέον, έχω μόνο FS, χωρίς άλλο sync ενεργοποιημένο και νομίζω πως λειτουργεί καλύτερα (κάποια στιγμή πήρε το μάτι μου παράπονα για το enhanced).

Θα δοκιμάσω μία και με το v-sync ενεργοποιημένο (σε οδηγούς, αλλά απενεργοπιημένο στα παιγνίδια), δεν χάνω κάτι.

Mια απο τα ιδια κι εγω, με τη μονη διαφορα οτι ειχα ανεκαθεν απενεργοποιημενο και το enhanced sync και εννοειται χωρις το παραμικρο προβλημα. Βουτυρο ολα τοσο σε 75αρια monitor, οσο και 144αρι τον τελευταιο χρονο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Δεν ξερω τι παιχνιδια παιζεις,αλλα μια χαρα διαφορες σε παιχνιδια εχει ο 2700x σε σχεση με τον 1600,ειδικα μιας και με τον τελευταιο ησουν και σε stock. Δεν ξερω αν αυτο θα σου λυσει τα οποια προβληματα που εχεις,που ετσι οπως τα περιγραφεις δεν εχουν σχεση με cpu bottleneck.

Οσο για τα περι 5600XT οπως εβαλα και πιο πισω αυτες ειναι οι πρωτες τιμες/υλοποιησεις 

https://geizhals.eu/?fs=5600xt&hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk&in=

και ο ανταγωνισμος σε 2060 μερια

https://geizhals.eu/?fs=rtx+2060&hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk&in=&sort=p

Αργησε πολυ να κυκλοφορησει στην αγορα,αν σκεφτουμε οτι οι 5700/xt ειναι απο το καλοκαιρι.

Το μονο που λειτουργει υπερ της 5600XT ειναι οτι πεσανε delay σε γνωστα παιχνιδια και στην ουσια το ενδιαφερον εχει παει σε Μαρτιο μερια και μετα,κοινως εχει χρονο και να φτιαξουν οι τιμες και να διορθωθει η κατασταση με τις μαυρες οθονες.

Σε AC:Origins που παίζω τους τελευταίους μήνες, επειδή σε κάποιες περιοχές όπως η Αλεξάνδρεια που είναι γεμάτες NPC βλέπω το CPU να φτάνει 60%-70% usage πιστεύω (και ελπίζω) να δω διαφορά.

Από την άλλη στο Division 2 με roaming σε άδειους δρόμους η κάρτα σέρνεται άσχημα: 10-30% CPU και 40-50% GPU και μιλάμε για ανάλυση 1440p UW oπότε όντως, τι μπουκάλι να τρώει από τον 1600.

Θα δώσω κουράγιο στον εαυτό μου μήπως αντέξω να κάνω και ένα τελευταίο format στα windows όταν φτάσει ο 2700Χ, γιατί πραγματικά ελπίζω να είμαι εγώ ο χαζός της υπόθεσης και να μου έχει ξεφύγει καμία ρύθμιση και θα αναφέρω αν υπάρξουν αλλαγές....

Επεξ/σία από JoannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Σε AC:Origins που παίζω τους τελευταίους μήνες, επειδή σε κάποιες περιοχές όπως η Αλεξάνδρεια που είναι γεμάτες NPC βλέπω το CPU να φτάνει 60%-70% usage πιστεύω (και ελπίζω) να δω διαφορά.

Από την άλλη στο Division 2 με roaming σε άδειους δρόμους η κάρτα σέρνεται άσχημα: 10-30% CPU και 40-50% GPU και μιλάμε για ανάλυση 1440p UW oπότε όντως, τι μπουκάλι να τρώει από τον 1600.

Θα δώσω κουράγιο στον εαυτό μου μήπως αντέξω να κάνω και ένα τελευταίο format στα windows όταν φτάσει ο 2700Χ, γιατί πραγματικά ελπίζω να είμαι εγώ ο χαζός της υπόθεσης και να μου έχει ξεφύγει καμία ρύθμιση και θα αναφέρω αν υπάρξουν αλλαγές....

Έχεις το ίδιο πρόβλημα που είχα στο Μetro Exodus σε DX12. Το έχω και κάποιες φορές στο Apex το οποίο είναι DX11. Όμως στο Shadow of the Tomb Raider Demo, DX12, 98% ~ average δεν είχε θέμα. Το αναφέρουν και αρκετοί στο reddit αλλά περνάει απαρατήρητο το πρόβλημα αυτό. Και έχω 8700Κ στα 4.9 οπότε δεν είσαι ο μόνος με downclock issue.  Δε σου ρίχνει μόνο το  usage  αλλά και το core clock θα κάνει σκαμπανεβάσματα.

Θα δώσω την οθόνη μου τώρα και σε κάνα μήνα που θα έχω πάρει άλλη ελπίζω να έχει διορθωθεί κάτι. Ειδωμεν. 1 μήνα διακοπές γιατί τελευταία καλύτερα περνάω βλέποντας ταινίες και ακούγοντας μουσική, όταν θέλω να κάτσω σαν άνθρωπος να διασκεδάσω , παρά να κοιτάω προγράμματα αν λειτουργεί αυτό καλά, ρυθμίσεις, καρτέλες, drivers.

Είναι Downclocking θέμα όχι bottleneck.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, JoannisV είπε

10-30% CPU και 40-50% GPU

Κοιτα αυτο εδω το σεναριο δεν θεωρειται γενικα πραγματικο bottleneck.

Bottleneck πραγματικο θα ειχες εαν 100ριζε η CPU αλλα η GPU πχ ηταν τιποτα 40-50%,κοινως οτι η Cpu κραταει πισω την καρτα και δεν μπορει να αποδωσει τα μεγιστα οπως πρεπει.

Αρα ετσι οπως το περιγραφεις,δεν θα σου λυσει αυτο το θεμα(βεβαια εσυ ουτως ή αλλως κανεις την αλλαγη λογω δουλειας).

Θα εχεις πιο μικρο CPU Usage προφανως(αφου θα πας σε 8πυρηνο)και μια μικρη αυξηση σε fps,αλλα μεχρι εκει.

Επισης εαν εχεις ηδη μνημες πανω απο 3000 που δεν σου παιζανε με τον 1600(δεν ξερω βεβαια και ποια μητρικη εχεις),ισως σου παιξουν τωρα με τον 2700x σε xmp(εχει καλυτερη υποστηριξη σε μνημες).

Βεβαια αυτα ειναι για αλλη ενοτητα στο forum μιας και εδω αφορουν κυριως τα των καρτων,αλλα ετσι οπως τα περιγραφεις πιο πανω,δεν εχεις πραγματικο bottleneck.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δε σου ρίχνει μόνο το  usage  αλλά και το core clock θα κάνει σκαμπανεβάσματα.

Είναι Downclocking θέμα όχι bottleneck.

Ισχύει, το ρολόι κάνει μεγαλύτερα σκαμοανεβάσματα από το usage. Νόμιζα πως πήγαιναν πακέτο ρολόι και usage (και το usage βγάνει βάσει τα mhz ρολογιού) για αυτό δεν το ανέφερα. 

Πάντως βλέπω αρκετά συχνά το ρολόι να πέφτει 600-800mhz και μιλάμε για απαιτητικά παιχνίδια σε υψηλή ανάλυση. 

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κοιτα αυτο εδω το σεναριο δεν θεωρειται γενικα πραγματικο bottleneck.

Επισης εαν εχεις ηδη μνημες πανω απο 3000 που δεν σου παιζανε με τον 1600(δεν ξερω βεβαια και ποια μητρικη εχεις),ισως σου παιξουν τωρα με τον 2700x σε xmp(εχει καλυτερη υποστηριξη σε μνημες).

Το ξέρω πως δεν είναι για κανένα λόγο Cpu bottleneck εκεί. Απλά πάντα ελπίζω να είναι θέμα με τον επεξεργαστή και να φτιάξει μονο του όταν βάλω τον 2700Χ :P

Οι μνήμες που έχω τρέχουν κανονικά με XMP στα 3200mhz/16 και μάλιστα τις έχω κάνει κ tune με καλύτερα timings. Διαφορά με το tune τελικά δεν είδα (παρόλο που κ εκεί ήλπιζα να δω κάτι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η 2060 έκανε 349$ μέχρι την εμφάνιση της 5600ΧΤ. Όποιος επιλέξει 2060 τώρα, τα 50$ τα οφείλει στην AMD. Αγοράζοντας AMD, παίρνει πιο φθηνή κάρτα κατά 70$ και όχι κατά 20$, γιατί αν δεν υπήρχε η AMD κάρτα, η 2060 θα έκανε ακόμα 349$. Βεβαίως θα πει κανείς πως αν δε μείωνε την τιμή η nvidia δε θα ανέβαζε τα clocks η AMD και τελικά και η AMD ανέβηκε 10% απόδοση λόγω της nvidia. Που καταλήγουμε λοιπόν; Πως ο ανταγωνισμός κάνει καλό στην τσέπη μας και αναφορές τύπου scAMD είναι το λιγότερο ατυχείς ...

Από κει και πέρα, ένα bug που παίζεις 5 ώρες και δε το κάνει, το αφήνεις idle και μετά μόλις ξεκινήσεις να παίξεις το κάνει αμέσως, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να βρεθεί. Δεν είναι κάτι που επαναλαμβάνεται ντετερμινιστικά ακολουθώντας μια συγκεκριμένη αλληλουχία. Μπορεί να πάρει πολλούς μήνες να λυθεί κάτι τέτοιο. Και μπορεί οι Navi να υπάρχουν ήδη αρκετούς μήνες, αλλά το blackscreen issue πρόσφατα αρχίζει και γίνεται σαφές ότι είναι υπαρκτό bug. Σαν μηχανικός Η/Υ νομίζω πως το πρόβλημα υπάρχει στο power management της κάρτας, κι άλλα bugs που έχουν αναφερθεί (διπλές οθόνες, Hz, πτώση απόδοσης σε ελαφρά workloads) δείχνουν πως το λογισμικό διαχείρισης της ενέργειας μάλλον έχει αρκετές αδυναμίες. Δε πιστεύω πως είναι πρόβλημα σε επίπεδο τσιπ. Μπορεί όμως να είναι και σε επίπεδο firmware, εκτός από επίπεδο drivers.

Ο steve απο GN πηγε στην CES με αποδειξεις και "αναπαραγωγες blackscreens" και τα εδειξε στην AMD. Δε θυμαμαι καλα το βιντεο αλλα του ειπαν οτι δεν ειχαν βρει αλλου τετοιο feedback και θα δουλεψουν πανω σε αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Το V-Sync έτσι και αλλιώς δεν ενεργοποιείται αν δεν βγεις εκτός range του VRR. Όμως έχω δει tearing με G-Sync + V-Sync off στο PUBG χωρίς να βγω από το G-Sync range. Είχα διαβάσει γιατί χρεάζεται το V-Sync να είναι on αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς την απάντηση, αν την βρω θα την ποστάρω.

Mα δεν συζητάμε για το GSync.

Ok, VRR  είναι και τα δύο, αλλά με διαφορετική (υποτίθεται) υλοποίηση.

Θα δούμε. Στην τελική, πόσο δύσκολο είναι πια να βγει και ο ένας και ο άλλος και να πει "VSYNC ON/OFF .-"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην τελική το αφήνεις ''on'' αφού δεν αλλάζει κάτι στο latency, engage κάνει μόνο αν βγεις από το VRR range..\

VRR + V-Sync + FPS limit 2-3FPS κάτω από το μέγιστο refresh rate του monitor και τελειώνει η δουλειά.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Mα δεν συζητάμε για το GSync.

Ok, VRR  είναι και τα δύο, αλλά με διαφορετική (υποτίθεται) υλοποίηση.

Θα δούμε. Στην τελική, πόσο δύσκολο είναι πια να βγει και ο ένας και ο άλλος και να πει "VSYNC ON/OFF .-"?

Ο ένας (nvidia) βγήκε και το είπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω παίζει ρόλο τα settings από amd software με τα settings του παιχνιδιού όταν τα πειράζουμε πολύ δεν συμβαδίζει το ένα με το άλλο και έτσι εμφανίζονται τα προβλήματα κλπ σε προηγούμενα ποστ έχω βάλει τις δικές μου προσωπικές ρυθμίσεις και δεν έχω κανένα θέμα κάτι μήνες τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Ισχύει, το ρολόι κάνει μεγαλύτερα σκαμοανεβάσματα από το usage. Νόμιζα πως πήγαιναν πακέτο ρολόι και usage (και το usage βγάνει βάσει τα mhz ρολογιού) για αυτό δεν το ανέφερα. 

Πάντως βλέπω αρκετά συχνά το ρολόι να πέφτει 600-800mhz και μιλάμε για απαιτητικά παιχνίδια σε υψηλή ανάλυση. 

Το ξέρω πως δεν είναι για κανένα λόγο Cpu bottleneck εκεί. Απλά πάντα ελπίζω να είναι θέμα με τον επεξεργαστή και να φτιάξει μονο του όταν βάλω τον 2700Χ :P

Οι μνήμες που έχω τρέχουν κανονικά με XMP στα 3200mhz/16 και μάλιστα τις έχω κάνει κ tune με καλύτερα timings. Διαφορά με το tune τελικά δεν είδα (παρόλο που κ εκεί ήλπιζα να δω κάτι). 

Σε XMP Timings πάλι έχεις το πρόβλημα; Υπάρχει κάποιο setting στο control center των drivers που να κλειδώνει την κάρτα στην μέγιστη συχνότητα; Κάτι σαν το "prefer maximum performance" στις NVIDIA..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Εγώ πιστεύω παίζει ρόλο τα settings από amd software με τα settings του παιχνιδιού όταν τα πειράζουμε πολύ δεν συμβαδίζει το ένα με το άλλο και έτσι εμφανίζονται τα προβλήματα κλπ σε προηγούμενα ποστ έχω βάλει τις δικές μου προσωπικές ρυθμίσεις και δεν έχω κανένα θέμα κάτι μήνες τώρα 

Το Texture Filtering Quality γιατί το έχουν Standard? 

High δε πρέπει κανονικά;

Εδώ στο review τι χρησιμοποιούν φαίνεται στη 3η σελίδα

https://babeltechreviews.com/the-asus-rx-5600-xt-evo-oc-versus-the-gtx-1660-ti-benchmarked-with-50-games/3/

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Το Texture Filtering Quality γιατί το έχουν Standard? 

High δε πρέπει κανονικά;

Εδώ στο review τι χρησιμοποιούν φαίνεται στη 3η σελίδα

https://babeltechreviews.com/the-asus-rx-5600-xt-evo-oc-versus-the-gtx-1660-ti-benchmarked-with-50-games/3/

Standard = ότι δίνει το παιχνίδι αν το βάλεις high κάνει override η amd τα δικά τις προσωπικά δεν είδα κάποια διαφορά στο μάτι με το standard vs high.. Ένας λόγος κιόλας να μην περιπλέκεται το amd software με το παιχνίδι.. 

Αυτά τα settings έβαλαν αυτοί για τα τεστ τους εγώ πχ το triple, surface και Morphological μου έκαναν στο μάτι καλύτερα απτό να τα έχω off.  

31 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε XMP Timings πάλι έχεις το πρόβλημα; Υπάρχει κάποιο setting στο control center των drivers που να κλειδώνει την κάρτα στην μέγιστη συχνότητα; Κάτι σαν το "prefer maximum performance" στις NVIDIA..

Δεν έχει prefer maximum performance γιατί έχει prebuilt το wattman και πάει ανάλογα με θερμοκρασία δηλαδή αν την κάρτα την παίρνει να είναι συνεχώς 100% και το junction να είναι στο 70-80c θα κάθεται εκεί βέβαια παίζει ρόλο και το scene 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Έχεις το ίδιο πρόβλημα που είχα στο Μetro Exodus σε DX12. Το έχω και κάποιες φορές στο Apex το οποίο είναι DX11. Όμως στο Shadow of the Tomb Raider Demo, DX12, 98% ~ average δεν είχε θέμα. Το αναφέρουν και αρκετοί στο reddit αλλά περνάει απαρατήρητο το πρόβλημα αυτό. Και έχω 8700Κ στα 4.9 οπότε δεν είσαι ο μόνος με downclock issue.  Δε σου ρίχνει μόνο το  usage  αλλά και το core clock θα κάνει σκαμπανεβάσματα.

Θα δώσω την οθόνη μου τώρα και σε κάνα μήνα που θα έχω πάρει άλλη ελπίζω να έχει διορθωθεί κάτι. Ειδωμεν. 1 μήνα διακοπές γιατί τελευταία καλύτερα περνάω βλέποντας ταινίες και ακούγοντας μουσική, όταν θέλω να κάτσω σαν άνθρωπος να διασκεδάσω , παρά να κοιτάω προγράμματα αν λειτουργεί αυτό καλά, ρυθμίσεις, καρτέλες, drivers.

Είναι Downclocking θέμα όχι bottleneck.

Με 2600 η 5700χτ στο bfv 100αριζει (οποτε η καρτα ριχνει μπουκαλα στον επεξεργαστη στην περιπτωση μου). Οποτε θεωρω οτι δεν ειναι το θεμα σου ο cpu. Γενικα το ιδανικο σεναριο ειναι να ειναι 80+ και τα 2, και το αμεσως επομενο ειναι η καρτα να τερματιζει (θεωρω χειροτερο το μπουκαλι απο cpu)

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Standard = ότι δίνει το παιχνίδι αν το βάλεις high κάνει override η amd τα δικά τις προσωπικά δεν είδα κάποια διαφορά στο μάτι με το standard vs high.. Ένας λόγος κιόλας να μην περιπλέκεται το amd software με το παιχνίδι.. 

Αυτά τα settings έβαλαν αυτοί για τα τεστ τους εγώ πχ το triple, surface και Morphological μου έκαναν στο μάτι καλύτερα απτό να τα έχω off.  

Δεν έχει prefer maximum performance γιατί έχει prebuilt το wattman και πάει ανάλογα με θερμοκρασία δηλαδή αν την κάρτα την παίρνει να είναι συνεχώς 100% και το junction να είναι στο 70-80c θα κάθεται εκεί βέβαια παίζει ρόλο και το scene 

Οκ αύριο δοκιμή. DDU > 20.1.3

Φόρτωμα το προφίλ σου για το UV.

Apex

CoD

Και θα ενημερώσω

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...